Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wizzy είπε

@Weedzardsnd Για να δεις εάν σε συμφέρει η μετανάστευση στην Κύπρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τύπο Γεωγραφικής Αγοραστικής Δύναμης (Geographic Buying Power Formula).

Ουσιαστικά, συγκρίνεις τους δείκτες τιμών καταναλωτή της χώρας που ζεις με της χώρας που θες να μεταναστεύσεις υπολογίζοντας το μισθό που κερδίζεις στη χώρα που ζεις. Δηλαδή:

(Δείκτης τιμών χώρας μετανάστευσης * Μισθός χώρας διαβίωσης) / Δείκτης τιμών χώρας διαβίωσης

Αυτή τη στιγμή (Σεπτέμβριος 2021), ο δείκτης τιμών της Κύπρου (χώρα μετανάστευσης) είναι 104,03 (από εδώ, κατεβάζεις το αρχείο excel "Διακύμανση του Δείκτη κατά μήνα"). Ο δείκτης τιμών της Ελλάδας αυτή τη στιγμή (Σεπτέμβριος 2021) είναι 107,73 (από εδώ, κατεβάζεις το αρχείο excel "07").

Οπότε, για σκοπούς υπολογισμού, υποθέτουμε ότι (θα) παίρνεις καθαρά €17.000 στην Κύπρο ενώ στην Ελλάδα θα παίρνεις καθαρά €10.000. Βάσει του τύπου, έχουμε:

(104,03 * 10.000)/107,73 = €9656,55. Εφόσον €17.000 > €9656,55, τότε, ναι, σε συμφέρει να μεταναστεύσεις στην Κύπρο. Εάν στην Κύπρο σου έδιναν €9.500 δεν θα συνέφερε να μεταναστεύσεις.

Προφανώς, οι υπολογισμοί με απόλυτους αριθμούς δεν λαμβάνουν υπόψη πολλούς παράγοντες (π.χ. rent allowance, διαφορετικά ποσοστά φορολογίας εισοδήματος, διαφορετικά όρια αφορολόγητου εισοδήματος, διαφορετικά ποσοστά εισφορών σε ταμεία κοινωνικών ασφαλίσεων/ταμεία προνοίας/εθνικά συστήματα υγείας/διάφορα άλλα ταμεία κτλ), όμως, σου δίνεται μια πρώτη ένδειξη το εάν η απόφασή σου κινείται στο σωστό δρόμο ή όχι.

Πέραν των πιο πάνω, όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, τα Μέσα Μαζικών Μεταφορών στην Κύπρο είναι..., ΟΚ, δεν θα πω ανύπαρκτα, σίγουρα όμως δεν έχουν τη συχνότητα δρομολογίων και την οργάνωση των ΜΜΜ στην Αθήνα - και πριν γελάσετε όσοι διαβάζετε, δεν ζείτε εδώ αλλά ζείτε στην Αθήνα ή σε κάποια άλλη μεγάλη πόλη της Ελλάδας, ναι, υπάρχουν και χειρότερα από τα ΜΜΜ της Ελλάδας.😄 Οπότε, το αυτοκίνητο ή/και μηχανάκι/scooter είναι εκ των ων ουκ άνευ για τις μετακινήσεις σου εντός πόλης. Άρα, πρέπει να λάβεις υπόψη στους υπολογισμούς σου κι ένα κονδύλι κάποιων χιλιάδων € για την αγορά αυτόματου αυτοκινήτου. Την κατεύθυνση κυκλοφορίας θα σου πάρει λίγο καιρό να τη συνηθίσεις, αλλά ΟΚ, θα αναγκαστείς να τη συνηθίσεις. Ποδήλατο δεν θα σου συνέστηνα γιατί θα σκοτωθείς.

