Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα! Σοβαρά? Χμμ... ελπίζω να μην πάθω το ίδιο! :P

Ξέρεις τι, είναι το πρώτο βιβλίο αυτού του συγγραφέα που διαβάζω (τριλογία, οκ :)), αλλά ειλικρινά βαριέμαι αυτή την ατέλειωτη επανάληψη. Ο δικός μου τρόπος σκέψης είναι εντελώς διαφορετικός. Και πιο πολύ δεν αντέχω το γεγονός ότι, ενώ ξέρουμε τι έχει γίνει, βάζει συνεχώς τους ήρωές του να αναλύουν πιθανά σενάρια. Έλεος, ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρεις τι, είναι το πρώτο βιβλίο αυτού του συγγραφέα που διαβάζω (τριλογία, οκ :)), αλλά ειλικρινά βαριέμαι αυτή την ατέλειωτη επανάληψη. Ο δικός μου τρόπος σκέψης είναι εντελώς διαφορετικός. Και πιο πολύ δεν αντέχω το γεγονός ότι, ενώ ξέρουμε τι έχει γίνει, βάζει συνεχώς τους ήρωές του να αναλύουν πιθανά σενάρια. Έλεος, ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.

Χαχα. :P Ναι, και μένα το πρώτο που διαβάζω από Μουρακάμι και θα διαβάσω κι άλλα δικά σου σίγουρα γιατί το 1Q84 μου αρέσει πάρα πολύ. Θα δείξει όμως όταν διαβάσω και το τρίτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο 80% του ατελείωτου πραγματικά The pillars of the earth.

Γενικά είμαι μπερδεμένος γιατί αν και πολλοί το είχαν σε εκτίμηση προσωπικά το βρίσκω παιδαριώδες και ψιλογελοίο.Ιδίως όσο προχωράει η πλοκή τόσο οι κακοί μοιάζουν με τον Γκαργκαμέλ που προσπαθούν να καταστρέψουν τα σχέδια του Πάπα-στουμφ-μοναχού τρίβοντας χαιρέκακα τα χέρια τους πριν γελοιοποιηθούν μέχρι το επόμενο επεισόδιο.

Επίσης πολύ smut με playboy-esce σκηνές ρε παιδί μου.Φέρνει λίγο martin η ατελείωτη τσόντα.

 

Δεν ξέρω τελικά.Μήπως δεν έπιασα τα νοήματα;Μήπως είναι ύμνος στην Λογοτεχνία και απλά δεν το καταλαβαίνω;

 

Κανένας που το διάβασε ας πει και αυτός την γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά χρόνια που το έχω διαβάσει.

Προσωπικά μου άρεσε πολύ, ήταν πολύ περιγραφικό στην καθημερινή ζωή και στα ιστορικά επεισόδια της συγκεκριμένης (όχι πολύ γνωστής) περιόδου.

Ο Ken Follett πρέπει να είχε ρίξει πολύ διάβασμα. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά χρόνια που το έχω διαβάσει.

Προσωπικά μου άρεσε πολύ, ήταν πολύ περιγραφικό στην καθημερινή ζωή και στα ιστορικά επεισόδια της συγκεκριμένης (όχι πολύ γνωστής) περιόδου.

Ο Ken Follett πρέπει να είχε ρίξει πολύ διάβασμα. ^_^

Όντως σε κάθε συνέντευξη και σε κάθε βιβλίο του(από ότι είδα σήμερα)λέει και ξαναλέει ότι έψαξε και έκανε και έρανε.

 

Αλλά αντιθέτως,σε πολλά σημεία είναι εντελώς έξω από την ιστορική πραγματικότητα(π.χ. Αγγλική εκκλησία που τότε απλά δεν υπήρχε σαν ορισμός-θεσμός),την παντελή έλλειψη αναφοράς στις εντάσεις-συγκρούσεις μεταξύ των Νορμανδών-Σαξώνων που μόλις 80-100 χρόνια(ανάλογα με το που διαβάσεις στο βιβλίο)κατέλαβαν την Αγγλία,τις σχέσεις με τους ανεξάρτητους Ουαλούς(που ήταν μεγάλο πρόβλημα για τους δυτικούς Σάξωνες-Νορμανδούς) κ.ο.κ.

 

Επίσης κάποια πράγματα είναι τελείως αναχρονισμός,ιδίως στις ιδέες και στην συμπεριφορά των χαρακτήρων που μοιάζουν με γείτονες του συγγραφέα στα suburbs(btw,άλλη μια λέξη που χρησιμοποιεί αρκετά που τότε απλά δεν υπήρχε) με ρόμπες.Το ίδιο γίνεται με τις γλώσσες που φαίνεται ότι αναφέρεται σε σύγχρονες εκδοχές τις γλώσσας(ομογενοποιημένη)ενώ τότε πολύ απλά σε γειτονικές περιοχές μιλούσαν διαλέκτους-γλώσσες τόσο διαφορετικές που δεν γινόταν κατανοητοί από τους γείτονες τους.Εάν πιάσουμε το θέμα Σαξωνικά-Παλαιοαγγλικά,Νορμανδικά-παλαιογαλλικά και το ποιο μιλούσαν τι θα πιάσουμε το βράδυ.

