Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Για το κιτρινο χαρτι απλά μια υπεύθυνη δήλωση αρκεί. Ετσι το ειχα κανει και εγώ. Για την τράπεζα σύμφωνα με αυτό πιο πάνω που εκανα copy απο τράπεζα κύπρου, σου αρκεί πάλι υπεύθυνη δήλωση. Στην τελική αν δεν δεχτούν την υπεύθυνη δήλωση παρτους το χαρτί από τις κοινωνικές ασφαλίσεις, γράφει διεύθυνση πάνω και είναι επίσημο έγγραφο, δεν παίζει να μην το δεχτούν. Έτσι είχα κάνει αλλαγή διεύθυνσης σε τράπεζα εγώ, με το χαρτί απο κοινωνικές ασφαλίσεις. 

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

για αγορα-ασφαλιση-κυκλοφορια αυτοκινητου στην κυπρο δεν χρειαστηκα τιποτα απο τα εγγραφα που λετε.

αγορασα το πρωτο αυτοκινητο σχεδον αμεσως οταν ηρθα και απλα εδωσα ταυτοτητα ελληνικη και τελος.

αγορασα και το δευτερο και παλι εκανα ακριβςσ τα ιδια πραγματα. 

εβγαλα yellow slip αφου ειχα αγορασει και τα δυο. ενοικιαστηριο συμβολαιο και λογαριασμοι ειναι ολα στο ονομα της γυναικας μου.

στην τραπεζα για ανοιγμα λογαριασμου μου ζητηθηκαν σχεδον ολα οσα αναφερατε πιο πανω.

τα αυτοκινητα ειναι και τα δυο στο ονομα μου 100% και πλεον εχω αλλαξει σε κυπριακο διπλωμα γιατι πηγα σε Γ και Δ κατηγορια.

Μενω στην Δερυνεια αν παιζει καποιο ρολο.

Με χαρα θα βοηθησω καποιον σε οτι μπορω και ξερω και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ειτε απο εδω ,ειτε τηλεφωνικα ειτε απο κοντα αν και εφοσον μπορω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, CaptainHog είπε

καλησπερα

για αγορα-ασφαλιση-κυκλοφορια αυτοκινητου στην κυπρο δεν χρειαστηκα τιποτα απο τα εγγραφα που λετε.

αγορασα το πρωτο αυτοκινητο σχεδον αμεσως οταν ηρθα και απλα εδωσα ταυτοτητα ελληνικη και τελος.

αγορασα και το δευτερο και παλι εκανα ακριβςσ τα ιδια πραγματα. 

εβγαλα yellow slip αφου ειχα αγορασει και τα δυο. ενοικιαστηριο συμβολαιο και λογαριασμοι ειναι ολα στο ονομα της γυναικας μου.

στην τραπεζα για ανοιγμα λογαριασμου μου ζητηθηκαν σχεδον ολα οσα αναφερατε πιο πανω.

τα αυτοκινητα ειναι και τα δυο στο ονομα μου 100% και πλεον εχω αλλαξει σε κυπριακο διπλωμα γιατι πηγα σε Γ και Δ κατηγορια.

Μενω στην Δερυνεια αν παιζει καποιο ρολο.

Με χαρα θα βοηθησω καποιον σε οτι μπορω και ξερω και εννοειται ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΡΔΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ειτε απο εδω ,ειτε τηλεφωνικα ειτε απο κοντα αν και εφοσον μπορω.

 

Καλησπερα.

Εσυ τον λογαριασμο στη τραπεζα πως τον ανοιξες εφοσον δεν ειχες ενοικιαστηριο και λογαριασμους στο ονομα σου;;

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Επεξ/σία από Papa1234____
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Papa1234____ είπε

Καλησπερα.

