Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, satsok2 είπε

...

Προσωπικά με ενοχλεί λίγο η "επίδειξη" πλούτου (γεμάτο Μερσεντές, κάθε οικ. τετράγωνο και πισίνα).

Δεν ξέρανε να σε ρωτήσουν όταν θέλουν να χτίσουν πισίνα και να αγοράσουν Μερσεντές. 

Αφού δεν έχουμε φόρο πολυτελείας όπως σε εμάς, για πιο λόγο να μην χτυπούνε πισίνες; Καλοκαίρι 8 μήνες τον χρόνο έχουνε. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Δεν ξέρανε να σε ρωτήσουν όταν θέλουν να χτίσουν πισίνα και να αγοράσουν Μερσεντές. 

Αφού δεν έχουμε φόρο πολυτελείας όπως σε εμάς, για πιο λόγο να μην χτυπούνε πισίνες; Καλοκαίρι 8 μήνες τον χρόνο έχουνε. 

Εχεις δίκιο. Ας φροντίζανε πρώτα να είχαν νερό να πιούνε όμως. Τρέχει ο κόσμος να γεμίζει μπουκάλες ή κουβαλά εμφιαλωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2022 στις 11:25 ΠΜ, satsok2 είπε

Εχεις δίκιο. Ας φροντίζανε πρώτα να είχαν νερό να πιούνε όμως. Τρέχει ο κόσμος να γεμίζει μπουκάλες ή κουβαλά εμφιαλωμένα.

Τι σχέση έχει αυτό με τα αυτοκίνητα και τα σπίτια στην Κύπρο; Δηλαδή κάποιος που έχει λεφτά θα φτιάξει γεώτρηση πρώτα και μετά επιτρέπεται να φτιάξει καλό σπίτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2022 στις 11:25 ΠΜ, satsok2 είπε

Εχεις δίκιο. Ας φροντίζανε πρώτα να είχαν νερό να πιούνε όμως. Τρέχει ο κόσμος να γεμίζει μπουκάλες ή κουβαλά εμφιαλωμένα.

Το νερό της υδατοπρομήθειας πρέπει να είναι αρκετά οκ. Το κακό είναι ότι σχεδόν σε κανένα σπίτι δεν πάει απευθείας σε βρύση, αλλά πρώτα περνάει από κεντρικές δεξαμενές. Σε όσα έχω ενοικιάσει, συμβαίνει αυτό. Μόνο σε ενός γνωστού ξέρω που ο ιδιοκτήτης είχε τραβήξει και παροχή απευθείας από την ύδρευση. 

Οπότε, τις μποτίλιες τις κουβαλάμε για αυτό (αν και καταντάει κουραστικό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τον Σεπτεμβριο του 2017 η κόρη μου πέρασε με τις Πανελλήνιες εξετάσεις στο πανεπιστήμιο Κύπρου

Από αυτο εδω το φόρουμ βοηθηθηκαμε αρκετα να παρουμε την αποφαση να ερθει, κυρίως απο τον φίλο Wizzy τον οπόιο ευχαριστώ πολύ δημόσια

Τα χρόνια πέρασαν, η κοπέλα τελειωσε το Πανεπιστήμιο (τέλειο), και απο τον Φεβρουάριο του 2022 εργάζεται εκει

Εχει φυσικά, απο ον πρώτο μηνα, το κίτρινο χαρτί, και απο φέτος Αριθμό κοινωνικής ασφάλισης και εχει γραφτει στο ΓΕΣΥ

Οι ερωτήσεις που εχω τώρα ειναι:

Πρέπει να αποκτήσει κατι σαν ΑΦΜ, αριθμό φορολογικού μητρώου;

Πρεπει να κανει φορολογική δήλωση εκει, και πότε;

Πρέπει να μεταφέρει την φορολογία της εκει και ποιο ειναι το πρώτο βημα ;

Χρειαζεται να κανει κατι αλλο σχετικο άμεσα ;

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το βγάζει η εταιρεία.

Κάτω από 19.500 δεν χρειάζεται αλλά καλό ειναι να κανει γιατί μπορεί να χρειαστεί για δάνεια κλπ

Πρέπει να μεταφερθεί στην δου κατοίκων εξωτερικού στην ελλάδα για να αποφύγει τυχόν φορολογία για παγκόσμιο εισόδημα.Εγώ το αμέλησα αλλά πρέπει να το κάνω.Ζητάνε κάμποσο χαρτομάνι στην Ελλάδα. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

Ναι το βγάζει η εταιρεία.

