Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω το WOOL (ΣΙΛΟ στα ελληνικά από εκδόσεις Anubis) για να με κρατήσει λίγο σε ενδιαφέρον το καλοκαίρι.

Υπόψη, ότι είναι το 1ο μιας τριλογίας.

Το έχω στα αγγλικά, αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.

Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια (γι' αυτό και το αγόρασα ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Υπόψη, ότι είναι το 1ο μιας τριλογίας.

Το έχω στα αγγλικά, αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα.

Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια (γι' αυτό και το αγόρασα ;)).

 

Ναι το γνωρίζω και σε επικοινωνία με Anubis με ενημέρωσαν πως:

 

post-70177-0-72311200-1374606404_thumb.png

 

Και εγώ καλά λόγια έχω ακούσει. Ψάχνω να διαβάσω κάτι που να μου κρατήσει το ενδιαφέρον και να "κυλάει" ωραία...

Επεξ/σία από soiramk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου επαφή με την Ursula Le Guin ήταν απογοητευτική (δες πιο κάτω).

 

 

Θα μου πρότεινες αυτό που διάβασες;

 

Χμμ... αυτό που λες δεν το έχω ακουστά αλλά ακούγεται ενδιαφέρον. Θα το τσεκάρω μιας και μ' αρέσει πολύ η Ursula Le Guin. Η Γαιοθάλασσα δεν μου φάνηκε μπερδεμένη αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρη αν θα σου αρέσει. Μπορείς να το ζητήσεις από τον θείο και να διαβάσεις τα πρώτα κεφάλαια. Αν σου κάνει το κλικ από την αρχή πιστεύω πως θα σου αρέσει και η συνέχεια. Αν όχι, θα σου έλεγα να μην το συνεχίσεις με το ζόρι γιατί δεν αξίζει να χάνεις το χρόνο σου διαβάζοντας κάτι που δεν σου αρέσει ενώ υπάρχουν τόοοοοσα βιβλία εκεί έξω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, εφόσον σου αρέσει η Le Guin και έδειξες ενδιαφέρον για το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων", εάν επιχειρήσεις να το διαβάσεις λάβε υπόψη σου αυτό που έγραψα για τη σειρά που πρέπει να διαβάσεις τα κεφάλαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το μόνο βιβλίο που είναι γραμμένο κατά αυτό τον τρόπο

Εγώ κανονικά το είχα διαβάσει

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι καταπληκτικό βιβλίο – νταξ απόψεις και κολοκυθόπιτα – οπότε να με συχωράς που δε θεωρώ απαραίτητη την αλλαγή του ειρμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το διαβάσω αφού τελειώσω την 5λογία του Percy Jackson και λογικά θα το διαβάσω με την σειρά του είναι γραμμένο μιας και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και αφού έτσι το ήθελε η Ursula θα της κάνω την χάρη :P Αν όμως δεν βγάζω νόημα σίγουρα θα συμβουλευτώ το wiki :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστηνω "Μετρο 2033" για τους λατρεις της post-apocalyptic φιλοσοφιας

Ειδικα αν δεν κουραζεστε με δημιουργηματα οπου μεγαλο κομματι ειναι το ταξιδι του ηρωα και τα ξεχωριστα συμβαντα που λαμβανουν χωρα (εγω δυστυχως δεν τα πολυαντεχω αλλα παλι ηταν πολυ καλο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τόσο το είχε το iBooks. Έχει διαβάσει κανείς το 2034? ξέρω οτι δεν συνεχίζει την ίδια ιστορία αλλα κάπου πήρε το μάτι μου οτι δεν ειναι καν ιστορία αλλα ξεχωριστές ιστορίες κατοίκων του Μετρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τόσο το είχε το iBooks. Έχει διαβάσει κανείς το 2034? ξέρω οτι δεν συνεχίζει την ίδια ιστορία αλλα κάπου πήρε το μάτι μου οτι δεν ειναι καν ιστορία αλλα ξεχωριστές ιστορίες κατοίκων του Μετρό;

 

Απο οτι ξερω ειναι πιο σκοτεινο απο το 2033 και εμενα αυτο μου φτανει. Δεν ξερω ποτε θα το διαβασω αλλα δεν θα το παρατησω. Το πρωτο μου αρεσε, θα βγει και αλλο ενα ή φετος ή το 2014 οποτε δεν γινετε να μεινουμε στο πρωτο. Μην ψαχνεις να βρεις αν ειναι ξεχωριστες ιστοριες ή οχι, αστο να σε εκπληξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, θα βγει το 3ο που θα ειναι ουσιαστικα η συνεχεια του 2033 και θα στηριζεται στο παιχνιδι Metro:Last Stand με τις νεες περιπετειες του Αρτιομ

 

Περσυ το Σεπτεμβρη η MGM ειχε παρει τα δικαιωματα της ταινιας αλλα απο τοτε ησυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το Μετρο 2033 και μου φαίνεται αρκετά καλό, για αρχή ένα 7 του βάζω και απ ότι βλέπω ίσως πάρει παραπάνω!

Έχετε να προτείνετε κανένα σε παρόμοιο στύλ;

Τρόμου - φαντασίας - σκοτεινό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν του βαζεις 7 στην αρχη τοτε μαλλον θα το ευχαριστηθεις καθως για μενα εγινε πιο προσιτο και γρηγορο στο 2ο μισο mini spoiler

ειδικα απο το σημειο που βγαινει 1η φορα στην επιφανεια και φυσικα στο τελος

 

 

Αν θες τρομου-φαντασιας προτεινω το The Strain των Ντελ Τορο/Χογκαν (τριλογια, The Strain-The Fall-The Night Eternal)

το οποιο ομως δεν εχει το φιλοσοφικο υφος του Metro 2033 (εχει καποιους συμβολισμους σχετικα με την κριση της εποχης μας αλλα γενικα ειναι περισσοτερο σειρα που θελει να φτιαξει ενα μυθικο συμπαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...