Εσυ τον λογαριασμο στη τραπεζα πως τον ανοιξες εφοσον δεν ειχες ενοικιαστηριο και λογαριασμους στο ονομα σου;;

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

πηγα στην κυπρου με το κιτρινο χαρτι +ταυτοτητα + κοινωνικες ασφαλισεις οπου αναγραφονται ολα τα στοιχεια μου και η διευθυνση κατοικιας μου. 

πηγα στο καταστημα της αγιας ναπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, CaptainHog said:

κοινωνικες ασφαλισεις οπου αναγραφονται ολα τα στοιχεια μου και η διευθυνση κατοικιας μου.

Και αυτό κάνει, αλλά δεν θα έχεις τέτοιο χαρτί για το πρώτο διάστημα.

Αν δεν τον χρειάζεσαι για συγκεκριμένο λόγο τον λογαριασμό και ο εργοδότης μπορεί να σε πληρώνει με επιταγή, μπορείς να το καθυστερήσεις.

Επίσης, υπάρχει ομάδα στο facebook "Έλληνες Κύπρου" (ή κάτι παρόμοιο). Πέρα από το wtf όνομα, μπορείς να ρωτήσεις εκεί.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/10/2023 στις 3:32 ΜΜ, csontheline είπε

Και αυτό κάνει, αλλά δεν θα έχεις τέτοιο χαρτί για το πρώτο διάστημα.

Αν δεν τον χρειάζεσαι για συγκεκριμένο λόγο τον λογαριασμό και ο εργοδότης μπορεί να σε πληρώνει με επιταγή, μπορείς να το καθυστερήσεις.

Επίσης, υπάρχει ομάδα στο facebook "Έλληνες Κύπρου" (ή κάτι παρόμοιο). Πέρα από το wtf όνομα, μπορείς να ρωτήσεις εκεί.

Στις 18/10/2023 στις 3:07 ΜΜ, CaptainHog είπε

πηγα στην κυπρου με το κιτρινο χαρτι +ταυτοτητα + κοινωνικες ασφαλισεις οπου αναγραφονται ολα τα στοιχεια μου και η διευθυνση κατοικιας μου. 

πηγα στο καταστημα της αγιας ναπας

Καλησπερα σας και παλι απο τη Κυπρο αυτη τη φορα.

Το χαρτι για τις κοινωνικες ασφαλισεις που αναφερατε τι ακριβως ειναι; Πως μπορω να το βγαλω; Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Papa1234____ said:

Καλησπερα σας και παλι απο τη Κυπρο αυτη τη φορα.

Το χαρτι για τις κοινωνικες ασφαλισεις που αναφερατε τι ακριβως ειναι; Πως μπορω να το βγαλω; Ευχαριστω πολυ!

Welcome!

Να εγγραφείς στο www.gov.cy

Για όποια απορία θες, μπορείς να επικοινωνήσεις με τα ΚΕΠ (https://www.mof.gov.cy/mof/papd/papd.nsf/page53_gr/page53_gr?OpenDocument)

Τέλος, χτες πήρα (και αποδέχτηκα) προσφορά από την cablenet για 2 κινητά (όλα απεριόριστα) + ίντερνετ στο σπίτι (200/30) για 2 χρόνια με κάτι λιγότερο από 21€/μήνα (5€ έκαστο κινητό και το ίντερνετ 1€/μήνα/1ο έτος, 20€/μήνα/2ο έτος). Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου δώσω στοιχεία αυτού που με εξυπηρέτησε.

Βέβαια, η cablenet έχει χαμηλές ταχύτητες στο κινητό (μαξ βγάζω 60/20) και ώρες-ώρες έχει λίγο πιο ψηλό latency από τους άλλους και δεν έχει 5G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, csontheline είπε

Welcome!

