Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, alfeios είπε

Η ερώτηση ηταν για μετάβαση απο Κύπρο σε Ελλάδα. 

Οταν καποιος επιστρέφει απο Ελλάδα σε Κύπρο, το τεστ μπορεί να γινει στο αεροδρόμιο υποδοχης. Αν ειναι πολιτης της Κυπριακής Δημοκρατίας ή μονιμος κατοικος Κύπρου, κανει το τεστ χωρις να πληρωσει. Αυτο ειναι τσεκαρισμενο και διαπιστωμενο στην πραξη. Το αντίστροφο ρωτησα

οκ αφού είσαι σίγουρος καντο και πες μας μετά τι έγινε, διότι όσοι ήρθαν από Ελλάδα μετά τις 6/7 πλήρωσαν και για να πάνε Ελλάδα και για να έρθουν πίσω στην Κύπρο. ήταν ήταν Κύπριοι πολίτες είτε οτιδήποτε. 

 

από γραφείο τύπου και πληροφοριών :

Πρόσωπα που ταξιδεύουν από χώρες της Κατηγορίας Β χρειάζεται να υποβληθούν σε εξέταση σε εγκεκριμένο εργαστήριο εντός 72 ωρών πριν από την αναχώρηση και να κατέχουν πιστοποιητικό, το οποίο να δείχνει αρνητικό PCR για τον COVID-19. Θα χρειάζεται επίσης να παράσχουν ορισμένες πληροφορίες και υπεύθυνες δηλώσεις.

Spoiler

 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ πάντως το ίδιο ξέρω με τον johny. Συγγενείς της κοπέλας μου που επέστρεψαν απο Σκωτία (το UK είναι Β οπως η Ελλάδα) το πλήρωσαν το τεστ στο αεροδρόμιο, 60€ έκαστος νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν επιμενω. Εκεινο που επιμενω ομως ειναι οτι στις 2 Σεπτεμβριου που η κορη μου ταξιδεψε απο Ελλαδα, κατηγορια Β και τοτε, στην Κύπρο, ισχυαν οσα εγραψα. Συγκεκριμενα πριν την αναχωρηση συμπληρωσε μονον την online φορμα, και κατα την αφιξη στη Λαρνακα εκανε το τεστ. ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ και η αποδειξη εγραφε "Πληρωμένο από την Κυβερνηση της Κυπριακής Δημοκρατιας"

Αν αλλαξε αργοτερα δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχε φύγει από Κύπρο για Ελλάδα πριν ανακοινωθούν τα μέτρα, τότε μπορούσε να επιστρέψει πίσω χωρίς να το πληρώσει. Από τότε και μετά όσοι συνάδελφοι φίλοι κλπ επέστρεψαν από β κατηγορίας χώρα, πλήρωσαν το τεστ. 

Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου σου πριν πετάξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αν είχε φύγει από Κύπρο για Ελλάδα πριν ανακοινωθούν τα μέτρα, τότε μπορούσε να επιστρέψει πίσω χωρίς να το πληρώσει. Από τότε και μετά όσοι συνάδελφοι φίλοι κλπ επέστρεψαν από β κατηγορίας χώρα, πλήρωσαν το τεστ. 

Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου σου πριν πετάξεις. 

Εχεις δικιο . Ετσι ειναι τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με τα τεστ αλλα σχετικο με την ζωη στην Κυπρο, η "αυρα" που μου αφηνει ειναι στυλ χαλαρης ζωης στα 90s.

Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο μου αφηνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι άσχημο το κλίμα αλλά αν είναι να ζεις σε τροπικό κλίμα καλύτερα στην Κύπρο παρά στην Αθήνα, στη μεγάλη πόλη βασανίζεσαι παραπάνω. Οι ρυθμοί της ζωής και μένα μου φάνηκαν πολύ χαλαροί και γενικά άκουσα πως Αθηναίοι απο μεγάλες εταιρίες ζητούν "μετάθεση" στην Κύπρο για αυτό τον λόγο. Αυτό που δε ξέρω είναι πόσο δύσκολο είναι για Έλληνες να κάνουν παρέα με Κυπραίους χωρίς κάποια σύνδεση με την Κύπρο, αν πας κομήτης με άλλα λόγια πόσο εύκολο είναι να κοινωνικοποιηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα που δεν μαρεσει ο βρωμοχειμωμας το κλίμα είναι ότι καλύτερο. Οι άλλοι στολίζουν δέντρα και εγώ είμαι παραλία. αν δεν ήταν ο κοβιντ ακόμα παραλία θα πήγαινα. αλλά γούστα είναι αυτά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Ασχετο με τα τεστ αλλα σχετικο με την ζωη στην Κυπρο, η "αυρα" που μου αφηνει ειναι στυλ χαλαρης ζωης στα 90s.

Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο μου αφηνει.

προσωπικα δεν θεωρω οτι ειναι χαλαρα ζωη τωρα αν θες να πεις σε σχεση με την αθηνα θεσαλλονικη θα συμφωνουσα. εργασιακα παντως αν και φαινονται πιο ψηλοι μισθοι στο τελος της μερας βαση του κοστους ζωης  απλα ειναι λιγο πιο πανω απο ελλαδδα μισθολογικα, μην μιλησω για τα ενοικια και το υποχρεωτικο αυτοκινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στην Αθήνα πάντως υποχρεωτικό είναι το αυτοκίνητο. Εκτός αν είσαι τόσο κωλόφαρδος και μένεις και δουλεύεις διπλα σε μετρό. Που και πάλι απλά τη βολεύεις για ένα διάστημα μέχρι να είσαι πιο άνετος οικονομικά. Δε ξέρω σχεδόν κανέναν γνωστό μου να μην έχει αυτοκίνητο...

Εμένα πάντως μου αρέσε ποσο car-friendly είναι η Κύπρος :P

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ψάχνομαι από καιρό να μετακομίσω Κύπρο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ασχολείται με τον κλάδο των κατασκευών και έχει εικόνα , αν υπάρχουν ακόμη ευκαιρίες για εργοδότηση εκεί.αοο έρευνα που έκανα υπάρχουν αγγελίες αλλά ήθελα και μια γνώμη από κάποιο εκεί.

Κάθε σχόλιο δεκτό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Edit : https://inbusinessnews.reporter.com.cy/financials/cyprus/article/266888/mazikes-apolyseis-ston-kataskevastiko-klado

Επεξ/σία από stepetrakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 3:17 ΜΜ, stepetrakis είπε

ε τον κλάδο των κατασκευών και έχει εικόνα , αν υπάρχουν ακόμη ευκαιρίες για εργοδότηση εκεί

Εξαρτάται τι είδους εργασία εννοείς. Η Κύπρος υποφέρει από καλούς τεχνίτες και αυτοί πάντα χρειάζονται.

Σίγουρα έχει μειωμένη κίνηση, η οποία θα γίνει πιο εμφανής στο προσεχές διάστημα, και ακόμα χειρότερη αν χαθεί και αυτή η σεζόν.

Και λογικό, αφού ο τουρισμός είναι η μεγαλύτερη "βιομηχανία" της Κύπρου, να παίρνει μπάλα και τα υπόλοιπα που τρέφονται από αυτόν.

Επίσης, ευκαιρίες είναι επειδή δεν έχεις δουλειά πάνω, νοικιάζεις ήδη, και είστε ζευγάρι που θέλετε να φύγετε μαζί. Μην περιμένεις να κατέβεις, να δουλέψεις 2 χρόνια και να ανέβεις πάνω με χρήματα για να ανοίξεις επιχείρηση.

Ξαναλέω, τα πάντα εξαρτώνται από το τι εργασία κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...