Προς το περιεχόμενο

Projects sto UNIX


georgekom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Να σας κάνω μια ερώτηση. Επειδή είναι τεράστια ανάγκη και πρέπει εγώ κι ένας φίλος μου να κάνουμε project για ένα μάθημα του ΤΕΙ, το οποίο είναι το τελευταίο, άμα δώσω 2 θέματα θα μπορέσει καποιος να μου στείλει τον κώδικα στο UNIX??? Σας παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατί είναι πολύ μεγάλη ανάγκη!!! Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Να σας κάνω μια ερώτηση. Επειδή είναι τεράστια ανάγκη και πρέπει εγώ κι ένας φίλος μου να κάνουμε project για ένα μάθημα του ΤΕΙ, το οποίο είναι το τελευταίο, άμα δώσω 2 θέματα θα μπορέσει καποιος να μου στείλει τον κώδικα στο UNIX??? Σας παρακαλώ απαντήστε μου γρήγορα γιατί είναι πολύ μεγάλη ανάγκη!!! Ευχαριστώ!!

μια μονο ερωτηση:

εισαστε στο συγκεκριμένο ΤΕΙ και δεν μπορειτε να γραψετε εναν κωδικα UNIX; Βαριεστε ή εισαστε παντελος ασχετοι/άχρηστοι και μπηκατε μονο και μονο για να παρετε αναβολη απ'τον στρατο;

 

υ.γ. φιλικα παντα...

 

για πες τα θεματα κατι μπορει να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες εσυ τα θέματα και αν είναι κάτι βατό για εμάς,και δεν θέλει πολλή ανάπτυξη,όλο και κάποιος θα απαντήσει.

 

Να ξέρεις όμως ότι το φόρουμ δεν είναι λυσάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς έπρεπε να κάνουμε μια εργασία, και επειδή έχουμε φύγει από την πόλη που είναι το ΤΕΙ δεν μπορούμε να το παρακολουθούμε... Και επειδή έβγαλαν ανακοίνωση προχθές και πρέπει μέχρι την άλλη Παρασκευή να τα έχουμε παραδόσει, δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε την εργασία (η αλήθεια είναι πως δεν θυμόμαστε πάρα πολλά από UNIX για να μπορέσουμε να την τελειώσουμε τόσο γρήγορα). Γι'αυτό τον λόγο ζήτησα και την βοήθεια σας η οποία θα είναι και πολύ πολίτιμη!!! Είναι το τελευταίο εργαστήριο και άμα δεν το περάσουμε τώρα μετά πάει τον Ιανουάριο..! Θα σας δώσω 2 θέματα και άμα είναι εύκολο για εσάς απαντήστε μου..

 

7. Υλοποίηση παιχνιδιού Tic-Tac-Toe.

Το παιχνίδι παίζεται σε ένα ταμπλό 3x3 με 2 παίκτες. Πρέπει να υπάρχει επιλογή είτε να

παίξουμε άνθρωπος vs άνθρωπος ή άνθρωπος εναντίον του υπολογιστή. Στην πρώτη περίπτωση

διαλέγουν από πριν οι παίκτες το γράμμα τους (Χ ή Ο) και ο υπολογιστής βάσει πιθανότητας 50-

50, τους λέει ποιος θα ξεκινήσει πρώτος. Κερδίζει αυτός που θα έχει 3 συνεχόμενα γράμματά

του στο ταμπλό. Στη δεύτερη περίπτωση, ο υπολογιστής παίρνει εξ ορισμού του Χ και πάλι

υπολογίζει ποιος θα ξεκινήσει πρώτος. Η τακτική του υπολογιστή μπορεί να είναι από αρκετά

απλή (γράμμα σε τυχαία θέση στο ταμπλό) ή προχωρημένη (να προσπαθεί να δημιουργεί

τριάδες ή να μπλοκάρει τις τριάδες του αντιπάλου του). Η υλοποίηση θα γίνει χρησιμοποιώντας

γραφικά κειμένου.

 

 

9. Υλοποίηση ενός ημερολογιακού σημειωματάριου

Το Project αυτό συνίσταται στην κατασκευή ενός προγράμματος σεναρίου κελύφους, που θα

παίζει τον ρόλο ενός ημερολόγιου-σημειωματάριου. Θα μπορεί να εμφανίζει την σημερινή

ημερομηνία, τον μήνα, το έτος και την ημέρα της εβδομάδας (Στα ελληνικά). Ο χρήστης θα

μπορεί να μετακινηθεί σε προηγούμενες και σε επόμενες ημερομηνίες ή να πάει σε

συγκεκριμένη ημερομηνία απ’ ευθείας. Θα μπορεί να βλέπει συγκεντρωτικά το ημερολόγιο

ενός μήνα που θα επιλέγει ο ίδιος όπου θα φαίνονται οι ημέρες του μήνα ανά εβδομάδα.

Επίσης ο χρήστης θα μπορεί να καταχωρεί σημειώσεις, με σημείωση της ώρας, για

οποιαδήποτε ημέρα θελήσει. Οι σημειώσεις θα τηρούνται σε αρχείο και θα μπορούν να

εμφανίζονται όταν ο χρήστης «πάει» στην ημέρα της σημείωσης. Ο χρήστης θα μπορεί να

βλέπει ή και να αλλάζει τις σημειώσεις οποιασδήποτε ημέρας.

 

Υ.Γ. Τον στρατό τον έχω τελειώσει εδώ κι ένα χρόνο, και μου έμειναν 2 μαθήματα για πτυχιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το οτι οι εκφωνήσεις είναι πάρα πολύ φλού και δέν μας λές τί μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για την υλοποίηση, είναι και αρκετά μεγάλη δουλειά και τα δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το οτι οι εκφωνήσεις είναι πάρα πολύ φλού και δέν μας λές τί μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για την υλοποίηση, είναι και αρκετά μεγάλη δουλειά και τα δύο...

 

έλα πιάσε man του tcsh (που μάλλον το έχεις αποστηθίσει :P ) και ξεκίνα! :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω λίγο, ελάχιστο, χρόνο για να κάνω κάνα δυο πραγματάκια εκτός δουλειάς και δεν προλαβαίνω... Λες να βρω το χρόνο να γράψω tic-tac-toe σε curses ή, ακόμα χειρότερα, απευθείας στο tty? Δεν είσαι με τα καλά σου μου φαίνεται... Εγκάθετε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...