Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Άρχισα όμως το Horns του Joe Hill (γιος του Stephen King) γιατί είδα ότι βγαίνει σε ταινία και είπα να το διαβάσω πρώτα. Είμαι ακόμη στην αρχή βέβαια αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ήδη. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω. :)

Διάβασα ότι θα πρωταγωνιστεί και η Juno Temple 4xvim2p.gif

kate, πες κάποια στιγμή τι λέει το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τελείωσα το Λόγια φτερά του Χ.Χωμενίδη. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το θέμα είναι η ζωή του παππού του Ομήρου που την διηγήται στον νεαρό, ακόμα, αοιδό. Αυτό όμως που με κέντρισε είναι η γλώσσα του έργου, η οποία είναι καθημερινή περιέχοντας ωστόσο αρκετές βωμολοχίες. Όποιος έχει ξαναδιαβάσει βιβλίο του Χωμενίδη θα καταλάβει.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα έλληνα, αν είναι δυνατόν, συγγραφέα για να περνάει το καλοκαίρι πιο εύκολα!

 

ΥΓ: 1ο ποστ, οπότε καλώς σας βρήκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα έλληνα, αν είναι δυνατόν, συγγραφέα για να περνάει το καλοκαίρι πιο εύκολα!

 

Προτείνω το "Ο βασιλιάς πρέπει να πεθάνει". Κυλάει σα νεράκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω το "Ο βασιλιάς πρέπει να πεθάνει". Κυλάει σα νεράκι...

Από το googlaρισμα που έκανα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και ακριβώς στο στιλ που μου αρέσει!

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το "Horns" του Joe Hill. Μου άρεσε πολύ και ανυπομονώ να δω και την ταινία. Ήταν από την αρχή ως το τέλος πολύ ενδιαφέρον και οι σελίδες έφευγαν χωρίς να το καταλάβω. Μου φάνηκε αρκετά μοναδικό και έξυπνο. Είναι σε τρίτο πρόσωπο και βλέπουμε τα πάντα μέσα από τα μάτια του πρωταγωνιστή, του Ig. Μου φάνηκε ότι έχει στυλ Stephen King αλλά δεν έχω διαβάσει και πολλά βιβλία του για να πω με σιγουριά πως αν σας αρέσει ο King θα σας αρέσει και ο Hill.

 

Το στόρυ είναι το εξής: Ο Ig ξυπνάει ένα πρωί με hangover και κέρατα στο κεφάλι του. Θυμάται ότι το προηγούμενο βράδυ είχε μεθύσει πάρα πολύ αλλά δεν μπορεί να θυμηθεί τι έκανε και απέκτησε τα κέρατα. Πριν από περίπου ένα χρόνο η κοπέλα του, η Merrin,  δολοφονήθηκε και δεν έχουν βρει ακόμη ποιος το έκανε. Καθώς η μέρα περνάει, ανακαλύπτει πως μαζί με τα κέρατα ήρθαν και κάποιες "δυνάμεις" κι έτσι αποφασίζει να βρει ποιος δολοφόνησε την κοπέλα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το Joyland που πρότεινες Kate, μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον.

 

Btw, αν και έχω διαβάσει πάμπολα επιστημονικά, αυτό είναι το 1ο μυθιστόρημα που διαβάζω στα αγγλικά. Δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα so far.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Btw, αν και έχω διαβάσει πάμπολα επιστημονικά, αυτό είναι το 1ο μυθιστόρημα που διαβάζω στα αγγλικά. Δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα so far.

Συνήθεια είναι,μετά από λίγο είτε διαβάζεις ελληνικά είτε αγγλικά το ίδιο θα σε φαίνεται.

Άσε που θα σε βγει και φθηνότερα τούτο το χούι(λόγω amazon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα το Joyland που πρότεινες Kate, μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον.

 

Btw, αν και έχω διαβάσει πάμπολα επιστημονικά, αυτό είναι το 1ο μυθιστόρημα που διαβάζω στα αγγλικά. Δε δυσκολεύομαι ιδιαίτερα so far.

 

Το Joyland δεν το έχω διαβάσει. Από King έχω διαβάσει το The Stand (Το Κοράκι) και τα 3 πρώτα του Μαύρου Πύργου. Πες μας όμως πως σου φάνηκε το Joyland όταν το τελειώσεις. :)

 

Ωωω, άντε καλή αρχή με τα αγγλικά βιβλία. Θα σε σώσουν πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή αρχή με τα αγγλικά βιβλία. Θα σε σώσουν πραγματικά!

Τα χρήματα που έχω γλιτώσει εδώ και τόσα χρόνια που διαβάζω στα αγγλικά, είναι πραγματικά πάρα πολλά.

Δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω στα ελληνικά, τα βιβλία που έχω.

Το κόστος θα ήταν απαγορευτικό.

Άσε που πολλά δεν υπάρχουν, ή κυκλοφορούν μετά απο χρόνια, ή βγάζουν μόνο ένα μιας τριλογίας και τα υπόλοιπα... :unsure:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που έχω γλιτώσει εδώ και τόσα χρόνια που διαβάζω στα αγγλικά, είναι πραγματικά πάρα πολλά.

Δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω στα ελληνικά, τα βιβλία που έχω.

Το κόστος θα ήταν απαγορευτικό.

Άσε που πολλά δεν υπάρχουν, ή κυκλοφορούν μετά απο χρόνια, ή βγάζουν μόνο ένα μιας τριλογίας και τα υπόλοιπα... :unsure:

Ξέχασες και την ποιότητα της "μετάφρασης" σε σεβαστό ποσοστό των μεταφρασμένων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που έχω γλιτώσει είναι πολλά γιατί τα κατεβάζω από τορρεντ.

 

Ξέρω δεν είναι σωστό αλλά πιο εύκολα έκοψα το τσιγάρο παρά αυτό... 

 

Υ.Γ. Κειτ έχεις δίκιο, ένας άλλος χρήστης το πρότεινε, εσύ σχολίασες αμέσως μετά και μπερδεύτηκα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που έχω γλιτώσει είναι πολλά γιατί τα κατεβάζω από τορρεντ.

 

Ξέρω δεν είναι σωστό αλλά πιο εύκολα έκοψα το τσιγάρο παρά αυτό... 

 

Υ.Γ. Κειτ έχεις δίκιο, ένας άλλος χρήστης το πρότεινε, εσύ σχολίασες αμέσως μετά και μπερδεύτηκα :)

Και εμείς που δεν καπνίζουμε δύσκολα να το κόψουμε το άτιμο. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...