Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει βγει και τρίτο, προς το παρόν μόνο στα Αγγλικά.

 

 

Μαλακό εξώφυλλο vs σκληρό εξώφυλλο.

wizzy ευχαριστω για την πληροφορια. Εχεις καποια ενημερωση για το αν και ποτε θα εκδοθει στα ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

wizzy ευχαριστω για την πληροφορια. Εχεις καποια ενημερωση για το αν και ποτε θα εκδοθει στα ελληνικα?

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω. Ελπίζω ότι θα εκδοθεί, όπως και τα προηγούμενα δύο, αλλά με την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, δεν ξέρω τι μέλλει γενέσθαι...

 

 

Υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα του χαρτιού.

 

Σαφώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά το hardback είναι καλύτερη έκδοση τουλάχιστον ως αντικείμενο.

δηλαδή δεν έχει άλλη μετάφραση, επιμέλεια, κλπ. αλλά το χαίρεσαι σαν βιβλίο.

και βέβαια είναι αυτό που μπορείς να κρατήσεις σε βιλιοθήκη.

το paperback είναι λύση καθαρά πρακτικότητας και κόστους.

αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που συνηθίζεται να βγαίνουν πρώτα hardback (όχι όλα αλλά όσα είναι να βγουν έτσι) και μετά αυτά με το μαλακό εξώφυλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ξεχωρες ερωτησεις

 

-Θελω να διαβασωκειμενα απο αρχαιους ελληνες σοφους, και εω καταληξει σε επικουρο, επειδη επιγραμματικα διαβασα πως χρησιμοποιουσε την φιλοσοφια για να βρει γαληνη και αρμονια στον τροπο που κινονυται τα πραματα, σε αντιθεση με αλλους φιλοσοφους που με τις σπουδες του πεφταν σε καταθλιψη, παραονοια αυτοκτονουσαν και τα λοιπα. Απο επικουρο λοιπον γνωριζετε ποιο εργο του αξιζει περισσοτερο, εχετε καποια εμπειρια με κατι που εχει γραψει και θελετε να μου προτεινετε κτλ?

 

-Το μυστικο αξιζει? Λεει γηινα πραμα ή προκειται για τιποτα αιρετικο? Ειμαι ολιγον ανοιτομυαλος αλλα δεν θελω να χανω το χρονο μου με μυθοπλασιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Mistborn: The Final Empire (πρώτο βιβλίο της τριλογίας Mistborn) του Brandon Sanderson και μπορώ να βεβαιότητα πια να πω ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει! Λόγω περιορισμένου χρόνου μου πήρε περισσότερες μέρες απ' ότι θα ήθελα. Έχει έναν πολύ μοναδικό "μαγικό" κόσμο, καταπληκτικούς χαρακτήρες με τους οποίους πραγματικά δένεσαι, είναι σοβαρό, αστείο, λυπητερό, ρεαλιστικό, μαγικό και χίλια δυο ακόμη πράγματα. Όπως καταλάβατε, μου άρεσε πάρα πολύ και θα διαβάσω και τη συνέχεια στο μέλλον μιας και τελειώνει με έναν τρόπο που σου δίνει μεν ένα μικρό closure αλλά δεν μπορείς να ξεκολλήσεις.

 

Δεν θα σας πω καθόλου περίληψη γιατί δεν ξέρω ώσπου μπορώ να πω μιας και μου φαίνεται πως ότι και να πω θα είναι, έστω και σε έναν μικρό βαθμό, spoiler. Εγώ το διάβασα χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα και με εξέπληξε πάρα πολύ οπότε αξίζει το "ρίσκο". Αυτά! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ξεχωρες ερωτησεις

 

-Θελω να διαβασωκειμενα απο αρχαιους ελληνες σοφους, και εω καταληξει σε επικουρο, επειδη επιγραμματικα διαβασα πως χρησιμοποιουσε την φιλοσοφια για να βρει γαληνη και αρμονια στον τροπο που κινονυται τα πραματα, σε αντιθεση με αλλους φιλοσοφους που με τις σπουδες του πεφταν σε καταθλιψη, παραονοια αυτοκτονουσαν και τα λοιπα. Απο επικουρο λοιπον γνωριζετε ποιο εργο του αξιζει περισσοτερο, εχετε καποια εμπειρια με κατι που εχει γραψει και θελετε να μου προτεινετε κτλ?

 

-Το μυστικο αξιζει? Λεει γηινα πραμα ή προκειται για τιποτα αιρετικο? Ειμαι ολιγον ανοιτομυαλος αλλα δεν θελω να χανω το χρονο μου με μυθοπλασιες...

 

Ποιοι αρχαίοι φιλόσοφοι αυτοκτόνησαν;  :huh: Δεν έχω υπόψην μου κανένα. Γενικά, με τη φιλοσοφία ούτε κατάθλιψη παθαίνεις ούτε αυτοκτονείς. 

 

Απο Επίκουρο δεν ξέρω κάτι.

