Προς το περιεχόμενο

Linux , voip skype οποιος ξερει


Ανεπανάληπτος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα απολα να χαιρετησω το φορουμ .

 

Ειχα καιρο το linux στο πισι αλλα μπουταρα συνεχεια με τα windows

 

Παιδια ειμαι φανατικος χρηστης του skype και το θεωρω αναποσπαστο προγραμμα οποτε το εγκατεστησα και εδω. Ομως ειδα μετα λυπης οτι ειναι πολυ πισω σε σχεση με την εκδοση για τα windows . Και νταξει πες τα αλλα δε με πειραζουν , αυτο που δεν αντεχω ειναι το οτι δεν δειχνει ενσωματωμενες τις συνομιλιες στο αρχικο παραθυρο του προγραματος αλλα ανοιγει καινουργιο παραθυρο . Και τις κλησεις σε αλλο. Οποτε για να εχω μια κληση εχει ανοικτο το παραθυρο τ προγραματος , το παραθυρο του instant messaging και αυτο της κλησης .

 

Πρωτον , υπαρχει καποια ρυθμιση για αυτο ? να αλλαξει να γινει οπως στα windows που υπαρχει τετοια ρυθμιση ?

 

Και επειδη υποψιαζομαι πως οχι , υπαρχει καποιο προγραμμα για τα linux που να μου εμφανιζουν τις επαφες του σκάιπ

να μπορω να μιλαω με αυτες κ να κανω κλησεις ? ( και προφανως να εχει ενσωματωμενες τις συνομιλιες κ τις κλησεις κ να μη μου ανοιγει επιπλεον παραθυρα ?

 

Ομως ειναι πολυ σημαντικο να ειναι απολυτα συμβατο ωστε να βλεπω σωστα τις συνδεδεμενες μου επαφες κ γενικα να μη μου προκαλει προβληματα στην επικοινωνια!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

 

 

ΥΓ οποιος μου πει πως να αλλαζω γλωσσα με το πληκτρολογιο χωρις να το παταω με το ποντικι μου σωζει τη ζωη , πραγματικα

 

 

συγνωμη για τα ορθογραφικα , ειμαι ανορθογραφος

 

ευχαριστω!

 

Εντιτ -> ΥΓ 2 αν εχει ξαναμπει το θεμα , συγνωμη δεν ηξερα πως να ψαξω κατι τετοιο , τι λεξεις να γραψω οποτε παρακαλω δωστε λινκ απτο απαντημενο θεμα αν μπορειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε ολα.

 

Ακομα και να βρεις καποιο που θα σου παρεχει συνομιλια (με κειμενο), αυτο θα τρεχει απο πισω το skype με καποιο plugin. Για συνομιλια με καμερα και μικροφωνο ουτε λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σε ολα.

 

Ακομα και να βρεις καποιο που θα σου παρεχει συνομιλια (με κειμενο), αυτο θα τρεχει απο πισω το skype με καποιο plugin. Για συνομιλια με καμερα και μικροφωνο ουτε λογος.

πως το pidgin μου δινει επιλογη να μιλαω με επαφες του msn ?

 

αυτο με την αλλαγη γλωσσας ? εχω βαρεθει να παταω με το ποντικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια διανομή χρησιμοποιείς και ποιο γραφικό περιβάλλον;

Ubuntu , εκανα νομιζω ο,τι update ειχε οποτε φανταζομαι την τελευταια εκδοση ?

 

Γραφικο περιβαλον τι εννοεις για μενα που ειμαι και λιγο ασχετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφικό περιβάλλον είναι το περιβάλλον που βλέπεις στον υπολογιστή σου και χειρίζεσαι, δηλαδή τα παράθυρα, η επιφάνεια εργασίας κλπ. Στο linux υπάρχει μια πληθώρα από αυτά. Λοιπόν στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου εκεί που προσθέτεις τα διάφορα layouτs υπάρχει ένα πλήκτρο που λέει επιλογές. Αν το πατήσεις θα δεις πως κάπου θα λέει "συνδυασμός πλήκτρων για εναλλαγή γλωσσών" ή κάτι τέτοιο. Εκεί επίλεξε το alt+shift ή ό,τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφικό περιβάλλον είναι το περιβάλλον που βλέπεις στον υπολογιστή σου και χειρίζεσαι, δηλαδή τα παράθυρα, η επιφάνεια εργασίας κλπ. Στο linux υπάρχει μια πληθώρα από αυτά. Λοιπόν στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου εκεί που προσθέτεις τα διάφορα layouτs υπάρχει ένα πλήκτρο που λέει επιλογές. Αν το πατήσεις θα δεις πως κάπου θα λέει "συνδυασμός πλήκτρων για εναλλαγή γλωσσών" ή κάτι τέτοιο. Εκεί επίλεξε το alt+shift ή ό,τι σε βολεύει.

Που μπορω να δω πως λεγεται το γραφικο περιβαλλον που χρησιμοποιω?

 

Χιλια ευχαριστω για την αλλαγη γλωσσας , το εκανα !!!

