Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Borntodie είπε

Δεν ειμαι στα " Άντα" Ακόμα αλλά κοντευω

 

απλά το θέμα είναι το εξής , στην Ελλάδα θεωρούμε ας πουμε καλά αμειβόμενος σε φάση 1300 ή 1300-1500 ενώ στην Κυπρο αυτό είναι ο μέσος όρος. 

έχεις ζήσει Κυπρο? 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το post (λίγες σελίδες πίσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/5/2022 στις 11:57 ΠΜ, csontheline είπε

Κόστος ζωής : Μονάρι (1 υπνοδωμάτιο, σαλόνι, κουζίνα, μπάνιο) ~400-500€ ενοίκιο (ανάλογα την περιοχή μπορείς να βρεις λίγο πάνω, λίγο κάτω.

Μηνιαία έξοδα φαγητού και σούπερ μάρκετ (τρως μέσα ή στα οικονομικά μαγειρεία) ~300€ / άτομο.

Αν ψάχτείς καλά, θες περίπου 750-850€ / μήνα για όλα σου τα έξοδα (συμπεριλαμβάνει τα ετήσια/12 μήνες, εκτός καυσίμων).

Η ζωή δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, οι έξοδοι είναι.

Κλίμα : Αν είσαι από Αθήνα, ίσως δυσκολευθείς. Αυτές τις μέρες 15-32 βαθμούς, καλοκαίρι (υπό σκιά) 40-45 την ημέρα και 23-26 τα βράδια με αυξημένη υγρασία (τους Θεσσαλονικείς δεν θα τους ενοχλήσει ιδιαίτερα).

Η νοοτροπία είναι 2 ειδών : α) εξ' Ελλάδος αδέρφια μας, β) προδότες Έλληνες, φταίτε για τα κατεχόμενα. Σε γενικές γραμμές, αν δεν την δεις γαμάω και δέρνω που έρχομαι από μεγάλη χώρα στο κωλονησοχώρι σας, αλλά κατανοήσεις ότι είσαι στο εξωτερικό και πρέπει να είσαι ευγνώμων που σε δέχονται, θα είσαι οκ.

Ναι, είναι ένα τεράστιο χωριό η Κύπρος και φαίνεται και στην νοοτροπία τους, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση ενοχλητική(/οί).

Λευκωσία : Η Λευκωσία είναι μικρή πόλη για τα δεδομένα της Ελλάδας. Αν μένεις και εργάζεσαι στο ευρύτετρο κέντρο, μπορείς (αν είσαι μόνος) να μην έχεις αυτοκίνητο (ή έστω να το χρησιμοποιείς ασταμάτητα, όπως είναι η γενικότερη νοοτροπρία εδώ) αν και καλό είναι να υπάρχει, καθώς τα πάγια έξοδα είναι ~300€/έτος. Πλέον υπάρχει μία -σχετικά- καλή συγκοινωνία, η πόλη αλλάζει για να γίνει φιλικότερη στους εναλλακτικούς τρόπους μετακίνησης (-1 λωρίδα / κατεύθυνση για τα αυτοκίνητα, +1 λωρίδα / κατεύθυνση ποδηλατόδρομος, και τα αυτοκίνητα να τα βάλουμε στον πάτο και καλά να κάνουμε). Προσωπικά, λόγω της περιοχής και των εργασιών μας, το 2ο αυτοκίνητο βγαίνει 1 φορά / 2-3 εβδομάδες και σκέφτομαι να το δώσω και να πάρω ηλεκτρικό πατίνι.

Φορολογικά : Δεν υπάρχει κάποιο κίνητρο. Όμως, έχω ακούσει ότι προγραμματιστές σε μεγάλες εταιρείες που παίρνουν 3-4+ Κ€ / μήνα, φτιάχνουν εταιρεία και παρέχουν υπηρεσίες στις εταιρείες που θα εργάζονταν ως υπάλληλοι.

Ως υπάλληλος έχεις ~10% κρατήσεις, οπότε 4Κ = 3600€ (έχεις και την φορολογία, αλλά πάει αναλογικά και είναι σχετικά μικρή, ειδικά με την παραπάνω εναλλακτική). "Παντρεύεσαι" έναν λογιστή και λύνεις το πρόβλημά σου.

