Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Btw, έχω την εντύπωση ότι στη νυχτερινή ζωή/διασκέδαση, οι Κύπριοι είναι λίγο anti-social... Δηλαδή νιώθω ότι για κάποιο λόγο κρατάνε μια απόσταση από αγνώστους και είναι περιχαρακωμένοι στην παρέα τους. Στην Ελλάδα θεωρώ ότι κάποιος ξένος πολύ πιο έυκολα θα μπορούσε να βγει το βράδυ για ένα ποτό και να γνωρίσει κόσμο ή να πει δυο κουβέντες στην τελική...

Anyway, μπορεί να κάνω και λάθος...

 

Δηλαδή αν εσύ ήσουν Ελλάδα με φίλους σε ένα μπαρ και ήταν εκεί κάποιος που δεν ήξερες μόνος του θα άρχιζες να του μιλας? Γιατί εγώ πάντως όχι(εκτός και ήμουν "χαρούμενη" από τα πολλά ποτά).

 

Επίσης πώς βρήκες δουλειά? Από Ελλάδα ή πήγες Κύπρο και βρήκες?

Στέλνω βιογραφικά και μέχρι στιγμής 2-3 είπαν, θα σε θέλουμε για συνέντευξη μάλλον, αλλά είναι πρόβλημα που είσαι μακριά γιατί δεν μπορείς να πεταχτείς! Εγώ βέβαια λέω ότι πετάγομαι, αλλά δεν βρίσκω τηλέφωνα για κάθε βιογραφικό που στέλνω να τους "ενοχλώ" και να εξηγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν θα άρχιζα να μιλάω σε άγνωστο/η έτσι στα καλά καθούμενα, αλλά πιστεύω ο Έλληνας θα κάνει έναν ξένο που είναι έξω από τα νερά του να νιώσει πιο άνετα στην Ελλάδα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι στην Ελλάδα είμαστε super γουάου κοινωνικοί ούτε ότι εδώ είναι το αντίθετο. Απλά είναι μια πρώτη εντύπωση που αποκόμισα...Anyway...

 

Στα της δουλειάς τώρα. Εγώ είχα κανονίσει 3 interviews να γίνουν σε διάστημα 2 ημερών, κατέβηκα, το ένα πήγε καλά και βρήκα τη δουλειά. Νομίζω είναι ρίσκο να έρθεις στην Κύπρο για ένα μόνο interview (αν και είναι καθαρά προσωπική άποψη). Θα σε συμβούλευα να διαπραγματευτείς με τις εταιρίες μια περίοδο 2-3 ημερών για να τα κάνεις όλα κολλητά αν είναι αυτό δυνατό. Επίσης θεωρώ λάθος να κάνεις 2-3 interview μαζεμένα σε μια μέρα, μειώνεις αρκετά έτσι τις πιθανότητες σου λόγω κούρασης, άγχους κλπ...

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρίες που μίλησες θεωρούν πρόβλημα το ότι είσαι Ελλάδα αφού διατίθεσαι να κατέβεις για το interview... Περίεργο μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν θα άρχιζα να μιλάω σε άγνωστο/η έτσι στα καλά καθούμενα, αλλά πιστεύω ο Έλληνας θα κάνει έναν ξένο που είναι έξω από τα νερά του να νιώσει πιο άνετα στην Ελλάδα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι στην Ελλάδα είμαστε super γουάου κοινωνικοί ούτε ότι εδώ είναι το αντίθετο. Απλά είναι μια πρώτη εντύπωση που αποκόμισα...Anyway...

 

Στα της δουλειάς τώρα. Εγώ είχα κανονίσει 3 interviews να γίνουν σε διάστημα 2 ημερών, κατέβηκα, το ένα πήγε καλά και βρήκα τη δουλειά. Νομίζω είναι ρίσκο να έρθεις στην Κύπρο για ένα μόνο interview (αν και είναι καθαρά προσωπική άποψη). Θα σε συμβούλευα να διαπραγματευτείς με τις εταιρίες μια περίοδο 2-3 ημερών για να τα κάνεις όλα κολλητά αν είναι αυτό δυνατό. Επίσης θεωρώ λάθος να κάνεις 2-3 interview μαζεμένα σε μια μέρα, μειώνεις αρκετά έτσι τις πιθανότητες σου λόγω κούρασης, άγχους κλπ...

