Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας στα κινητά Android


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλαίω με τον ζερεμε! :mrgreen: Εμπασιπεριπτοσι (καλά το γραψα; ), τα προβλήματα ασφάλειας σε όλα τα σχεδόν τα λειτουργικά συστήματα αποτελούν πλέον καθημερινότητα, το περίεργο θα ήταν να μην υπήρχαν. Όσο πιο γρήγορα αναγνωρίζονται και βλέπουν το φως της δημοσιότητας, τόσο ταχύτερα θα κλείνουν οι τρύπες. Ένα βήμα τη φορά, έστω.

...και με καθε νεα εκδοση λειτουργικου δημιουργουνται νεα κενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πω πω τι θα γινόταν εάν η είδηση ήταν για το iphone,πωωωω

 

μερικοί χαρακτηρισμοί απο παλαιότερα Apple θέματα

 

πρόβατα

αμερικανάκια

θύματα του μαρκετινγκ

φαν-μποιζ

δούλοι

βλάκες

άσχετοι

κ.α

 

τώρα;Ε σιγά,ας προσέχει ο καθένας γιατί αν όχι είναι άξιος της μοίρας του,μετά καλό είναι που βγήκε,θα διορθωθεί και τέτοια

 

πολύ μ' αρέσει αυτή η σταθερή άποψη χωρίς να παίζει ρόλο η εταιρία

 

lol

Καλα τους τα λες φιλε μου..

 

Κακώς βέβαια δεν ήταν κρυπτογραφημένη η επικοινωνία αλλά για να υποκλέψουν τα στοιχεία αυτά πρέπει να κάνει ο άλλος packet sniffing, άρα πρέπει να είναι προετοιμασμένος, δεν σημαίνει ότι άμα μπεις σε κοινόχρηστο wifi πάει την πάτησες και ειδικά εδώ στην Ελλάδα τα άτομα που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι με αυτό δε νομίζω να είναι και πάρα πολλά.

 

Το "καλό" με το να είναι τόσο δημοφιλές το android είναι ότι τέτοιες παρατυπίες ανακαλύπτονται και αντιμετωπίζονται.

 

 

 

Δε θυμάμαι να έχει γίνει κάτι τέτοιο για τα bugs του iphone, το όλο κράξιμο για άλλο λόγο το τρώει, u miss the point. Αλλά πως κατάφερε να μπει για άλλη μια φορά στην κουβέντα, ε;

Ξεχνας μου φαινεται τι εγινε οταν μαθευτηκε το μηλοφωνο

καταγραφει θεσεις gps κτλ.Ενω οταν ανακοινωθηκε οτι και

ολα τα ανδροιντ το κανουν δεν ειπωθηκε το παραμικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι διαβάζω, τα μέχρι πρόσφατα nightly builds του 2.3.4 έτρεχαν με τον kernel του 2.3.3. Οπότε...

έτσι απο περιέργια και μόνο θέλω να δώ, πώς τσεκάρουμε αν είμαστε ασφαλείς απο αυτο το πρόβλημα..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χρωμα ειναι...; :wub:

 

απ το στόμα μου το πήρες ;-ρ

 

Έχεις σταθερό κύκλο;

 

λιώνω.. λολ

 

 

Πλάκα έχει πάντως όντως.. Απο τη μία γιατί οκ.. λογικό είναι σε ενα δίκτυο να μπορεί να δει κάποιος οτι αποκρυπτογράφητα (κ μη) ντάτα πηγαινοέρχονται.. και πέφτουν απ τα σύννεφα λες και είναι κάτι καινούριο.. (by the way.. κάποιος είπε οτι στο ελλάντα λίγοι ξέρουν να το κάνουν.. μην είσαι τόσο σίγουρος ;) )

 

Αλλά το πιο αστείο είναι η αντιμετώπιση, που όντως αν ηταν σε κανα iphone σε κανα windows phone θα χε γίνει μακελιό (με το Στέφανο Χίο)..

 

Απλά τα πράγματα και όπως είπε ο τρεκουαρτίστα.. μπαλώνεις εδώ, ανοίγει μια τρύπα αλλού.. χρόνια και χρόνια αυτό γίνεται ανεξαρτήτως λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως... εάν είχε κάτι τέτοιο το iPhone, θα ακουγόταν πάλι ό,τι να 'ναι εδώ μέσα...

 

Το περίεργο (έως και ανησυχητικό) είναι που αυτό το λένε και apple haters.

 

Τεσ'πα.

