Προς το περιεχόμενο

Φίλτρο σε φωτογραφική μηχανή ( Τροπος λήψης )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Focus = εστίαση

Το ''εφέ'' που θέλεις να πετύχεις λέγεται shallow depth of field - μικρό βαθος πεδίου

Ενας οδηγός για να ξεκινήσεις

και wiki για το βαθος πεδίου

 

Τα αποτέλεσματα είναι πιό εντυπωσιακά σε slr μηχανές λόγω της κατασκευής τους και των φακών

αλλά με προσπάθεια κάτι θα πετύχεις και με τη δική σου μηχανη.

Δοκίμασε στην επιλογή macro και απο αρκετά κοντα στο αντικείμενο που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω να συμπληρώσω τίποτε άλλο,μιας και τα είπαν τα παιδιά, απλώς τα εξης:

 

Θελει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάφραγμα πχ 2.8

Οσο το δυνατόν μεγαλύτερο φακό πχ σε εναν 18-55 το 55μμ.

Και φυσικά να πάς οσο κοντινότερα μπορείς στο θέμα που σου επιτρέπει να εστιάσεις φυσικά.

 

Σε μια dslr ολαααα αυτά ειναι ευκολότερα,διότι αγοράζεις ένα φίλτρο μάκρο και τελειώνει το πανυγύρι.Αν και εδώ δεν μιλάμε ακριβώς για μάκρο,αλλά κουβέντα να γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς παιδιά θα δω τι μπορώ να κάνω με τις υπάρχων δυνατότητες της φωτογραφικής μου και στην τελική θα δώσει τα φώτα του το photoshop ένα η δυο φίλτρα υπόθεση είναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται και με φίλτρο δες εδώ

 

http://www.hoyafilter.com/products/hoya/pro1d-09.html

 

Καλώς παιδιά θα δω τι μπορώ να κάνω με τις υπάρχων δυνατότητες της φωτογραφικής μου και στην τελική θα δώσει τα φώτα του το photoshop ένα η δυο φίλτρα υπόθεση είναι ...

 

φυσικά αυτό που ζητάς γίνεται πολύ εύκολα εαν πειραματιστής με το βάθος πεδίου

Κατ'εμε αυτό που ζητάς μπορείς μπορείς πανεύκολα να το κάνεις με την μηχανή σου και δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο. Επίσης η μοναδική περίπτωση που χρειάζεσαι φίλτρο και δεν μπορέι να κάνεις αυτό το εφε ούτε με το Photoshop ειναι το polarizing εκεί θέλεις οπωσδήποτε φίλτρο!

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/polarizing-filters.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται και με φίλτρο δες εδώ

 

http://www.hoyafilte...a/pro1d-09.html

 

 

 

 

Κατ'εμε αυτό που ζητάς μπορείς μπορείς πανεύκολα να το κάνεις με την μηχανή σου και δεν χρειάζεσαι καν φίλτρο.

 

http://www.cambridge...ing-filters.htm

 

 

Και κατεμε φίλε μου καθώς στο preview που έβαλα έχει ξεκάθαρα φωτογραφία με θολό background απλά είπα να αποφύγω τα φίλτρα ώστε να βγει κάπως ποιο φυσικό αποτέλεσμα... δεν ψάχνω επαγγελματική λύση αλλά μιά μέση λύση όπως και οι περισσότερη φαντάζομαι...

Ο τομέας φωτογραφία θέλει πολύ διάβασμα μεράκι και να το έχεις ρε παιδί μου αλλά κάτι τέτοιο είναι απλό πιστεύω να γίνει με κάποιο trick έστω... έχω τραβήξει τέτοια φωτο με την δικιά μου στο αυτόματο αλλά το έκανε μιά φωρά τώρα κατα τύχη δεν ξέρω... anyway θα πειραματιστώ λιγάκι...

 

YDSC00125.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Αυτη η φωτό παίζει καθαρά με το βάθος πεδίου.

 

Συνεπως το τριπτυχο:

 

α)εστιάζεις μανουαλ στο λουλουδι (ή αν δεν εχεις η μηχανη εστιαζεις μέχρι να παρει ως εστιαση τα λουλουδια)κοντά στο αντικείμενο!

β)όσο πιο μεγάλο διάφραγμα μπορείς (μικρή τιμή πχ 3.5)

γ)μεγάλο φακό.

 

Καλά ξεμπερδέματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μέσω Photoshop μπορεί να γίνει κάπως έτσι (στα γρήγορα)

 

1. Επιλέγεις magnetic lasso tool και επιλέγεις το λουλούδι μόνο (δλδ αυτο που δεν θέλεις να θαμπώσεις!)

2. Μετά select----> inverse (επιλέγεται το background)

3. filter ----> blur----> Gaussian blur και επιλέγεις radius (πόσο θολώμενο θέλεις να είναι το background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok παιδιά ευχαριστώ...

 

το έκανα και με paint shop pro x3 --->adjust--->depth of field

το δύσκολο είναι με την φωτογραφική μου που το κάνει αλλά δεν ξέρω πώς... :-P

θα το βρώ που θα μου πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...