Δεν είμαι λογιστής, ενδέχεται να κάνω λάθος, αλλά στα 4Κ πάει κάπως έτσι :

19500 - 0% -> 8500 - 20% -> 8300 ->25% -> 11700 - 30% = 7285€

Άρα από τα 4000€ x 12, σου μένουν 35915€ (ένας καλός λογιστής είναι πιο σημαντικός από πολλά πράγματα στην Κύπρο).

13ος (σύνηθες) και 14ος (σπάνιο) στην Κύπρο δεν είναι υποχρεωτικός από την νομοθεσία.

Ιδιωτική ασφάλεια δεν χρειάζεσαι, αλλά σε αυτά τα χρήματα α) ως υπάλληλος, πιθανότατα, θα στο παρέχει η εταιρεία, β) θα έχεις τσακάλι λογιστή, οπότε θα σε συμφέρει να σου πληρώνει η δική σου εταιρεία για να τα γλιτώνεις από την φορολογία. Αλλά υπάρχει το ΓΕΣΥ, το οποίο είναι σαν το πασοκικό ΙΚΑ (ελπίζουμε να μην έχει την ίδια κατάληξη).

 

Πω. Τώρα το βλέπω. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καμία ιδέα για λογιστή και για καλό προσωπικό γιατρό σε Λευκωσία;

Επίσης απο κινητή, ποια εταιρεία συμφέρει; Σκεφτόμουν καρτοκινητό για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, satsok2 είπε

Πω. Τώρα το βλέπω. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καμία ιδέα για λογιστή και για καλό προσωπικό γιατρό σε Λευκωσία;

Επίσης απο κινητή, ποια εταιρεία συμφέρει; Σκεφτόμουν καρτοκινητό για αρχή.

Cablenet είναι η πιο φθηνή. Δίνει με 5€/μήνα 150'+150sms προς όλους και 1GB. Λογικά θα επικοινωνείς αρκετά με Ελλάδα, οπότε το ελληνικό σου θα σε καλύψει σε αυτό.

Για απλή καρτοκινητή, πας σε ένα περίπτερο και παίρνεις μία epic με 2€, φορτώνεις και 5€ και σε βγάζει άνετα για τα πρώτα τηλέφωνα. Και αν σου αρέσει το νούμερο, κάνεις φορητότητα. 

Προσωπικό ιατρό απλά ψάχνεις κριτικές στο ίντερνετ, εγώ είμαι έτσι κι έτσι με τον δικό μου, αλλά επειδή δεν έχω κάποιο πρόβλημα, παραμένω εκεί. 

Λογίστρια έχουμε μία που μας πρότειναν, αλλά δεν την χρειαζόμαστε για κάτι extreme.

Στην χειρότερη, βρίσκεις κάποιους και τους αλλάζεις στην πορεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες εταιρίες στην Κύπρο αν παίρνεις 20+ / χρόνο σου αφαιρούν αυτόματα το ποσό για τον φόρο οπότε δεν χρειάζεται καν λογιστής. Δεν ξέρω αν έχει από εκεί και μετά παράθυρα όπως στην Ελλάδα αλλά νομίζω δεν έχει.

εκεί που είναι βέβαια η pwc δύσκολα βρίσκεις φθηνό σπίτι για να πας με τα πόδια οπότε θες αμάξι. 

Μακριά από κυπριακές εταιρείες η συμβολή μου. Ίσως να πληρώνουν καλύτερα από κάποιες ξένες αλλά έχουν κολλήματα όπως business professional dress code και καθόλου πάρκινγκ που σημαίνει θα περπατάς στους 45c ντυμένος σαν πιγκουίνος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2022 στις 10:57 ΠΜ, csontheline είπε

Η νοοτροπία είναι 2 ειδών : α) εξ' Ελλάδος αδέρφια μας, β) προδότες Έλληνες, φταίτε για τα κατεχόμενα. Σε γενικές γραμμές, αν δεν την δεις γαμάω και δέρνω που έρχομαι από μεγάλη χώρα στο κωλονησοχώρι σας, αλλά κατανοήσεις ότι είσαι στο εξωτερικό και πρέπει να είσαι ευγνώμων που σε δέχονται, θα είσαι οκ.