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρίες που μίλησες θεωρούν πρόβλημα το ότι είσαι Ελλάδα αφού διατίθεσαι να κατέβεις για το interview... Περίεργο μου φαίνεται...

 

1 μήνα είσαι εκεί, λίγο υπομονή :). Γράψου σε κάνα μάθημα/τάξη.

 

Δεν μένω Ελλάδα αλλά Σκωτία, οπότε είμαι αρκετά μακριά! Έχω φρικάρει με τον καιρό εδώ, οπότε λεώ να κατέβω ούτως ή άλλως για να δω τους φίλους μου και ελπίζω να το συνδυάσω με καμιά συνέντευξη. Απλά είναι πιο πολύ φασαρία να "πεταχτώ" εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dora τι έγινε?? Είχες κανένα νέο από Κύπρο?? Αλήθεια,πού κοιτάς για δουλειές??? Εγώ θα πάω γύρω στα μέσα Ιούνη για καμιά εβδομάδα διακοπές στην Κύπρο..Να στέλνω βιογραφικά μήπως και μου κάτσει και κανονίζω καμία συνέντευξη όσο είμαι εκεί? Θα πρέπει,ας πούμε,να γράφω στο email που στέλνω στον εργοδότη μαζί με το βιογραφικό ότι την τάδε περίοδο θα είμαι Κύπρο ή θα ακούγομαι πολύ needy??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dora τι έγινε?? Είχες κανένα νέο από Κύπρο?? Αλήθεια,πού κοιτάς για δουλειές??? Εγώ θα πάω γύρω στα μέσα Ιούνη για καμιά εβδομάδα διακοπές στην Κύπρο..Να στέλνω βιογραφικά μήπως και μου κάτσει και κανονίζω καμία συνέντευξη όσο είμαι εκεί? Θα πρέπει,ας πούμε,να γράφω στο email που στέλνω στον εργοδότη μαζί με το βιογραφικό ότι την τάδε περίοδο θα είμαι Κύπρο ή θα ακούγομαι πολύ needy??

 

Έφαγα ένα ωραιότατο rejection,χαχα. Βασικά ήταν για μια δουλειά project manager και θα έπρεπε να ταξιδεύω πολύ στην Σαουδική Αραβία και έτσι σαν γυναίκα είναι πρόβλημα. Μετά έκανα αίτηση για μια άλλη θέση και μου είπαν είμαι πολύ senior για αυτή, αλλά θα με πάρουν την άλλη εβδομάδα να μου πουν τι άλλο έχουν που να μου ταιριάζει καλύτερα. Περιμένω απο 2-3 για να βεβαιώσουν αν με πάρουν για συνέντευξη.

 

Πες του το! Και εγώ θέλω να κατέβω μέσα του Ιούνη και τους το λέω. Μερικοί μου είπαν αν κατέβω να τους πω οπωσδήποτε. Γιατί και να μην έχουν κάτι τώρα αλλά έχουν σε κάνα μήνα, αν σε έχουν γνωρίσει είναι αλλιώς! Μίλα και σε γραφεία(Αν θες στείλε πμ να σου πω σε ποιους μιλάω) και παίρνε τηλέφωνα. Αν εκεί που κάνεις αιτήσεις έχει τηλέφωνα πάρτους. Και καλά να κάνεις ερωτήσεις κτλ και συνήθως θα σου πουν αν στείλεις την αίτηση βάλε ότι μίλησες μαζί μου, το οποίο είναι ένα συν. Εγω πιστεύω παρά να στέλνεις σε 100, καλύτερα στείλε σε 10 αλλά κυνήγησε το. Αλλά αυτό είναι εντελώς προσωπική άποψη.