Δηλαδη θα εχει ηδη βγει; Ξερεις πώς λεγεται αντι για ΑΦΜ ?

Αναφορά σε κείμενο

Κάτω από 19.500 δεν χρειάζεται αλλά καλό ειναι να κανει γιατί μπορεί να χρειαστεί για δάνεια κλπ

Χρειαζεται κατι να κανει απο πριν, ή απλα την εποχή των δηλωσεων κανει δηλωση; Χρειαζονται π.χ. κωδικοι απο πιο πριν ;

Αναφορά σε κείμενο

Πρέπει να μεταφερθεί στην δου κατοίκων εξωτερικού στην ελλάδα για να αποφύγει τυχόν φορολογία για παγκόσμιο εισόδημα.Εγώ το αμέλησα αλλά πρέπει να το κάνω.Ζητάνε κάμποσο χαρτομάνι στην Ελλάδα. 

Μονον στην Ελλαδα χριαζεται μεταφορά; Ξερεις ποιο ειναι το πρωτο βημα ; Και αν χρειαζεται να γινει φετος ή του χρονου

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα θα έχει βγει αφου ξεκίνησε δουλειά. Δεν γίνεται χωρίς. ΑΦΜ το λένε και εδώ.

Χρειάζεται από πριν γιατί ειναι ιστορία μεγάλη. Πρώτα ρωτάς στην ελλάδα τι χαρτιά χρειάζονται, μετά τα μαζεύει όλα τα απαιτούμενα χαρτιά απο εδώ και τα πας ελλάδα για το μεγάλο αγγούρι. Αναγκαστικά βάζεις λογιστή στην ελλάδα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alfeios είπε

Τον Σεπτεμβριο του 2017 η κόρη μου πέρασε με τις Πανελλήνιες εξετάσεις στο πανεπιστήμιο Κύπρου

Από αυτο εδω το φόρουμ βοηθηθηκαμε αρκετα να παρουμε την αποφαση να ερθει, κυρίως απο τον φίλο Wizzy τον οπόιο ευχαριστώ πολύ δημόσια

Τα χρόνια πέρασαν, η κοπέλα τελειωσε το Πανεπιστήμιο (τέλειο), και απο τον Φεβρουάριο του 2022 εργάζεται εκει

Εχει φυσικά, απο ον πρώτο μηνα, το κίτρινο χαρτί, και απο φέτος Αριθμό κοινωνικής ασφάλισης και εχει γραφτει στο ΓΕΣΥ

Οι ερωτήσεις που εχω τώρα ειναι:

Πρέπει να αποκτήσει κατι σαν ΑΦΜ, αριθμό φορολογικού μητρώου;

Πρεπει να κανει φορολογική δήλωση εκει, και πότε;

Πρέπει να μεταφέρει την φορολογία της εκει και ποιο ειναι το πρώτο βημα ;

Χρειαζεται να κανει κατι αλλο σχετικο άμεσα ;

Ευχαριστω πολυ

Καλά ρε, χάθηκαν τα τηλέφωνα;;; Αφού είμαι εδώ, γιατί δεν μου λες να βοηθήσω την κοπέλα απευθείας;

Λέγεται "Αριθμός Φορολογικής Ταυτότητας", εκδίδεται από το Τμήμα Φορολογίας, μετά από αίτηση του λογιστηρίου της εταιρείας που εργάζεται. Για τους Κύπριους πολίτες, είναι ο εξαψήφιος αριθμός της ταυτότητας τους κι ένα γράμμα του λατινικού αλφαβήτου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους αλλοδαπούς.

Για να κάνει φορολογική δήλωση στην Κύπρο, πρέπει να κάνει εγγραφή στο κυπριακό TaxisNet. Νομίζω η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά. Φορολογική δήλωση είναι καλό να κάνει, άσχετα εάν είναι εντός του αφορολόγητου ορίου.

