Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει διαβάσει κανείς την Θεία Κωμωδία στα Ελληνικά;

Δοκίμασα σε ebook απο αγγλικό και έχασα τη μπάλα

Τι παίζει καλο απο μεταφράσεις και που το βρίσκουμε; Ξέρω οτι ο Καζαντζακης είχε κάνει μια που είχε και πόρωση με το συγκεκριμένο, αλλα τον φοβάμαι πιο πολυ απο τον ίδιο τον Δαντη

Ξέρω οτι το 2006 έκανε ένας φιλόλογος μια άλλη προσπάθεια και μαλιστα με αρκετα σχολια και εξηγησεις αλλα δεν ειναι γνωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 http://www.biblionet.gr/book/75440/%CE%97_%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%BA%CF%89%CE%BC%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1 Δεν το έχω διαβάσει αλλά όπως και να έχει θα ειναι πιο ευκολοδιάβαστο απο Καζαντζάκη. Εγω θα διάβαζα την εκδοχή του Καζαντζάκη πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγο καιρό τελείωσα με την ανάγνωση της Παγωμένης Πριγκίπισσας (C. Lackberg).

Ωραίο αστυνομικό μυθιστόρημα με αρκετά κοινωνικά στοιχεία αλλά ορισμένες φορές επαναλαμβανόμενο με περιττές περιγραφές...

 

Αν το βαθμολογούσα θα έβαζα ένα 7/10 και θα το πρότεινα σε όποιον αρέσει το αστυνομικό και εφόσον το βρει σε προσιτή τιμή (τα 16-17 ευρώ που είχε αρχικά μου φαίνονται πολλά αν και πλεόν έχει πέσει νομίζω η τιμή του και όπως πάντα υπάρχει και η λύση της αγγλικής έκδοσης).

 

Προχθές, ξεκίνησα και τον Φάρο από Π. Ντ. Τζειμς και αυτό αστυνομικό (μου αρέσει το είδος και είπα να τα πάρω στο καπάκι) και αν και είμαι στην αρχή έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις :

(+) Πολύ ωραία και επιμελημένη σκιαγράφηση των χαρακτήρων, ενώ ξεφεύγει και από το καθαρά αστυνομικό ξεκουράζοντας (ας πούμε) κάπως τον αναγνώστη!

(-) Προς το παρόν έχω διαβάσει ~70 σελίδες και ακόμα δεν έχει γίνει σχεδόν καμία αναφορά στο πτώμα.

 

Εκτενέστερη αναφορά θα γίνει όταν ολοκληρώσω την ανάγνωσή του, αν και σε γενικές γραμμές με έχει "τραβήξει" περισσότερο από το προηγούμενο και υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να το αφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη σειρά της ελληνικής Επανάστασης την πείρα "πειραματικά" απλά απο περιέργεια και ενδιαφέρον ( όχι αμαν αμαν , αλλά έτσι για την αρχή ) .

 

Δεν καίγομαι τόσο για εμβάθυνση σε λεπτομέρειες , πχ αναλύσεις και λεπτομέρειες για συνεργασίες , συνομωσίες , στρατηγικά σχέδια και και και . 

Απλά θέλω να αποκτήσω μια εικόνα για το τί συνέβη σε συγκεκριμένες εποχές .

Συγκεκριμένα:

 

- Τα περι Μακεδονικού Αγώνα , Θεσσαλονικιός γαρ και κατα συνέπεια ενα αρκετά ευαίσθητο θέμα .

- Αρχαία Ελλάδα . Έλεγα να ψαχτώ για κάτι προς αρχαίο ιστορικό , πχ Ηρόδοτο και σία .

 

Και αν κάποια στιγμή τελειώσω με δαύτα λέω να προχωρήσω με χρονολογική σειρά για να έχει μια σειρά .

Στο θέμα Μακεδονικός αγώνας δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα καλό.Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

 

Στο θέμα αρχαία Ελλάδα έχει πάρα πολλά.Εάν θέλεις απλά ένα βιβλίο που λέει τα συμβάντα με χρονολογική σειρά έχεi διάφορα.

Εάν δεν ξέρεις τίποτα μπορείς να αρχίσεις από τα βιβλία της DK(eyewitness Ancient greece) που είναι παιδικά-εφηβικά,μετά πας σε στυλ the cambridge Illustrated history of ancient greece που είναι για ενήλικες που ξέρουν πέντε πράγματα και συνεχίζεις με τους κλασσικούς όπως την Ιστορία του Ηροδότου,την Ιστορία του Πελοποννησιακού Πολέμου του Θουκυδίδη κ.ο.κ.

Προσωπικά πάντως έπιασα τους αρχαίους πολύ μετά την ανάγνωση σύγχρονων συγγραφέων που ανέλυαν το θέμα.Οι αρχαίοι καλοί χρυσοί,αλλά είναι στην καλύτερη υμνητές κάποιου και δεν προσφέρουν ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης.  

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί ωραίοι οπτικοποιημένοι οδηγοί για τα ιστορικά γεγονότα(κυρίως της DK)που σε εισάγουν στο θέμα.Για πιο προχωρημένους είναι τα βιβλία/εγκυκλοπαίδειες του cambridge που κάνουν σε μεγαλύτερο βάθος ανάλυση.

