Προς το περιεχόμενο

ubuntu vs windows xp


xaralampos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω τα UBUNTU αντί των Windows XP .Επίσης θα ήθελα να μαθω πια ειναι τα πλεονεκτήματα και πια τα μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2 το ιδιο καλα ειναι απλα:

 

τα ουμπουντου ειναι δωρεαν ενω τα ''παραθυρα'' οχι

τα παραθυρα ειναι συμβατα με ολες τις εφαρμογες/παιχνιδια ενω τα λινουξ οχι

 

αυτα ειναι τα βασικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω τα UBUNTU αντί των Windows XP .Επίσης θα ήθελα να μαθω πια ειναι τα πλεονεκτήματα και πια τα μειονεκτήματα.

Γεια χαρά φίλε :)

Αν έχεις πειρατικά XP μη το σκέφτεσαι καθόλου! Όταν λέμε καθόλου μιλάμε ότι μέχρι τις έντεκα το πολύ σήμερα πρέπει να μας γράφεις από Linux :lol:

Λίγο υπομονή θα κάνεις στην αρχή, ας πούμε τρεις μήνες, και μετά δεν θα θέλεις να ξανακούσεις για windows. Κρατάς και τα XP για παιχνίδια για να μη τα τρέχεις μέσα από τα Ubuntu. Μη περιμένεις μεμονωμένες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, διάβασε τον βασικό οδηγό που υπάρχει στο Insomnia και στην κοινότητα ubuntu.gr και ψάξε από μόνος σου τα βασικά έτσι ώστε να το ευχαριστηθείς περισσότερο. Προσωπικά σου προτείνω Kubuntu, για τις διανομές θα ακούσεις πολλές γνώμες γιατί πολύ απλά "γούστα είναι αυτά" και ο καθένας διαλέγει αυτό που τον βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να βάλω τα UBUNTU αντί των Windows XP .Επίσης θα ήθελα να μαθω πια ειναι τα πλεονεκτήματα και πια τα μειονεκτήματα.

Μια απο τις βασικες ερωτησεις στην οποια πρεπει να απαντησεις μονος σου και η οποια θα σε βοηθησει να παρεις αποφαση ειναι τι χρηση θα εχει ο συγκεκριμενος υπολογιστης.

 

..ή πολυ απλα πας σε dual boot και αποφασιζεις στη συνεχεια αν θα κρατησεις και τα δυο ή ακομα πιο απλα βαζεις xp με τα οποια υποθετω πως εχεις μεγαλυτερη ευχερια και δοκιμαζεις το ubuntu σε virtual machine

 

 

Edit

Για να σας πω την αλήθεια ποιο πολύ με ενδιαφέρει να ειναι συμβατό με το καρτο ιντερνετ της vodafone

Υποθετω οτι το stickακι που εχεις για να συνδεεσαι στο internet δεν εχει πολλες πιθανοτητες να εχει drivers για linux, δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλο πρόβλημα τώρα ,αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο τοπικ ,και θα ειναι spam.Εχω τα windows xp στο λαπτοπ και έχω ενα προβλημα με το ιντερνετ.Δεν μου έχει την επιλογή για να βρώ ασύρματα ιντερνετ.Μου είπαν πως φταίει επειδή δεν εχω τους drivers.τι μπορώ να κανω?(επίσης δεν ξέρω το μοντέλο του laptop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω άλλο πρόβλημα τώρα ,αλλά δεν θέλω να ανοίξω νέο τοπικ ,και θα ειναι spam.Εχω τα windows xp στο λαπτοπ και έχω ενα προβλημα με το ιντερνετ.Δεν μου έχει την επιλογή για να βρώ ασύρματα ιντερνετ.Μου είπαν πως φταίει επειδή δεν εχω τους drivers.τι μπορώ να κανω?(επίσης δεν ξέρω το μοντέλο του laptop)

Αν κατεβασεις το SysSpec.exe και το τρεξεις στο laptop θα μαζεψεις πληροφοριες για αυτο.

http://www.alexnolan.net/software/sysspec.htm

Μετα κατεβασε τον driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...