Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα μυστικά του βάλτου. Πηνελόπη Δ. Αν και "νεανικό" βιβλίο, καλό ήταν.

 

Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει. Υπαρχει δωρεαν στο google play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα στα 6€ μια τετράδα βιβλίων " η ιστορία της ελληνικής επανάστασης " εκδόσεις Λιβάνη .

 

Ο πρώτος τόμος αρχίζει απο την Φιλική Εταιρία . Η αλήθεια είβαι πως κ απο το σχολείο θυμάμαι δεν μ άρεσε η ιστορία λόγω ονομάτων , ημερομηνιών κλπ . Ωστόσο θέλω να αρχίσω να διαβάζω κάποια ιστορικά βιβλία καθαρά για θέμα γνώσεων .

Στα πρώτα 4 κεφάλαια έφτασα και άρχισα να χάνομαι κάπως .

Ωστόσο θα το παλέψω και θα τα δώσω μια ευκαιρία .

 

Έχει ασχοληθεί κανείς ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα στα 6€ μια τετράδα βιβλίων " η ιστορία της ελληνικής επανάστασης " εκδόσεις Λιβάνη .

 

Ο πρώτος τόμος αρχίζει απο την Φιλική Εταιρία . Η αλήθεια είβαι πως κ απο το σχολείο θυμάμαι δεν μ άρεσε η ιστορία λόγω ονομάτων , ημερομηνιών κλπ . Ωστόσο θέλω να αρχίσω να διαβάζω κάποια ιστορικά βιβλία καθαρά για θέμα γνώσεων .

Στα πρώτα 4 κεφάλαια έφτασα και άρχισα να χάνομαι κάπως .

Ωστόσο θα το παλέψω και θα τα δώσω μια ευκαιρία .

 

Έχει ασχοληθεί κανείς ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Τι ιστορικά βιβλία;Για τι εποχή και για τι περίπου ενδιαφέρεσαι;

Θέλεις ας πούμε ιστορική επισκόπηση ή κάποια εποχή συγκεκριμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στους φίλους του αστυνομικού θα προτείνω το Σκιές στο Βόσπορο (Istanbul Passage) του Tζόζεφ Κάνον (Εκδόσεις Μίνωας, μεταφ. Μιχάλης Μακρόπουλος).

 

Τοποθετείται στην Πόλη το '45, μετά τη λήξη του Β' Π.Π. και εκτός από ενδιαφέρουσα αστυνομική ιστορία έχει μερικές πολύ καλές αναφορές στο ευρύτερο γεωστρατηγικό πλαίσιο της εποχής που μπορούν να αποτελέσουν θαυμάσιες αφετηρίες για αναζητήσεις άλλων μυθιστορημάτων ή ιστορικών βιβλίων.

 

Το διάβασα σε μετάφραση, αλλά νομίζω πως και στα Αγγλικά δε θα ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό για όποιο θέλει να το δει στη "μητρική" του γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ιστορικά βιβλία;Για τι εποχή και για τι περίπου ενδιαφέρεσαι;

Θέλεις ας πούμε ιστορική επισκόπηση ή κάποια εποχή συγκεκριμένα;

 

 

Την συγκεκριμένη σειρά της ελληνικής Επανάστασης την πείρα "πειραματικά" απλά απο περιέργεια και ενδιαφέρον ( όχι αμαν αμαν , αλλά έτσι για την αρχή ) .

 

Δεν καίγομαι τόσο για εμβάθυνση σε λεπτομέρειες , πχ αναλύσεις και λεπτομέρειες για συνεργασίες , συνομωσίες , στρατηγικά σχέδια και και και . 

Απλά θέλω να αποκτήσω μια εικόνα για το τί συνέβη σε συγκεκριμένες εποχές .

Συγκεκριμένα:

 

- Τα περι Μακεδονικού Αγώνα , Θεσσαλονικιός γαρ και κατα συνέπεια ενα αρκετά ευαίσθητο θέμα .

- Αρχαία Ελλάδα . Έλεγα να ψαχτώ για κάτι προς αρχαίο ιστορικό , πχ Ηρόδοτο και σία .

 

Και αν κάποια στιγμή τελειώσω με δαύτα λέω να προχωρήσω με χρονολογική σειρά για να έχει μια σειρά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία ιστορικού περιεχομένου έχουν το δικό τους τρόπο ανάγνωσης. Δεν είναι όπως τα μυθιστορήματα που τα διαβάζουμε για να περνάει ευχάριστα η ώρα. Συνήθως απαιτούν μελέτη κι επισταμένη ανάγνωση.

 

Θυμάμαι διάβασα ένα τεράστιο για το Β' ΠΠ κι είχα δίπλα μου χάρτες για να καταφέρνω να παρακολουθώ τα δρώμενα. 