γιατί να είσαι "ευγνώμων" για την εξάσκηση του διακιώματός σου να κινείσαι/εργάζεσαι μέσα στην ΕΕ?

Δε σου "χαρίζεται" τίποτα. Για την εξασφάλιση του δικαιώματός σου αυτού (όπως αντίστοιχα για κάθε πολίτη ΕΕ) η χώρα του έχει παραχωρίσει κάποιες εξουσίες στην ΕΕ και άρα και στο άλλο μέλος. Η κύπρος δηλαδή αποκτά λόγο για το τι κάνει η Ελλάδα στο "σπίτι" της. Είναι μια συμφωνία ισότιμων μερών.

Αντίστοιχα πρέπει να αισθάνονται "ευγνώμονες" οι Κύπριοι, ή ξερωγω οι Πολωνοί ή οι Αγγλοι/Γάλλοι/Πορτογάλλοι που είτε αποφασίζουν να εργαστούν στην Ελλάδα είτε ξερωγω να αγοράσουν ένα σπίτι και να περάσουν τα συνταξιοδοτικά τους χρόνια εδώ?

Αν μετακομίσεις από την Αθήνα στα Χανιά πρέπει να είσι "ευγνώμων" στους Κρητικούς ?

Δε το καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

γιατί να είσαι "ευγνώμων" για την εξάσκηση του διακιώματός σου να κινείσαι/εργάζεσαι μέσα στην ΕΕ?

Δε σου "χαρίζεται" τίποτα. Για την εξασφάλιση του δικαιώματός σου αυτού (όπως αντίστοιχα για κάθε πολίτη ΕΕ) η χώρα του έχει παραχωρίσει κάποιες εξουσίες στην ΕΕ και άρα και στο άλλο μέλος. Η κύπρος δηλαδή αποκτά λόγο για το τι κάνει η Ελλάδα στο "σπίτι" της. Είναι μια συμφωνία ισότιμων μερών.

Αντίστοιχα πρέπει να αισθάνονται "ευγνώμονες" οι Κύπριοι, ή ξερωγω οι Πολωνοί ή οι Αγγλοι/Γάλλοι/Πορτογάλλοι που είτε αποφασίζουν να εργαστούν στην Ελλάδα είτε ξερωγω να αγοράσουν ένα σπίτι και να περάσουν τα συνταξιοδοτικά τους χρόνια εδώ?

Αν μετακομίσεις από την Αθήνα στα Χανιά πρέπει να είσι "ευγνώμων" στους Κρητικούς ?

Δε το καταλαβαίνω.

Ναι, όταν αλλάζεις τόπο διαμονής (εξωτερικό), δεν έχεις τα ίδια δικαιώματα με τους ντόπιους. Ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορείς να απελαθείς (https://europa.eu/youreurope/citizens/residence/residence-rights/inactive-citizens/index_el.htm). Το ότι σου δίνουν την δυνατότητα να εργαστείς/κάνεις οτιδήποτε νόμιμο που να δικαιολογεί την παραμονή σου στην χώρα, άσχετα από το αν είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα της ΕΕ, απαιτεί και την ταυτόχρονη ευγνωμοσύνη σου προς το κράτος αυτό. Γιατί, όσο χρήσιμη και να είναι η εργασία που προσφέρεις, πόσο πιστεύεις ότι θα σε κρατήσει η κοινωνία εφόσον της πηγαίνεις κόντρα; Και ειδικά στην Κύπρο που είναι ένα τεράστιο χωριό.

44 λεπτά πριν, johnyboy είπε

δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά κακή συμπεριφορά από Κυπραίους σε ότι δουλειά και να ήμουν, το αντίθετο θα έλεγα.

Το ίδιο και εγώ.

Φαντάζομαι δεν τους κοιτάς αφ'υψηλού, ούτε περίεργα, ούτε έχεις περίεργη συμπεριφορά απέναντί τους και σέβεσαι τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν στην καθημερινότητά τους (είτε ορίζεται από τον νόμο, είτε είναι άγραφοι κανόνες).

