Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 12/04/2024 at 18:10, marlborakis said:

Έχω παρά πολλές μικρές ερωτήσεις που θέλω να κάνω. Είναι εύκολο να μιλήσω με κάποιον στο τηλέφωνο να με κατατοπίσει; 

Γράψε τα εδώ ή μπες στο facebook (νομίζω λέγεται "Έλληγες Κύπρου" η ομάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά ,

οσοι έχετε cablenet κινητή μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας ,γιατί μου έκαναν μια συνδυαστική προσφορα επειδή έχω Ίντερνετ κοντά τους και το σκέφτομαι.

 

Επεξ/σία από manossynt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/09/2024 at 12:36, manossynt said:

Γεια σας παιδιά ,

οσοι έχετε cablenet κινητή μπορείτε να μου πείτε την εμπειρία σας ,γιατί μου έκαναν μια συνδυαστική προσφορα επειδή έχω Ίντερνετ κοντά τους και το σκέφτομαι.

 

Έχει αρχίσει και μπουκώνει και -ίσως- έχεις πιο ψηλό Latency από τους υπόλοιπους. Η Cyta (η πιο ακριβή) είναι οι υπηρεσίες όπως πρέπει να είναι.
Cablenet ίσως έχεις θέμα αν δεν είσαι κοντά στο κέντρο/εντός της πολεοδομικής ζώνης (για σταθερή) και γενικότερα σήμα αν είσαι εκτός (για κινητή).
Στο κινητό έχουν μόνο 4G με κόφτη στα 60down/20up.

Τι προσφορά σου έκαναν;

Σε γενικές γραμμές αξίζει αν την πετύχεις σε καμιά παλαβή προσφορά (πχ εγώ πέτυχα 5€ έκαστο κινητό όλα απεριόριστα και 1€ σταθερό ίντερνετ / μήνα, αλλά έχει πάψει εδώ και καιρό αυτό 😕 ).
Για πιο καλές ταχύτητες (σταθερό και κινητό (έχει 5g)), πας στην Epic. Παίζει προσφορά αυτό το διάστημα, αν είσαι εντός του ιδιόκτητου δικτύου τους, αλλά (λογικά και η cablenet το ίδιο) μοιράζουν το bandwidth (είχα 1gbps down/300mbps up, αλλά τα 1000 τα έπιανε στις αρχές, 1 χρόνο μετά το κατάφερνε μόνο τα χαράματα). Βέβαια, αν δεν σε κόφτει ιδιαίτερα, είναι κομπλέ να έχεις 500-1000mbps κατέβασμα αρκετές φορές μέσα στην ημέρα).

Edit : Δεν είχα primetel, αλλά πριν 4 χρόνια που είχαμε εταιρικά, μας είχε βγάλει την πίστη και καταλήγαμε να χρησιμοποιούμε τα προσωπικά μας :P

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω τώρα ότι έχει και η Cyta καλά πακέτα σε καρτοκινητο και λέω μήπως αξίζει να το βάλει κανείς .

Αλλωστε είναι λίγες οι περιπτώσεις που θα καταναλώσουμε  πάνω από 50gb το μήνα .

Γνωμες ;

500 λεπτά και sms και 50gb Ίντερνετ  10 ευρώ 

Επεξ/σία από manossynt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/10/2024 at 11:11, manossynt said:

Βλέπω τώρα ότι έχει και η Cyta καλά πακέτα σε καρτοκινητο και λέω μήπως αξίζει να το βάλει κανείς .

Αλλωστε είναι λίγες οι περιπτώσεις που θα καταναλώσουμε  πάνω από 50gb το μήνα .

Γνωμες ;

500 λεπτά και sms και 50gb Ίντερνετ  10 ευρώ 

Αν σε καλύπτουν, γιατί όχι; Δεν έχω ιδία άποψη, αλλά λέγεται ότι αν θες να μάθεις τι σημαίνει σωστή υπηρεσία, πας cyta. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cyta για το κινητο ειναι μια χαρα το 10ε -> 500-50

γενικα προσφερει καλες υπηρεσιες, σε μερικες φασεις ειναι εκνευριστικα καλη 😂 αλλα ειναι παντα σχεδον η πιο ακριβη

cablenet internet δεν εχω παραπονο σπιτι παρα το οτι εχω διαβασει και κακα σχολια, ειμαι εντος πολης βεβαια. Στο κινητο εχουν μονο 4g αλλα νομιζω ειναι το δικτυο της cyta. 

Επεξ/σία από evo481
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2024 στις 3:51 ΜΜ, evo481 είπε

cyta για το κινητο ειναι μια χαρα το 10ε -> 500-50

γενικα προσφερει καλες υπηρεσιες, σε μερικες φασεις ειναι εκνευριστικα καλη 😂 αλλα ειναι παντα σχεδον η πιο ακριβη

cablenet internet δεν εχω παραπονο σπιτι παρα το οτι εχω διαβασει και κακα σχολια, ειμαι εντος πολης βεβαια. Στο κινητο εχουν μονο 4g αλλα νομιζω ειναι το δικτυο της cyta. 