Εάν υπάγεται σε ΔΟΥ στην Ελλάδα και δεν σκοπεύει να επιστρέψει Ελλάδα στο προσεχές μέλλον, καλύτερα είναι να κάνει αίτηση για να μεταγραφεί στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Για αυτό το τελευταίο, καλό είναι να το αναθέσει σε λογιστικό γραφείο στην Ελλάδα για να γλυτώσει ταλαιπωρία και "τρέξιμο" . Μπορώ να σου συστήσω ένα, εάν αποφασίσει σχετικά.

Για ό,τι άλλο θες, στείλε pm ή έστω, τηλεφώνα!

Υ.Γ: Όταν λες "εργάζεται εκεί", εννοείς στην Κύπρο (γενικά) ή στο Πανεπιστήμιο Κύπρου;

 

Επεξ/σία από wizzy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, wizzy είπε

Καλά ρε, χάθηκαν τα τηλέφωνα;;; Αφού είμαι εδώ, γιατί δεν μου λες να βοηθήσω την κοπέλα απευθείας;

Λέγεται "Αριθμός Φορολογικής Ταυτότητας", εκδίδεται από το Τμήμα Φορολογίας, μετά από αίτηση του λογιστηρίου της εταιρείας που εργάζεται. Για τους Κύπριους πολίτες, είναι ο εξαψήφιος αριθμός της ταυτότητας τους κι ένα γράμμα του λατινικού αλφαβήτου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους αλλοδαπούς.

Για να κάνει φορολογική δήλωση στην Κύπρο, πρέπει να κάνει εγγραφή στο κυπριακό TaxisNet. Νομίζω η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά. Φορολογική δήλωση είναι καλό να κάνει, άσχετα εάν είναι εντός του αφορολόγητου ορίου.

Εάν υπάγεται σε ΔΟΥ στην Ελλάδα και δεν σκοπεύει να επιστρέψει Ελλάδα στο προσεχές μέλλον, καλύτερα είναι να κάνει αίτηση για να μεταγραφεί στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Για αυτό το τελευταίο, καλό είναι να το αναθέσει σε λογιστικό γραφείο στην Ελλάδα για να γλυτώσει ταλαιπωρία και "τρέξιμο" . Μπορώ να σου συστήσω ένα, εάν αποφασίσει σχετικά.

Για ό,τι άλλο θες, στείλε pm ή έστω, τηλεφώνα!

Υ.Γ: Όταν λες "εργάζεται εκεί", εννοείς στην Κύπρο (γενικά) ή στο Πανεπιστήμιο Κύπρου;

 

Στην Κύπρο γενικά .....Θα τα πούμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 18/9/2022 στις 1:14 ΜΜ, wizzy είπε

Καλά ρε, χάθηκαν τα τηλέφωνα;;; Αφού είμαι εδώ, γιατί δεν μου λες να βοηθήσω την κοπέλα απευθείας;

Λέγεται "Αριθμός Φορολογικής Ταυτότητας", εκδίδεται από το Τμήμα Φορολογίας, μετά από αίτηση του λογιστηρίου της εταιρείας που εργάζεται. Για τους Κύπριους πολίτες, είναι ο εξαψήφιος αριθμός της ταυτότητας τους κι ένα γράμμα του λατινικού αλφαβήτου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους αλλοδαπούς.

Για να κάνει φορολογική δήλωση στην Κύπρο, πρέπει να κάνει εγγραφή στο κυπριακό TaxisNet. Νομίζω η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά. Φορολογική δήλωση είναι καλό να κάνει, άσχετα εάν είναι εντός του αφορολόγητου ορίου.

Εάν υπάγεται σε ΔΟΥ στην Ελλάδα και δεν σκοπεύει να επιστρέψει Ελλάδα στο προσεχές μέλλον, καλύτερα είναι να κάνει αίτηση για να μεταγραφεί στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Για αυτό το τελευταίο, καλό είναι να το αναθέσει σε λογιστικό γραφείο στην Ελλάδα για να γλυτώσει ταλαιπωρία και "τρέξιμο" . Μπορώ να σου συστήσω ένα, εάν αποφασίσει σχετικά.

Για ό,τι άλλο θες, στείλε pm ή έστω, τηλεφώνα!

Υ.Γ: Όταν λες "εργάζεται εκεί", εννοείς στην Κύπρο (γενικά) ή στο Πανεπιστήμιο Κύπρου;

 

Το λογιστικό γραφείο θα ενδιέφερε και εμένα, ειδικά αν μιλάμε για Λευκωσία.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...