Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα σημερα ενα βιβλιο απο το www.e-bookshop.gr για να το εχω να το διαβαζω στο κινητο. Τι το θελα. Η αληθεια ειναι πως δεν διαβασα καλα το τι χρειαζοταν για να γινει η ενεργοποιηση του αρχειου κλπ πριν την αγορα. Δειτε εδω ολοκληρη διαδικασια. 

 

Σου εχει μεχρι 3 downloads αυτο που εχεις αγορασει, που στην πραγματικοτητα ειναι ενα αρχειο το οποιο ανοιγει και μετατρεπεται στην μορφη βιβλιου μετα απο διαδικασια με το adobe digital edition. Το προγραμμα (adobe digital editions) σε 2 net cafe που εχω κατσει, ολο βγαζει κατι error για τον server κλπ, ουτε με κανει login με το adobe id. Εβαλα και 2 διαφορετικες εκδοσεις (την τελευταια του και μια πιο παλια) αλλα καμια τυχη...

 

Εστειλα σε ενα φιλο το αρχειο μπας και το φτιαξει απο το σπιτι του και μετα μου το στειλει αν καταφερει να του βγαλει και το drm με κανα προγραμμα. Ταλαιπωρια...

 

Εχει παρει κανεις απο εκει? Αν ναι, τα καταφερε να ανοιξει το αρχειο και γενικα να κανει τη δουλεια του? Πολλοι περιορισμοι ρε παιδια...με ποιο προγραμμα θα το ενεργοποιησεις, με ποιο θα το τρεξεις στον υπολογιστη, με ποιο θα το τρεξεις στο κινητο κλπ...

 

Ελεος...

 

Πιστευω κιολας οτι ολη αυτη η διαδικασια δεν βοηθαει στο να παρει καποιος ενα ηλεκτρονικο βιβλιο ουτε στο να μπει το (νομιμο) ηλεκτρονικο βιβλιο στη ζωη μας.

 

Τι λετε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά εκεί που καθόμουν (είχα βάλει το αρχείο στο κινητό μέσα να το έχω) πώς μου ήρθε και λέω, δεν το ανοίγω με το adilko (είναι ένας reader). Το επιλέγω να ανοίξει λοιπόν με το εν λόγω πρόγραμμα και καθώς ξεκινάει μου λέει συνδέσου με το adobe id και κωδικό σου. Βάζω το εμαιλ μου λοιπόν και κωδικό και μου λέει το βιβλίο σας κατεβαίνει. Χαρά εγώ... :P Το άνοιξα και είναι μια χαρά.

 

Βέβαια θα είναι ακόμα κλειδωμένο φαντάζομαι, δηλαδή δεν θα μπορεί να ανοίξει με άλλον reader μέσα στο κινητό αλλά αφού μου δούλεψε κάτι είναι και αυτό. Από ότι είδα στο site σε αφήνει να το έχεις ταυτόχρονα σε 3 σταθερές και 3 φορητές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τα 
μετρο2033 : πολύ καλό, πολύ δράση, αξίζει, έχει την αισθητική game 

μετρο2034: εξίσου καλό αλλά αλλάζει λίγο κατεύθυνση από το πρώτο και γίνεται πιο εσωτερικό αλλά έχει εξίσου δράση

 

το μόνο μειονέκτημα τα ονόματα των σταθμών και ότι πρέπει να κοιτάς συχνά τον χάρτη του μετρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Jack Ketchum διαβάστε το "Κορίτσι της διπλανής πόρτας". Όποιο άλλο έχω διαβάσει από τον συγγραφέα, ωχριά μπροστά του...

 

Τι μου θύμισες τώρα... Το είχα διαβάσει μικρός και κατάφερα με πολύ δυσκολία να το τελειώσω. Δεν είναι για ευαίσθητους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμισες τώρα... Το είχα διαβάσει μικρός και κατάφερα με πολύ δυσκολία να το τελειώσω. Δεν είναι για ευαίσθητους!

 

Ακριβώς! Αυτό και το "Los Ohos" του Jesus Ignacio Aldapuerta (ή "Μάτια", στα ελληνικά από εκδόσεις ΟΞΥ, μάλλον εκτός κυκλοφορίας πλέον), είναι τα δύο βιβλία που με έφεραν στα όριά μου ως αναγνώστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τα 

μετρο2033 : πολύ καλό, πολύ δράση, αξίζει, έχει την αισθητική game 

μετρο2034: εξίσου καλό αλλά αλλάζει λίγο κατεύθυνση από το πρώτο και γίνεται πιο εσωτερικό αλλά έχει εξίσου δράση

 

το μόνο μειονέκτημα τα ονόματα των σταθμών και ότι πρέπει να κοιτάς συχνά τον χάρτη του μετρό

Xαχα που να δεις σε e-book που μετα πρεπει να θυμασαι σε ποια σελιδα να γυρισεις

Για πες για το 34, τι αλλαγη κατευθυνσης εχει γιατι ειναι το επομενο που θα διαβασω

Ειχα διαβασει οτι ειναι ανεξαρτητες ιστοριες απο τους σταθμους, ισχυει? Το 33 ηταν μενα ανεξαρτητες ουσιαστικα ιστοριες αλλα ολες πανω στην "οδυσσεια" του Αρτιομ, και το 34 εχει παλι ενα κεντρικο προσωπο?