 

Επίσης πες και καλά κατεβαίνω να γνωρίσω κάποιον άλλο εργοδότη και έλεγα να περάσω να δω και εσάς ή κάτι τέτοιο!

 

Εγώ αυτό θα κάνω(2 εβδομάδες κοιτάω μόνο) για τώρα. Όταν δεν την παλεύω άλλο θα τα παρατήσω όλα εδώ να κατέβω κύπρο να ψάχνω από κοντά! Ελπίζω να αντέξω μέχρι τέλος καλοκαιριού αλλά σκούρα τα πράγματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η ''μανα'' Ελλαδα υποφερει ειναι επομενο οτι κ η Κυπρος θα λυγιζε...κ πολυ αντεξε νομιζω

 

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231110811

 

Υποβάθμιση της Κύπρου κατά τρεις μονάδες αναμένεται από τον οίκο Fitch

Έρχεται νέα υποτίμηση

 

 

Nέα υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Κύπρου κατά τρεις βαθμίδες αναμένεται να ανακοινώσει τις επόμενες ημέρες ο οίκος αξιολόγησης Fitch, σύμφωνα με το Ραδιοφωνικό Ίδρυμα Κύπρου.

 

Επικαλούμενο έγκυρη πηγή του οικονομικού επιτελείου της κυβέρνησης, το ΡΙΚ ανέφερε ότι προσχέδιο της αξιολόγησης του Fitch βρίσκεται εδώ και δύο με τρεις εβδομάδες στο υπουργείο Οικονομικών και στην Κεντρική Τράπεζα, αλλά δεν δημοσιοποιήθηκε προφανώς για να μη θεωρηθεί ότι αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ως παρέμβαση στις κυπριακές βουλευτικές εκλογές.

 

Η αξιολόγηση του οίκου Fitch φέρεται να ευθυγραμμίζεται με τις εκτιμήσεις των άλλων δύο οίκων, των Moody's και Standard and Poors, που προχώρησαν σε διαδοχικές υποτιμήσεις της Κύπρου τους τελευταίους μήνες.

 

Ο οίκος Fitch αιτιολογεί την απόφασή του στην έκθεση των κυπριακών τραπεζών σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου και στον κίνδυνο χρεοκοπίας της Ελλάδας.

 

Η αξιολόγηση αναμένεται ότι θα δοθεί στη δημοσιότητα την προσεχή Τρίτη.

 

Ο πρόεδρος της Κύπρου Δημήτρης Χριστόφιας, που βρίσκεται στην Αυστραλία για επίσημη επίσκεψη, δήλωσε ότι πράγματι υπάρχει πρόβλημα με την έκθεση των τραπεζών στα ελληνικά χρεόγραφα, αλλά υπάρχει και υπερβολή σε ό,τι αφορά το μέγεθος του κινδύνου.

 

Σχολιάζοντας τις πληροφορίες για νέα επικείμενη υποβάθμιση της κυπριακής οικονομίας, ο υπουργός Οικονομικών Χαρίλαος Σταυράκης δήλωσε ότι είναι θέμα χρόνου η υποβάθμιση, δεδομένου ότι ο οίκος Fitch είχε βάλει την Κύπρο εδώ και πάρα πολλές εβδομάδες σε αρνητική αναθεώρηση.

 

Ο κ. Σταυράκης ανέφερε ακόμη ότι η αξιολόγηση του οίκου αυτού είναι τώρα τρεις βαθμίδες ψηλότερη από τους άλλους δύο οίκους και επομένως και να υπάρξει υποβάθμιση δύο ή τριών βαθμίδων η αξιολόγηση του Fitch θα τοποθετεί την πιστοληπτική ικανότητα της Κύπρου στο ίδιο επίπεδο με εκείνη των άλλων οίκων αξιολόγησης.

 

Στο μεταξύ, τόσο η Κεντρική Τράπεζα όσο και το υπουργείο Οικονομικών φαίνεται να συγκλίνουν όσον αφορά στα μέτρα που πρέπει να ληφθούν για ανάκαμψη της κυπριακής οικονομίας.