 

Σε άλλα έχει δίκιο,αλλά το πιέζει πολύ(δηλαδή πόσες φορές να μάθουμε ότι τότε έτρωγαν μόνο με μαχαίρια; )....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κανένα site που να έχει used αγγλικά βιβλία εκτός από το play.com ? Και να στέλνει και δωρεάν σε Ελλάδα. :)

Α! και εκτός από amazon γιατί πάντα την πατάω με τα μεταφορικά στο τέλος και δεν παίρνω τίποτα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kate23: υπάρχουν τα www.abebooks.com και www.abebooks.co.uk για μεταχειρισμένα, αλλά χρεώνει μεταφορικά. Το bookdepository που ανέφερε ο bnvdarklord έχει δωρεάν μεταφορικά, αλλά όχι μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Ναι, το ξέρω το bookdepository, από εκεί παίρνω πια βιβλία μόνο αλλά όπως είπατε δεν έχει μεταχερισμένα. Θα δω αυτά τα δύο που μου είπες wizzy :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως για 2ο παγκοσμιο η μεταπολεμικη περιοδο αλλα γενικοτερα ενα ιστορικο βιβλιο που εγιν γνωστο για την αντικιμνικοτητα του.δλδ και απο μικρασιατικη καταστροφη η γενικοτερα για αλλη περιοδο και για εκτος ελλαδος δεν χω κολλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως για 2ο παγκοσμιο η μεταπολεμικη περιοδο αλλα γενικοτερα ενα ιστορικο βιβλιο που εγιν γνωστο για την αντικιμνικοτητα του.δλδ και απο μικρασιατικη καταστροφη η γενικοτερα για αλλη περιοδο και για εκτος ελλαδος δεν χω κολλημα.

Στα ελληνικά μια ωραία σειρά για τον Β'ΠΠ είναι οι:Φλόγες του Πολέμου.Που είναι των τέως εκδόσεων Περισκόπιο και νυν Γνώμων εκδοτική.

Μετά υπάρχουν πολύ καλά βιβλία στα Αγγλικά για περισσότερες επιλογές.

Μια σταθερή αξία είναι οι εκδόσεις του πανεπιστημίου της Οξφόρδης που φημίζεται για τις ποιοτικές εκδόσεις της(για αρχάριους είναι ιδιαίτερα καλά τα:A very short introduction).

Επίσης για περισσότερο στρατιωτικά βιβλία είναι οι εκδόσεις Osprey που κυριολεκτικά έχουν εκδώσει εκατοντάδες βιβλία για την περίοδο που θέλεις που αφορούν τα πάντα γύρω από τους πολέμους,τον οπλισμό/μηχανήματα,επιχειρήσεις κ.ο.κ.

Έπειτα υπάρχουν άλλα βιβλία από πανεπιστημιακές κυρίως εκδόσεις που αφορούν την εποχή.

Παραδείγματος χάρη είναι οι εκδόσεις του Πρίνστον,Πενσυλβάνια,Κέμπριτζ κ.ο.κ.Εκεί μπορείς να βρεις αξιολογότατα βιβλία που αναλύουν τον 20ο αιώνα σε σχεδόν κάθε πτυχή του.

 

Εάν θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα ενα στη βιβλιοθηκη απο ρενε καρτιε συγγραφεα εκδοσεις παπυρος με τιτλο ο 2ος παγκοσμιος.και ειναι δυο τομοι.εχετε καποια γνωμη γιαυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα το On the road του jack kerouac πριν μια εβδομαδα. Το διαβασα λογω της ταινιας που ειχε βγει περσυ και λογω του συγγραφεα. Η ταινια οταν την ειχα δει μου αρεσε αλλα μολις διαβασα το βιβλιο η ταινια μου φανηκε απλα ελεηνη. Κατι ξερανε και την "θαψανε". Ηταν πολυ ωραιο βιβλιο και μου αρεσε η ελευθερη αφηγηση. Εχετε διαβασει κανενα αλλο βιβλιο του Kerouac? Αξιζει καποιο;

 

Πριν λιγο τελειωσα και τον παικτη του ντοστογιεφσκι... Δεν ξερω τι να πω πανω σε αυτο. Ηταν περιεργα γραμμενο και με μπερδεψε αρκετες φορες. Το "Εγκλημα και τιμωρια" πανω κατω ειναι τοσο μπερδεμενο οσο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...