Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SpaceCadet είπε

Οντως εχει ελλειψεις, αλλα σε αυτο το σταδιο με βοηθαει πολυ, ευχαριστω! 

Κι επι την ευκαιρια, μιας και ιδανικα θα θελα κι ορισμενα προικια απο την πατριδα,  για αποστολη δεματων και τετοια, τι παιζει και τι συμφερει?

Πέραν αυτών που ανέφερε ο @johnyboy υπάρχει κι η Eurosender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα 

Πως ειναι τα πραγματα στην Κυπρο ? Υπαρχει περιπτωση να γινει lockdown μετα το καλοκαιρι? Σκεφτομαι να παω Λεμεσο η Παφο για δουλεια απο αρχες Σεπτεμβριου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wizzy είπε

Όχι.

Δουλειά βρήκες ή θα έρθεις 

 Δουλεύω από το σπίτι αλλά ψάχνω να βρω και βραδινή δουλειά, δεν έχω μιλήσει με κάποιον ακομα. από αγγελίες πού κοιτούσα γίνεται χαμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Kαλημερα παιδια,ειχα προταση  απο την PwC Κυπρου στη Λευκωσια.Γνωριζει κανεις κατι για το συγκεκριμενο γραφειο η για τις Big 4 στην Κυπρο γενικοτερα?Eιναι 16-17κ+370 για rent allowance αρκετα για να ζησει καποιος μονος του στη Λευκωσια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

370 το μήνα για rent allowance? Αν ναι, τότε είναι καλά. Γενικά νομίζω πως είσαι μέσα στον μέσο όρο για τον κλάδο με 17.000 καθαρά στην Κύπρο, απο όσο ξέρω (4-5 διαφορετικά άτομα) οι συμβουλευτικές κι οι ελεγκτικές τόσο δίνουν πάνω κατω με λίγα χρόνια εμπειρία. Ναι ζεις, αλλά δε θα βάζεις και στην άκρη. Η Λευκωσία είναι ακριβή αλλά όχι σα τη Λεμεσό.

Απλά ξέρεις τα κλασικά, πρέπει να πάρεις αυτοκίνητο day one, αφού λογικά δε θα μένεις στο κέντρο, σουπερμάρκετ λίγο πάνω απο εμάς, καύσιμα αρκετά πιο κάτω, έξοδοι τα ίδια. 

Αν η διαφορά με τη δουλειά σου στην Αθήνα είναι 100-200 ευρώ, δεν αξίζει. Γιατί κάπου εκεί είναι η διαφορά στο κόστος διαβίωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

370 το μήνα για rent allowance? Αν ναι, τότε είναι καλά. Γενικά νομίζω πως είσαι μέσα στον μέσο όρο για τον κλάδο με 17.000 καθαρά στην Κύπρο, απο όσο ξέρω (4-5 διαφορετικά άτομα) οι συμβουλευτικές κι οι ελεγκτικές τόσο δίνουν πάνω κατω με λίγα χρόνια εμπειρία. Ναι ζεις, αλλά δε θα βάζεις και στην άκρη. Η Λευκωσία είναι ακριβή αλλά όχι σα τη Λεμεσό.

Απλά ξέρεις τα κλασικά, πρέπει να πάρεις αυτοκίνητο day one, αφού λογικά δε θα μένεις στο κέντρο, σουπερμάρκετ λίγο πάνω απο εμάς, καύσιμα αρκετά πιο κάτω, έξοδοι τα ίδια. 

Αν η διαφορά με τη δουλειά σου στην Αθήνα είναι 100-200 ευρώ, δεν αξίζει. Γιατί κάπου εκεί είναι η διαφορά στο κόστος διαβίωσης. 

Σ ευχαριστω φιλε μου.Πρωτη δουλεια ειναι μετα το πτυχιο οποτε θελω να δω αν θα μπορω να βγαινω οικονομικα σε πρωτη φαση.Σκεψου απο αντιστοιχη ελεγκτικη στη θεσσαλονικη μου ειπαν 6 μηνη συμβαση με το βασικο και μετα αν συνεχισεις κοντα στα 750 οποτε μαλλον αξιζει η κυπρος...μονο το αυτοκινητο θα ειναι ενα προβλημα γτ λογικα θα χρειαστω λιγο χρονο,τοσο χαλια ειναι τα μεσα μεταφορας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Weedzardsnd είπε

τοσο χαλια ειναι τα μεσα μεταφορας??

Μπορείς να τα θεωρήσεις ανύπαρκτα και δεν θα πέσεις πολύ έξω.

Εντάξει, ένα αυτοκινητάκι με κάνα 2-3 χιλιάρικα μπορείς να βρείς για να εξυπηρετείσαι και στην πορεία βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Weedzardsnd είπε

Σ ευχαριστω φιλε μου.Πρωτη δουλεια ειναι μετα το πτυχιο οποτε θελω να δω αν θα μπορω να βγαινω οικονομικα σε πρωτη φαση.Σκεψου απο αντιστοιχη ελεγκτικη στη θεσσαλονικη μου ειπαν 6 μηνη συμβαση με το βασικο και μετα αν συνεχισεις κοντα στα 750 οποτε μαλλον αξιζει η κυπρος...μονο το αυτοκινητο θα ειναι ενα προβλημα γτ λογικα θα χρειαστω λιγο χρονο,τοσο χαλια ειναι τα μεσα μεταφορας??