 

Μιλώντας σε διάσκεψη Τύπου, ο διοικητής της Κεντρικής Τράπεζας Αθανάσιος Ορφανίδης είπε ότι πρέπει να βελτιωθούν τα δημοσιονομικά μεγέθη και να θωρακιστούν οι τράπεζες και κατ' επέκταση ο χρηματοπιστωτικός τομέας.

 

Με τα μέτρα αυτά συμφώνησε και ο υπουργός Οικονομικών Χαρίλαος Σταυράκης, λέγοντας ότι αποτελούν την απάντηση στους κινδύνους που αντιμετωπίζει η οικονομία.

 

«Στη βελτίωση των δημοσιονομικών συγκαταλέγεται πρώτιστα η σταθεροποίηση και μείωση του δημόσιου χρέους. Η δημοσιονομική εξυγίανση είναι μονόδρομος πλέον και όχι επιλογή» είπε ο κ. Σταυράκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω τσεκαρει στο παρελθον αυτο.Το per capita της Κυπρου ειναι συστηματικα χαμηλοτερο απο της Ελλαδας παροτι ακουμε οτι ο μεσος Κυπριος κ καλα αμοιβεται καλυτερα.Ο μεσος μισθος της Ελλαδας ανεκαθεν ηταν υψηλοτερος απο την Κυπρο.

Tι πραγμα? ο_Ο

Δηλαδη στη Κυπρο πεινανε οπως στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η ''μανα'' Ελλαδα υποφερει ειναι επομενο οτι κ η Κυπρος θα λυγιζε...κ πολυ αντεξε νομιζω

 

Ααααα, δε θα φύγω ποτέ από αυτή την χώρα!! Δηλαδή ζεστή χώρα Ευρώπη με καλή οικονομία δεν υπάρχει?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πραγμα? ο_Ο

Δηλαδη στη Κυπρο πεινανε οπως στην Ελλαδα?

 

Δεν ξερω αν πεινανε αλλα ακομα κ περισυ που η Ελλαδα ηταν μεσα στην κριση η Κυπρος ειχε χαμηλοτερο per capita απο Ελλαδα.Φυσικα θα μου πεις οτι η Ελλαδα εχει συστηματικα υψηλοτερο per capita απο Πορτογαλια (κ μαλιστα 5-6 χιλιαρικα πιο πανω νομιζω) που αυτοι μπηκαν ΔΝΤ πιο μετα απο μας,αρα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να κοιτας το μεσο εισοδημα για να βγαζεις συμπερασματα.

 

Ααααα, δε θα φύγω ποτέ από αυτή την χώρα!! Δηλαδή ζεστή χώρα Ευρώπη με καλή οικονομία δεν υπάρχει?!?!

 

Η Μαλτα?Λεω γω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαλτα?Λεω γω τωρα...

 

Δεν ξέρω αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιον έχω γνωρίσει από Μάλτα(και είναι πολλοί) δεν τον συμπάθησα.

 

Έλπιζω ότι κάτι θα γίνει Ελλάδα ή Κύπρο. Όταν πεθάνει και η τελευταία ελπίδα μπορεί να κοιτάξω και Μάλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Έχω ένα ποσό στην άκρη και θέλω να το καταθέσω κατά Κύπρο μεριά τους προσεχείς μήνες,υπάρχει λόγος!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Έχω ένα ποσό στην άκρη και θέλω να το καταθέσω κατά Κύπρο μεριά τους προσεχείς μήνες,υπάρχει λόγος!

Έχετε κάτι καλό να μου προτείνετε;

 

Τράπεζα Κύπρου :)

Όταν ήμουν Ελλάδα έκανα πολλές συναλλαγές μαζί τους. Είναι πολύ καλοί. Επίσης είναι δωρεάν να τραβάς λεφτά στο εξωτερικό, δεν υπάρχει προμήθεια. Και το συνάλλαγμα τους ήταν σε λογικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν τραπεζες με καλυτερους ορους-επιτοκια απο την Κυπρου, ωστοσο δεν ξερω κατα ποσο ευκολη ειναι η προσβαση σε αυτες για εναν μονιμο κατοικο Ελλαδας, οσον αφορα τα θεματα χρεωσεων για αναληψη απο Ελλαδα (η Κυπρου δεν εχει χρεωση), οσον αφορα θεματα εντολων στην τραπεζα (στην Κυπρου μπορεις να δωσεις εντολες μεσω των ελληνικων υποκαταστηματων) κλπ κλπ.

