Προς το περιεχόμενο

Ισχύει ότι οι παλιοί εκτυπωτές είναι ασύμφοροι επειδή ξοδεύουν περισσότερο μελάνι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εναν εκτυπωτή HP 930C που είχα αγοράσει πριν αρκετά χρόνια και κάποιος μου είπε ότι δεν με συμφέρει να τον κρατάω πλέον γιατί είναι ασύμφορος, ρώτησα όμως και σε κατάστημα που πουλάει μελάνια και μου είπαν ότι το αντίθετο συμβαίνει επειδή τα δοχεία των νέων εκτυπωτών χοράνε λιγότερη ποσότητα μελανιού κι έτσι τελειώνουν πιο σύντομα. Σίγουρα όμως εκτός αυτού παίζει ρόλο και το πόσο μελάνι ξοδεύεται κατά την εκτύπωση οπότε αν αυτός που έχω έχει μεν μεγαλύτερα δοχεία αλλά σπαταλάει πολύ κατά την εκτύπωση τότε είναι όντως ασύμφωρος. Τελικά ποιά από τις δύο απόψεις είναι η σωστή? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο μελάνι χαλάει στην εκτύπωση εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, όπως είναι η κατάσταση της κεφαλής, ο τύπος εκτύπωσης (draft, normal, photo, κτλ) και φυσικά τον ίδιο τον εκτυπωτή. Επίσης, μελάνι ξοδεύεται κάθε φορά που ανοίγεις τον εκτυπωτή, αλλάζεις μελάνι ή κάνεις καθαρισμό κεφαλών. Υπολόγισε επίσης ότι το μελάνι έχει ουσιαστικά και "ημερομηνία λήξης", καθώς ξεραίνεται μετά από καιρό αχρησίας και φυσικά ότι τα παλιότερα μελάνια είναι πιο δυσεύρετα και σχεδόν πάντα ακριβότερα. Μεταξύ inkjet εκτυπωτών δε νομίζω ότι θα δεις κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στη χρήση μελανιού - προφανώς μεγαλύτερο μελανοδοχείο σημαίνει μεγαλύτερη αυτονομία και φθηνότερο δοχείο μεγαλύτερη οικονομία! Το ότι είναι ασύμφοροι μάλλον στο είπαν σε σχέση με τους laser, όπου ναι μεν το τόνερ (και ο εκτυπωτής ο ίδιος) είναι σαφώς ακριβότερο, αλλά τελικά κερδίζεις σε βάθος χρόνου στα αναλώσιμα (κρατάνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα των inkjet)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο μελάνι χαλάει στην εκτύπωση εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, όπως είναι η κατάσταση της κεφαλής, ο τύπος εκτύπωσης (draft, normal, photo, κτλ)

Ναι εννοείται, πάντα μιλάμε για ίδιες ρυθμίσεις εκτύπωσης όπου η ενδεχόμενη διαφορά εστιάζεται αποκλειστικά στο πόσο μελάνι σπαταλάει ένας παλιός σε σχέση με έναν καινούργιο inkjet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο μελάνι χαλάει στην εκτύπωση εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, όπως είναι η κατάσταση της κεφαλής, ο τύπος εκτύπωσης (draft, normal, photo, κτλ) και φυσικά τον ίδιο τον εκτυπωτή. Επίσης, μελάνι ξοδεύεται κάθε φορά που ανοίγεις τον εκτυπωτή, αλλάζεις μελάνι ή κάνεις καθαρισμό κεφαλών. Υπολόγισε επίσης ότι το μελάνι έχει ουσιαστικά και "ημερομηνία λήξης", καθώς ξεραίνεται μετά από καιρό αχρησίας και φυσικά ότι τα παλιότερα μελάνια είναι πιο δυσεύρετα και σχεδόν πάντα ακριβότερα. Μεταξύ inkjet εκτυπωτών δε νομίζω ότι θα δεις κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στη χρήση μελανιού - προφανώς μεγαλύτερο μελανοδοχείο σημαίνει μεγαλύτερη αυτονομία και φθηνότερο δοχείο μεγαλύτερη οικονομία! Το ότι είναι ασύμφοροι μάλλον στο είπαν σε σχέση με τους laser, όπου ναι μεν το τόνερ (και ο εκτυπωτής ο ίδιος) είναι σαφώς ακριβότερο, αλλά τελικά κερδίζεις σε βάθος χρόνου στα αναλώσιμα (κρατάνε πολύ περισσότερο από τα αντίστοιχα των inkjet)

