Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O κατασκευαστικός κλάδος στη Κύπρο βρίσκεται σε ραγδαία σμίκρινση.

 

Πτώση των κατασκευών της τάξεως του 40%, ενώ τα σπίτια που χτίζονται είναι 40% μικρότερα.

 

Οι πωλήσεις ακίνητης περιουσίας έχουν πέσει πάρα πολύ.

 

Εδώ πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.

 

Η ζωή εδώ είναι πολύ καλή σε σχέση με την Ελλάδα, δεν έχει όμως καμία σχέση με τη Κύπρο του 2008 και πρίν.

 

Η οικονομική κρίση γενικότερα, αλλά της Ελλάδος ειδικότερα, έχουν δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στη κυπριακή οικονομία, η οποία και βασίζεται το τελευταίο καιρό στον εξωτερικό δανεισμό για να υπάρχει ρευστότητα. Δεν είναι ρόδινα τα πράγματα και δεν ξέρουμε πώς θα εξελιχθούν στο άμεσο μέλλον.

 

Μιά χρεοκωπία της Ελλάδος θα δημιουργήσει ανεπανόρθωτα προβλήματα στη Κύπρο, της οποίας το τραπεζικό σύστημα επένδυσε πολλά δισσεκατομμύρια στην στήριξη της Ελλάδας. Επίσης, η κυπριακή οικονομία δέχεται αλλεπάλληλες υποβαθμίσεις, ακριβώς λόγω της τεράστιας έκθεσής της στην Ελληνική οικονομία.

 

Όπως είπα στην αρχή του πόστ, ο κατασκευαστικός κλάδος έχει πάρει πολύ απότομο κατήφορο, κάτι το οποίο θα επηρεάσει σιγά σιγά και την υπόλοιπη αγορά.

 

Από την άλλη έχουμε το θέμα του φυσικού αερίου, όπου ως γνωστόν, υπολογίζεται ότι υπάρχουν τεράστιες ποσότητες φυσικού αερίου στην ΑΟΖ της Κύπρου, ενώ τα πράγματα δείχνουν ότι σε συνεργασία με εταιρίες του Ισραήλ και της Αμερικής, η Κύπρος θα παράγει το δικό της φυσικό αέριο μέσα στο 2012. Παράλληλα το Ισραήλ θέλει τη Κύπρο για τη τροφοδοσία της Ευρώπης με φυσικό αέριο.

 

Και δίπλα ακριβώς έχεις τη Τουρκία, να λυσσάει από το κακό της και να ψάχνει τρόπο να σταματήσει/εκμεταλευτεί το όλο ζήτημα...

 

Οπότε, καταλαβαίνετε ότι τα πράγματα είναι παρα πάρα πολύ ρευστά για να πούμε με σιγουριά το τί θα γίνει στο άμεσο κιόλας μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Oτι και να γινει στην Ελλαδα, θαρρω οτι οικοπεδο 12/τουρισμος/μικρος αριθμος κατοικων σε σχεση με το χρημα που θα συνεχισει να εισερχεται στην Κυπρο, ειναι ικανα με καταλληλους χειρισμους να αποκαταστησουν οποιαδηποτε προβληματα προκυψουν στο τραπεζικο συστημα λογω της εκθεσης των Κυπριακων τραπεζων στην Ελλαδα.

 

Το κακο ειναι οτι η Ελλαδα δυσκολα θα γλυτωσει το μεγαλο μπαμ (κατα την δικη μου κριση, ως Ελληνας του εξωτερικου που παρακολουθει απο μακρια τα γεγονοτα), οποτε η κριση στην Κυπρο ειναι αναποφευκτη, εστω και για ενα μικρο χρονικα διαστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ας συνεισφέρω κι εγώ το κάτι τις μου (Lucifer, thanks for the "heads up"), παραθέτοντας απάντησή μου σε παρόμοιο θέμα σε άλλο forum:

 

1) Η εγκληματικότητα (γενικά στο νησί) είναι πολύχαμηλότερη από ότι στην Ελλάδα (και δη στην Αθήνα*). Όχι ότι εδώ είναι όλοι άγιοι, αλλά άμα φυλάς τα ρούχα σου θα έχεις παραπάνω από τα μισά! Η ποιότητα ζωής είναι αρκετά καλή, υπό την έννοια ότι υπάρχουν αρκετοί χώροι πράσινου (πάρκα, πλατείες) για τα παιδιά, καθώς και πολλοί αθλητικοί σύλλογοι που καλύπτουν την πλειονότητα των αθλήματων. Επειδή οι αποστάσεις στην Κύπρο είναι μικρές, υπάρχουν πολλές τοποθεσίες εκτός των μεγάλων πόλεων (π.χ. χωριά,εκδρομικοί χώροι) που προσφέρονται για "αποδράσεις Σαββατοκύριακου" χωρίς να υποστείς την ταλαιπωρία της οδήγησης πέραν των 2 το πολύ 2.5 ωρών. Επίσης, ο αριθμός, η ποικιλία και η ποιότητα των εστιατορίων/bars/μπυραριών/καφετεριώνκαι λοιπών χώρων εστίασης και διασκέδασης είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα. Τα σχολεία είναι σε αρκετά καλό επίπεδο (ίσως καλύτερο από της Αθήνας), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα (π.χ. παρατηρούνται φαινόμενα νεανικής παραβατικότητας και - δυστυχώς - ρατσισμού, ευτυχώς μεμονωμένα).

 

2) Υπάρχουν αστικές συγκοινωνίες, αλλά είναι σε νηπιακό στάδιο. Οπότε, θεώρησε την αγορά αυτοκινήτου ή μηχανής εκ των ων ουκ άνευ για τις μετακινήσεις σου ή/και της οικογένειάς σου. Σημείωση: Η οδηγική συμπεριφορά των Κυπρίων οδηγών είναι κατά γενική ομολογία χειρότερη από αυτή των Αθηναίων. Οδηγούν άτσαλα (όχι απλώς επιθετικά) και - δυστυχώς - έχουν ελάχιστο σεβασμό σε παντός είδους δίκυκλα (από μηχανές ανεξαρτήτως κυβισμού μέχρι ποδήλατα). Το μόνο θετικό από την σχετική ανυπαρξία αστικών συγκοινωνιών είναι ότι η τιμές της αμόλυβδης είναι χαμηλότερες από της Αθήνας (αυτή τη στιγμή η αμόλυβδη 98 οκτανίων τιμάται στα €1,277 περίπου). Α! και κάτι άλλο: Αν κυκλοφορείς στην Αθήνα με αυτοκίνητο, σίγουρα ξέρεις τι θα πει "έχει κίνηση στην Μεσογείων/Κηφισίας/Βασ. Σοφίας/Βουλιαγμένης" κτλ. Ε, στην Κύπρο, δεν έχει κίνηση! ΟΚ, η αναλογία αυτοκίνητο/κάτοικο είναι υψηλή (νομίζω κάπου στο 1.7) αλλά πέραν κάποιας ώρας στη διάρκεια της ημέρας που όλοι πάνε στη δουλειά τους και όλοι σχολάνε από τη δουλειά τους, η κίνηση στους δρόμους είναι αστεία.