Έχω Cablenet Ίντερνετ στο σπιτι και σε γενικές γραμμές πολύ καλή για τις τιμές που έχει.

Cyta έχω ακούσει και εγώ ότι είναι η καλύτερη ,οι τιμές της σε συμβόλαιο είναι πολύ υψηλές σε σχέση με την αγορά ,δεν ξέρω αν αξίζει ,αλλά οι τιμές για καρτοκινητο μου φαινονται λογικές .

τι εννοείς όταν λες ότι είναι εκνευριστικά καλή ; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσοτερο για το ιντερνετ στο σπιτι, ετυχε να εχω καποτε και η εξυπηρετηση ηταν εξαιρετικη ακομα και κυριακη, οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτη τη περιπτωση. 

Αν δεν εχεις θεμα με το 4g μενεις cablenet, εγω περασα σε καρτοκινητο cyta που με τα νεα πακετα ειναι αρκετα οκ και φυσικα το καλυτερο δικτυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cyta παίζει παντού. Αν βγαίνεις εκτός πόλεων και ειδικότερα αν ανεβαίνεις σε βουνά (είτε στα χωριά, είτε εκτός, πχ για πεζοπορία, βόλτα, εργασία κλπ), οι "φθηνές" θα σε παιδέψουν.
Αν πηγαίνεις πολύ σπάνια και δεν σε πειράζει να μένεις χωρίς σήμα, μία λύση είναι να έχεις ελληνικό νούμερο που να πατάει στο δίκτυο της cyta (πχ Vodafone), οπότε να γυρνάς τα δεδομένα εκεί. 5G με θέα όλες τις κατεχόμενες περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2024 στις 10:53 ΠΜ, csontheline είπε

Η cyta παίζει παντού. Αν βγαίνεις εκτός πόλεων και ειδικότερα αν ανεβαίνεις σε βουνά (είτε στα χωριά, είτε εκτός, πχ για πεζοπορία, βόλτα, εργασία κλπ), οι "φθηνές" θα σε παιδέψουν.
Αν πηγαίνεις πολύ σπάνια και δεν σε πειράζει να μένεις χωρίς σήμα, μία λύση είναι να έχεις ελληνικό νούμερο που να πατάει στο δίκτυο της cyta (πχ Vodafone), οπότε να γυρνάς τα δεδομένα εκεί. 5G με θέα όλες τις κατεχόμενες περιοχές.

 

Στις 10/10/2024 στις 12:20 ΠΜ, evo481 είπε

περισσοτερο για το ιντερνετ στο σπιτι, ετυχε να εχω καποτε και η εξυπηρετηση ηταν εξαιρετικη ακομα και κυριακη, οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτη τη περιπτωση. 

Αν δεν εχεις θεμα με το 4g μενεις cablenet, εγω περασα σε καρτοκινητο cyta που με τα νεα πακετα ειναι αρκετα οκ και φυσικα το καλυτερο δικτυο. 

Αν πραγματι είναι τόσο καλή η Cyta και σε καλύπτει σε όλα τα επίπεδα ,ίσως το σκεφτώ να πάω προς αυτή την κατεύθυνση ,αλλά μόνο για καρτοκινητο.Τα πακέτα της σε σύνδεση είναι απλησίαστα.

Ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας!

Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα πληροφορίες είναι εάν μπορεί κάποιος να έχει ελληνικά κανάλια στην Κύπρο ,ακούω ότι διάφοροι έχουν αλλά δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο που γίνεται .

Γνωριζει κάποιος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να δηλώσω ότι η cablenet (στα δεδομένα) τον παίρνει πολύ άσχημα όταν υπάρχει πολύς κόσμος συγκεντρωμένος (ω, τι περίεργο). 

3 hours ago, manossynt said:

 

Αν πραγματι είναι τόσο καλή η Cyta και σε καλύπτει σε όλα τα επίπεδα ,ίσως το σκεφτώ να πάω προς αυτή την κατεύθυνση ,αλλά μόνο για καρτοκινητο.Τα πακέτα της σε σύνδεση είναι απλησίαστα.

Ευχαριστω πάντως για τις απαντήσεις και τη βοήθεια σας!

Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα πληροφορίες είναι εάν μπορεί κάποιος να έχει ελληνικά κανάλια στην Κύπρο ,ακούω ότι διάφοροι έχουν αλλά δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο που γίνεται .

Γνωριζει κάποιος ; 

Δεν ξέρω τους άλλους τρόπος και δεν βλέπω τηλεόραση, αλλά υπάρχει πακέτο της Vodafone που δίνει και Vodafone TV μαζί. Την εφαρμογή την δοκίμασα μόνο στο κινητό, δεν ξέρω αν γίνεται με tx box. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2024 at 08:07, manossynt said:

Ένα άλλο θέμα που θα ήθελα πληροφορίες είναι εάν μπορεί κάποιος να έχει ελληνικά κανάλια στην Κύπρο ,ακούω ότι διάφοροι έχουν αλλά δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο που γίνεται .

Γνωριζει κάποιος ; 

Με τον κλασικό τρόπο (θειος), ή με συνδρομή νόβα ΟΤΕ κλπ από Ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...