Στην συνέχεια για ότι σε ενδιαφέρει υπάρχει και το ανάλογο βιβλίο(οικονομικά,τέχνη,πόλεμος,επιστήμη)για την δεδομένη εποχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγιοι και δαιμονες. Του Γιαννη Καλπουζου. Εξαιρετικα δουλεμενο, γραμμενο στη γλωσσα των Ρωμιων της Πολης των αρχων του 19ου αιωνα με συγκλονιστικες περιγραφες. Ενα απο τα αριστουργηματα της συγχρονης ελληνικης λογοτεχνιας για μενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαβάσει κανείς την Θεία Κωμωδία στα Ελληνικά;

Δοκίμασα σε ebook απο αγγλικό και έχασα τη μπάλα

Τι παίζει καλο απο μεταφράσεις και που το βρίσκουμε; Ξέρω οτι ο Καζαντζακης είχε κάνει μια που είχε και πόρωση με το συγκεκριμένο, αλλα τον φοβάμαι πιο πολυ απο τον ίδιο τον Δαντη

Ξέρω οτι το 2006 έκανε ένας φιλόλογος μια άλλη προσπάθεια και μαλιστα με αρκετα σχολια και εξηγησεις αλλα δεν ειναι γνωστός

 

DKNI , αν θες ένα "εύκολο" ανάγνωσμα σου προτείνω τον "Τελευταίο Κάτωνα" ο οποίος έχει πάρα πολλές αναφορές στη Θεία Κωμωδία και την "διαβάζει " αλλιώς . Εγώ διαβάζοντας το, το σκέφτομαι να ψάξω και την Θεία Κωμωδία .

Το βρήκα στην πρωτοπορία κάνα 5ευρο αλλά δεν μου το εμφανίζει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγιοι και δαιμονες. Του Γιαννη Καλπουζου. Εξαιρετικα δουλεμενο, γραμμενο στη γλωσσα των Ρωμιων της Πολης των αρχων του 19ου αιωνα με συγκλονιστικες περιγραφες. Ενα απο τα αριστουργηματα της συγχρονης ελληνικης λογοτεχνιας για μενα.

 

Μ' έψησες, το παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγιοι και δαιμονες. Του Γιαννη Καλπουζου. Εξαιρετικα δουλεμενο, γραμμενο στη γλωσσα των Ρωμιων της Πολης των αρχων του 19ου αιωνα με συγκλονιστικες περιγραφες. Ενα απο τα αριστουργηματα της συγχρονης ελληνικης λογοτεχνιας για μενα.

Να διαβάσεις και το Ιμαρέτ τότε, αν δεν το έχεις ήδη κάνει

 

Διαδραματίζεται στην Άρτα επί τουρκοκρατίας και είναι ένα από τα πιο δυνατά αφηγήματα που έχω διαβάσει ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει πάρει το αυτί σας κάτι για το The Bone Season της Samantha Shannon. Περίμενα πώς και πώς να κυκλοφορήσει στις 20 Αυγούστου και το ξεκίνησα αμέσως. Μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν ότι ακριβώς περίμενα μιας και ξέρω τι στυλ βιβλία θα μου αρέσουν σίγουρα, εκτός από μερικές εξαιρέσεις. Είναι young adult fantasy, κάτι που ξέρω πως δεν απολαμβάνει σχεδόν κανείς σας αλλά είπα να σας το πω μήηηηηπως και ενδιαφερθεί κανείς. :)

 

Ορίστε το trailer του βιβλίου. Ας σας φανεί ενδιαφέρον τότε πιστεύω πως θα σας αρέσει και το βιβλίο. Είναι το πρώτο από σειρά.

 

 

 

 

 

Έχω και ένα spoiler-free review στο goodreads για όποιον θέλει να δει πώς ξεκινάει η ιστορία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά + για τον Καλπούζο λοιπόν αλλά εστιάζει στην τουρκοκρατία. Κανένα καλό βιβλίο για τη γερμανική κατοχή εχουμε, που είναι και επίκαιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Καλπούζο διαβάστε και το "Ουρανόπετρα". Προσωπικά, το έχω στη στίβα που αναμένει ανάγνωση, μετά από σύσταση ανθρώπου που εκτιμώ το γούστο του στη λογοτεχνία και θα του προτείνω το "Άγιοι και Δαίμονες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά σειρά ο Καλπούζος έχει εκδόσει το Ιμαρέτ που διαδραματίζεται στην Άρτα επί τουρκοκρατίας, το Άγιοι και Δαίμονες που διαδραματίζεται στην Πόλη και την Ουρανόπετρα που διαδραματίζεται στην Κύπρο.

 

Εξαιρετικά και τα 3!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Ουρανόπετρα έχει ήδη προγραμματιστεί για Οκτώβρη. Σίγουρα θα έχει κάνει εξαιρετική δουλειά ο Καλπούζος για άλλη μια φορά όπως και στο Ιμαρέτ. Στους Άγιους και Δαίμονες οι περιγραφές της Κων/πολης και της καταστροφής της Χίου απλά δεν υπάρχουν. Από ελάχιστους μη εξοικειωμένους αναγνώστες έχω ακούσει πως τους κούρασε, μα πραγματικά από την πρώτη σελίδα μέχρι την τελευταία πρόκειται για διαμάντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια, σας

Μου δημιουργήθηκε τελευταία μια περιέργεια για steampunk λογοτεχνία, αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει και σε τι γλώσσα (αγγλικά ή ελληνικά). Ξέρει κανένας κάποιο βιβλίο του είδους που μπορώ να βρω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...