 

Α ψαχνοντας λιγο το ubuntu tweak που μολις εγκατεστησα βρηκα το γραφικο περιβαλλον που λες , μαλλον

Gnome 2.30.2 , αν αυτο εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδη υποψιαζομαι πως οχι , υπαρχει καποιο προγραμμα για τα linux που να μου εμφανιζουν τις επαφες του σκάιπ

να μπορω να μιλαω με αυτες κ να κανω κλησεις ? ( και προφανως να εχει ενσωματωμενες τις συνομιλιες κ τις κλησεις κ να μη μου ανοιγει επιπλεον παραθυρα ?

 

Ομως ειναι πολυ σημαντικο να ειναι απολυτα συμβατο ωστε να βλεπω σωστα τις συνδεδεμενες μου επαφες κ γενικα να μη μου προκαλει προβληματα στην επικοινωνια!

Γεια χαρά φίλε!

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα σου? εκτός από το ότι ανοίγει νέα παράθυρα (που προσωπικά εμένα μου αρέσει) δεν υπάρχει καμία διαφορά στις λειτουργίες του skype σε σχέση με τα windows.

 

Σχετικά με το πληκτρολόγιο πρέπει να βάλεις shortcuts και με την ορθογραφία να ενεργοποιήσεις το spelling στα ελληνικά στον Chromium

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φίλε!

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα σου? εκτός από το ότι ανοίγει νέα παράθυρα (που προσωπικά εμένα μου αρέσει) δεν υπάρχει καμία διαφορά στις λειτουργίες του skype σε σχέση με τα windows.

 

Σχετικά με το πληκτρολόγιο πρέπει να βάλεις shortcuts και με την ορθογραφία να ενεργοποιήσεις το spelling στα ελληνικά στον Chromium

 

:)

Αυτο με τα παραθυρα ειναι βασανιστικο , γιατι αν κατα τη διαρκεια της κλησης εχω ανοικτο κ το chrome φαντασου για να παω απτον chrome στην κληση πρεπει να παταω 2 κλικ και να τα βλεπω ξεχωριστα κ ολας , αντι να πατησω ενα απλο alt tab. Ακουγεται υπερβολικο αλλα εμενα μου κανει τεραστια διαφορα , αληθεια

 

Επισης εχει κ αλλα θεματα η εκδοση του skype οπως η παραμετροποιηση , σε πολλααααααα πραγματα

 

 

Edit Ρε παιδια εγκατεστησα το flash και παλι δε μου ανοιγει τα βιντεο στο youtube ,καμια ιδεα ? θελει

restart?

 

EDit 2 τωρα π το ψαξα για μερικες επιπλεον ενημερωσεις του wine οπως playonlinux δε μπορω μεσω αυτων να τρεχω το skype την εκδοση των windows? θα πηγαινει αργα? θα χω καποιο αλλο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την έκδοση 11.04 ή προηγούμενη; Από το gnome που έχεις τώρα μάλλον έχεις παλαιότερη έκδοση. Η νέα, βγήκε πριν λίγες ημέρες, έχει νέο γραφικό περιβάλλον το unity. Ρίξε του μια ματιά εδώ και αν σου αρέσει πέρνα στην πιο πρόσφατη έκδοση.

Για το skype μέσα από το kopete υπάρχει επιλογή να τρέχεις το skype αλλά:1.απαιτεί να τρέχει και το ίδιο το skype. 2.δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει αυτό που ζητάς.

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο με αίτημα (και "πίεση") στην ίδια τη skype ίσως μπορεί να γίνει κάτι.

 

είμαστε στο "έλεος" της εταιρίας εφόσον δεν έχουμε πρόσβαση στον κώδικα της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την έκδοση 11.04 ή προηγούμενη; Από το gnome που έχεις τώρα μάλλον έχεις παλαιότερη έκδοση. Η νέα, βγήκε πριν λίγες ημέρες, έχει νέο γραφικό περιβάλλον το unity. Ρίξε του μια ματιά εδώ και αν σου αρέσει πέρνα στην πιο πρόσφατη έκδοση.

Για το skype μέσα από το kopete υπάρχει επιλογή να τρέχεις το skype αλλά:1.απαιτεί να τρέχει και το ίδιο το skype. 2.δεν είμαι σίγουρος ότι κάνει αυτό που ζητάς.

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Η διανομη ειναι Ubuntu 10.04 lucid

 

το gnome ειναι 2.30.2

 

πυρηνα λεει 2.6.32-32 generic

 

Εδω ομως φιλε μου μου θιγεις το οτι δε μπορω να δω βιντεος . εγκατεστησα το flash, θελει restart η φταιει κατι αλλο ?

το kopete ειναι κατι σαν το wine?

δεν εχω προβλημα να τρεχει το ιδιο το skype , αλλα η εκδοση των windows εχει σιγουρα την επιλογη που ζηταω

 

σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το flash, ναι πρέπει να κάνεις restart τον web browser.

 

http://www.psychocats.net/ubuntu/flash

το εκανα .. κατσε να κανω ξανα :-(

 

 

παλι missing plugin μου λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...