Όπως λέει ο Πάνθηρας, δεν ειναι χάλια, είναι ανύπαρκτα. Το αυτοκίνητο στην Κύπρο είναι ένα κλικ πιο χρήσιμο απο το κινητό ή το AC. Δεν είναι προαιρετικό, νταξει μωρέ θα την παλέψω και όταν στρώσει η δουλειά βλέπουμε. Είναι για να πάρεις μέσα στον πρώτο μήνα.

Κυκλοφορούν άπειρα γιαπωνέζικα μικρά, κάποια απευθείας εισαγωγές κιόλας, με αυτόματο κιβώτιο για να μην έχεις θέμα με τις ταχύτητες στην οδήγηση απο τα αριστερά. Συνηθίζεις να οδηγείς μέσα σε μια-δυο μέρες το πολύ

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!Δηλαδη αναλογικα το κοστος ζωης ειναι περιπου το ιδιο πανω κατω με Ελλαδα ενω ο μισθος αρκετα πιο πανω...νομιζω θα το τολμησω.Κανεναν τιμιο μηχανικο ξερουμε στη Λευκωσια για να τσεκαρει το αυτοκινητο?:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Weedzardsnd Για να δεις εάν σε συμφέρει η μετανάστευση στην Κύπρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τύπο Γεωγραφικής Αγοραστικής Δύναμης (Geographic Buying Power Formula).

Ουσιαστικά, συγκρίνεις τους δείκτες τιμών καταναλωτή της χώρας που ζεις με της χώρας που θες να μεταναστεύσεις υπολογίζοντας το μισθό που κερδίζεις στη χώρα που ζεις. Δηλαδή:

(Δείκτης τιμών χώρας μετανάστευσης * Μισθός χώρας διαβίωσης) / Δείκτης τιμών χώρας διαβίωσης

Αυτή τη στιγμή (Σεπτέμβριος 2021), ο δείκτης τιμών της Κύπρου (χώρα μετανάστευσης) είναι 104,03 (από εδώ, κατεβάζεις το αρχείο excel "Διακύμανση του Δείκτη κατά μήνα"). Ο δείκτης τιμών της Ελλάδας αυτή τη στιγμή (Σεπτέμβριος 2021) είναι 107,73 (από εδώ, κατεβάζεις το αρχείο excel "07").

Οπότε, για σκοπούς υπολογισμού, υποθέτουμε ότι (θα) παίρνεις καθαρά €17.000 στην Κύπρο ενώ στην Ελλάδα θα παίρνεις καθαρά €10.000. Βάσει του τύπου, έχουμε:

(104,03 * 10.000)/107,73 = €9656,55. Εφόσον €17.000 > €9656,55, τότε, ναι, σε συμφέρει να μεταναστεύσεις στην Κύπρο. Εάν στην Κύπρο σου έδιναν €9.500 δεν θα συνέφερε να μεταναστεύσεις.

Προφανώς, οι υπολογισμοί με απόλυτους αριθμούς δεν λαμβάνουν υπόψη πολλούς παράγοντες (π.χ. rent allowance, διαφορετικά ποσοστά φορολογίας εισοδήματος, διαφορετικά όρια αφορολόγητου εισοδήματος, διαφορετικά ποσοστά εισφορών σε ταμεία κοινωνικών ασφαλίσεων/ταμεία προνοίας/εθνικά συστήματα υγείας/διάφορα άλλα ταμεία κτλ), όμως, σου δίνεται μια πρώτη ένδειξη το εάν η απόφασή σου κινείται στο σωστό δρόμο ή όχι.

Πέραν των πιο πάνω, όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά, τα Μέσα Μαζικών Μεταφορών στην Κύπρο είναι..., ΟΚ, δεν θα πω ανύπαρκτα, σίγουρα όμως δεν έχουν τη συχνότητα δρομολογίων και την οργάνωση των ΜΜΜ στην Αθήνα - και πριν γελάσετε όσοι διαβάζετε, δεν ζείτε εδώ αλλά ζείτε στην Αθήνα ή σε κάποια άλλη μεγάλη πόλη της Ελλάδας, ναι, υπάρχουν και χειρότερα από τα ΜΜΜ της Ελλάδας.😄 Οπότε, το αυτοκίνητο ή/και μηχανάκι/scooter είναι εκ των ων ουκ άνευ για τις μετακινήσεις σου εντός πόλης. Άρα, πρέπει να λάβεις υπόψη στους υπολογισμούς σου κι ένα κονδύλι κάποιων χιλιάδων € για την αγορά αυτόματου αυτοκινήτου. Την κατεύθυνση κυκλοφορίας θα σου πάρει λίγο καιρό να τη συνηθίσεις, αλλά ΟΚ, θα αναγκαστείς να τη συνηθίσεις. Ποδήλατο δεν θα σου συνέστηνα γιατί θα σκοτωθείς.