Όσο για το μυστικό, αυτό που λέει είναι ότι αν σκέφτεσε θετικά, θα βρεις τον τρόπο να πετύχεις, ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις. Ούτε θα χάσεις την ώρα σου αν το διαβάσεις, ούτε θα αλλάξει ριζικά η ζωή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Mistborn: The Final Empire (πρώτο βιβλίο της τριλογίας Mistborn) του Brandon Sanderson και μπορώ να βεβαιότητα πια να πω ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει!

kate δεν σου λέω τίποτα, παρά μόνο πως και το 2ο και το 3ο μέρος είναι πολύ καλά, αν όχι καλύτερα, με φοβερές ανατροπές, ειδικά στο 3ο βιβλίο.

Συνέχισέ τα και θα με θυμηθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι αρχαίοι φιλόσοφοι αυτοκτόνησαν;  :huh: Δεν έχω υπόψην μου κανένα. Γενικά, με τη φιλοσοφία ούτε κατάθλιψη παθαίνεις ούτε αυτοκτονείς. 

 

Απο Επίκουρο δεν ξέρω κάτι.

Όσο για το μυστικό, αυτό που λέει είναι ότι αν σκέφτεσε θετικά, θα βρεις τον τρόπο να πετύχεις, ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις. Ούτε θα χάσεις την ώρα σου αν το διαβάσεις, ούτε θα αλλάξει ριζικά η ζωή σου. 

 

ΠΧ ο αριστοτελης λεγεται οτι προσπαθοντας να λυσεις το προβλημα των ποταμων, απογοητευτικε και επσε μεσα και πνιγηκε. Εν πασει περιπτωση, ψαχνω την ευχαριστη πλευρα της φιλοσοφιας και οχι να θεσω περισσοτερους προβληματισμους στον εαυτομου για α μυστηρια του συμπαντως. Απο μια προχειρη αναζητηση πιστευω πως τα διδαγματα του επικουρου θα με καλυψουν.

 

Το μυστικο απλα εχει να κανει και αυτο με το να δεις την θετικη πλευρα των πραγματων? Το πασαρουν λες και θα δωσειλυση σε καθε σου προβλημα! Παρεπιπτωντος κατι που να επιφερει ριζικες αλλαγες υπαρχει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mundodisco+4.JPG

 

Διαλέξτε έκδοση και απολαύστε!

Μερικά quotes:

 

“- I USHERED SOULS INTO THE NEXT WORLD. I WAS THE GRAVE OF ALL HOPE. I WAS THE ULTIMATE REALITY. I WAS THE ASSASSIN AGAINST WHOM NO LOCK WOULD HOLD.
- "Yes, point taken, but do you have any particular skills?”

 

 

“Tragic heroes always moan when the gods take an interest in them, but it's the people the gods ignore who get the really tough deals.”

 

“It struck Mort with sudden, terrible poignancy that Death must be the loneliest creature in the universe. In the great party of Creation, he was always in the kitchen.”

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αϋπνία του Stephen King. Ήταν καλό, αλλά μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο. Κλασικότατος Βασιλιάς, πολλές σελίδες, αργεί να πάρει μπρος.

Η κεντρική ιδέα, πάντως, ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το Mistborn: The Final Empire (πρώτο βιβλίο της τριλογίας Mistborn) του Brandon Sanderson και μπορώ να βεβαιότητα πια να πω ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει! Λόγω περιορισμένου χρόνου μου πήρε περισσότερες μέρες απ' ότι θα ήθελα. Έχει έναν πολύ μοναδικό "μαγικό" κόσμο, καταπληκτικούς χαρακτήρες με τους οποίους πραγματικά δένεσαι, είναι σοβαρό, αστείο, λυπητερό, ρεαλιστικό, μαγικό και χίλια δυο ακόμη πράγματα. Όπως καταλάβατε, μου άρεσε πάρα πολύ και θα διαβάσω και τη συνέχεια στο μέλλον μιας και τελειώνει με έναν τρόπο που σου δίνει μεν ένα μικρό closure αλλά δεν μπορείς να ξεκολλήσεις.

 

Δεν θα σας πω καθόλου περίληψη γιατί δεν ξέρω ώσπου μπορώ να πω μιας και μου φαίνεται πως ότι και να πω θα είναι, έστω και σε έναν μικρό βαθμό, spoiler. Εγώ το διάβασα χωρίς να ξέρω απολύτως τίποτα και με εξέπληξε πάρα πολύ οπότε αξίζει το "ρίσκο". Αυτά! :)

Διάβασα το πρώτο και τώρα τελειώνω το δεύτερο(μετά το ενθουσιώδες ποστ σου),αλλά μπορώ να πω ότι δεν με έκανε μεγάλη εντύπωση.Δύσκολα θα συνεχίσω για το τρίτο/τέταρτο.

 

Ωραία βιβλία σίγουρα και ποιοτικό fantasy,αλλά δεν είχα την ίδια εμπειρία με τα έπη του Erikson.

Ο αλήτης κατέστρεψε το genre για εμένα,μετά την ΕΠΙΚΗ μυθοπλασία του και την δαιδαλώδη υπόθεση/χαρακτήρες όλα τα άλλα βιβλία που έχω διαβάσει φαντάζουν λίγα(εκτός ίσως από τα πρώτα 3 του Martin). :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...