 

Απτην αλλη το κακο στην Κυπρου ειναι οτι εχει ανοιχτει πολυ στην Ελλαδα και σε περιπτωση που χρεωκοπησει η χωρα, τοτε θα αντιμετωπισει αρκετα προβληματα και η Κυπρου στην Κυπρο.

 

Χωρις να το εχω ψαξει διεξοδικα, νομιζω για εναν Ελληνα η πιο βολικη και συμφερουσα επιλογη ειναι η Κυπρου. Για καποιον που πηγαινοερχεται Κυπρο (πχ φοιτητη) υπαρχουν κι αλλες καλυτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποιος ανοιξει λογ/σμο και καταθεσει στη Τραπεζα Κυπρου ειναι σα να εχει τα λεφτα του στο ασφαλες μερος της Κυπρου?

Oχι.

Υπαρχει η τραπεζα Κυπρου της Ελλαδας, και η τραπεζα Κυπρου της Κυπρου. Μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο ειτε στην μια, ειτε στην αλλη. Αναλογως που θα υποκειται ο λογαριασμος σου, θα εχει και διαφορετικους ορους, καθως μιλαμε για τραπεζες που δραστηριοποιουνται σε διαφορετικα εθνη, με διαφορετικες φορολογιες/νομοθεσιες κλπ κλπ. Αν ο λογαριασμος σου ανοιχτει στην Κυπριακη τραπεζα Κυπρου, τοτε θα γενικα θα εχεις αρκετα ευνοικοτερους ορους απο αυτους που σου παρεχει η αντιστοιχη Ελληνικη.

 

Πολυ χοντρικα και μπακαλικα τωρα, για το θεμα ασφαλειας καταθεσεων καθως ειναι αρκετα συνθετο ζητημα με πολλες μεταβλητες:

Αν ο λογαριασμος σου ειναι στην τραπεζα Κυπρου Ελλαδος, ειναι το ιδιο πραγμα με το να τα εχεις σε μια αλλη Ελληνικη τραπεζα.

Αν ο λογαριασμος σου ειναι στην τραπεζα Κυπρου της Κυπρου, τοτε ναι τα καταθετεις στο εξωτερικο, σε λογαριασμο εκτος χωρας κλπ. Και ειναι θεωρητικα πιο ασφαλη σε σχεση με την πρωτη περιπτωση, σε περιπτωση χρεωκοπιας της Ελλαδας.

 

Aκομα και αν η υποτιθεμενη χρεωκοπια της Ελλαδας παρει παραμαζωμα και την τραπεζα Κυπρου της Κυπρου (λογω του μεγαλου ανοιγματος της στην Ελληνικη οικονομια), παλι οι καταθεσεις σου καλυπτονται απο την Κυπριακη Δημοκρατια, μεχρι ενος ποσου. Εκτος αν χρεωκοπησει και αυτη. Θα πρεπει δηλαδη να χρεωκοπησει η Ελλαδα, να χρεωκοπησει η τραπεζα Κυπρου της Ελλαδας, να χρεωκοπησει η τραπεζα Κυπρου της Κυπρου και να χρεωκοπησει και η Κυπριακη Δημοκρατια ταυτοχρονα. Αν το θεωρεις πιθανο ενδεχομενο αυτο, τοτε ψαξε καλυτερα για αλλη χωρα για τις καταθεσεις σου :-)

 

hint: Δεν ειμαι σιγουρος οτι η Κυπριακη Δημοκρατια σε περιπτωση χρεωκοπιας μιας τραπεζας της καλυπτει και τις καταθεσεις απο το εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...