 

3) Το κόστος ζωήςείναι ακριβότερο κατά (περίπου) 30%, το ύψος των πάγιων εξόδων (φως, νερό,τηλέφωνο) παίζει μικρό ρόλο. Στα δύο πρώτα, έχει περίπου ένα χρόνο που εφαρμόστηκε τιμολογιακή πολιτική που χτυπάει την υπερκατανάλωση, αλλά ακόμα κι έτσι οι τιμές παραμένουν σε λογικά επίπεδα. Στα της τηλεφωνίας (κινητής καισταθερής)/internet υπάρχουν 4 εταιρίες - 1 ημικρατική (ο αντίστοιχος ΟΤΕ) και 3 ιδιωτικές. Η ημικρατική έχει τη μερίδα του λέοντος, αλλά οι υπόλοιπες 3 ανεβάζουν τον ανταγωνισμό προς όφελος του καταναλωτή. Σημείωση: Οι υπηρεσίες διαδικτύου είναι - κατά τη γνώμη μου - προς το παρόν ακριβές. Για παράδειγμα, πληρώνω €45 για12Mbps γραμμή,συμπεριλαμβανομένης σταθερής τηλεφωνίας και τηλεόρασης, τη στιγμή που το αντίστοιχο πακέτο από τη Forthnet είναι περίπου στα μισά χρήματα. Από την άλλη, λόγω του μικρού πληθυσμού πελατών που εξυπηρετεί η κάθε εταιρία (ειδικά οι ιδιωτικές) η εξυπηρέτηση πελατών είναι μνημειώδης.

 

Στα ενοίκια διαμερισμάτων/κατοικιών υπάρχει μια σημαντική διαφοροποίηση: Στην Κύπρο όταν μιλάνε για "διάρι" διαμέρισμα, εννοούν διαμέρισμα δύο ΥΠΝΟδωματίων και όχι διαμέρισμα δύο δωματίων (π.χ. υπνοδωμάτιο - σαλόνι). Δεν ξέρω αν τα ενοίκια είναι ακριβότερα ή φθηνότερα από την Αθήνα (δεν έχω μέτρο σύγκρισης), αλλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι τα ενοίκια είναι ανάλογα των μισθών. Οι μισθοί είναι υψηλότεροι αυτών της Αθήνας και ένα παράδειγμα έχει ως εξής: Φίλος που έκανε την ίδια κίνηση που σκέφτεσαι να κάνεις, είχε πρώτο μισθό €1400 καθαρά και ενοικίαζε διαμέρισμα 2 υπνοδωματίων, στον τρίτο όροφο τριόροφης πολυκατοικίας ηλικίας 3ετών, σε περιοχή που θεωρείται up-market με €500.Υπολόγισε και άλλα €80-€90 το μήνα για πάγια έξοδα, του έμεναν γύρω στα €800 να περάσει το μήνα του (και τον περνούσε μια χαρά!)

 

Σημαντικό είναι να γνωρίζεις ότι στην Κύπρο δεν υπάρχουν διάφορα Ταμεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων (π.χ. ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ),αλλά ένα. Οι εισφορές στο Ταμείο Κοινωνικών Ασφαλίσεων είναι υποχρεωτικές -αλλιώς η εργασία σου είναι παράνομη - και ανέρχονται στο ύψος του 17.3% του μισθού σου. Από αυτό το ποσοστό, το 10.5% το καταβάλει ο εργοδότης και το 6.8% εσύ. Εάν κάποια στιγμή επιστρέψεις Ελλάδα, τότε το σύνολο των εισφορών σου εδώ θεωρείται συντάξιμο στην Ελλάδα - άρα μπορούν να προστεθούν στα ήδη υπάρχοντα ένσημα για να συμπληρώσεις τα απαιτούμενα για τη σύνταξη. Επίσης, εισοδήματαμέχρι €19500 είναι αφορολόγητα, €19501-€28000 η φορολογία είναι 20%, €28001-€36300 η φορολογία είναι 25% και από τα €36301 και πάνω η φορολογία είναι 30%. Δικαιούσαι φορολογικές ελαφρύνσεις για για τα πρώτα 3 χρόνια εργοδότησης και για αρκετές άλλες περιπτώσεις (που δεν είναι επί του παρόντος).

 

Οι τιμές της αγοράς είναι υψηλότερες της Αθήνας. Γενικά, παρατηρείται ότι διάφορα καταναλωτικά αγαθά στην Κύπρο (από είδη πρώτης ανάγκης, όπως γάλα, ψωμί μέχρι είδη πολυτελείας) είναι ακριβότερα από την Αθήνα - εφόσον συγκρίνεις απόλυτες τιμές. Εάν όμως λάβεις υπόψη τη διαφορά στο μισθό, τότε τα πράγματα εκλογικεύονται ως ένα βαθμό. Οι μόνες τιμές που ξεφεύγουν κάθε λογικής είναι οι τιμές αγοράς διαμερισμάτων και οικιών - οι άνθρωποι ανοίγουν το στόμα τους και πετάνε όποια τιμή τους έρθει στο κεφάλι...

 

4) Τέλος, όσον αφορά στην αγορά εν γένει, στις δουλειές κτλ, θα ήταν ψέμα να σου πω ότι η κρίση δεν πέρασε κι από εδώ. Σε πολύμικρότερο βαθμό από ότι χτύπησε την Αθήνα, αλλά αν εξαιρέσεις την οικοδομική βιομηχανία που χτυπήθηκε πολύ, η ανεργία κυμάνθηκε σε αναμενόμενα επίπεδα (γύρω στο 7%). Γενικά όμως επικρατεί η άποψη ότι αν κάποιος θέλει να εργαστεί στην Κύπρο θα βρει δουλειά.