Όσον αφορά στην αναλογία μισθών κι εξόδων (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, internet) και πόσα θα σου μένουν στο τέλος του μήνα, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και τις συνήθειές σου. Εάν π.χ. καπνίζεις ένα πακέτο τσιγάρα την ημέρα και κάθε Παρασκευή και Σάββατο βγαίνεις έξω και πίνεις τον Βόσπορο, ε, θα πεινάσεις. Οπότε, θα κάνεις τη δική σου αυτοαξιολόγηση των συνηθειών σου, ποια μπορείς να περιορίσεις, ποια να κόψεις κτλ.. Σημαντικό ρόλο θα παίξει και το διαμέρισμα το οποίο θα ενοικιάσεις (περιοχή, μέγεθος, ηλικία, κατάσταση). Να ξέρεις ότι το "μονάρι" στην Κύπρο είναι το διαμέρισμα ενός υπνοδωματίου, το "δυάρι" είναι διαμέρισμα δύο υπνοδωματίων κτλ. Αυτά τα διαμερίσματα έχουν, συνήθως, ενιαίο το χώρο καθιστικού και κουζίνας, αλλά το υπνοδωμάτιο είναι ένα ξεχωριστό δωμάτιο. Υπάρχουν και τα studios που είναι ένας ενιαίος χώρος για όλα εκτός από το μπάνιο. Οι τιμές ενοικίασης δεν έχουν ελάχιστο ή ανώτατο όριο. Ο καθένας ανοίγει το στόμα του και "πετάει" μια τιμή και απομένει σε σένα να εκτιμήσεις εάν λέει βλακείες ή όχι. Η συμβουλή μου σε αυτό το κομμάτι είναι να απευθυνθείς σε μεσίτη για να σου βρει διαμέρισμα. Την αμοιβή του μεσίτη στην Κύπρο την πληρώνει ο ιδιοκτήτης κι όχι ο ενοικιαστής του διαμερίσματος.

Επίσης, δεν μας λες εάν στην PwC θα εργαστείς ως professional staff (auditor) ή ως administrative staff. Στους πρώτους προσφέρεται η δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα και να παρακαθίσουν σε εξετάσεις για απόκτηση επαγγελματικού τίτλου (π.χ. ACA ή ACCA), πληρωμένο από την εταιρία, εντός των πρώτων τριών (3) ετών εργοδότησής τους. Ακολούθως, δεσμεύονται για έναν αριθμό ετών (νομίζω για άλλα τρία (3)) να συνεχίσουν να εργάζονται στην εταιρία για να, ας πούμε, "ξεπληρώσουν" το κόστος του τίτλου και σε περίπτωση αποχώρησής τους νωρίτερα υπόκεινται σε κάποια χρηματική "ποινή" (αποκοπή) ίση με το υπόλοιπο του κόστους το οποίο δεν "ξεπληρώθηκε". Εάν σου πρόσφεραν θέση ως professional staff, πρόσεξες εάν υπάρχει κάποιος αυτοί οι όροι στο συμβόλαιό σου; Τέλος, το professional staff έχει συγκεκριμένη πορεία εξελίξεων κι ανελίξεων στα διάφορα εργασιακά επίπεδα (π.χ. assistant 1, assistant 2, senior 1, manager, senior manager κτλ), με τις αντίστοιχες μισθολογικές αυξήσεις.

Οι δεύτεροι (administration staff) ακολουθούν εντελώς διαφορετική επαγγελματική πορεία, όμως, γνωρίζω ελάχιστα για αυτήν (την πορεία). Συνήθως εξαρτάται από τη θέση στην οποία εργάζονται (π.χ. εάν είναι στο IT support ή στο Λογιστήριο κτλ).

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ.: Σεντόνι, ολέ! Πολύ ελεύθερο χρόνο είχα σήμερα...😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιοτερα θυμαμαι κατι λεωφορεια στη Λευκωσια,κυριοτερα για μεταναστες τυπου φιλιππινεζοι

Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι οτι οταν με βλεπανε να περπαταω στο δρομο, με κοιταζαν περιπου οπως βλεπεις εναν γυμνο με φτερα ινδιανου στο κεφαλι να χορευει στο δρομο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Παλαιοτερα θυμαμαι κατι λεωφορεια στη Λευκωσια,κυριοτερα για μεταναστες τυπου φιλιππινεζοι

Αυτο που μου ειχε κανει εντυπωση ειναι οτι οταν με βλεπανε να περπαταω στο δρομο, με κοιταζαν περιπου οπως βλεπεις εναν γυμνο με φτερα ινδιανου στο κεφαλι να χορευει στο δρομο....

Κι εμένα έτσι με κοιτούσανε όταν είχα πάει. Βέβαια εγώ ήμουν γυμνός με φτερά ινδιάνου στο κεφάλι, οπότε μπορεί γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...