Προς το περιεχόμενο

Μετά από απενεργοποίιηση χάνεται/χαλάει ο grub


lion2486

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, ήθελα από καιρό να περάσω Linux αλλά τα ubuntu δεν δεχόντουσαν την κάρτα γραφικών μου και τώρα δοκίμασα την τύχη μου με Debian 6. Για αρχή έκανα την εγκατάσταση στο φλασάκι μου (e-sata 16GB) και φαινόταν οκ.

Μετά την απενεργοποίηση ο η/υ δεν άνοιγε. Έφτανε μέχρι τον bootloader (δεν τον έδειχνε) και έκανε επανεκκίνηση. Πίστευα ότι θα έφτεγε το εξωτερικό μέσω και το έκανα εγκατάσταση σε partitioν (/dev/sdd5) . Εκεί είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Να αναφέρω ότι στο μηχάνημα προυπήρχαν Windows 7 (με Vista loader). Αν κάνω επανεκκίνηση δεν έχω πρόβλημα. Αν το κλείσω, μετά για να ανοίξει πάλι βάζω το debianCD, κάνω σε Rescue Mode Reinstall Grub on /dev/sda

Τι μπορεί να φταίει; Τι να κάνω; Με το cd των windows δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα με τα ubuntu δεν με ενδιαφερει πολυ, και με τα debian καλα ειμαι. εχω δοκιμασει 11.04 με ATI HD4730.

 

Αποστολή από το Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, και κανείς δεν αναφέρεται σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό.

Αν δοκιμάσω κάποιον άλλον bootloader λέτε να είμαι οκ; Προτείνετε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, μοιάζει να είναι bug του grub2, οπότε φαίνεται να είναι θέμα ανεξάρτητο διανομής.

 

o grub2 έχει προβληματική συμπεριφορά με το hardware σου.

 

δεν ξέρω αν το χει συναντήσει κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ.

 

Σε μένα έτυχε παρόμοιο θέμα σε παλιό pc, μετά από εγκατάσταση ο grub2 μου έδειχνε μια παύλα να αναβοσβήνει

(και σε Arch και σε Debian)

φυσικά και εκνευρίστηκα. :P

 

έβαλα το lilo και ησύχασα αλλά στην περίπτωση σου, ίσως αξίζει να το ψάξεις λίγο περισσότερο,

ή με grub-legacy ή να περιμένεις να διαβάσει και κανείς άλλος το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...