 

Η κίνηση στην αγορά άρχισε πρόσφατα να αναπτερώνεται, μετά από 1 - 1.5 χρόνο που είχε υποστεί μια καθίζηση. Εμπορική δραστηριότητα υπάρχει αρκετή, κυρίως στον τομέα της παροχής υπηρεσιών που είναικαι η κύρια οικονομική δραστηριότητα. Συγκεκριμένα για τον χώρο του hi-fi δεν έχω ιδιαίτερα εμπεριστατωμένη άποψη (καθότι είμαι νέος στον χώρο), αλλά αυτό που παρατήρησα είναι ότι υπάρχουν αρκετοί αντιπρόσωποι μικρού έως μεσαίου βεληνεκούς οι οποίοι στηρίζουν την επιβίωση της επιχείρησής τους στο after sale service που παρέχουν στον πελάτη (άρα επιδιώκουν επαναλαμβανόμενες πωλήσεις) και όχι τόσοστον όγκο των πωλήσεων. Έχουν - ή τουλάχιστον προσπαθούν να - αναπτύξουν ανθρωποκεντρικές και όχι πελατοκεντρικές σχέσεις (κοινώς, δεν σε βλέπουν σαν πορτοφόλι).

 

Υ.Γ.: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το εξής: Η γλώσσα (η Κυπριακή διάλεκτός χαρακτηρίζεται ως ιδίωμα τηςΕλληνικής) ακούγεται παράξενα στο κοινό αυτί στην αρχή. Τουλάχιστον, στον προφορικό λόγο παρατηρείται κατάχρηση ξενόγλωσσων και δη αγγλικών όρων, παράξενη (έως άναρχη) σύνταξη, αλλά πιστεύω ότι είναι όλα θέμα συνήθειας. Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα προσπαθούν να γίνονται όσο πιο κατανοητοί μπορούν,αλλά κι εσύ με τη σειρά σου, μετά από λίγο καιρό, θα ακούς Κυπριακά και δεν θα νομίζεις ότι είναι είναι Κινέζικα!

 

 

* Στα παραδείγματά μου χρησιμοποιώ την Αθήνα, γιατί εκεί μεγάλωσα και από εκεί έχω παραστάσεις.

 

 

 

Θα συμπληρώσω ότι οι κλιματολογικές συνθήκες είναι (πολύ) διαφορετικές από αυτές της Αθήνας. Το φθινόπωρο είναι "μαλακό" (ειδικά αν σκεφτείς ότι ξεκινάει περί τα μέσα Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου!), ο χειμώνας εξίσου (καμία σχέση με βαρυχειμωνιές, ούτε με τάμα δεν βλέπουμε χιόνι στρωμένο στη Λευκωσία), η άνοιξη είναι θερμή και το καλοκαίρι (ειδικά την περίοδο από μεσα Ιουλίου με μέσα Αυγούστου) η θερμοκρασία ανεβαίνει σε επίπεδα 42-45 βαθμών Κελσίου. Σε συνδυασμό με την υγρασία που τους καλοκαιρινούς μήνες κάνει πάρτυ, ε, σκέψου ότι θέλει μια περίοδο προσαρμογής.

 

Το θέμα της οδήγησης με δεξιοτίμονα αυτοκίνητα δεν είναι τόσο τραγικό. Είναι αφενώς περισσότερο θέμα συνήθειας και αφετέρου θέμα προσοχής (ειδικά τους πρώτους δύο τρεις μήνες) σε διασταυρώσεις, σήματα STOP κτλ.

 

Τέλος, χωρίς να θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν, θα διαφωνήσω με την άποψη ότι οι Κύπριοι έχουν μια έμφυτη αντιπάθεια για τους Έλληνες. Η αντιπάθεια είναι επίκτητη, για πολλούς και διάφορους λόγους (η ανάλυση των οποίων δεν είναι επί του παρόντος), όχι έμφυτη. Φαντάζομαι ότι όσοι εκφράζουν τέτοιες απόψεις έχουν ιδίες εμπειρίες - και όντως υπάρχουν τέτοιοι Κύπριοι - οι οποίες όμως είναι αντίθετες από τις δικές μου. Στα χρόνια που είμαι εδώ δεν βίωσα καμία αντιπάθεια, καμία εμπάθεια, καμία προσπάθεια υπόσκαψης, κανένα "μίσος". Όπως συνηθίζω να λέω, κακοί άνθρωποι υπάρχουν και εδώ και στην Ελλάδα, δεν χρειάζεται να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι

 

 

Εάν κάποιος θέλει λεπτομέρειες περί επαγγελματικής αποκατάστασης σε λογιστικούς/ελεγκτικούς οίκους ή/και δημόσιο και ημικρατικό τομέα, εδώ είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...αυτο ηξερα κι εγω, ηλπιζα να με διαψευσεις...Ρωταω για τον κατασκευαστικο τομεα γιατι απο'κει ξεκινανε ολα...

 

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Ρωταω για τον κατασκευαστικο τομεα γιατι απο'κει ξεκινανε ολα...

 

Όχι απαραίτητα. Για διάφορους λόγους (έλλειψη φυσικών πόρων κτλ) η Κύπρος έχει επενδύσει πολύ στον τομέα παροχής υπηρεσιών και όχι τόσο πολύ στον κατασκευαστικό. Απλά, στον κατασκευαστικό τομέα, υπάρχουν (καλύτερα, υπήρχαν) πολλοί "αρπακολατζήδες" οι οποίοι τώρα με την κρίση έκλεισαν/πτώχευσαν/χρεωκόπησαν με αποτέλεσμα να μείνει πολύς κόσμος χωρίς δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, επειδή είμαι και Σκωτία-δηλαδη δεν πεταγόμαι βρε αδελφέ- θα ζητήσω τηλεφωνική συνέντευξη. Αν πάει καλά 8α ζητήσω δεύτερη συνέντευξη Δευτέρα ή Παρασκευή για να πάω για κάνα τριήμερο. Αν παεί καλά, υπογράφω και παραιτούμαι! Χρειάζομαι βιταμίνη D!!! Εγώ νομίζω, αν ενδιαφέρονται θα σε καλέσουν. Επίσης παίρνε τηλέφωνα. Εγώ όπου βρίσκω παίρνω. Αν έχεις τηλεφωνική επικοινωνία, νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Επίσης, ελπίζω να μην ψάχνεις δουλειά στον ίδιο κλάδο με μένα γιατί την πάτησες :P.