έτσι όπως τα λες συμφωνώ, εκτός αυτού οι laser, αν δεν κάνω λάθος έχουν και μεγαλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο αν καλύπτει τις ανάγκες σου μην τον αλλάξεις.Εξακολουθεί να είναι απο τους οικονομικότερους εκτυπωτές.Τα γνήσια μελάνια είναι ακριβά ναι,και αυτό γιατι ενσωματώνουν τις κεφαλές εκτύπωσης---παλίοτερα ζητούσαν άδεια γνήσια δοχεία και μάλιστα πλήρωναν ή έκαναν έκπτωση 1-2 ευρώ για κάθε άδειο.Η χωριτικότητα των δοχείων είναι απο τις μεγαλύτερες (κυκλοφορούν σε 2 ποσότητες)το μαύρο αν δεν κάνω λάθος το μεγάλο είναι 45ml.Παλαιότερα η hp ενσωμάτωνε τις κεφαλές στα δοχεία μελάνης σε όλα σχεδόν τα μοντέλα της, και αυτό της έδινε το πλεονέκτημα έναντι στους epson-canon οι οποίοι είχαν το μειονέκτημα οτι οι κεφαλές συχνά βούλωναν λόγω πχ μη λειτουργίας του εκτυπωτή για καιρό και το κόστος αλλαγής των κεφαλών ήταν ασύμφορο συγκριτικά με νέα μελάνια.

 

Στον 930c τον οποίο έχω και εγώ,χρησιμοποιώ σχεδόν όλα τα χρόνια συμβατά μελάνια πχ http://www.plaisio.gr/Consumables/Ink-Toner/Inkjet-Cartridges/atWork-45-Black-45Ml-903118.htm

που μικραίνουν το κόστος εκτύπωσης, με 14 ευρώ δίνει θεωρητικά 1000σελίδες, αρκεί τα συμβατά να προέρχονται απο αξιόλογες εταιρείες (και μην έρχονται με βουλωμένες τις κεφαλές ή πρόχειρα γεμισμένα),μπορείς να τα γεμίζεις και μόνος με κιτάκια που κυκλοφορούν μελάνη-σύριγγα (αρκεί να μη λερώνεσαι)

 

Είναι εκτυπωτής 10ετίας+++(εγώ τον είχα πάρει με δραχμές), επομένως χάνει σε πολλά σημεία σε σχέση με νεότερα μοντέλα πράγμα που είναι απόλυτα φυσιολογικό, οστώσο αν καλύπτει τις ανάγκες σου δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις (σίγουρα όχι για λόγους οικονομίας)Εγώ προσωπικά τον έχω λιώσει κατα περιόδους έχω τυπώσει μέχρι και συγγράματα απανωτά.Το 45αρι και το 78 δεν είναι τυχαίο που κυκλοφορούν παντού ακόμα, δουλεύουν πολλά μηχανήματα ακόμα.

 

 

ωραία σειρά ήταν και αυτή που χρησιμοποιούσε τα μελάνια νο 88 (οικονομικά στη χρήση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα για χρόνια έναν HP 720c ο οποίος είχε μια τρίχρωμη μελάνη σαν το δικό σου και μια για το μαύρο.Αντικαταστάθηκε με έναν Canon IP4500 ο οποίος έχει 5 cartriges (Cyan,Magenta,Yellow,Black και Black Pigment).

Η οικονομία σε σχέση με τον προηγούμενο είναι στα ακροφύσια που στάζουν πολύ μικρή ποσότητα μελανιού και με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια από τον HP και από τις ξεχωριστές χρωματιστές μελάνες που όποιο χρώμα σου τελειώσει απλά το αλλάζεις ενώ στον HP αν ένα από τα 3 χρώματα τελείωνε, πέταγες αναγκαστικά όλο το τρίχρωμο cartrige.

Οπότε, εαν τυπώνεις περιστασιακά θα σου έλεγα να τον κρατήσεις και όσο σε βγάλει.Αν όμως τυπώνεις συχνά θα σου έλεγα να πάρεις έναν με ξεχωριστά δοχεία (συνήθως βγαίνουυν εκτυπωτές με 5 ξεχωριστά cartriges)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν pixma 9500 pro και τρώει πολύ μελάνι! ίσως δα φταίει οι ρυθμίσεις που έχω κάνει.. Παίρνει όμως και 10 μελάνια μέσα του.. (ξεχωριστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν δεν κάνω λάθος έχουν και μεγαλύτερη ταχύτητα εκτύπωσης

Συνήθως ναι, στον αντίποδα όμως χρειάζονται και αρκετό (σχετικά) χρόνο προθέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...