Όσον αφορά στην αναλογία μισθών κι εξόδων (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, internet) και πόσα θα σου μένουν στο τέλος του μήνα, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και τις συνήθειές σου. Εάν π.χ. καπνίζεις ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα και κάθε Παρασκευή και Σάββατο βγαίνεις έξω και πίνεις τον Βόσπορο, ε, θα πεινάσεις. Οπότε, θα κάνεις τη δική σου αυτοαξιολόγηση των συνηθειών σου, ποια μπορείς να περιορίσεις, ποια να κόψεις κτλ.. Σημαντικό ρόλο θα παίξει και το διαμέρισμα το οποίο θα ενοικιάσεις (περιοχή, μέγεθος, ηλικία, κατάσταση). Να ξέρεις ότι το "μονάρι" στην Κύπρο είναι το διαμέρισμα ενός υπνοδωματίου, το "δυάρι" είναι διαμέρισμα δύο υπνοδωματίων κτλ. Αυτά τα διαμερίσματα έχουν, συνήθως, ενιαίο το χώρο καθιστικού και κουζίνας, αλλά το υπνοδωμάτιο είναι ένα ξεχωριστό δωμάτιο. Υπάρχουν και τα studios που είναι ένας ενιαίος χώρος για όλα εκτός από το μπάνιο. Οι τιμές ενοικίασης δεν έχουν ελάχιστο ή ανώτατο όριο. Ο καθένας ανοίγει το στόμα του και "πετάει" μια τιμή και απομένει σε σένα να εκτιμήσεις εάν λέει βλακείες ή όχι. Η συμβουλή μου σε αυτό το κομμάτι είναι να απευθυνθείς σε μεσίτη για να σου βρει διαμέρισμα. Την αμοιβή του μεσίτη στην Κύπρο την πληρώνει ο ιδιοκτήτης κι όχι ο ενοικιαστής του διαμερίσματος.

Επίσης, δεν μας λες εάν στην PwC θα εργαστείς ως professional staff (auditor) ή ως administrative staff. Στους πρώτους προσφέρεται η δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα και να παρακαθίσουν σε εξετάσεις για απόκτηση επαγγελματικού τίτλου (π.χ. ACA ή ACCA), πληρωμένο από την εταιρία, εντός των πρώτων τριών (3) ετών εργοδότησής τους. Ακολούθως, δεσμεύονται για έναν αριθμό ετών (νομίζω για άλλα τρία (3)) να συνεχίσουν να εργάζονται στην εταιρία για να, ας πούμε, "ξεπληρώσουν" το κόστος του τίτλου και σε περίπτωση αποχώρησής τους νωρίτερα υπόκεινται σε κάποια χρηματική "ποινή" (αποκοπή) ίση με το υπόλοιπο του κόστους το οποίο δεν "ξεπληρώθηκε". Εάν σου πρόσφεραν θέση ως professional staff, πρόσεξες εάν υπάρχει κάποιος αυτοί οι όροι στο συμβόλαιό σου; Τέλος, το professional staff έχει συγκεκριμένη πορεία εξελίξεων κι ανελίξεων στα διάφορα εργασιακά επίπεδα (π.χ. assistant 1, assistant 2, senior 1, manager, senior manager κτλ), με τις αντίστοιχες μισθολογικές αυξήσεις.

Οι δεύτεροι (administration staff) ακολουθούν εντελώς διαφορετική επαγγελματική πορεία, όμως, γνωρίζω ελάχιστα για αυτήν (την πορεία). Συνήθως εξαρτάται από τη θέση στην οποία εργάζονται (π.χ. εάν είναι στο IT support ή στο Λογιστήριο κτλ).

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ.: Σεντόνι, ολέ! Πολύ ελεύθερο χρόνο είχα σήμερα...😁

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική σου απάντηση,πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!

Για audit είναι η θέση.Στην αρχή μου πρότειναν το Trainee συμβόλαιο το οποίο είναι αυτό που ανέφερες.Σου καλύπτουν όλα τα έξοδα για το ACCA αλλά σε δεσμεύουν για 5 χρόνια ουσιαστικά.Τελικα έκανα counter offer για το student's πακέτο.Δηλαδη λίγα παραπάνω χρήματα αλλά όλα τα έξοδα του ACCA τα καλύπτεις εσύ.Το θεώρησα καλύτερη επιλογή γιατί ουσιαστικά δε σε δεσμεύει κάτι και μπορείς να φύγεις όποτε θες χωρίς κυρώσεις.Επισης για senior χρειάζεσαι συνήθως δύο η τρία χρόνια;

 

Απάντησα από άλλο λογαριασμό γιατί ξέχασα τον κωδικο στο άλλο 😛

 

 

Επεξ/σία από YAWWWWWWWW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, YAWWWWWWWW είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική σου απάντηση,πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!