 

 

 

 

hehehheheheheeh!! Εγώ ψάχνω στον κλάδο της ναυτιλίας..Άντε και τίποτα με λογιστικά μιας και δουλεύω σε λογιστήριο..Τηλεφωνική συνέντευξη πώς κάνεις αλήθεια?? Δεν μου έχει τύχει ποτέ γιατό προφαμώς δεν έχω ξανασχοληθεί με το ψάξιμο δουλειάς στην Κύπρο!! Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό το είδος της συνέντευξης..

 

Εμένα θα με ενδιέφεραν λεπτομέρειες για τα λογιστικά..Ζητάνε στάνταρ κάποια πιστοποίηση (έχει αναφέρει ήδη κάτι ο panther σε προηγούμενο post,αλλά μιας κι εσύ γνωρίζεις περισσότερα είπα να ρωτήσω κι εσένα..)? Γιατί εδώ στη δική μου τη δουλειά και στην προηγούμενη για να είμαι ειλικρινής, ήθελαν απλώς πτυχιούχο που να έχει κάποια σχέση με οικονομική σχολή (το ναυτιλιακό τμήμα έχει και αρκετά οικονομικα μαθήματα)..Δεν μου ζήτησαν καμία πιστοποίηση σε σχέση με λογιστικές γνώσεις..Φυσικά είχα πολύ λίγες,αλλά υπάρχει γενικά η αντίληψη ότι αν ξέρεις τα πολύ βασικά της λογιστικής,μπορείς να μάθεις και άλλα πράγματα δουλεύοντας στο λογιστήριο.

Θα με ενδιέφερε επίσης πολύ και ο δημόσιος και ημικρατικός τομέας αν και απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί..

Ρε παιδιά-μιας και σας βρήκα όλους εδώ μέσα τόσο καλούς και πρόθυμους να βοηθήσετε,να σας εκμεταλλευτώ λίγο ακόμα-ξέρει κανείς τι παίζει με τη ναυτιλία εκεί? Εδώ έχει ψιλοκάτσει..Κάτι πάει να κουνηθεί,αλλά πολύ δύσκολα και μέχρι να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο θα έχουμε γεράσει..Εκεί πώς πάει? Μου έχουν πει παιδιά ότι έχει πολλές ρώσικες ναυτιλιακές..Ξέρει κανείς γενικά τι παίζει? Ή που θα μπορούσα να μάθω περισσότερα πράγματα για την κατάσταση στον ναυτιλιακό κλάδο?

Επίσης...Ξέρω 4 γλώσσες (αγγλικά.γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά) κάποιο επάγγελμα σχετικό με αυτά υπάρχει? Πέρα από δάσκαλος ξένων γλωσσών γιατί δεν ψήνομαι..Θυμάμαι που μου έλεγαν όταν πέρασα στο ναυτιλιακό : ''μάθε ξένες γλώσσες κορίτσι μου και μετά με ξένες γλώσσες και πτυχίο στα ναυτιλιακά,οι ναυτιλιακές θα κάνουν ουρά..'' Φυσικά αυτό δεν συνέβει ούτε γι'αστείο..Αλλά αφού τις έχω που τις έχω μάθει..Τελοσπάντων..Καμιά ιδέα για δουλειά που να χρειάζονται ξένες γλώσσες?? (στην Κύπρο πάντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα τις αγγελίες της Τετάρτης. Όπως σου είπα εκείνη την ημέρα παίζουν οι καλύτερες και πιό "σοβαρές" αγγελίες.

 

Στη πρώτη σελίδα ζητάει βοηθό λογιστιρίου στη Λεμεσσό, χωρίς πιστοποιητικά, αρκεί να έχει πανεπιστημιακό τίτλο και κάποια εμπειρία και γνώση του Office.

 

Σε άλλη αγγελία ζητάνε LCCI.

 

Αν σε ενδιαφέρει μόνο Λεμεσσό περιορίζεσαι αρκετά. Έχει περίπου 10 αγγελίες για βοηθό λογιστιρίου και νομίζω μόνο οι 2 ειναι Λεμεσσό. Οι άλλες Λευκωσία.

 

Γενικότερα με τις αγγελίες έτσι είναι. Περίπου ένα 70% είναι για Λευκωσία, 20% Λεμεσσό και το υπόλοιπο Λάρνακα-Πάφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία μόνο εφημερίδα που έχει αυτές τις αγγελίες και όχι, δεν παίζει να τις βρείς στο ίντερνετ, πέρα από την εφημερίδα την ίδια.

 

Οι αγγελίες είναι έξτρα ένθετο "Καριέρα" και δεν το ανεβάζουν στη σελίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα. Για διάφορους λόγους (έλλειψη φυσικών πόρων κτλ) η Κύπρος έχει επενδύσει πολύ στον τομέα παροχής υπηρεσιών και όχι τόσο πολύ στον κατασκευαστικό. Απλά, στον κατασκευαστικό τομέα, υπάρχουν (καλύτερα, υπήρχαν) πολλοί "αρπακολατζήδες" οι οποίοι τώρα με την κρίση έκλεισαν/πτώχευσαν/χρεωκόπησαν με αποτέλεσμα να μείνει πολύς κόσμος χωρίς δουλειά.

 

 

Πιστευω (χωρις να ειμαι οικονομολογος, απ'ο,τι καταλαβαινω) οτι μια χρηματιστηριακη κριση εχει αμεσο αντικτυπο στην πολιτικη πιστωσης/δανειοδοτησης των τραπεζων (οπως εγινε και στην ελλαδα) εξ'ου και υποφερει ο κατασκευαστικος τομεας, και μαζι με τους κατασκευαστες κτιριων κλεινουν χιλιαδες αλλα επαγγελματα. Οταν σταματαει η κατασκευη, κλεινει η αγορα.

 

Βεβαια, οπως λες κι εσυ και καπιος πιο πανω, η Κυπρος εχει επενδυσει πολυ στις παροχες υπηρεσιων και εχει μεγαλη εισροη ρευστου απο το εξωτερικο σε σχεση με τον πληθυσμο της...

