Προς το περιεχόμενο

Εγκατεστησα τα Linux Ubuntu 10.04 lucid- Troubleshooting


Ανεπανάληπτος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με gnome 2.30.2

 

Και εχω 3 κυρια προβληματα που θα θελα να με βοηθησετε

 

1) ΔΕΝ μπορω να βρω αρχεια που ειχα βαλει στον C ( ο δισκος π εχω κ τα 2 λειτουργικα αλλα και διαφορα αρχεια) μεσω των windows!!!! ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ

 

2) Δεν με αφηνει το skype να κατεβασω την εκδοση του skype για windows (θελω να δοκιμασω με wine να δω αν θα το εγκαταστησει

 

3) Το youtube κ γενικα τα adobe flash δεν μου παιζουν παρολο που εχω χωσει ο,τι σχετικη εγκατασταση υπαρχει

 

 

Βοηθηστε λιγο ρε παλικαρια , χιλια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu το εβαλες μεσω wubi?

 

Skype για windows, full installer

Με την αθλια βαθμολογια που εχει στο appdb, δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να το κατεβασω, οχι να δοκιμασω να το εγκαταστησω.

 

Απο τα παρακατω πακετα που μπορουν να σου παρεχουν το flash, ποιο/ποια εχεις εγκατεστημενα

- swfdec (opensource αθλιοτητα, δεν αξιζει να ασχοληθεις)

- gnash (ομοιως)

- flashplugin-installer (σκριπτακι που κατεβαζει το plugin απο την adobe και το βαζει στο καταλληλο μερος*)

 

Απο ολα αυτα κρατας ενα ΜΟΝΟ, γιατι ο ff δεν ανεχεται να του παρεχουν 2 plugins την ιδια λειτουργια και ετσι δεν κανει δουλεια με κανενα.

 

* Σε 64bit κατεβαζει το 32αρι plugin με ολες τις απαραιτητες βιβλιοθηκες.

Το πακετο adobe-flashplugin δεν υπαρχει στο partner repo για 64, οπως υπεθεσα στο αλλο θεμα.

 

Αν παλι θες το 64αρι plugin, κατεβασε το απο εδω, απεγκατεστησε ολα τα παραπανω, κανε ενα φακελο ~/.mozilla/plugins και πετα το μεσα.

http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_2_p3_64bit_linux_111710.tar.gz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu το εβαλες μεσω wubi?

 

Skype για windows, full installer

Με την αθλια βαθμολογια που εχει στο appdb, δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να το κατεβασω, οχι να δοκιμασω να το εγκαταστησω.

 

Απο τα παρακατω πακετα που μπορουν να σου παρεχουν το flash, ποιο/ποια εχεις εγκατεστημενα

- swfdec (opensource αθλιοτητα, δεν αξιζει να ασχοληθεις)

- gnash (ομοιως)

- flashplugin-installer (σκριπτακι που κατεβαζει το plugin απο την adobe και το βαζει στο καταλληλο μερος*)

 

Απο ολα αυτα κρατας ενα ΜΟΝΟ, γιατι ο ff δεν ανεχεται να του παρεχουν 2 plugins την ιδια λειτουργια και ετσι δεν κανει δουλεια με κανενα.

 

* Σε 64bit κατεβαζει το 32αρι plugin με ολες τις απαραιτητες βιβλιοθηκες.

Το πακετο adobe-flashplugin δεν υπαρχει στο partner repo για 64, οπως υπεθεσα στο αλλο θεμα.

 

Αν παλι θες το 64αρι plugin, κατεβασε το απο εδω, απεγκατεστησε ολα τα παραπανω, κανε ενα φακελο ~/.mozilla/plugins και πετα το μεσα.

http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_2_p3_64bit_linux_111710.tar.gz

Ξερεις κατι ? μαλλον εβαλα δυο τρια plugin και μου δημιουργει προβλημα , πρεπει να παω να τ βγαλω τωρα , θα το κανω

 

Για το skype αστο γιατι τωρα εχω ενα αλλο σημαντικο προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε που ειναι κ ο λογος π τωρα γραφω απο windows

Οταν παω να μπω σε ενα ασυρματο μου βγαζει :" Ο κωδικος ξεκλειδωματος ειναι δεν ταιριαζει πλεον με τον κωδικο της κλειδοθηκης εισοδου"

και μου ζηταει αυτο τον κωδικο που δε τον ξερω , βοηθηστε με με αυτο κ τα αλλα ειναι δευτερευοντα!

