Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! :)

Είναι πολύ φοβερά τα steampunk βιβλία. :) Έχω διαβάσει μερικά και θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το goodreads. Εκεί θα βρεις πολλά steampunk μαζεμένα και θα μπορείς να διαβάσεις και τις περιλήψεις τους και να διαλέξεις όποιο θέλεις. :)

 

Μια λίστα είναι αυτή:

http://www.goodreads.com/list/show/618.Best_Steampunk_Books

 

Βλέποντας αυτήν τη λίστα είχα ξεκινήσει διαβάζοντας τα 3 πρώτα της λίστας για να δω ποια σειρά θα με τραβήξει περισσότερο για να την συνεχίσω. Συνέχισα το Leviathan του Scott Westerfeld και μου άρεσε πάρα πολύ. Θα διαβάσω και τη συνέχεια του Boneshaker στα σίγουρα. Το Soulless μπορεί να το συνεχίσω κάποια στιγμή μιας και έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για όλη τη σειρά. Δεν ξέρω αν είσαι αγόρι ή κορίτσι οπότε σε προειδοποιώ ότι το Soulless θα σου φανεί κοριτσίστικο 100%. Αν δε, είσαι κορίτσι θα στα πρότεινα όλα τα παραπάνω και επίσης τη σειρά Infernal Devices της Cassandra Clare.

 

Anyways, τσέκαρε τη λίστα γιατί έχει πάρα πολλά και πιστεύω πως σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου κινήσει το ενδιαφέρον. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ!

Μου φαίνεται πολύ ενδοιαφέρον είδος, θα κοιτάξω κάποια από αυτά...

Μήπως ξέρεις αν μπορώ να τα βρω στην ελλάδα ή πρέπει να τα παραγγείλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ξεκίνησα το ξεχασμένη λεγεώνα του Ben Kane, είναι φανταστικό!! το έχει διαβάσει/ζει κανείς?

 

http://www.biblionet.gr/book/144811/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγγνώμη για την καθυστέρηση στις απαντήσεις,

 

Snoob, αγγλικά το διάβασες εσύ; Τι λες, παλεύεται;

 

Ναι, στα Αγγλικά το διάβασα. Νομίζω πως είναι βατό, δεν είχε κάποια εξειδικευμένη ορολογία. Καλό είναι πάντως να έχει διαβάσει κανείς το πρώτο, γιατί για να εκτιμήσεις ορισμένα πράγματα θέλεις μια βαθύτερη γνώση του κόσμου, αλλιώς κάποια περιστατικά στα οποία γίνονται αναφορές περισσότερο θα μπερδέψουν ή δε θα τα εκτιμήσεις στο πλαίσιο της ευρύτερης ιστορίας. Στέκεται και αυτόνομα πάντως, καθώς εξηγούνται αρκετά σημεία με ευθύ ή έμμεσο τρόπο, αλλά καλύτερα από την αρχή (όπως με όλες τις τριλογίες).

 

Έχει διαβάσει κανείς την Θεία Κωμωδία στα Ελληνικά;
Δοκίμασα σε ebook απο αγγλικό και έχασα τη μπάλα
Τι παίζει καλο απο μεταφράσεις και που το βρίσκουμε; Ξέρω οτι ο Καζαντζακης είχε κάνει μια που είχε και πόρωση με το συγκεκριμένο, αλλα τον φοβάμαι πιο πολυ απο τον ίδιο τον Δαντη
Ξέρω οτι το 2006 έκανε ένας φιλόλογος μια άλλη προσπάθεια και μαλιστα με αρκετα σχολια και εξηγησεις αλλα δεν ειναι γνωστός

 

Η μετάφραση του Καζαντάκη είναι πολύ πιο ποιητική από ό,τι του Ριζιώτη. Έχει αρκετά (έως πολλά ) στοιχεία από την Κρητική διάλεκτο αλλά σπάνια προβληματίζουν (ας πούμε, η απόδοση του Αστερίξ στην Κορσική στην Κρητική διάλεκτο μου φάνηκε πολύ πιο "δύσκολη" και εκεί χρειαζόταν το βοήθημα).