 

Θελω να την ψαξω και λιγο με τα σχολεια βεβαια... Μαλλον θα κατεβουμε συντομα για μια "ερευνα αγορας"..

 

 

 

hehehheheheheeh!! Εγώ ψάχνω στον κλάδο της ναυτιλίας..Άντε και τίποτα με λογιστικά μιας και δουλεύω σε λογιστήριο..Τηλεφωνική συνέντευξη πώς κάνεις αλήθεια?? Δεν μου έχει τύχει ποτέ γιατό προφαμώς δεν έχω ξανασχοληθεί με το ψάξιμο δουλειάς στην Κύπρο!! Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό το είδος της συνέντευξης..

 

Εμένα θα με ενδιέφεραν λεπτομέρειες για τα λογιστικά..Ζητάνε στάνταρ κάποια πιστοποίηση (έχει αναφέρει ήδη κάτι ο panther σε προηγούμενο post,αλλά μιας κι εσύ γνωρίζεις περισσότερα είπα να ρωτήσω κι εσένα..)? Γιατί εδώ στη δική μου τη δουλειά και στην προηγούμενη για να είμαι ειλικρινής, ήθελαν απλώς πτυχιούχο που να έχει κάποια σχέση με οικονομική σχολή (το ναυτιλιακό τμήμα έχει και αρκετά οικονομικα μαθήματα)..Δεν μου ζήτησαν καμία πιστοποίηση σε σχέση με λογιστικές γνώσεις..Φυσικά είχα πολύ λίγες,αλλά υπάρχει γενικά η αντίληψη ότι αν ξέρεις τα πολύ βασικά της λογιστικής,μπορείς να μάθεις και άλλα πράγματα δουλεύοντας στο λογιστήριο.

Θα με ενδιέφερε επίσης πολύ και ο δημόσιος και ημικρατικός τομέας αν και απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί..

Ρε παιδιά-μιας και σας βρήκα όλους εδώ μέσα τόσο καλούς και πρόθυμους να βοηθήσετε,να σας εκμεταλλευτώ λίγο ακόμα-ξέρει κανείς τι παίζει με τη ναυτιλία εκεί? Εδώ έχει ψιλοκάτσει..Κάτι πάει να κουνηθεί,αλλά πολύ δύσκολα και μέχρι να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο θα έχουμε γεράσει..Εκεί πώς πάει? Μου έχουν πει παιδιά ότι έχει πολλές ρώσικες ναυτιλιακές..Ξέρει κανείς γενικά τι παίζει? Ή που θα μπορούσα να μάθω περισσότερα πράγματα για την κατάσταση στον ναυτιλιακό κλάδο?

Επίσης...Ξέρω 4 γλώσσες (αγγλικά.γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά) κάποιο επάγγελμα σχετικό με αυτά υπάρχει? Πέρα από δάσκαλος ξένων γλωσσών γιατί δεν ψήνομαι..Θυμάμαι που μου έλεγαν όταν πέρασα στο ναυτιλιακό : ''μάθε ξένες γλώσσες κορίτσι μου και μετά με ξένες γλώσσες και πτυχίο στα ναυτιλιακά,οι ναυτιλιακές θα κάνουν ουρά..'' Φυσικά αυτό δεν συνέβει ούτε γι'αστείο..Αλλά αφού τις έχω που τις έχω μάθει..Τελοσπάντων..Καμιά ιδέα για δουλειά που να χρειάζονται ξένες γλώσσες?? (στην Κύπρο πάντα..)

 

αν κανουμε την κινηση να σ'εχουμε υπ'οψιν για το λογιστηριο; ^_^ ^_^ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα θα με ενδιέφεραν λεπτομέρειες για τα λογιστικά..Ζητάνε στάνταρ κάποια πιστοποίηση (έχει αναφέρει ήδη κάτι ο panther σε προηγούμενο post,αλλά μιας κι εσύ γνωρίζεις περισσότερα είπα να ρωτήσω κι εσένα..)? Γιατί εδώ στη δική μου τη δουλειά και στην προηγούμενη για να είμαι ειλικρινής, ήθελαν απλώς πτυχιούχο που να έχει κάποια σχέση με οικονομική σχολή (το ναυτιλιακό τμήμα έχει και αρκετά οικονομικα μαθήματα)..Δεν μου ζήτησαν καμία πιστοποίηση σε σχέση με λογιστικές γνώσεις..Φυσικά είχα πολύ λίγες,αλλά υπάρχει γενικά η αντίληψη ότι αν ξέρεις τα πολύ βασικά της λογιστικής,μπορείς να μάθεις και άλλα πράγματα δουλεύοντας στο λογιστήριο.

 

Όπως είπε και ο Panther, το ελάχιστο που θα ζητήσουν είναι το "Higher" του LCCI (London Chamber of Commerce and Industry). Από εκεί και μετά, υπάρχει το CAT (Certified Accounts Technician), το ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) και το ACA (Association of Chartered Accountants). Το πρώτο στην Κύπρο το κάνουν όσο είναι στο Λύκειο. Το δεύτερο είναι ο "προθάλαμος" για τά άλλα δύο (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορείς να τα κάνεις χωρίς το CAT). Τα CAT, ACCA, ACA, συνήθως τα κάνουν αφού πιάσουν δουλειά, κυρίως επειδή για να δουλέψεις ως λογιστής/ελεγκτής (κοινώς να μπορείς να υπογράφεις λογαριασμούς) θα πρέπει να είσαι ACCA ή ACA και επειδή το 99% των λογιστικών/ελεγκτικών γραφείων επιχορηγούν τα μαθήματα για την απόκτηση των τίτλων. Στην Ελλάδα, παλαιότερα δεν έδιναν σήμασία σε αυτούς τους επαγγελματικούς τίτλους, αλλά σε όποια άλλη χώρα πήγαινες με ανεπτυγμένο τον τομέα παροχής υπηρεσιών που περιστρέφονται γύρω από λογιστικούς/ελεγκτικούς οίκους (assurance, tax management, audit κτλ), οι τίτλοι ήταν εκ των ων ουκ άνευ. Στην Ελλάδα ξέρω ότι ζητούνται από μεγάλους ελεγκτικούς οίκους (π.χ. PriceWaterhouceCoopers, Ernst & Young, KPMG, Deloitte), αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε μικρότερα γραφεία. Εν κατακλείδι, στην Κύπρο, ανεξαρτήτως μεγέθους γραφείου, για να εργαστείς ως λογιστής πρέπει να έχεις ή το ACCA ή το ACA. Αν δεν τα έχεις, ξεκινας ως junior, συνεχίζεις ως assistant και μετά γίνεσαι senior, σε μια περίοδο που διαρκεί 3-5 χρόνια, χρόνος κατά τον οποίο εργάζεσαι και παράλληλα παρακολουθείς τα μαθήματα και δίνεις τις αντίστοιχες εξετάσεις των επαγγελματικών τίτλων.