Το 3ο που θα βγει του χρονου λενε θα ειναι η συνεχεια της ιστοριας του Αρτιομ

 

Διαφωνω μαζι σου οτι το '33 ειχε πολυ δραση. Ειχε και δραση αλλα σε μεγαλα κομματια ειχε εσωτερικη αναζητηση, περιγραφη σκηνικων (λογικο αφου καθε σταθμος ηταν σχεδον διαφορετικος) και διαλογους. Δραση ειχε στο τελευταιο 1/3 του βιβλιου φουλ και ενδοιαμεσα ειχε σποραδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Jack Ketchum διαβάστε το "Κορίτσι της διπλανής πόρτας". Όποιο άλλο έχω διαβάσει από τον συγγραφέα, ωχριά μπροστά του...

Βλέπω οτι υπάρχει ταινία. Να αξίζει αραγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό που την είδα αλλά νομίζω ότι με είχε ενοχλήσει όσο και το βιβλίο.

 

Οπότε ναι, αξίζει.

Click

Click

 

Ελα στον παππού, γκουχουγκουχου, κατεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαχα που να δεις σε e-book που μετα πρεπει να θυμασαι σε ποια σελιδα να γυρισεις

Για πες για το 34, τι αλλαγη κατευθυνσης εχει γιατι ειναι το επομενο που θα διαβασω

Ειχα διαβασει οτι ειναι ανεξαρτητες ιστοριες απο τους σταθμους, ισχυει? Το 33 ηταν μενα ανεξαρτητες ουσιαστικα ιστοριες αλλα ολες πανω στην "οδυσσεια" του Αρτιομ, και το 34 εχει παλι ενα κεντρικο προσωπο?

Το 3ο που θα βγει του χρονου λενε θα ειναι η συνεχεια της ιστοριας του Αρτιομ

 

Διαφωνω μαζι σου οτι το '33 ειχε πολυ δραση. Ειχε και δραση αλλα σε μεγαλα κομματια ειχε εσωτερικη αναζητηση, περιγραφη σκηνικων (λογικο αφου καθε σταθμος ηταν σχεδον διαφορετικος) και διαλογους. Δραση ειχε στο τελευταιο 1/3 του βιβλιου φουλ και ενδοιαμεσα ειχε σποραδικα

 

στο ίδιο μοτίβο και δομή (διάλογοι, κάθε σταθμός περιγραφή και ιστορία) με το 2033 κινείται 

αλλά σε άλλους στους σταθμούς 

δεν είναι ο αρτιόμ κεντρικό πρόσωπο άλλα άλλος

το 2033 είχε περισσότερο σκέψεις για κοινωνικά θέματα ενώ το 2033 γίνεται πιο εσωτερικό με ερωτήματα που αφορούν τον ανθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το 22/11/63 του Stephen King.

Ωραίο ήταν, διαβάζεται ευχάριστα και με εξαίρεση το υπερφυσικό στοιχείο της αρχής, είναι κοινωνικό (μια ματιά στην Αμερική τέλη του '50 αρχές του '60) με στοιχεία πολιτικού θρίλερ προς το τέλος.

Περιέργως για βιβλίο του King ^_^, τελειώνει πολύ ωραία (και αναρωτιόμουν τι είδους τέλος μπορεί να έχει μια τέτοια ιστορία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Βασιλιά αυτές τις μέρες τελείωσα το "Ιστορίες του Λυκόφωτος" (Just After Sunset). Δυστυχώς κατώτερο του "Everything's Eventual" (το οποίο δεν είναι εξάλλου από τα καλά του) αλλά για το καλοκαίρι ήταν μια χαρά :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειωσα μόλις του nesbo, το αστερι του διαβόλου.

επισης καλογραμμένο, όπως και το κυνηγος κεφαλώς, καλή δράση, όχι πολλες ανατροπές, σχετική αγωνία, ευκολοδιάβαστο.

εχασα την πηγή που είχα για "δανεισμό" ebooks γαμώτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το «Τάδε έφη Ζαρατούστρα» πριν λίγε μέρες. Θα συμφωνήσω με τον Νίτσε. Ένα βιβλίο για όλους και για κανέναν.

 

Έχει πάρα πολύ καιρό (μιλάμε για χρόνια) που το έχω στη βιβλιοθήκη μου και δεν έχω τολμήσει να το ξεκινήσω... Μετά από το σχόλιό σου, πλέον αποτελεί πρόκληση στην οποία ελπίζω να ανταποκριθώ σύντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...