Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι τα φωτα σας για να κανω project σε κονσολααα!!


satanakixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάρεις από παράμετρο το χρονικό διάστημα που ζητάει ο χρήστης και στην αρχή ενός loop θα ξεκινήσεις να μετράς χρόνο διαβάζοντας παράλληλα ανά πχ. 1 δευτερόλεπτο την τιμή που θέλεις. Το loop θα έχει για συνθήκη εξόδου την πάροδο του χρονικού διαστήματος που σου ζήτησε ο χρήστης. Μετά τον τερματισμό του loop θα κάνεις τη διαίρεση π.χ. για να βγάλεις το μέσο όρο χρήσης χρόνου επεξεργαστή.

Το αν το διδαχτήκατε ή όχι δεν νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει διαφορά στον καθηγητή σου, δεν είστε στο δημοτικό συν το ότι υπάρχουν πολλά τεκμηριωμένα κείμενα που είναι απείρως πιο έγκριτα από τον οποιοδήποτε καθηγητή. Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, απλώς με έπιασε το επαναστατικό μου.

Hint1: μπορείς να πάρεις τον χρόνο του συστήματος σε δευτερόλεπτα από το epoch (για να μη μπλέξεις με τη μετατροπή ημερών και ωρών σε μια πιο εύκολα διαχειρίσιμη μονάδα μέτρησης) και να μετατρέψεις και το απαιτούμενο "άμεσο μέλλον" σε δευτερόλεπτα ώστε να μπορείς να ελέγξεις τη συνθήκη του loop με μια απλή αφαίρεση είτε απευθείας από το shell (αν μιλάμε για σχετικά καινούργιο bash) είτε κάνοντας pipe στον bc.

Παραδείγματα:

bash:

>$(( $variable1 - $variable2 ))

και pipe στο bc

>echo "$variable1 - $variable2" | bc -l

Όπου το variable1 είναι π.χ. η τωρινή ώρα (σε seconds από το epoch) και το variable2 η ώρα εκκίνησης του loop.

Hint2: seconds from epoch:

>date +"%s"

 

man date για περισσότερες πληροφορίες.

 

Προσπάθησα να μεταφράσω τις αγγλικές ορολογίες στα Ελληνικά παραπάνω, δεν ξέρω πόσο πετυχημένες είναι οι αποδόσεις των ξένων όρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...