 

Το ότι έχεις πτυχίο σε σχετικό κλάδο, βοηθάει λίγο στην κατανόηση και αφομοίωση των όρων, αλλά ως εκεί. Το είδος των μαθημάτων και οι εξετάσεις είναι εντελώς διαφορετικά από ότι έχεις συνηθίσει σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

 

 

 

Θα με ενδιέφερε επίσης πολύ και ο δημόσιος και ημικρατικός τομέας αν και απ'ότι έχω καταλάβει είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα εκεί..

 

Τα πράγματα στον δημόσιο/ημικρατικό τομέα δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζουν (τουλάχιστον στα πρώτα στάδια). Προκηρύσσονται θέσεις, κατατίθονται αιτήσεις, γίνονται εξετάσεις και οι επιτυχόντες καλούνται σε προφορική συνέντευξη. Αν φτάσεις στο στάδιο των συνεντεύξεων, παίζει ρόλο αν έχεις "μπάρμπα στην Κορώνη" (κοινώς, "μέσο"),αλλά όχι πάντα. Έχω γνωστό που πήρε θέση στην Κεντρική Τράπεζα χωρίς να ξέρει κανέναν.

 

 

Ρε παιδιά-μιας και σας βρήκα όλους εδώ μέσα τόσο καλούς και πρόθυμους να βοηθήσετε,να σας εκμεταλλευτώ λίγο ακόμα-ξέρει κανείς τι παίζει με τη ναυτιλία εκεί? Εδώ έχει ψιλοκάτσει..Κάτι πάει να κουνηθεί,αλλά πολύ δύσκολα και μέχρι να φτάσει σε ένα καλό επίπεδο θα έχουμε γεράσει..Εκεί πώς πάει? Μου έχουν πει παιδιά ότι έχει πολλές ρώσικες ναυτιλιακές..Ξέρει κανείς γενικά τι παίζει? Ή που θα μπορούσα να μάθω περισσότερα πράγματα για την κατάσταση στον ναυτιλιακό κλάδο?

 

Για τα ναυτιλιακά δεν έχω ιδέα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο κύριος όγκος (αν όχι όλος) των σχετικών εταιρειών, εδρεύσει στη Λεμεσό. Οπότε, επικέντρωσε την αναζήτησή σου εκεί.

 

 

Επίσης...Ξέρω 4 γλώσσες (αγγλικά.γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά) κάποιο επάγγελμα σχετικό με αυτά υπάρχει? Πέρα από δάσκαλος ξένων γλωσσών γιατί δεν ψήνομαι..Θυμάμαι που μου έλεγαν όταν πέρασα στο ναυτιλιακό : ''μάθε ξένες γλώσσες κορίτσι μου και μετά με ξένες γλώσσες και πτυχίο στα ναυτιλιακά,οι ναυτιλιακές θα κάνουν ουρά..'' Φυσικά αυτό δεν συνέβει ούτε γι'αστείο..Αλλά αφού τις έχω που τις έχω μάθει..Τελοσπάντων..Καμιά ιδέα για δουλειά που να χρειάζονται ξένες γλώσσες?? (στην Κύπρο πάντα..)

 

Οι ξένες γλώσσες, πάντα είναι θετικό στοιχείο, ειδικά όταν ο εργοδότης γνωρίζει πώς να τις εκμεταλλευτεί. Για παράδειγμα, πολλοί ελεγκτικοί οίκοι, εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι εργοδοτούν άτομα τα οποία γνωρίζουν και άλλες γλώσσες (πέραν της μητρικής και της Αγγλικής) για να αναλαμβάνουν πελάτες και ανεξάρτητες δουλειές εκτός Κύπρου, δραστηριότητες οι οποίες συνήθως επιφέρουν υψηλότερα κέρδη. Οπότε, φρόντισε να διατηρείς τις γνώσεις των ξένων γλωσσών που έχεις σε ικανοποιητικό επίπεδο επικοινωνίας (γραπτή και προφορική) και θα σου χρειαστούν, να είσαι σίγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω (χωρις να ειμαι οικονομολογος, απ'ο,τι καταλαβαινω) οτι μια χρηματιστηριακη κριση εχει αμεσο αντικτυπο στην πολιτικη πιστωσης/δανειοδοτησης των τραπεζων (οπως εγινε και στην ελλαδα) εξ'ου και υποφερει ο κατασκευαστικος τομεας, και μαζι με τους κατασκευαστες κτιριων κλεινουν χιλιαδες αλλα επαγγελματα. Οταν σταματαει η κατασκευη, κλεινει η αγορα.

 

Βεβαια, οπως λες κι εσυ και καπιος πιο πανω, η Κυπρος εχει επενδυσει πολυ στις παροχες υπηρεσιων και εχει μεγαλη εισροη ρευστου απο το εξωτερικο σε σχεση με τον πληθυσμο της...

 

Θελω να την ψαξω και λιγο με τα σχολεια βεβαια... Μαλλον θα κατεβουμε συντομα για μια "ερευνα αγορας"..

 

 

 

αν κανουμε την κινηση να σ'εχουμε υπ'οψιν για το λογιστηριο; ^_^ ^_^ ^_^

 

 

xexexexexexxe!! και βέβαια!!! Πάντως εγώ για την Κύπρο έχω να σου πω τα καλύτερα..Πήγα διακοπές βέβαια,δεν μένω μόνιμα..Αλλά νομίζω ότι ειδικά για παιδιά θα είναι πολύ καλα τα πράγματα...Και για σας δηλαδή..Και γενικά η άποψή μου είναι ότι έτσι όπως έχει γίνει η Ελλάδα-και κυρίως η Αθήνα-καλά κάνετε και θέλετε να φύγετε..

Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι εσύ και ο άντρας σου,αλλά θεωρώ ότι στην Κύπρο θα μπορούσατε να βρείτε δουλειά αντί να κάνετε μια δική σας επιχείρηση..Και τα λεφτά θα σας μείνουν και δεν θα έχετε το άγχος της δικής σας δουλειάς..

Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη,η Κύπρος για μας τους Ελλαδίτες είναι ότι πρέπει..Κοντά στην ιδιοσυγκρασία μας,μιλάμε την ίδια γλώσσα,είναι κοντά στην Ελλάδα οπότε θα μπορείτε να έρχεστε..Και σαν νησί είναι πολύ όμορφο..

Εγώ δηλαδή που το είδα σαν ένα άτομο που άφησε για λίγο την ζωή στην Αθήνα, έχω πάθει σοκ..Να φανταστείς όταν γύρισα πίσω,μου πήρε 2 βδομάδες και να συνέλθω από την στεναχώρια μου..Μπορώ να μιλάω με τις ώρες για το πώς βρήκα τα πράγματα εκεί..Σου ξαναλέω και πάλι σε σχέση με την Ελλάδα..Δεν ξέρω πώς είναι να ζεις εκεί,αυτό το ξέρουν καλύτερα παιδιά που ζουν μόνιμα εκεί..Αλλά εγώ σαν επισκέπτης,κατάλαβα από την πρώτη μέρα τη διαφορά..Και στην ψυχολογία του κόσμου και στους ρυθμούς τους και γενικότερα στο επίπεδο ζωής εκεί..Και δεν μιλάω για το αν παίρνουν τρελά λεφτά ή αν έχουν ακριβά αμάξια..Μιλάω για το αν ζουν την ζωή τους..Σε αντίθεση με εμάς που νομίζω απλά δεν ζούμε..

Νομίζω μια βόλτα θα σας πείσει...

 

Και κάτι άλλο...Αυτό που μου άρεσε πάαααααρα πολύ είναι που σε 5 λεπτά μπορούσα να βρεθώ κοντα στη θάλασσα και να κάθομαι να την χαζεύω (έμενα Λεμεσό και εκεί θα ξαναπάω)..Και για εμάς τους Έλληνες που θεωρώ ότι αγαπάμε την θάλασσα και την ψάχνουμε παντού και πάντα, το να την έχεις στα πόδια σου είτε για ένα μπάνιο και χαλάρωμα στην παραλία με καλή παρέα μετά από μια κουραστική μέρα είτε για να πας να αράξεις κάπου με το αμαξάκι σου και απλά να αμπελοφιλοσοφείς με φίλους χαζεύοντάς την,είναι το καλύτερο...Εγώ που είμαι στην Αθήνα θέλω μία ώρα και για να πάω σε μία παραλία της προκοπής χωρίς τον κίνδυνο να μεταλλαχτώ βγαίνοντας από τη θάλασσα..Και εννοείται ότι θα πάω για μπάνιο..Για να πάω απλά μια βόλτα με το αυτοκίνητο, προς Βουλιαγμένη ας πούμε, δεν το τολμάω..Θα θέλω πάνω από μία ώρα να φτάσω και θα μου έχουν σπάσει τα νεύρα από την κίνηση και από το πόση βενζίνη θα έχω χαλάσει και πόσα λεφτά θα πρέπει να ξαναδώσω για βενζίνη..Και θα καταλήξω στο ότι δουλεύουμε νέοι άνθρωποι και τελικά δεν χαιρόμαστε τίποτα γιατί φοβόμαστε να χαλάσουμε λεφτά γιατί δεν ξέρουμε που θα είμαστε αύριο και μπλα μπλα μπλα...Και απλά καταλήγω στο ότι δεν ζω και στο ότι έχω γίνει μίζερη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexexexexexxe!! και βέβαια!!! Πάντως εγώ για την Κύπρο έχω να σου πω τα καλύτερα..Πήγα διακοπές βέβαια,δεν μένω μόνιμα..Αλλά νομίζω ότι ειδικά για παιδιά θα είναι πολύ καλα τα πράγματα...Και για σας δηλαδή..Και γενικά η άποψή μου είναι ότι έτσι όπως έχει γίνει η Ελλάδα-και κυρίως η Αθήνα-καλά κάνετε και θέλετε να φύγετε..

Δεν ξέρω με τι ασχολείσαι εσύ και ο άντρας σου,αλλά θεωρώ ότι στην Κύπρο θα μπορούσατε να βρείτε δουλειά αντί να κάνετε μια δική σας επιχείρηση..Και τα λεφτά θα σας μείνουν και δεν θα έχετε το άγχος της δικής σας δουλειάς..

Πάντως κατά την ταπεινή μου γνώμη,η Κύπρος για μας τους Ελλαδίτες είναι ότι πρέπει..Κοντά στην ιδιοσυγκρασία μας,μιλάμε την ίδια γλώσσα,είναι κοντά στην Ελλάδα οπότε θα μπορείτε να έρχεστε..Και σαν νησί είναι πολύ όμορφο..

Εγώ δηλαδή που το είδα σαν ένα άτομο που άφησε για λίγο την ζωή στην Αθήνα, έχω πάθει σοκ..Να φανταστείς όταν γύρισα πίσω,μου πήρε 2 βδομάδες και να συνέλθω από την στεναχώρια μου..Μπορώ να μιλάω με τις ώρες για το πώς βρήκα τα πράγματα εκεί..Σου ξαναλέω και πάλι σε σχέση με την Ελλάδα..Δεν ξέρω πώς είναι να ζεις εκεί,αυτό το ξέρουν καλύτερα παιδιά που ζουν μόνιμα εκεί..Αλλά εγώ σαν επισκέπτης,κατάλαβα από την πρώτη μέρα τη διαφορά..Και στην ψυχολογία του κόσμου και στους ρυθμούς τους και γενικότερα στο επίπεδο ζωής εκεί..Και δεν μιλάω για το αν παίρνουν τρελά λεφτά ή αν έχουν ακριβά αμάξια..Μιλάω για το αν ζουν την ζωή τους..Σε αντίθεση με εμάς που νομίζω απλά δεν ζούμε..

Νομίζω μια βόλτα θα σας πείσει...