 

 

 

ΥΓ δε ξερω τι εγκατασταση εκανα ,πες μου που μπορω να το δω και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu το εβαλες μεσω wubi?

 

Skype για windows, full installer

Με την αθλια βαθμολογια που εχει στο appdb, δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να το κατεβασω, οχι να δοκιμασω να το εγκαταστησω.

 

Απο τα παρακατω πακετα που μπορουν να σου παρεχουν το flash, ποιο/ποια εχεις εγκατεστημενα

- swfdec (opensource αθλιοτητα, δεν αξιζει να ασχοληθεις)

- gnash (ομοιως)

- flashplugin-installer (σκριπτακι που κατεβαζει το plugin απο την adobe και το βαζει στο καταλληλο μερος*)

 

Απο ολα αυτα κρατας ενα ΜΟΝΟ, γιατι ο ff δεν ανεχεται να του παρεχουν 2 plugins την ιδια λειτουργια και ετσι δεν κανει δουλεια με κανενα.

 

* Σε 64bit κατεβαζει το 32αρι plugin με ολες τις απαραιτητες βιβλιοθηκες.

Το πακετο adobe-flashplugin δεν υπαρχει στο partner repo για 64, οπως υπεθεσα στο αλλο θεμα.

 

Αν παλι θες το 64αρι plugin, κατεβασε το απο εδω, απεγκατεστησε ολα τα παραπανω, κανε ενα φακελο ~/.mozilla/plugins και πετα το μεσα.

http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_2_p3_64bit_linux_111710.tar.gz

Ξερεις κατι ? μαλλον εβαλα δυο τρια plugin και μου δημιουργει προβλημα , πρεπει να παω να τ βγαλω τωρα , θα το κανω

 

Για το skype αστο γιατι τωρα εχω ενα αλλο σημαντικο προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε που ειναι κ ο λογος π τωρα γραφω απο windows

Οταν παω να μπω σε ενα ασυρματο μου βγαζει :" Ο κωδικος ξεκλειδωματος ειναι δεν ταιριαζει πλεον με τον κωδικο της κλειδοθηκης εισοδου"

και μου ζηταει αυτο τον κωδικο που δε τον ξερω , βοηθηστε με με αυτο κ τα αλλα ειναι δευτερευοντα!

 

το

εσυ ρε εξυπνε δεν ηξερες καμια λυση σε κανενα απτα προβληματα και ειπες να πεταξεις την εξυπναδα σου ?

 

 

grammar nazi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ ρε εξυπνε δεν ηξερες καμια λυση σε κανενα απτα προβληματα και ειπες να πεταξεις την εξυπναδα σου ?

grammar nazi

δεν είναι θέμα γραμματικής, όλοι κάνουμε λάθοι, είναι θέμα συνήθειας, πρέπει να κόψουμε μερικές σηνύθειες των windows.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To skype πάντως για linux βασίζετε σε qt και είναι και μια χαρά πρόγραμμα. Δουλεύει άψογα ακόμα και σε linux κινητά η και android. Και νομίζω έχει πιο καθαρό gui από αυτό των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουρα τα πραγματα!

Αληθεια μηπως ηρθε η ωρα να δουνε σοβαρα το open source voip??

Μεχρι τωρα λεγαμε αν βαλω ekiga με ποιον θα μιλαω, μιας και το θυμηθηκα πηγα στο σαιτ του,

και βλεπω beta εκδοση για windows.

Τωρα με τα smartphones μηπως ειναι η ευκαιρια??

Βεβαια δεν ξερω πως λειτουργει η πλατφορμα.. εννοω μαλον χρειαζετε και παραδακι το εγχειρημα, servers κτλπ για να μιλαω εγω τζαμπα. Καλομαθα με το skype :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο πάντως ότι ο client του skype είναι κλειστού κώδικα η ότι δεν μπορεί να είναι κλειδωμένο και δεν μπορούν να το χρησιμοποιούν άλλοι client. Στο n900 το κινητό που βασίζετε καθαρά σε linux και gnome το skype καθώς και 10 άλλες υπηρεσίες voip είναι ενσωματομένες στο τηλέφωνο και δεν χρειάζετε να εγκαταστήσεις κάποιον client για να δουλέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...