Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Ubuntu 11.04 μετά την αναβάθμηση


BluEDr4g0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Είχα την έκδοση Ubuntu 10.10 και εκανα αναβαθμηση στην 11.04 ολα εγιναν οκ μεχρι που πιγα να πιραξω τις ρυθμήσεις για να λειτουργει ο κυβος στις επιφανειες εργασίας κολισε λιγο ο υπολογιστής και μετα του εκανα επανεκινιση και οταν ξανα ανοιξε δεν μου δειχνει τις μπαρες με τα προγραμματα τισ μπαρεσ με τα ενεργα παραθηρα με αποτελεσμα να βλεπω μονο μια επιφανεια εργασείας. Αν γνοριζετε κατι για να με βοηθησετε να επαναφερω αυτες τις μπαρες ή με καποιο τροπο αν πρεπει να κανω κάτι αλλο απαντήστε μου. Ευχαριστώ! :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει το εικονίδιο πάνω δεξιά (toolbox) για να προσθέσεις μόνος σου την μπάρα και ότι άλλο χρειάζεται ..

Αν δεν έχεις κάνει πολλές ρυθμίσεις στο kde (που να βαριέσαι να ξανακάνεις) μπορείς από κονσόλα να μεταφέρεις τον φάκελο .kde σε κάποιον άλλο και να ξανακάνεις login .. Περίμενε μήπως υπάρχει κάποια άλλη απάντηση ποιο "σωστή" όμως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει το εικονίδιο πάνω δεξιά (toolbox) για να προσθέσεις μόνος σου την μπάρα και ότι άλλο χρειάζεται ..

Αν δεν έχεις κάνει πολλές ρυθμίσεις στο kde (που να βαριέσαι να ξανακάνεις) μπορείς από κονσόλα να μεταφέρεις τον φάκελο .kde σε κάποιον άλλο και να ξανακάνεις login .. Περίμενε μήπως υπάρχει κάποια άλλη απάντηση ποιο "σωστή" όμως ..

 

Oχι φιλε μου διστιχώς δεν υπάρχει τιποτα για να ξαναπροσθέσω τις μπάρες :( πιθανών επειδή ενεργοποιησα αυτα τα γραφικα να μην τα σηκώνει ο υπολογιστής μου (Ati radeon mobility x1400) και να εγινε καποια επιπλοκή. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου! Αν καποιως γνορίζει κατι αλλο θα με υποχρέωνε να μου απαντήσει η πώς να απενεργοποιήσω τα περίσια γραφικα μεσο κονσόλας αλλωστε τα εφέ και τα περίσια γραφικά ειναι το τελευτέο που με ενδιαφέρει :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτουμε ότι στο login έχεις επιλεγμένο το ubuntu classic και όχι το σκέτο ubuntu (με unity)

 

Άνοιγμα τερματικού:

Alt+F2: gnome-terminal : εκτέλεση

εκτέλεση εντολών στο τερματικό:

>rm -rf .gconf*

 

έντερ

 

>pkill gnome-panel

 

έντερ

 

αν δεν πιάσει, πες να σκεφτούμε άλλο γιατροσόφι. :mrgreen:

 

για να κάνεις logout απ'το τερματικό:

>kill -9 -1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτουμε ότι στο login έχεις επιλεγμένο το ubuntu classic και όχι το σκέτο ubuntu (με unity)

 

Άνοιγμα τερματικού:

Alt+F2: gnome-terminal : εκτέλεση

εκτέλεση εντολών στο τερματικό:

>rm -rf .gconf*

 

έντερ

 

>pkill gnome-panel

 

έντερ

 

αν δεν πιάσει, πες να σκεφτούμε άλλο γιατροσόφι. :mrgreen:

 

για να κάνεις logout απ'το τερματικό:

>kill -9 -1

 

Φιλε μου 1000 ευχαριστώ μολισ ειδα το μηνυμά σου γιατι εμπενα να σας πω που βρικα την λύση καπου αλλου η εντολή που χρισιμοποιησα ειναι rm -rf .gnome .gnome2 .gconf .gconfd .metacity και τα λεει πολυ ορεα ενα παλικαρι στο ακολουθο site http://linuxfud.wordpress.com/2007/02/14/how-to-reset-ubuntugnome-settings-to-defaults-without-re-installing/ Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια καλο βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...