Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζεται κανα βιβλιο ελληνικο η ξενο πανω στην αναζητηση καριερας? Δηλαδη να αναλυει τους τυπους επαγγελματων τι προτερηματων προσφερει το καθενα και γενικοτερα να μπορεις να αποκτησεις μια καταρτιση με το τι να θες να ασχοληθεις? Θελω ομως κατι που να ειναι γνωστο και επι της ουσιας δεν θελω να καθομαι να ψαχνω αναμεσα σε πολλα η να χασω τον χρονο μου διαβαζοντας κατι που να αναλυσει πολλα ανουσια χωρις λογο και να παραλειπει τα πιο ουσιωδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το "Εγκλημα και τιμωρία" δεν είναι μπερδεμένο, όχι. Είναι όμως εσωτερικό βιβλίο, εστιάζει στα συναισθήματα του ήρωα-εγκληματία, και θέλει προσοχή στην ανάγνωση, δεν είναι ελαφρύ.

 

@therock. Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Δεν ξέρω για κάποιο βιβλίο αλλά έχω εμπειρία πάνω στον επαγγελματικό προσανατολισμό, και σου λέω 100% πώς ό,τι και να διαβάσεις, στην πράξη δε θα έχει και μεγάλη σχέση.

Θα σου πρότεινα να το δεις ανάποδα, δηλαδή να κάνεις καποιο τεστ και να δεις ο χαρακτήρας σου σε ποια επαγγέλματα θα ταίριαζε καλύτερα. Υπάρχουν τέτοια εργαλεία online αλλά στη θέση σου, αν το βλέπεις σοβαρά το θέμα, θα πήγαινα σε ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το 1984 του Orwell και μου αρέσει ως τώρα (30% περίπου) αλλά μου φαίνεται ότι επαναλαμβάνεται λιγάκι. Λέει και ξαναλέει τα ίδια, εξηγεί και ξαναεξηγεί τα ίδια. Μάλλον είναι το στυλ του έτσι, οπότε εντάξει. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το "Στον τόπο του Εγκλήματος" του Πολ Ρολαντ.

Το βιβλίο όπως γράφει απ'έξωέχει "πραγματικές ιστορίες, τεχνικές και μεθόδους εξιχνίασης"

 

Σε κάθε κεφάλαιο αναλύει ένα άλλο κομμάτι της εγκληματολογικής έρευνας, καταπιάνοντας παλιές ιστορίες και παραδείγματα εως τις πιο πρόσφατες. Έχω τελειώσει το τρίτο κεφάλαιο, το βιβλίο είναι αρκετά μικρό και οι υποθέσεις αρχείου που έχει με ελκύουν πολύ.

 

Το αγόρασα σε πολύ καλή τιμή (2,70) απο το ΙΑΝΟΣ Bazaar στην Μητροπόλεως της Θεσσαλονίκης.

 

Επίσης, για τους λάτρες του βιβλίου οργανώνεται απο τους "why not" κοινόχρηστη δημόσια βιβλιοθήκη (pop up library) στα θεματικά πάρκα κοντά στο μέγαρο μουσικής (Θεσσαλονίκη πάντα). Μπορείτε να δώσετε δικά σας βιβλία ή να πάτε να διαβάσετε τα ήδη υπάρχοντα. μετά το τέλος της "έκθεσης" τα βιβλία θα γίνουν δωρεά σε ιδρύματα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το 1984 του Orwell και μου αρέσει ως τώρα (30% περίπου) αλλά μου φαίνεται ότι επαναλαμβάνεται λιγάκι. Λέει και ξαναλέει τα ίδια, εξηγεί και ξαναεξηγεί τα ίδια. Μάλλον είναι το στυλ του έτσι, οπότε εντάξει. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω. :)

 

Αυτό το διαβάζεις περισσότερο ως εγχειρίδιο παρά ως μυθιστόρημα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα βιβλίο με θεματολογία τους δαίμονες 
και στα Αγγλικά να είναι δεν με πειράζει αλλα θα προτιμούσα στα Ελληνικά αν γίνεται για να το κατανοήσω 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα βιβλίο με θεματολογία τους δαίμονες 

και στα Αγγλικά να είναι δεν με πειράζει αλλα θα προτιμούσα στα Ελληνικά αν γίνεται για να το κατανοήσω 100%

 

:ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:   :ph34r:  Τώρα εξηγούνται όλα...  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα βιβλίο με θεματολογία τους δαίμονες 

και στα Αγγλικά να είναι δεν με πειράζει αλλα θα προτιμούσα στα Ελληνικά αν γίνεται για να το κατανοήσω 100%

Compedium Deamonum & Operation of Deamons για αρχή και εάν σε κυνηγάν διάβασε και το Malleus Maleficarum για να ξέρεις πως να ξεφεύγεις από την Ιερή εξέταση και τους Witch Hunters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενα γρήγορο googlάρισμα δεν βρήκα κάτι για Compedium Deamonum & Operation of Deamons 

τι παίζει ?

Δεν ψάχνεις αρκετά ή δεν έχεις αρκετή πίστη ότι μπορείς να τα βρεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Νίκο, εύκολο είναι. Γράψε μόνο "Operation of Daemons" (ο λονγκ τομ τα έβαλε ανάποδα) και θα βρεις το βιβλίο που ψάχνεις.

 

Καλά κουράγια με αυτά που πας να μπλέξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε Νίκο, εύκολο είναι. Γράψε μόνο "Operation of Daemons" (ο λονγκ τομ τα έβαλε ανάποδα) και θα βρεις το βιβλίο που ψάχνεις.

 

Καλά κουράγια με αυτά που πας να μπλέξεις. 

πιθανότατα θα χάσω το χρόνο μου

αλλα περνάει η ώρα ευχάριστα 

tbh αν δεν δω κάτι με τα μάτια μου δεν το πιστευω  :-D 

 

αυτό ειναι ? De Operatione Daemonum (On the Operation of Daemons).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διαβάζεις περισσότερο ως εγχειρίδιο παρά ως μυθιστόρημα ;)

Το τέλειωσα (το 1984 του Orwell) και μου άρεσε αρκετά. Με κούρασε βέβαια σε κάποια σημεία αλλά εντάξει. Πιστεύω πως είναι από τα βιβλία που πρέπει να διαβαστούν απ' όλους. Μου άφησε ένα περίεργο συναίσθημα, πεσιμιστικό και θλιβερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τέλειωσα (το 1984 του Orwell) και μου άρεσε αρκετά. Με κούρασε βέβαια σε κάποια σημεία αλλά εντάξει. Πιστεύω πως είναι από τα βιβλία που πρέπει να διαβαστούν απ' όλους. Μου άφησε ένα περίεργο συναίσθημα, πεσιμιστικό και θλιβερό.

 

Στα καπάκια Χάξλεϋ  ...  "Θαυμαστός καινούριος κόσμος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...