 

Του Ριζιώτη είναι πολύ πιο στρωτή, αλλά σε μερικά σημεία μου φαίνεται κάπως "πεζή". Έχει το πλεονέκτημα ότι περιέχει το Ιταλικό (Φλωρεντίνικο) κείμενο για κάποιον που θα ήθελε να δει και αυτό το κείμενο.

 

Υπάρχουν από ό,τι βλέπω άλλες δύο (Σφήκα και Κοροπούλη) αλλά δεν έχω εικόνα από αυτές.

 

Από όσο ξέρω, οι μεταφράσεις είναι άμεσα διαθέσιμες στα μεγάλα Αθηναϊκά βιβλιοπωλεία.

 

Υ.Γ. Tώρα το είδα, τη σειρά του Westerfeld (Leviathan, Behemoth, Goliath) την προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους του Steampunk. Παρότι στην Ελλάδα κυκλοφόρησε μόνο το πρώτο και πιθανότατα θα μείνει εκεί το θέμα, σε σειρά απευθυνόμενη σε νεότερους αναγνώστες, έχει πάρα πολύ ωραία ιστορία και υπέροχες κατασκευές, πλέκει μια όμορφη εναλλακτική ιστορία του Α' Π.Π. και έχει έναν από τους πλέον θαυμάσιους χάρτες που συνάντησα σε βιβλίο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται για την λογοτεχνία του φανταστικού, συνιστώ την σειρά Codex Alera του Jim Butcher.

http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Alera

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Μου φαίνεται πολύ ενδοιαφέρον είδος, θα κοιτάξω κάποια από αυτά...

Μήπως ξέρεις αν μπορώ να τα βρω στην ελλάδα ή πρέπει να τα παραγγείλω?

Παρακαλώ. :) Ναι, είναι πολύ ενδιαφέρον!

Αγγλικά βιβλία απ' ότι ξέρω φέρνουν μόνο τα Public. (Αν ξέρει κανένας κάποιο άλλο βιβλιοπωλείο να μας πει.) Αν δεν έχεις πρόβλημα με παραγγελίες από εξωτερικό, θα σου πρότεινα το bookdepository.com το οποίο έχει τα πάντα (και σε πολύ χαμηλές τιμές) και για Ελλάδα έχει δωρεάν έξοδα αποστολής. (Αν θες βοήθεια με το bookdepository στείλε μου πμ)

Τέλος, αν έχεις e reader στείλε μου πμ  να σε κατατοπίσω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες μερες κανετε να διαβασετε ενα βιβλιο με 400-500 σελιδες; Βαζετε καποιο προγραμμαή κατι τετοιο;

Έκανα 4 να διαβάσω τις 830+ του Ultramarines Omnibus(warhammer 40k) την προηγούμενη εβδομάδα.

Από την άλλη να βγάλω τις 700-900 σελίδες για κάθε a malazan book of the fallen μου έπαιρνε μια και εβδομάδα.

Τέλος με πήρε 2 εβδομάδες να βγάλω τις 700+ σελίδες του the horse,the wheel and the language.

Ανάλογα το βιβλίο και το πόσο πυκνογραμμένο-δύσκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσες μερες κανετε να διαβασετε ενα βιβλιο με 400-500 σελιδες; Βαζετε καποιο προγραμμαή κατι τετοιο;

 

5 ημερες αν ειναι textbook

αν οχι

μπορει και 2 ημερες

μπορει και πεταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάτι καλό και σε τραβάει, 2 ημέρες και πολύ είναι.

Αν είναι κάτι μέτριο... :unsure:

Αναλόγως και τον ελεύθερο χρόνο βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάτι καλό και σε τραβάει, 2 ημέρες και πολύ είναι.