Να εγγραφείς στο www.gov.cy

Για όποια απορία θες, μπορείς να επικοινωνήσεις με τα ΚΕΠ (https://www.mof.gov.cy/mof/papd/papd.nsf/page53_gr/page53_gr?OpenDocument)

Τέλος, χτες πήρα (και αποδέχτηκα) προσφορά από την cablenet για 2 κινητά (όλα απεριόριστα) + ίντερνετ στο σπίτι (200/30) για 2 χρόνια με κάτι λιγότερο από 21€/μήνα (5€ έκαστο κινητό και το ίντερνετ 1€/μήνα/1ο έτος, 20€/μήνα/2ο έτος). Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου δώσω στοιχεία αυτού που με εξυπηρέτησε.

Βέβαια, η cablenet έχει χαμηλές ταχύτητες στο κινητό (μαξ βγάζω 60/20) και ώρες-ώρες έχει λίγο πιο ψηλό latency από τους άλλους και δεν έχει 5G.

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ηθελα να ρωτησω αν αυτη η εγγραφη εχει να κανει με το social insurance number. Ο εργοδοτης μου ειπε οτι με εγραψε στις κοινωνικες ασφαλισεις(δεν ξερω τι σημαινει αυτο) αλλα δεν μου εδωσε καποιον αριθμο. 

Εκανα το απεριοριστο πακετο με 15 ευρω το μηνα. Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Papa1234____ said:

Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ηθελα να ρωτησω αν αυτη η εγγραφη εχει να κανει με το social insurance number. Ο εργοδοτης μου ειπε οτι με εγραψε στις κοινωνικες ασφαλισεις(δεν ξερω τι σημαινει αυτο) αλλα δεν μου εδωσε καποιον αριθμο. 

Εκανα το απεριοριστο πακετο με 15 ευρω το μηνα. Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Και εγώ αυτό το πακέτο είχα, απλά πίεσα και μου έδωσαν καλύτερο. 

Social insurance number= αριθμός κοινωνικών ασφαλίσεων, άμα σε έγραψε σου έβγαλαν αριθμό. 

Νομίζω ότι για την εγγραφή στο gov δεν τον χρειάζεσαι. Αλλά επειδή χρειάζεσαι επίσκεψη σε κεπ για την πιστοποίηση της εγγραφής και θα πάρεις τηλέφωνο για ραντεβού, ρώτα επιτόπου. 

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, csontheline είπε

Και εγώ αυτό το πακέτο είχα, απλά πίεσα και μου έδωσαν καλύτερο. 

Social insurance number= αριθμός κοινωνικών ασφαλίσεων, άμα σε έγραψε σου έβγαλαν αριθμό. 

Νομίζω ότι για την εγγραφή στο gov δεν τον χρειάζεσαι. Αλλά επειδή χρειάζεσαι επίσκεψη σε κεπ για την πιστοποίηση της εγγραφής και θα πάρεις τηλέφωνο για ραντεβού, ρώτα επιτόπου. 

Αυτο τον αριθμο τον ζηταω απο τον εργοδοτη η απο τα κεπ; Ευχαριστω και παλι και συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω και εγώ την ερώτηση μου. Έφυγα από μια δουλειά με καλά λεφτά λόγο τοξικού περιβάλλοντος και τώρα δυσκολεύομαι να βρώ καλή δουλειά με καλά λεφτά μιας και έχουμε τώρα και παιδί. Σκέφτομαι τη Κύπρο που έχω πόλους γνωστούς και συγγενείς εκεί αλλά εδώ έχω σπίτι που δεν νοικιάζω αλλά είναι σε δάνειο. (Και βέβαια και τους γονείς μου και ο πατέρας μου με θέμα υγείας που δεν θα θέλουν να φύγουν). Συνέχεια σκέφτομαι πως θα γίνει και αν θα είναι εύκολη η μετάβαση και με όλα όσα θα πρέπει να γίνουν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, marlborakis είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έχω κλείσει δουλειά στην Κύπρο μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει; 

Δεν νομίζω να πάρεις απάντηση επειδή η ερώτηση σου είναι πολύ γενική και αόριστη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...