Προς το περιεχόμενο

Το terminal δε λειτουργεί σωστά


nikolaos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω το gnome terminal στο ubuntu μου, αλλά όταν πατάω το Ctrl-C αντί για να κάνει ακύρωση (^C) εμφανίζει "ψ".

Γενικά οι συνδυασμοί με το πλήκτρο Ctrl αντί για να λειτουργήσουν στο gnome terminal, εμφανίζουν τα αντίστοιχα ελληνικά γράμματα.

Ψάχνομαι στον κυκεώνα των configuration και δε μπορώ να βρω τι φταίει.

 

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και όταν προσπαθώ να κάνω login με τα άλλα terminals (alt-ctrl-f1, f2 κλπ.)

Πατώ alt-ctrl-f1, στο login δε μπορώ να γράψω username, βγαίνουν ακαταλαβίστικα, δε γίνεται login.

 

Θα δοκιμάσω μια επανεκκίνηση πάλι, όπως και πριν, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εμένα πάντα το έκανε αυτό, οπότε θεωρούσα δεδομένο πως αν θέλω να αντιγράψω κάτι στο gnome terminal θα χρησιμοποιήσω το ποντίκι.

Αν υπάρχει τρικ για να το διορθώσουμε με ενδιαφέρει κι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εμένα πάντα το έκανε αυτό, οπότε θεωρούσα δεδομένο πως αν θέλω να αντιγράψω κάτι στο gnome terminal θα χρησιμοποιήσω το ποντίκι.

Αν υπάρχει τρικ για να το διορθώσουμε με ενδιαφέρει κι εμένα.

 

Με το CTRL+C δεν αντιγράφη κάνει ακύρωση.. Με το CTRL+SHIFT+C κάνει copy

 

Και για τον συνονόματο:

http://askubuntu.com/questions/32987/how-to-enable-my-terminals-ctrl-shift-c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέμα locales μου φαίνεται αυτό που λέει ο nikolaos_.

 

λογικά κάποιος ψημένος Debiανάς, Gentooας, Archας, Slackwarας κτλ θα ξέρει το σωστό σετάρισμα.

 

δεν το κατέχω το θέμα: σε Debian είχα κάνει 500 reconfigure δοκιμάζοντας διαφορετικά encodings

και κατέληξα να βάλω -αν θυμάμαι καλά- κάτι του στυλ export LANG = el_GR.μπλα μπλα στο xinitrc μου.

 

Μυστήριο τι προκαλεί την απορύθμιση των locales μετά την εγκατάσταση. :-(

 

nikolaos_: μήπως είχες επιλέξει κάποιο layout όπως extended ή polytonic;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ζητώ συγνώμη που άργησα να απαντήσω, έλειπα στο εξωτερικό και μολονότι τουρίστας είχα σφιχτό πρόγραμμα. Στο ξενοδοχείο είχα δωρεάν internet, έτσι δοκίμασα να μπω με NX στο Linux μηχάνημά μου, από το νετμπουκ, κάτι που πέτυχε.

 

Για να διορθώσω το πρόβλημα των Ελληνικών στο terminal, αυτό που δούλεψε ήταν το εξής (γραμμένο μέσα σε σκριπτάκι):

 

>#!/bin/bash
#setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,gr
setxkbmap -option grp:switch,grp:super

 

Την πρώτη γραμμή (τώρα με "#") τη χρησιμοποιούσα όσο ήμουν στο εξωτερικό, μπαίνοντας μέσω NX, για να εναλλάσσω ελληνικά/αγγλικά στο μηχάνημα με το τοπικό πληκτρολόγιο του νετμπουκ. Για κάποιο περίεργο λόγο, ακόμη δεν κατάλαβα γιατί, η εναλλαγή αυτή δε γινόταν με το remote desktop που έχω στο NX. Έπρεπε αφού κάνω το login να ανοίξω terminal και να τρέξω το σκριπτάκι. Ακόμα και το εικονίδιο εναλλαγής γλώσσας πάνω στο panel του gnome δεν λειτουργούσε.

 

Όταν επέστρεψα από το εξωτερικό, το πρόβλημα με τα "ψ" όταν πατούσα Ctrl-C εξακολούθησε και στα τοπικά login. Μετέβαλα το σκριπτάκι σε αυτό που δημοσίευσα, οπότε δούλεψε απαλείφοντας και αυτή τη φορά το πρόβλημα. Να σημειώσω ότι στο desktop μου που έχω το ubuntu κάνω την εναλλαγή με το win key, γι' αυτό και η ένδειξη grp:super μέσα στο σκριπτάκι. Βλέποντας ότι το σκριπτάκι λύνει το πρόβλημα της εμφάνισης "ψ" αντί Ctrl-C στο terminal, το ενσωμάτωσα στο .bashrc, το σκριπτάκι δηλαδή που εκκινεί με κάθε (δικό μου ως χρήστης) terminal.

 

Υποθέτω ότι όντως κάτι πρέπει να παίζει με τα locales. Ένας βαθύς γνώστης (με Gentoo, Arch κλπ.) θα μας έδινε πιο σίγουρη απάντηση.

 

Ωστόσο το φιξάρισμα αυτό έχει μια παρενέργεια, χωρίς να δυσχεραίνει τη δουλειά μου όμως: όποτε ανοίγω απομακρυσμένο putty session (από win 7 του νετμπουκ), δηλαδή terminal απομακρυσμένο μέσω ssh, το .bashrc με το ενσωματωμένο σκριπτάκι που διορθώνει το πληκτρολόγιο, εκτελείται κανονικά. Ελλείψη ενός κανονικού X server μάλλον όταν έρχεται η στιγμή της εκτέλεσής του βγαίνει:

>Error loading new keyboard description

Το οποίο δεν με ενοχλεί ουσιαστικά αλλά μου προξενεί την απορία πώς μπορεί το σύστημα να καταλάβει αν ο χρήστης που μόλις έκανε login είναι απομακρυσμένος ή τοπικός. Υπάρχει βέβαια η εντολή who (ή μήπως w) και η στήλη που λέει pts/1, pts/2 κλπ. για τον απόμακρο χρήστη, ενώ για τον τοπικό χρήστη γράφει άλλα.

 

Οπότε αν είναι δυνατόν να πάρω κάποια απάντηση, πώς καταλαβαίνει το linux ποιος ζητά τοπικά terminal και ποιος ζητά απομακρυσμένο terminal, οπότε να φτιάξω ένα ανάλογο if στο σκριπτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ούτε και αυτό το σκριπτάκι λειτουργεί 100% σωστά, αλλά είμαι στο σωστό δρόμο (ελπίζω) με την εντολή setxkbmap. Θα αναρτήσω λεπτομέρειες όταν την καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...