Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Ubuntu 11.04-Δεν ανοίγουν!


Elem J

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις προ ολίγου εγκατέστησα τη καινούργια έκδοση των ubuntu (11.04) αλλα αντιμετωπίζω προβλήμα. Όταν ανοίγω τα ubuntu δειχνει να φορτώνει κανονικά (βγάζοντας) τη κλασσική μωβ οθόνη και το λογότυπο των ubuntu να φορτώνει. Μετά όμως το μόνο που βγάζει ειναι μια οθόνη terminal να αναβοσβήνει (γύρω στις 3 φορές) και μετά να σταθεροποιείται, δείχνοντας διάφορα ζητήματα σημειωμενα με [ΟΚ] ενω το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ειναι το εξης:

 

Stopping automatic crash report generation [FAIL]

 

και "κολλάει" εκεί! Μπήκα στο terminal, συνδέθηκα επιτυχώς με το λογαριασμό μου και δοκίμασα διάφορες εντολές που βρήκα στο ιντερνετ, οπως πχ 'startx' οι οποίες δεν ειχαν αποτέλεσμα.Δοκίμασα να μπω και σε recovery mode όταν ανοίγει ο υπολογιστής μου αλλά τίποτα.

 

Σημείωση: Έχω εγκατεστημένα και Windows 7 σε άλλο partition τα οποία μου τρέχουν κανονικά

 

Καμιά βοήθεια????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση τα τελευταία updates:

>sudo apt-get update

και μετά

>sudo apt-get upgrade

 

Απ'ότι διάβασα είναι ένα πρόβλημα που το είχαν αρκετοί και σε μερικούς διορθώθηκε με την εγκατάσταση των τελευταίων update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα δοκιμασει αλλα δεν καταφερα τιποτα...Ευχαριστώ παντως! Για να πληροφορήσω καταφερα να μπω τελικα απο ενα παλιοτερο recovery(αλλα και εκει οχι τοσο απλά) και κατάφερα να δουλέψω τα 11.04. Αν έχεις καποια άλλη ιδέα εδω ειμαι...

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πρόχειρο research που έκανα δε μπόρεσα να βρω κάποια λύση ενώ αντιθέτως βρήκα πολλούς που έχουν αυτό το πρόβλημα. Να σου πω, αφού όπως λες την εγκατέστησες τώρα γιατί δε δοκιμάζεις μια να το ξαναεγκαταστήσεις από την αρχή (εκτός και αν εννοείς πως τώρα έκανες αναβάθμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα πρόχειρο research που έκανα δε μπόρεσα να βρω κάποια λύση ενώ αντιθέτως βρήκα πολλούς που έχουν αυτό το πρόβλημα. Να σου πω, αφού όπως λες την εγκατέστησες τώρα γιατί δε δοκιμάζεις μια να το ξαναεγκαταστήσεις από την αρχή (εκτός και αν εννοείς πως τώρα έκανες αναβάθμιση).

 

+1

 

Άν πάλι έχει το ίδιο πρόβλημα ζήτα βοήθεια απο το ελληνικό φόρουμ του Ubuntu,εκεί θα βρείς σίγουρα λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με ένα πρόχειρο research που έκανα δε μπόρεσα να βρω κάποια λύση ενώ αντιθέτως βρήκα πολλούς που έχουν αυτό το πρόβλημα. Να σου πω, αφού όπως λες την εγκατέστησες τώρα γιατί δε δοκιμάζεις μια να το ξαναεγκαταστήσεις από την αρχή (εκτός και αν εννοείς πως τώρα έκανες αναβάθμιση).

 

 

 

Η αλήθεια είναι οτι έκανα αναβάθμιση και όχι εγκατάστηση απο cd...Πάρέλειψα να το αναφέρω :unsure:

 

 

 

+1

 

Άν πάλι έχει το ίδιο πρόβλημα ζήτα βοήθεια απο το ελληνικό φόρουμ του Ubuntu,εκεί θα βρείς σίγουρα λύση.

 

Το έχω ήδη κάνει! Το παίζω διπλό τάμπλο! Σόρρυ!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα..Κατέβασα την 11.04 και θα δοκιμασω να την εγκαταστησω απο cd. Αν δεν τα καταφέρω και τότε θα γυρίσω πάλι στη 10.10!

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιάζει πρόβλημα των Χ windows, το πιθανότερο με τον driver της κάρτας γραφικών.

Τί σου επιστρέφουν οι εντολές:

>cat /var/log/Xorg.0.log | grep "(EE)"
cat /var/log/Xorg.0.log | grep "(WW)"

Ποιά κάρτα γραφικών έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...