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2019 στις 3:07 ΜΜ, seaboy11 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος και στο Insomnia και στην Κύπρο. Ερώτηση για οσους εχουν περασει τη διαδικασια μεταβολής της φορολογικής κατοικίας και πιθανον γνωριζουν κάτι παραπάνω. Διοτι ο Ελληνας λογιστης μου δεν με βοηθησε αρκετα ενω ακομα δεν εχω δικτυωθει στην Κυπρο.

Εφτασα Κύπρο αρχες Ιουλιου, οπου ξεκίνησα να εργάζομαι ως μισθωτος 1 βδομαδα αργοτερα. Αλλά για την ώρα μενω σε διαμερισμα που εχει νοικιαστει απο τον εργοδότη εως οτου βρω δικο μου σπίτι/ διαμερισμα. Επομενως μεχρι και τις αρχες/ μεσα Αυγουστου δεν θα εχω ουτε ενοικιαστηριο στο ονομα μου αλλά ουτε και λογαριασμο κοινης ωφελειας).

Αναρωτιεμαι λοιπον το οτι δεν θα εχω ενοικιαστήριο/ λογαριασμους κοινης ωφελειας κλπ στο ονομα μου μεχρι τις αρχες/ μεσα Αυγουστου (παρολο που βρισκομαι στην Κυπρο απο αρχες Ιουλιου) θα επηρεάσει τα δικαιολογητικα  που θα χρειαστώ αρχές του 2020 για την εκδοση πιστοποιητικου φορολογικής κατοικίας (Κύπρο) ή/και μεταφορά στη ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου (Ελλάδα). Για παράδειγμα, κάπου διάβασα πως για την εκοδση του πιστοποιητικου φορολογικής κατοικίας, οι κυπριοι, από το 2017 κι επειτα, ζητάνε και λογαριασμο ρευματος 6 μηνων;!;! Το οποιο προφανώς και δεν θα το εχω για το 2019.

Επισης Yellow slip θα εκδώσω αφοτου νοικιάσω σπιτι στο ονομα μου διοτι απαιτειται απ' ότι καταλαβαίνω ενα ενοικιαστηριο συμβολαιο. Στην περιπτωση αυτη στο Yellow Slip αναγράφεται η ημερομηνία εκδοσης ή η ημερομηνια εγκαταστασης στην Κύπρο; Το οτι θα εκδοθει γυρω στον Σεπτεμβρη, παρολο που ζω Κυπρο από τον Ιουλιο παιζει να επηρεασει τη διαδικασια μεταβολης της φορολογικης κατοικιας εαν πιθανον ειναι ενα απο τα εγγραφα που θα κατατεθουν στην ελληνικη ΔΟΥ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Λοιπόν, εγώ σχετικά με το ότι δεν έχεις ενοικιαστήριο έφτυσα ΑΙΜΑ για να ανοίξω λογαριασμό. Άσχετο αλλά το 2016 είχα δώσει τα εξής δικαιολογητικά:

  1. Επιστολή εργοδότη
  2. Βεβαίωση διαμονής από τα διαμερίσματα που νοίκιασα
  3. Για απόδειξη τόπου διαμονής ένα έγγραφο από την κοινωνική ασφάλιση
  4. Ταυτότητα
  5. Δεν θυμάμαι τι άλλο

Στην ερώτησή σου από τον Αύγουστο κάνε ενοικιαστήριο συμβόλαιο και δες με αυτό τι μπορείς να κάνεις. Αλλά θα πρέπει να τρέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας είναι αυτό που λέτε;

Τώρα έκλεισα συμβόλαιο σπιτιού. Ρεύμα και νερό στον ιδιοκτήτη.