 

Και κάτι άλλο...Αυτό που μου άρεσε πάαααααρα πολύ είναι που σε 5 λεπτά μπορούσα να βρεθώ κοντα στη θάλασσα και να κάθομαι να την χαζεύω (έμενα Λεμεσό και εκεί θα ξαναπάω)..Και για εμάς τους Έλληνες που θεωρώ ότι αγαπάμε την θάλασσα και την ψάχνουμε παντού και πάντα, το να την έχεις στα πόδια σου είτε για ένα μπάνιο και χαλάρωμα στην παραλία με καλή παρέα μετά από μια κουραστική μέρα είτε για να πας να αράξεις κάπου με το αμαξάκι σου και απλά να αμπελοφιλοσοφείς με φίλους χαζεύοντάς την,είναι το καλύτερο...Εγώ που είμαι στην Αθήνα θέλω μία ώρα και για να πάω σε μία παραλία της προκοπής χωρίς τον κίνδυνο να μεταλλαχτώ βγαίνοντας από τη θάλασσα..Και εννοείται ότι θα πάω για μπάνιο..Για να πάω απλά μια βόλτα με το αυτοκίνητο, προς Βουλιαγμένη ας πούμε, δεν το τολμάω..Θα θέλω πάνω από μία ώρα να φτάσω και θα μου έχουν σπάσει τα νεύρα από την κίνηση και από το πόση βενζίνη θα έχω χαλάσει και πόσα λεφτά θα πρέπει να ξαναδώσω για βενζίνη..Και θα καταλήξω στο ότι δουλεύουμε νέοι άνθρωποι και τελικά δεν χαιρόμαστε τίποτα γιατί φοβόμαστε να χαλάσουμε λεφτά γιατί δεν ξέρουμε που θα είμαστε αύριο και μπλα μπλα μπλα...Και απλά καταλήγω στο ότι δεν ζω και στο ότι έχω γίνει μίζερη.. :)

 

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες... κοιτα, εγω δε μενω αθηνα και ουτε θα εμενα ποτε αθηνα, θα'πρεπε να μου 'ταξουν τον ουρανο με τ'αστρα για να βαλω τα παιδια μου σε τετοια δοκιμασια, και παλι μαλλον θα προτιμουσα τα λιγα και καλα. Ειμαστε σε μια πολη της βορειας ελλαδας και μεχρι στιγμη η ζωη μας εχει φερθει καλα. Εχουμε 4 χρονια στην ελλαδα και δεν εχουμε παραπονο απο οικονομικης αποψεως. Αλλα δεν αντεχω αλλο. Εζησα και δουλεψα σε διαφορες χωρες (αγγλια, διαφορα states της αυστραλιας, ταϊλανδη, μια μικρη σταση για ερευνα στη γερμανια) και ειχα φαει τ'αυτια του αντρα μου να ερθουμε ελλαδα. Νομιζα οτι θα γυρνουσα σπιτι. Ανακαλυψα οτι μετα απο τοσα χρονια εξω δεν ημουνα πια ελληνιδα κι οτι αυτη η χωρα δεν ειναι το σπιτι μου. Εχουμε σκεφτει πολλα, ισως επιστροφη στην ταϊλανδη, Κοστα Ρικα κα, αλλα η Κυπρος ειναι πιο ευκολη για "δοκιμη" αν καταλαβαινεις τι εννοω. Δε μας εκατσε, τα μαζευουμε και γυρναμε, οπουδηποτε αλλου θελει φασαριες με βιζες κλπ

 

Ειχα γνωρισει αρκετους Κυπριους στην αγγλια και αυτο που μου αρεσε σ'αυτους τους ανθρωπους ειναι οτι ενω εχουν τον ελληνικο ηρεμο μεσογειακο ρυθμο μεσα τους, ειναι ευγενικοι σε αντιθεση με τους ελλαδιτες. Ειχα παθει πολυ μεγαλο πολιτισμικο σοκ οταν γυρισα στην ελλαδα και καθε φορα που εβγαινα απο δημοσια υπηρεσια (καμμια φορα κι απο ιδιωτικες) εκλαιγα γιατι δε μπορουσα να καταλαβω γιατι μου μιλησαν ετσι.... :-D :-D :-D :-D

 

 

Οσο για τον καιρο.... εδω που ειμαι πληρωνω τουλαχιστον Ε2500 το χρονο για πετρελαιο θερμανσης, δεν αντεχω το κρυο, θα μου λειψει λιγο το σκι αλλα να οι αλπεις σε μια ωρα αναγκης B) Την ζεστη την αντεχουμε κι οι δυο, τη θελουμε την αποζηταμε.... το κρυο ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας. Ετοιμαζω τα χαρτια μου για καθηγητης αγγλικης γλωσσας και σκεπτομαι να παω για εργασια στην Κυπρο. Και βεβαια εχω καποιες αποριες... Μπορει καποιος να βρει εργασια σε φροντιστηριο ευκολα ή να κανει ιδιαιτερα μαθηματα? Γενικα μπορει καποιος να βρει εργασια που να μην απαιτει "σπουδαια" μορφωση? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και από εμένα,

 

Ρε παιδιά εσείς που μένετε καιρό στη Λευκωσία, για δώστε τα φώτα σας περί νυχτερινής ζωής. Μένω εδώ ένα μήνα περίπου και μέχρι τώρα λόγω προσαρμογής, έλλειψη παρέας κλπ έχω βγει μόνο 2-3 φορές.Εκτός από τα γνωστά μαγαζιά στην Γρίβα (Jackson's, Hustle κλπ) και ένα ωραίο μπαράκι στη Λύδρας (Habana) τι άλλες επιλογές έχουμε?Θυμάμαι όταν ήμουν φαντάρος πήγαινα σε κάποια ωραία μπαράκια/μπυραρίες στην παλιά πόλη, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ποια. Ειδικά ένα ήταν πολύ british style...

 

Btw, έχω την εντύπωση ότι στη νυχτερινή ζωή/διασκέδαση, οι Κύπριοι είναι λίγο anti-social... Δηλαδή νιώθω ότι για κάποιο λόγο κρατάνε μια απόσταση από αγνώστους και είναι περιχαρακωμένοι στην παρέα τους. Στην Ελλάδα θεωρώ ότι κάποιος ξένος πολύ πιο έυκολα θα μπορούσε να βγει το βράδυ για ένα ποτό και να γνωρίσει κόσμο ή να πει δυο κουβέντες στην τελική...

Anyway, μπορεί να κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...