Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να βαλω Linux....???


alexhs gk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιζει να βαλω linux...τι νομιζετε...μου αρεσει το γεγονος οτι δεν εχει ιους για linux και αυτο ειναι οχι μονο καλο....απλως δεν ξερω με τα παιχνιδια τι γινεται και γενικα τι δεν μου παρεχει απο αυατ που μου παρεχουν τα παραθυρα 7....ειναι δυσκολο να μαθεις να τα λειτουργεις...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να βαλω linux...τι νομιζετε...μου αρεσει το γεγονος οτι δεν εχει ιους για linux και αυτο ειναι οχι μονο καλο....απλως δεν ξερω με τα παιχνιδια τι γινεται και γενικα τι δεν μου παρεχει απο αυατ που μου παρεχουν τα παραθυρα 7....ειναι δυσκολο να μαθεις να τα λειτουργεις...????

 

Αξιζει!

είναι λίγο "φτωχό" σ' αυτό το θέμα

δεν παρέχει τα ... τιμολόγια αγοράς και συντήρησης ενός λειτουργικού

όχι αν έχεις ποντίκι

αλλά κι άν δεν έχεις, "υπακούει" σε "γραπτές" εντολές :mrgreen:

 

και χίλια άλλα που θα τα βρείς στο δρόμο

 

καλώς ήρθες

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει δεν αξίζει άμα δε το δοκιμαζεις δεν εχει νόημα.

Είναι το κλασσικό που παει κάποιος σινεμά κ σου λέει "είδα μια ταινιαρα φίλε" κ πας κ εσυ ενθουσιασμένος & τρεχεις να φύγεις απο την έξοδο κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βασικοτερο κινητρο σου για να πας σε λινουξ ειναι η ανοσια στους ιους, τοτε αυτο θα ειναι το μονο πραγμα το οποιο θα σε αφησει ικανοποιημενο στο τελος.

Ναι, θα σου λυσει καποια προβληματα, αλλα θα σου δημιουργησει καποια αλλα με τις λυσεις που παρεχει (για να το πω οσο πιο απλα μπορω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί αν υπήρχε πιθανότητα να αξίζει για σενα προσωπικά (να σου κάνει δηλαδή) θα το είχες δοκιμάσει. Δε θα ρωτούσες. Το Linux θα απαιτήσει πράγματα από εσένα, να ασχοληθείς. Αν λοιπόν δεν προσπαθείς να ανακαλύψεις αν σου κάνει ή όχι και ζητάς από τους άλλους να σου πουν, σου λέω από τώρα μη μπαίνεις στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω λοιπον αμα ειναι να εχω την δικια μου εντυπωση και μακαρι να αξιζει..... ''capthookb'' ο λογος που ρωταω δεν ειναι γιατι βαριεμαι να το ανακαλυψω και ψαχνω την ευκολη λυση η οτι τα εχω δοκιμασει και τα λοιπα απλα ρωταω για να εχω αποψεις αν ολοι μου πειτε ξες αστο φιλε μου εχει αυτο και αυτο το προβλημα δεν θα το βαλω γιατι δεν αξιζει να μπω στην διαδικασια ενω αν εστω και λιγοι μου πουν ναι ρε συ αξιζει εχει και τα θετικα θα το προσπαθησω για να βγαλω τα δικα μου συμπερασματα...και αμα δεν ξερω για κατι καθολου πως θα μαθω αν αξιζει για μενα προσωπικα.....και ναι σκοπευω να ασχοληθω...το παραδεχομαι δεν ξερω και πολλα απο υπολογιστες γιαυτο και ρωταω και προσπαθω να μαθω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τι παραπανω θα μου προσφερει σε σχεση με τα Windows που ειχα συνηθισει τοσο καιρο?

 

Καποια απο τα βασικοτερα πλεονεκτηματα που προσφερει στον πρωην χρηστη Windows το GNU/Linux ειναι:

 

Α.Ταχυτητα - ανεξαρτητα του ογκου προγραμματων - περασμα χρονου

Β.Φορητοτητα - ευελιξια (πχ σε περιπτωση μεταφορας δισκου σε αλλο μηχανημα)

Γ.Ασφαλεια - κυριως σε χρηστες με περιορισμενη γνωση - αντιληψη περι Η/Υ και Internet.

Δ.Ατελειωτη παραμετροποιηση - μεχρι αηδιας ομως.

Ε.Χαμηλες απαιτησεις σε hardware resources - συνεπαγεται το Α καθως και αξιοποιηση παλαιοτερων

μηχανηματων.

Ζ.Ειναι δωρεαν - λες και πληρωνει κανεις για Windows και software ..αλλα anyway.. :unsure:

 

Το GNU/Linux ΔΕΝ ειναι για τον χρηστη που:

 

A.Θελει να παιζει παιχνιδια.

Β.Κανει σοβαρη Audio παραγωγη (για Video,Image,Animation authoring ας μας ενημερωσει καποιος που

ασχολειται με τον χωρο.Εγω ασχολουμαι μονο με Audio και για αυτο μπορω να μιλησω με σιγουρια.)

Γ.Νομιζει οτι ολα (πρεπει να) γινονται οπως στα Windows και περιμενει το ιδιο απο το GNU/Linux.Χρηστες οι

οποιοι διαβαζοντας τις παρακατω απλουστατες οδηγιες που θα δωσω εξακολουθουν να πιστευουν οτι

το GNU/Linux sucks επειδη δεν γινονται τα πραγματα οπως στα Windows , να προτιμησουν να παραμεινουν

στο λειτουργικο της MS.

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux/page__p__3725801__hl__%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1+__fromsearch__1#entry3725801

 

και στο wiki thanks to markelos

 

 

http://www.insomnia.gr/page/wiki/_/linux/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-gnulinux-r157

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε μερικές διανομές Linux που να τρέχουν live

δηλαδή να μήν χρειάζεται να τις εγκαταστήσεις στο δίσκο

 

στη διευθυνση: http://distrowatch.com

είναι "μαζεμένες οι περισσότερες" διανομές Linux

 

η παρακάτω πχ είναι σχετική με games

http://distrowatch.com/table.php?distribution=linuxgamers

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...