Αν είναι κάτι μέτριο... :unsure:

Αναλόγως και τον ελεύθερο χρόνο βέβαια.

 

 

ε καλα δεν παει παντα ετσι.τα αστυνομικα μου περνουν 1-2 μερες να τα τελειωσω οσες σελιδες κ ναναι κ πολλα δεν μου πολυαρεσουν κιολας ενω μερικα απ τα αγαπημενα μου βιβλια τα χω διαβασει με πιο αργους ρυθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ρε παίδες, παίζει να υπάρχει κάπου, στα ελληνικά αυτό το βιβλίο; 

 

http://www.amazon.com/The-Mote-Gods-Larry-Niven/dp/0671741926

 

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με τους εκδότες (Parsec -Αθήνα, Συμπαντικές Διαδρομές -Λάρισα, Η Άγνωστη Καντάθ -Θεσσαλονίκη) αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες. Ο Pournelle, λ.χ., δεν εμφανίζεται καν στη λίστα των μεταφρασμένων συγγραφέων, o Niven έχει μερικά, σκόρπια έργα στα Ελληνικά.

 

Ρεαλιστικά, όσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο όρος για ένα βιβλίο 22 ετών ήδη, ο Anubis θα μπορούσε να κάνει κάτι στο πλαίσιο μιας σειράς "αριστουργημάτων της επιστημονικής φαντασίας", αλλά έχει τέτοιο όγκο και εύρος παραγωγής πλέον, που είναι μάλλον δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον καιρό διάβασα

1) Το 2ο βιβλίο του 1Q84 και πραγματικά ανυπομονώ να διαβάσω το 3ο. Μου άρεσε πάρα πολύ και ούτε που κατάλαβα για πότε το τελείωσα. Δεν τον πιάνω ως δεύτερο βιβλίο αλλά ως συνέχεια της ιστορίας, ας πούμε καλύτερα δεύτερο τόμο. (Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ)

2) Την Τριλογία του Κόσμου του Philip Pullman η οποία μου άρεσε αρκετά σαν γενικό έργο αλλά στο τρίτο βιβλίο κουράστηκα σε κάποια σημεία και απογοητεύτηκα κιόλας γιατί άλλα περίμενα κι άλλα έγιναν.

3) και τέλος το βιβλίο Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος του Άλντους Χάξλεϋ. Διάβασα ότι είναι από τα πρώτα dystopian βιβλία (αν όχι το πρώτο, δεν θυμάμαι 100%) και το ξεκίνησα με ενθουσιασμό μιας και μου αρέσει πολύ σαν είδος. Μου άρεσε αρκετά. Στην αρχή εξηγεί κάποια πράγματα και μπαίνεις αμέσως στο νόημα αλλά και αυτό σε κάτι σημεία με κούρασε. (Προς το τέλος υπήρχε ένας μακρύς διάλογος ο οποίος δεν με τρέλανε ιδιαίτερα) Από το βιβλίο αυτό έχουν εμπνευστεί ταινίες τύπου Equilibrium, Matrix κλπ.

Σχετικά με το 1Q84, διάβασα τα δύο πρώτα σχετικά εύκολα, αλλά το 3ο με έχει πεθάνει κυριολεκτικά! Το πάω κούτσα κούτσα και έχουν απομείνει 150 σελίδες για να τελειώσει, αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Πεθαίνω από πλήξη. Σε παρακαλώ, όταν το διαβάσεις, στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις τι γίνεται στο τέλος. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το 1Q84, διάβασα τα δύο πρώτα σχετικά εύκολα, αλλά το 3ο με έχει πεθάνει κυριολεκτικά! Το πάω κούτσα κούτσα και έχουν απομείνει 150 σελίδες για να τελειώσει, αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Πεθαίνω από πλήξη. Σε παρακαλώ, όταν το διαβάσεις, στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις τι γίνεται στο τέλος. :-D :-D

Χαχα! Σοβαρά? Χμμ... ελπίζω να μην πάθω το ίδιο! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...