Για δημόσιες υπηρεσίες - αντί λογαριασμού - μου είπαν και θα πάω στον κοινοτάρχη να πάρω βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Λοιπόν, εγώ σχετικά με το ότι δεν έχεις ενοικιαστήριο έφτυσα ΑΙΜΑ για να ανοίξω λογαριασμό. Άσχετο αλλά το 2016 είχα δώσει τα εξής δικαιολογητικά:

  1. Επιστολή εργοδότη
  2. Βεβαίωση διαμονής από τα διαμερίσματα που νοίκιασα
  3. Για απόδειξη τόπου διαμονής ένα έγγραφο από την κοινωνική ασφάλιση
  4. Ταυτότητα
  5. Δεν θυμάμαι τι άλλο

Στην ερώτησή σου από τον Αύγουστο κάνε ενοικιαστήριο συμβόλαιο και δες με αυτό τι μπορείς να κάνεις. Αλλά θα πρέπει να τρέξεις.

Φαντάζομαι μετά απο 3 χρόνια έχει βρει λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χώρα που δεν σου δίνει παροχές, όπως ΜΜΜ, και σε αναγκάζει να έχεις αμάξι, το σύστημα υγείας είναι για τα πανηγύρια, δεν αξίζει να πας. 

Αν είναι να φύγει κάποιος από Ελλάδα, παει σε ένα σοβαρό Ευρωπαικό μέρος, όχι στη Κύπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Μια χώρα που δεν σου δίνει παροχές, όπως ΜΜΜ, και σε αναγκάζει να έχεις αμάξι, το σύστημα υγείας είναι για τα πανηγύρια, δεν αξίζει να πας. 

Αν είναι να φύγει κάποιος από Ελλάδα, παει σε ένα σοβαρό Ευρωπαικό μέρος, όχι στη Κύπρο

Ηρθα προσφατα στην Κύπρο αν και δεν εχω προλάβει να δω πολλά. 

Δοκιμαστικά και με την επιφύλαξη ότι με την πρώτη ευκαιρία στο χρόνο+ θα φύγω αν δε μ'αρέσει.

Αυτό για τα ΜΜΜ/αμάξι ισχύει απόλυτα. Για το ΓΕΣΥ τους πάντως είναι πολύ περήφανοι και από 1-2 πράγματα που έχω δει θα μπορούσα να τους πιστέψω (συνταγογράφηση, αποτελέσματα εξετάσεων διαθέσιμα στον ηλ. φάκελο, κάθε γιατρός που σε βλέπει γράφει κάτι 3-4 γραμμες στο φάκελο σου, ακριβές εξετάσεις που τις καλύπτουν που και που).

Πήγα στο τμήμα μετανάστευσης για την άδεια και μου πήρε 15-20 λεπτά όλα κι όλα. 

Τιμες στο Σκλαβενίτη Λευκωσία, φθηνότερες σε πολλά - ίδια ακριβώς - προϊόντα από Ελλάδα . Βενζίνη πιο φτηνή, κάνουν ελέγχους. Σελφ τεστ βρήκα με 6Ε τα 5 στο φαρμακείο (άντε βρες Ελλάδα).

Κατα τ'άλλα το θέμα με τη γλώσσα (Αγγλο/Ελληνικό) είναι αχταρμάς. Η ζέστη με την υγρασία δεν παλεύονται.

Από έλληνες που είδα όλοι ήταν έτσι κι έτσι, περισσότερο ευχαριστημένοι ίσως. Ευχαριστημένοι γιατί η ζωή τους μπήκε σε πρόγραμμα (αβεβαιότητα Ελλάδας / ανεργία), αμείβονται καλύτερα, λιγότερο άγχος. Αρκετή οργάνωση. Λίγες ευκαιρίες για διασκέδαση. Το (να μην έχεις) αυτοκίνητο είναι μεγάλο πρόβλημα . 

Προσωπικά με ενοχλεί λίγο η "επίδειξη" πλούτου (γεμάτο Μερσεντές, κάθε οικ. τετράγωνο και πισίνα).

 

 

Με την επιφύλαξη των ~15 ημερών που έχω περάσει εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 11:57 ΠΜ, csontheline είπε

Ναι, είναι ένα τεράστιο χωριό η Κύπρος και φαίνεται και στην νοοτροπία τους [....]

 

14 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Προσωπικά με ενοχλεί λίγο η "επίδειξη" πλούτου (γεμάτο Μερσεντές, κάθε οικ. τετράγωνο και πισίνα).

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...