Προς το περιεχόμενο

linux διανομη για ftp server


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους,

 

προσπαθω να κανω ενα home ftp server για ταινιες,για να κατεβαζω εκει οτι θελω

 

καταρχην να πω οτι πριν 5-6 μηνες ειχα debian αλλα λογο της χρησης που το ηθελα επρεπε να παω σε windows

 

το pc που θα το στησω ειναι ενα παλιο που χρησημοπειη IDE σκληρους ακομα και για αυτο θα χρησημοποιησω usb external σκληρους

δεν θα ειναι τοποθετημενο πανο σε οποιαδηποτε οθονη και για αυτο χρειαζομαι την μεγαλη βοιηθεια σας σε αυτο

 

ποια διανομη ειναι καταληλη και να εχει γραφικων περιβαλο που να μου επιτρεπει να το ελεχω με remote control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλεις μόνο να κατεβάζεις δεν χρειάζεσαι γραφικό περιβάλλον. Θέλεις να κάνεις και άλλες δουλειές εκτός από dοwnlοading;

 

Επίσης, γιατί FTP και όχι Samba;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω προβλημα με τη θα ειναι απλος να ειναι ευχρηστο

 

δεν τα πηγαινω και πολυ καλα με της εντολες και δεν θελω να αφιεροσω πολυ χρονο με εντολες γιατι δεν εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freenas μην το σκεφτεσε. Θα το διαχειρίζεσαι μέσω του broswer και έχει ότι χρειάζεσαι για να στήσεις έναν server

 

http://freenas.org/

 

http://wiki.freenas.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα install αλλα εαν θες να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα rtorrent πρεπει να μπεις απο console ??

 

και πως κανουμε ενα file share ακομα δεν το ανακαληψα :P

 

θα το ψαξω και αλλο και ελπιζω να τα καταφερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σηνεχισω με το freeNAS και ελπιζω να τα καταφερω

σεε ευχαριστο παντως για το ενδειαφερων

 

μπορει καποιος να με βοιηθηση

δεν μπορω να κανω τον σκληρο σε share καποιους φακελους ή να τον χωρισω

ακολουθησα το οδηγο αλλα δεν μου βγαζει τιποτα εκει που λεει για mount snapshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ θέλεις να βλέπεις τους φακέλους του server στο δύκτιο σου μέσω nfs,ftp, samba η ότι άλλο service έχεις ανοίξει? Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να ορίσεις και τα δικαιώματα των φακέλων μέσω του access right managment>shared folders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει αυτο που λεεις ή δεν το βλεπω εγω (εχω την εκδοση 8 ) μηπως και ειναι αυτο

 

ενωσα ενα usb επανω το εκανα share και ανοιξα το NFS για το share προς windows αλλα τα windows δεν τα βλεπουν,ειναι λαθος το προγραμμα που χρεισημοποιησα Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...