Για audit είναι η θέση.Στην αρχή μου πρότειναν το Trainee συμβόλαιο το οποίο είναι αυτό που ανέφερες.Σου καλύπτουν όλα τα έξοδα για το ACCA αλλά σε δεσμεύουν για 5 χρόνια ουσιαστικά.Τελικα έκανα counter offer για το student's πακέτο.Δηλαδη λίγα παραπάνω χρήματα αλλά όλα τα έξοδα του ACCA τα καλύπτεις εσύ.Το θεώρησα καλύτερη επιλογή γιατί ουσιαστικά δε σε δεσμεύει κάτι και μπορείς να φύγεις όποτε θες χωρίς κυρώσεις.Επισης για senior χρειάζεσαι συνήθως δύο η τρία χρόνια;

 

Απάντησα από άλλο λογαριασμό γιατί ξέχασα τον κωδικο στο άλλο 😛

 

 

Κοίτα, εάν έχεις χρήματα να καλύψεις τα μαθήματα και τις εξετάσεις του ACCA, ΟΚ, κάνε το. Αλλάζουν λίγο τα δεδομένα στον τύπο που έγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση καθώς και το διαθέσιμο εισόδημα για δαπάνες/έξοδα διαβίωσης κτλ.

Στην PwC δεν ξέρω πόσα επίπεδα assistant έχουν, στην ΕΥ έχουν τρία. Επίσης, την ανέλιξη πρέπει να την κερδίσεις με τη δουλειά σου, δεν είναι δεδομένη. Τέλος, ανέμενε ότι το όποιο συμφωνημένο εργασιακό ωράριο, θα μείνει στα χαρτιά. Οι προθεσμίες είναι αμείλικτες και πολύ σπάνια δίνονται παρατάσεις. Οπότε, εάν για να τελειώσει μια δουλειά αύριο, πρέπει σήμερα να δουλέψεις 12 και 14 ώρες, αυτό ακριβώς θα αναμένεται από εσένα, τίποτα λιγότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Ήθελα να ρωτήσω αν θέλω να βγάλω λεφτά από ATM στην Κύπρο, αν έχει χρέωση και πόσο αν ξέρει κανείς;

Υπάρχουν ATM της Εθνικής ή της Πειραιώς; Σε αυτά υπάρχει χρέωση; 

Έχω και Revolut αλλά σε αφήνει μέχρι 200 Ε τον μήνα με το απλό πρόγραμμα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή έχω πολλούς γνωστούς αλλά όχι φίλους (ώστε να έχω την άνεση να κάνω παραπάνω ερωτήσεις), που μαθαίνω ότι έχουν πάει Κύπρο για δουλειά και εν τέλει έφυγαν...

Κατά μέσο όρο, πόσα χρόνια κάθεται κάποιος στην Κύπρο μέχρι να καταλάβει ότι απλά δεν την παλεύει άλλο εκεί ;

Ναι οκ, προφανώς και θα υπάρχουν περιπτώσεις "είμαι εδώ 10 χρόνια τώρα" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζουν πολλοί παράγοντες.

Ο πρώτος είναι που ζεις στην Ελλάδα. Αν ζεις στην Αθήνα, η Κύπρος θα σου φανεί πληκτικά μικρή κοινωνία.

Ο δεύτερος είναι τι καθημερινότητα έχεις στην Κύπρο. Αν είναι να κάνεις 30-40χλμ καθημερινά για να πας Λεμεσό ή Λευκωσία για δουλειά, θα σε κουράσει απίστευτα (και πάρα πολλοί στην Κύπρο το κάνουν λόγω κόστους). Δεν είμαστε λαός που κάνει commuting, αυτοί είναι. 

Και ο τρίτος είναι αν κάνεις σχέση με Κυπραία, φαίνεται αστείο αλλά δεν είναι. Η αντιμετώπιση που έχεις στη (μικρή) κοινωνία τους είναι τελείως διαφορετική αν έχεις σχέση με ντόπια. Been there, done that.