 

Κι αν δε σου αρκεί η κατανόηση και θες να θυμάσαι ονόματα και ημερομηνίες, τότε τα ξαναδιαβάζεις κι επιπλέον βρίσκεις ανθρώπους με ίδια ενδιαφέροντα και πιάνετε μακροσκελείς συζητήσεις επί τουτου. Τουλάχιστον σε μένα αυτό δούλεψε.

 

Η Ελληνική επανάσταση του '21 είναι εξαιρετικό θέμα, κυρίως γιατί αυτά που κάνουμε στο σχολείο έχουν πολύ μακρινή σχέση με το τι πραγματικά συνέβη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να διαβάσω λίγο trash και διάβασα τα illuminati και davinci code. Πολυ εύκολοδιαβαστα και ενδιαφέροντα βιβλία δεν το μετανιωσα.

Υπέρ γράμματα fantasy βιβλία που διάβασα πριν απο αυτά είναι τα "The name of the wind" και "A wise mans fear" δυο απο τα τρία βιβλία της τριλογιας "The kingkiller chronicle" του Patrick Rothfuss" . Περιμένω το τρίτο με ανυπομονησία απλά αλλα εκπληκτικά.

 

Βλέπω μάλιστα οτι υπάρχει και στα Ελληνικά δεν το περίμενα http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1414 , http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1609

 

 

Τέλος το προπροηγουμενο που διάβασα ήταν το "Deamon" και "Freedom" του Daniel Swarez. Απλά οποίος θεωρεί τον εαυτό του κομπιουτερα και δεν εχει διαβάσει αυτά τα δυο βιβλία να αναθεωρήσει παρακαλω... Δεν τα βρίσκω στα ελληνικά πάντως. 

(Εντάξει η λέξη trash είναι λίγο βαριά για τον Dan Brown καλύτερη λέξη είναι "mainstream"

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελείωσα το inferno.

εντάξει, κλασσικότατος dan brown,απλά με μια μικρή αλλαγή στο τέλος του.

παρολαυτα, το τέλος του εμένα με ξενέρωσε, γιατί κατά τη γνώμη μου, προσπαθεί να επηρεάσει.

κατα τα αλλα, ευκολοδιαβαστος, με ρυθμό, ψιλο-ανατροπές, και σίγουρα καλύτερος από τις φόλες στυλ ψηφιακό οχυρό...

 

παμε σε nesbo, ο λυτρωτης (ή ο χιονάνθρωπος) δεν εχω αποφασισει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω τον dan brown. Δεν εχω διαβασει καποιο βιβλιο του και δεν προκειται. Αυτα που γραφει ειναι επιστημονικη φαντασια ή παραμυθι με δοσεις αληθειας ή η δικη του θεωρια με βαση ερευνες που εχει κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o dan brown παίρνει δεδομένα ιστορικά γεγονότα, σύμβολα, σημεία κλπ και τα ανακατεύει στο μίξερ με μια θεωρία συνωμοσίας (άλλου ή δικιά του) και βγάζει ένα ωραίο μυθιστόρημα δράσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και φόλα το Ψηφιακό οχυρό. Όπως υπάρχουν καποιες μαμάτες Β movies έτσι υπάρχουν και τα μαμάτα Β βιβλία. Ένα πολύ χαλαρό μυθιστόρημα δράσης, εξαιρετικό για καλοκαιρινό ανάγνωσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o dan brown παίρνει δεδομένα ιστορικά γεγονότα, σύμβολα, σημεία κλπ και τα ανακατεύει στο μίξερ με μια θεωρία συνωμοσίας (άλλου ή δικιά του) και βγάζει ένα ωραίο μυθιστόρημα δράσης

 

 Σενάριο θελεις να πεις. Πλεον γραφει σενάρια ώστε να μη μπαινει καν στον κοπο να τα αλλαξει για την ταινια που θα ακολουθησει. Ακομα και οι διαλογοι ή τα σκηνικά καθως και οι χαρακτηρες ειναι προσαρμοσμένοι στην ταινία.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το Μετρό 2033 και παρότι είναι αρκετά ενδιαφέρον και μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικούς άρεσε τόσο πολύ, εμένα δεν με έχει ξετρελάνει ακόμη. Μέχρι στιγμής θα του έβαζα ένα 3/5. Θα δείξει αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σενάριο θελεις να πεις. Πλεον γραφει σενάρια ώστε να μη μπαινει καν στον κοπο να τα αλλαξει για την ταινια που θα ακολουθησει. Ακομα και οι διαλογοι ή τα σκηνικά καθως και οι χαρακτηρες ειναι προσαρμοσμένοι στην ταινία.. 

 

Εμένα μου αρέσει η κινηματογραφική πλοκή με την οποία γράφει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το κανει ευκολοδιάβαστο και αν έχει ενδιαφέρον η ιστορια σε κραταει. Διαβάζοντας όμως το Illuminati αλλά και τον κώδικα είχα την αισθηση ότι διαβάζω κατι αληθινο, κάτι ψαγμένο τώρα δεν μπορώ να δω ως κατι παραπάνω απο ενα βιβλιο παραλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...