Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εϊμαι απο τους λίγους που δεν τους αρεσε αλλά εμένα τουλάχιστον μου φανηκε αρκετα πιο αδυναμο από τα αλλα βιβλία του. Οι πολεμιστες του Λυκόφωτος είχαν ενδιαφέρον αλλά μου φανηκε οτι δεν είχε κατι να πει περα μερικες ιστοριες με Βικινγκς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Arthur Schopenhauer, Για την δυστυχία του κόσμου.

 

Το έχει διαβάσει κανείς;

 

Το είδα σε ένα βιβλιοπωλείο και μου κέντρισε το ενδιαφέρον, δεν ξέρω γιατί. Έχω χρόνια να διαβάσω βιβλίο και το είδα μικρό και μου φαίνεται καλή περίπτωση να ξαναρχίσω το διάβασμα, εκτός και αν είναι τέρμα φιλοσοφικό με δύσκολες έννοιες-νοήματα.

 

Να το τολμήσω; Να πω ότι δεν ψήνομαι να πιάσω λογοτεχνικά ή μυθιστορήματα, το momentum μου λέει κάτι προς την φιλοσοφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε αναφέρει κάποιος παλαιότερα το The Strain Trilogy του Del Toro, αν θυμάμαι καλά. Μου κόλλησε να την διαβάσω όταν τελειώσω την τριλογία που διαβάζω τώρα. Αξίζει πολύ έτσι? Ή λάθος θυμάμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Μαύρος Πύργος... είπαμε ρε βασιλιά, έχεις φαντασία, έχεις τρελή φαντασία αλλά αυτό είναι εξωφρενική φαντασία.

 

Έχει και πολλούς διαλόγους που είναι το αδύνατο του σημείο. Όταν αρχίζει η δράση το βιβλίο διαβάζεται μόνο του αλλά σαν ξεκινησουν να συζητάνε, με πιάνει απελπισία.

 

Τελειώνω το 3 και μάλλον εκεί τελειώνει η σειρά για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Μαύρος Πύργος... είπαμε ρε βασιλιά, έχεις φαντασία, έχεις τρελή φαντασία αλλά αυτό είναι εξωφρενική φαντασία.

 

Έχει και πολλούς διαλόγους που είναι το αδύνατο του σημείο. Όταν αρχίζει η δράση το βιβλίο διαβάζεται μόνο του αλλά σαν ξεκινησουν να συζητάνε, με πιάνει απελπισία.

 

Τελειώνω το 3 και μάλλον εκεί τελειώνει η σειρά για μένα.

 

Διάβασε το graphic novel και εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διάλλειμα από τα συνηθισμένα, διάβασα το "Διογένης ο κυνικός" του Διογένη Λαέρτιου. Το βιβλίο δεν δίνει πολλά βιογραφικά στοιχεία για τον φιλόσοφο (δεν υπάρχουν και πολλά, άλλωστε), αλλά επικεντρώνεται στα αποφθεύγματά του τα οποία προήλθαν από την - όποια - επαφή είχε με τους συνανθρώπους του.

Είναι μικρό σε όγκο και μέγεθος, 96 σελίδες με διαστάσεις 21εκ*14,8εκ (Α%), διαβάζεται εύκολα και προσφέρει πολλά. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Σειρά πήρε το "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" του Νίκου Δήμου. Μου το συνέστησαν ως ένα βιβλίο το οποίο αν και γράφτηκε τη δεκαετία του 1970, στις μέρες μας είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joyland, το καινούργιο του Stephen King. Πρέπει να είναι από τα μικρότερα μυθιστορήματα που έχει γράψει, αν όχι το μικρότερο ("καθαρές" 270 σελίδες).

 

Μου άρεσαν: Το δεύτερο μισό (οι σελίδες γυρνούσαν από μόνες τους), το setting, ο τρόπος γραφής.

 

Δεν μου άρεσαν: Το πρώτο μισό που ήταν μια μεγάλη, αχρείαστη εισαγωγή με μικρό ενδιαφέρον και καμία εξέλιξη στην ιστορία, η δύσκολη γλώσσα που ήταν γεμάτη με ιδιωματισμούς, η έλλειψη κάποιου συγκεκριμένου σεναρίου, η τιμή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν ξεκίνησα το The Strain αφού δεν σας είδα πολύ ενθουσιασμένους. :P (Μπορεί να το διαβάσω αργότερα) Άρχισα όμως το Horns του Joe Hill (γιος του Stephen King) γιατί είδα ότι βγαίνει σε ταινία και είπα να το διαβάσω πρώτα. Είμαι ακόμη στην αρχή βέβαια αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ήδη. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το τελειώσω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...