 

 

Από τη μία είναι το ότι κάπως πήρε δημοσιότητα μία έρευνα για ένα λειτουργικό (μπορεί να είναι βάσιμη μπορεί και όχι... δεν θέλω να το ψάξω τώρα για να το κρίνω) και από την άλλη είναι πως, βασισμένος σε δική μου γνώμη, ότι το android είναι κάπως νέο... και καιρός του ήτανε να αρχίζουν να το "ξεψαχνίζουν" λίγο. Θα διορθωθεί και αυτό σιγά σιγά εκεί που πρέπει.

 

Όπως και να έχει όμως...

 

Σιγά μην κάτσει κάποιος να ψάξει τι επαφές έχει κάποιος στο android κινητό του και τι κάνει και δεν ξέρω γω τι μπορεί να δει. Χρήσιμη είδηση δε λέω (για να ξέρουμε τι γίνεται) αλλά από την άλλη... εδώ η καμαριέρα δεν πρόλαβε να στως καν... το τι επαφές έχει ο καθένας μας θα ψάχνουν να δουν, όσοι μπορούν να βγάλουν κέρδος από αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσουτσέκια της Apple χρηματοδότησαν την έρευνα;

 

Δε πα' να φαίνεται και το βρακί που φοράω σε τρίτους, εγώ το Android δε το αλλάζω για κανένα λόγο. Ούτε εγώ ούτε ο κύκλος μου, βασικά.

 

0χα0χ0αχ0α! Στο μυαλό μου είσαι;; Μόλις διάβασα τον τίτλο και μετά το άρθρο λέω,δεν παίζει..μας κάνουν πλάκα:mrgreen::mrgreen: οι μηλαράδες θα έβαλαν το χεράκι τους εδώ.

Και όπως λες,ούτε και εγω αλλάζω με τίποτα το android..Είναι άπειρους αιώνες μπροστά.

Έτσι και αλλιώς το βρακί φαίνεται και στην απλωμένη μπουγάδα :lol::lol: .

 

Υπάρχουν κενά;;Πολλά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω τι θα γινόταν εάν η είδηση ήταν για το iphone,πωωωω

 

μερικοί χαρακτηρισμοί απο παλαιότερα Apple θέματα

 

πρόβατα

αμερικανάκια

θύματα του μαρκετινγκ

φαν-μποιζ

δούλοι

βλάκες

άσχετοι

κ.α

 

τώρα;Ε σιγά,ας προσέχει ο καθένας γιατί αν όχι είναι άξιος της μοίρας του,μετά καλό είναι που βγήκε,θα διορθωθεί και τέτοια

 

πολύ μ' αρέσει αυτή η σταθερή άποψη χωρίς να παίζει ρόλο η εταιρία

 

lol

 

Πήρες το +1 και από μένα φίλε μου... και πόσα άλλα όπως λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0χα0χ0αχ0α! Στο μυαλό μου είσαι;; Μόλις διάβασα τον τίτλο και μετά το άρθρο λέω,δεν παίζει..μας κάνουν πλάκα:mrgreen::mrgreen: οι μηλαράδες θα έβαλαν το χεράκι τους εδώ.

Και όπως λες,ούτε και εγω αλλάζω με τίποτα το android..Είναι άπειρους αιώνες μπροστά.

Έτσι και αλλιώς το βρακί φαίνεται και στην απλωμένη μπουγάδα :lol::lol: .

 

Τελικά ενω θα περίμενε κανείς να έχουν πιο 'ανοιχτό' μυαλό όσοι γουστάρουν και ασχολούνται με εναλλακτικά ή/και ανοιχτά λειτουργικά.. βλέπεις οτι και εκεί υπάρχει ενα 'κόλλημα'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσουτσέκια της Apple χρηματοδότησαν την έρευνα;

 

Δε πα' να φαίνεται και το βρακί που φοράω σε τρίτους, εγώ το Android δε το αλλάζω για κανένα λόγο. Ούτε εγώ ούτε ο κύκλος μου, βασικά.

και γω μαζι σου, αλλα μη μιλας για βρακια καλοκαιριατικα , γιατι μερικους μας πειραζει η ζεστη :rolleyes:

 

 

 

Οι ερευνητές αποκαλύπτουν ένα σοβαρό πρόβλημα το οποίο τονίζει τη δυσκολία πολλών κατόχων κινητών Android να κρατούν ενήμερο το λειτουργικό τους σύστημα με τις τελευταίες ενημερώσεις.

 

 

αυτο παντως ειναι σημαντικο προβλημα γενικοτερα και καποια στιγμη πρεπει να λυθει οριστικα

 

η google βγαζει αναβαθμισεις, αλλα το τι φτανει τελικα στους καταναλωτες ειναι αλλο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...