Για μένα η Κύπρος αξίζει αν η διαφορά στο πραγματικό εισόδημα (δηλαδή υπολογίζοντας τη διαφορά στο κόστος ζωής) είναι στο 50% σε σχέση με την Ελλάδα

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω τι σημαινει "μεχρι να καταλαβει οτι δε τη παλευει αλλο". Υπαρχει πολυς κοσμος που εμεινε στη Κυπρο, εχω πετυχει και ατομα που δεν αντεχουν απο το πρωτο λεπτο. Εξαρταται απο τη δουλεια που θα κανεις στο νησι και τις απολαβες (συν καριερα) και κατα ποσο γενικα εχεις την ικανοτητα να ζεις καπου εκτος Ελλαδας χωρις να ακους Καζαντζιδη. Εχω πετυχει ατομα που νομιζω δεν θα μπορουσαν να μεινουν μακρια απο τη μανα τους για 5 λεπτα πχ. 

Σε μερικα πραγματα ειναι καλυτερα απο Ελλαδα, σε μερικα χειροτερα. Γενικα παντως για δουλεια πχ ξενοδοχειου η του ποδαριου μετα συγχωρησεως δε θα προτεινα σε κανεναν να παει Κυπρο γιατι μεσες ακρες κατι θα βρεθει και στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kingvaliant είπε

Καλημέρα,

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Ήθελα να ρωτήσω αν θέλω να βγάλω λεφτά από ATM στην Κύπρο, αν έχει χρέωση και πόσο αν ξέρει κανείς;

Υπάρχουν ATM της Εθνικής ή της Πειραιώς; Σε αυτά υπάρχει χρέωση; 

Έχω και Revolut αλλά σε αφήνει μέχρι 200 Ε τον μήνα με το απλό πρόγραμμα.

Ευχαριστώ

Αν κρίνω από το γεγονός ότι η πρώην Πειραιώς Κύπρου (νυν Astrobank) με αφήνει να στείλω ΛεφτάΣτοΛεπτό σε ΑΤΜ στην Ελλάδα, θα έλεγα ότι γίνεται και το αντίστροφο (Πειραιώς -> ΑΤΜ Κύπρος)

6 ώρες πριν, Adon1s είπε

Καλημέρα. Επειδή έχω πολλούς γνωστούς αλλά όχι φίλους (ώστε να έχω την άνεση να κάνω παραπάνω ερωτήσεις), που μαθαίνω ότι έχουν πάει Κύπρο για δουλειά και εν τέλει έφυγαν...

Κατά μέσο όρο, πόσα χρόνια κάθεται κάποιος στην Κύπρο μέχρι να καταλάβει ότι απλά δεν την παλεύει άλλο εκεί ;

Ναι οκ, προφανώς και θα υπάρχουν περιπτώσεις "είμαι εδώ 10 χρόνια τώρα" κλπ

3 μήνες.

Όπως σου απάντησαν και πιο πάνω, η απάντηση είναι πολυδιάστατη. Εξαρτάται από την εργασία σου, τον χαρακτήρα σου, τις σχέσεις σου (φιλικές, συγγενικές, προσωπικές) κ.α.
Σε γενικές γραμμές, η Κύπρος είναι ένα μεγάλο χωριό (το παραδέχονται και οι Κύπριοι).

5 ώρες πριν, evo481 είπε

Σε μερικα πραγματα ειναι καλυτερα απο Ελλαδα, σε μερικα χειροτερα. Γενικα παντως για δουλεια πχ ξενοδοχειου η του ποδαριου μετα συγχωρησεως δε θα προτεινα σε κανεναν να παει Κυπρο γιατι μεσες ακρες κατι θα βρεθει και στην Ελλαδα.

Το καλό με αυτές τις δουλειές του ποδαριού είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλές λόγω έλλειψης προσωπικού και δεν το βλέπουν ως καριέρα (όπως στην Ελλάδα, που χαίρονται και το παίζουν τζόβενοι επειδή είναι μπαρίστες στα Μικελ κλπ), οπότε δεν πρόκειται να μείνεις ΠΟΤΕ χωρίς δουλειά. Ειδικά άμα είστε 2, αμέσως μπαίνουν στο σπίτι 19440€ καθαρά τον χρόνο (810€ Χ 2 Χ 12 μήνες) αφορολόγητα.

