Προς το περιεχόμενο

Linux Mint 10: χάθηκαν όλα τα αρχεία μου μετά από αλλαγή μεγέθους σε partition (gparted)


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Στον υπολογιστή μου έχω dual boot με Windows XP και Linux Mint 10. Έχω 2 partitions (ntfs) για τα XP και σε δικό του partition το Mint.

 

Με το gparted προσπάθησα να μικρύνω το 2ο partition (ntfs) για να εγκαταστήσω και το καινούργιο Ubuntu. Από 600gb λοιπόν που ήταν, το έκανα resize σε 450 και 150 (ήθελα να χρησιμοποιήσω το partition των 150gb για το Ubuntu). Αφού το έκανα μέσα από το Mint (όχι live cd), μου βγάζει σφάλμα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου. Μέσα από τα XP, βλέπει το partition κανονικά, αλλά το βλέπει ως raw και μου ζητάει να κάνω διαμόρφωση. Υπάρχει περίπτωση να το σώσω; Δοκίμασα να το επαναφέρω πάλι μέσω του Gparted, αλλά μου βγάζει πάλι σφάλμα (error 12).

 

Ξέρω ότι είναι λάθος μου που δεν έκανα backup πρώτα, αλλά τώρα έγινε και είμαι απελπισμένος.

 

 

Αν ξέρει κανείς, παρακαλώ ειλικρινά πολύ για τη βοήθειά σας.

 

post-83180-0-38314200-1305727500_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη γράφεις τίποτα

μη κάνεις τίποτα

 

περίμενε γνώμες

 

ίσως με live cd, να σώσεις αυτά που μπορείς να δείς

περίμενε γνώμες

.

 

 

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ. Το θέμα είναι ότι αν δεν το φτιάξω, την έβαψα.

 

Ελπίζω να απαντήσει κανείς σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και μόνο, όπου διάβασα για resize NTFS partitions η συμβουλή ήταν ότι ο ενδιαφερόμενος έπρεπε να το κάνει μέσα από τα Windows ΚΑΙ ΟΧΙ με το Gparted ή κάποιο άλλο linux-ο-εργαλείο.

 

Κατά τα άλλα, το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να βρείς ένα εργαλείο ανάκτησης δεδομένων για WINDOWS και να δοκιμάσεις να επαναφέρεις ... ότι σου ξέφυγε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τα XP, βλέπει το partition κανονικά, αλλά το βλέπει ως raw και μου ζητάει να κάνω διαμόρφωση

Στα windows, στο "ο υπολογιστής μου" φαίνεται το προβληματικό partition ή το βλέπεις μόνο στη διαχείριση δίσκων?

Αν εμφανίζεται το partition δεν έχεις να χάσεις τίποτε να δοκιμάσεις να βάλεις το σκληρό σε ένα άλλο pc με windows και τον περάσεις με το recuva με deep scan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράξενο αυτό που έπαθες. Εχώ κάνει resize με το gparted άπειρες φορές και σε διαφορετικούς υπολογιστές και μέσω από ubuntu αλλά και με το livecd του και ποτέ δεν μου είχε δημιουργηθεί το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το προβλημα δημιουργηθηκε επειδη εκανες το resize μεσα απο το Mint κι οχι απο το livecd?

 

Περιεργο παντως το πως τα καταφερες, μιας και οι δισκοι ειναι κλειδωμενοι (οπως αλλωστε φαινεται και στο screenshot), μηπως σου εβγαλε καποιο μηνυμα για τα δεδομενα κι το αγνοησες?

 

Εγω μονο το gparted χρησιμοποιω για resize των δισκων μεσω livecd και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα οσες φορες κι αν το χρησιμιποιησα.

 

Αφου δεν εχασες τα δεδομενα σου τοτε ολα καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το προβλημα δημιουργηθηκε επειδη εκανες το resize μεσα απο το Mint κι οχι απο το livecd?

Πάντως προτιμότερο είναι μέσα από live CD, αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις resize το partition στο οποίο βρίσκεσαι, αφού είναι mounted.

Ίσως όπως είπε ο προλαλήσας, μέσα από αλεπάλληλες ενέργειες κάτι ξέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...