Προς το περιεχόμενο

Αγορα ψηφιακης μηχανης-Θεμα με την μπαταρια


zenua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έχω ψάξει παρά πολλές ψηφιακές μηχανές και έχω μπερδευτεί με το όλο θέμα. Κάτι που με ενδιαφέρει όμως πολύ και για αυτό θέλω και κάποια παραπάνω γνώμη είναι το θέμα της μπαταρίας. Προτείνεται κάποια με επαναφορτιζόμενες μπαταριές ΑΑ η κάποια με επαναφορτιζόμενη μπαταριά σαν και αυτή του κινητού για παράδειγμα;

 

ορίστε και κάποιες απο τις ψηφιακές που εχω κατασταλάξει περισσότερο

 

Link

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε καλύτερα με μπαταρία λιθίου (σαν των κινητών). Εχει μεγάλη διαφορά με τις επαναφορτιζόμενες ni-mh ή τις αλκαλικές. Κρατάει το φορτίο ακόμη και αν είναι παρατημένη η μηχανή για μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε καλύτερα με μπαταρία λιθίου (σαν των κινητών). Εχει μεγάλη διαφορά με τις επαναφορτιζόμενες ni-mh ή τις αλκαλικές. Κρατάει το φορτίο ακόμη και αν είναι παρατημένη η μηχανή για μήνες.

 

 

Υπάρχουν και οι Sanyo Eneloop κι άλλες ανάλογες μιγαδικές μπαταρίες οι οποίες ΔΕΝ ξεφορτίζουν κάτω από 70-80% ακόμη κι αν μείνει η κάμερα αχρησιμοποίητη για πολλούς μήνες. ^_^

 

 

Προσωπικά για όποιον δνε θέλει κάμερα έξτρα σλιμ, οι ΑΑ δίνουν περισσότερη ευκολία και είναι πιο οικονομικές κι ευέλικτες σε βάθος χρόνου, ενώ αν σε κανένα ξερονήσι του Αιγαίου ξεμείνεις, μπορείς να φουλάρεις και από το κοντινότερο ψιλικατζίδικο.

Απλά χρειάζεται αγορά κι ενός φορτιστή

(που κοστίζει πολλά λιγότερα από δεύτερη μπαταρία λιθίου) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ήμουν φανατικός των απλών μπαταριών, αλλά πια δεν βρίσκεις εύκολα τέτοιες μηχανές.

Το θέμα είναι ότι οι επαναφορτιζόμενες πια κρατάνε πάρα πολύ, στη δική μου κυριολεκτικά ξεχνάω να την φορτίσω, ζήτημα να το κάνω μία φορά το δίμηνο με σχετικά μικρή χρήση, γύρω στις 50 φωτό το δίμηνο.

Αν φοβάσαι για την αυτονομία, αγοράζεις μία εξτρά μπαταρία και έναν εξωτερικό φορτιστή πρίζας και τέλειωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ ήμουν φανατικός των απλών μπαταριών, αλλά πια δεν βρίσκεις εύκολα τέτοιες μηχανές.

 

κι όμως ακομα βγαινουν τετοιες μηχανες...nikon coolpix l120 αλλα και παλι οπως ειπες και προηγουμενως οι λιθιου κρατανε παρα πολυ καιρο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...