Και έτσι ξεκινάς και μπαίνεις στην λογική του να ψαχτώ σε άλλη δουλειά και να ζητήσω περισσότερα λεφτά (δεν παίρνεις σύνταξη από μία δουλειά επειδή που να ψάχνεις τώρα, που θα βρεις καλύτερα κλπ)

Αν έχεις κάποια σχέση με τεχνικά επαγγέλματα, έχει ψωμί, ειδικά άμα το κυνηγήσεις μόνος σου.

Επεξ/σία από csontheline
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά άμα είστε 2, αμέσως μπαίνουν στο σπίτι 19440€ καθαρά τον χρόνο (810€ Χ 2 Χ 12 μήνες) αφορολόγητα.

 

Τι εννοεις με αυτο? απο επιδοματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CaptainHog είπε

Ειδικά άμα είστε 2, αμέσως μπαίνουν στο σπίτι 19440€ καθαρά τον χρόνο (810€ Χ 2 Χ 12 μήνες) αφορολόγητα.

 

Τι εννοεις με αυτο? απο επιδοματα?

 

810€ είναι ο κατώτατος καθαρός μισθός για 5ήμερο 8ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, csontheline είπε

810€ είναι ο κατώτατος καθαρός μισθός για 5ήμερο 8ωρο.

οκ! σε ευχαριστω πολυ!

Βασικα 1η Απριλιου ξεκιναω εργασια στην κυπρο και συγκεκριμενα στην Αγια ναπα. Υπολογιιζω γυρω στις 20 μαρτιου το αργοτερο να φυγουμε με το κοριτσι απο Αθηνα για εκει με σκοπο την μονιμη εγκατασταση μας εκει. 

για το πρωτο 2μηνο σχεδον υπαρχει σπιτι αλλα θα πρεπει να βρω ενα για ενοικιαση. ξερει καποιος κανενα site να κοιταξω για σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

www.bazaraki.com

Groups στο facebook (Κάποιος συνδυασμός του "Ενοικιάζονται διαμερίσματα/σπίτια <περιοχή που θέλεις>")

Αφού θα έχεις σπίτι για 2 μήνες, θα τα δείτε και μόνοι σας από κοντά. Υποθέτω θα σας φιλοξενήσει κάποιος Κύπριος ή που μένει μόνιμα εδώ (και άρα ξέρει μερικά πράγματα). Εξαρτάται που θα θελήσεις να μείνεις.

Θα έρθετε μόνιμα ή για season; Αυτοκίνητο θα χρειαστείτε σχεδόν αμέσως.

Σημ. Ως σπίτι, οι Κύπριοι εννοούν την μονοκατοικία.

Και βίλα, είναι το ανδρικό μόριο 😛

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχομαστε για μονιμα και υπαρχουν και συγγενεις της γυναικας μου μιας και η μητερα της ειναι κυπρια.

Εχω δει καποια σπιτια και η διαφορα στις τιμες ειναι αρκετα μεγαλη.

κοιταω για παραλιμνι,αμμοχωστο και αγια ναπα.

για το αυτοκινητο το ξερω οτι ειναι αμεση αναγκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για πληροφορική πιστεύετε ότι αξίζει η Κύπρος? Εννοώ ότι αν θελήσω να επιλέξω Κύπρο τι με συμφέρει περισσότερο να σπουδάσω λογιστικά/διοίκηση επιχειρήσεων ή Η/Υ? Σκεφτόμουν σχολές πληρ/κής αλλά και τα οικονομικά τα σκέφτομαι σοβαρά! Δίνω από τεχνολογική (οικονομίας-πληρ/κής δηλαδή) που δίνω Ιούνιο τι με συμφέρει περισσότερο? Μπορεί σε 5-6-7-8 χρονακια που θα τελειώνω να είναι αλλιώς τα δεδομένα αλλά με βάση τα τωρινά έστω δεδομένα τι πιστεύετε ότι έχει περισσότερο "ψωμί" και ζήτηση στην Κύπρο οικονομικά ή προγραμματισμός? Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anonymos_star είπε

 Μπορεί σε 5-6-7-8 χρονακια που θα τελειώνω .....

Υπάρχει ανώτερο όριο χρονου σπουδων, Στις σχολες αυτες ειναι 4+2, δηλαδη 6 το ανωτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...