Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alexanag87 είπε

Καλησπέρα. Μισθοί 13. Ενοίκια έχω δει να παίζουν σε λογικές τιμές σχετικά με Λευκωσία και Λεμεσό πάντα. Αυτοκίνητο ναι, είναι η πρώτη σκέψη. Τα περί γάμου, βλέπουμε!

Με το καλό! Και να θυμάσαι 2 πράγματα : 1) φθηνά εισιτήρια για πηγαινέλα είναι όσα κοστίζουν κάτω από 100€, 2) Blue pine (THE place)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2020 στις 8:42 ΜΜ, csontheline είπε

Με το καλό! Και να θυμάσαι 2 πράγματα : 1) φθηνά εισιτήρια για πηγαινέλα είναι όσα κοστίζουν κάτω από 100€, 2) Blue pine (THE place)

Απ ότι είχα δει και παλιότερα, πήγαινε έλα ήταν κάπου στα 120 τα φθηνότερα. Καλά, αναλόγως και την εποχή πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,

έχω μία υποψήφια πρόταση για Λεμεσό 30k-35k€ το χρόνο (Στην Ελλάδα έχω μισθό 1000€). Μένω με την κοπέλα μου που έμεινε άνεργη πριν την καραντίνα.

Κάνω σκέψεις για μετάβαση στην Κύπρο και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Δεν ξέρω αν αυτό το εισόδημα θα είναι επαρκές για 2 άτομα τουλάχιστον στην αρχή μέχρι η κοπέλα μου να βρει δουλειά  (μου είπανε λόγω της προυπηρεσιας της οτι δε θα δυσκολευτεί).

Eπίσης γενικά κατα πόσο είναι δύσκολη η προσαρμογή στην αρχή και αν υπάρχουν κάποιες συμβουλές.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dali11 είπε

Καλησπέρα και από εμένα,

έχω μία υποψήφια πρόταση για Λεμεσό 30k-35k€ το χρόνο (Στην Ελλάδα έχω μισθό 1000€). Μένω με την κοπέλα μου που έμεινε άνεργη πριν την καραντίνα.

Κάνω σκέψεις για μετάβαση στην Κύπρο και θα ήθελα τη βοήθεια σας.
Δεν ξέρω αν αυτό το εισόδημα θα είναι επαρκές για 2 άτομα τουλάχιστον στην αρχή μέχρι η κοπέλα μου να βρει δουλειά  (μου είπανε λόγω της προυπηρεσιας της οτι δε θα δυσκολευτεί).

Eπίσης γενικά κατα πόσο είναι δύσκολη η προσαρμογή στην αρχή και αν υπάρχουν κάποιες συμβουλές.

Σας ευχαριστώ.

Καταρχας να εχεις δικο σου μεταφορικο. Εκει δεν εχει μετρό και λεωφορεία. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΜΑΞΙ

Καλο ειναι να κανεις μια ιδιωτικη ασφαλεια υγειας γιατι θα ταλαιπωρηθεις αρκετά με την υγεια που ειναι αρκετα δυσκολη εκει ειδικα στα δημοσια νοσοκομεια, οποτε κανε αυτο να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Από άλλο φορουμ και απο παιδι που ζει στη Κυπρο βρηκα αυτα και στα παραθέτω:

Θετικά
-Οι μικρές αποστάσεις συγκριτικά με Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
-Χειμώνα δεν βιώνεις έντονο, είναι καλοκαίρι από Απρίλη μέχρι και τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη.
-Ενδείκνυται για οικογενειακή ζωή, είναι πιο ήρεμοι οι ρυθμοί της καθημερινότητας.
-Δεν έχει εγκληματικότητα  σε επίπεδο να ανησυχείς μήπως και σε κλέψουν στο δρόμο ή να φοβάσαι να κυκλοφορείς έξω τα χαράματα. Κλέφτες στα σπίτια δεν είναι σύχνο φαινόμενο, αλλά υπάρχει σίγουρα.
-Έχει καλύτερες επαγγελματικές ευκαιρίες με υψηλότερους μισθούς και δυνατότητα ανέλιξης σε σύντομο χρονικό διάστημα

Αρνητικά
-Δεν έχει συγκοινωνίες όπως στην Ελλάδα. Το αυτοκίνητο στη Κύπρο θεωρείται απαραίτητο. Τα λεωφορεία σταματάνε στις 21:25 τις καθημερινές και τα Σ/Κ στις 18:00 περίπου. Καμία φορά μπορεί να μην περάσει κι όλας.
-Έχει πολλή ζέστη, ειδικά Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο-μέσα Σεπτέμβρη
-Το κόστος ενοικίασης εδώ είναι υψηλό. Στην Λευκωσία, διαμέρισμα [στούντιο] κάτω από 400 ευρώ/μήνα αν βρεις είσαι πάρα πολύ τυχερός. Ενδεικτικά ένα μονάρι είναι από 450-600 ανάλογα, και κάθε έξτρα δωμάτιο ανεβάζει και την τιμή σημαντικά. Στη Λεμεσό είναι ακόμα ακριβότερα. Στις υπόλοιπες επαρχίες, λίγο φθηνότερα.

Το σούπερ μάρκετ είναι στα ίδια επίπεδα με Ελλάδα. Το λεωφορείο είναι 1.50 η μονή διαδρομή και 40 ευρώ το μηνιαίο (φοιτητής έχει 50% έκπτωση). Το ταξί είναι ακριβό, ενδεικτικά μία απόσταση 10 λεπτών θα σου κοστίσει 13-15 ευρώ. Τα φαρμακεία είναι πολύ ακριβά  και οι Ιατροί. Πολύς κόσμος αγοράζει φάρμακα από Ελλάδα καθώς  οι τιμές είναι χ2,χ3,χ5 ανάλογα το φάρμακο. Οι επισκέψεις στους ιδιωτικούς ιατρούς επίσης είναι πολύ ακριβές. Δημόσια Νοσοκομεία υπάρχουν, 10 ευρώ πληρώνεις αλλά περιμένεις ώρες και δεν είναι καλά. Σε Ιδιωτικά Νοσοκομεία πηγαίνουν οι περισσότεροι, που είναι ακριβά. Αν εργάζεσαι, μπορείς να εγγραφείς στο ΓεΣυ (αφαιρείται από το μισθό σου ένα ποσό και το υπόλοιπο το καλύπτει ο εργοδότης), που καλύπτει τα έξοδά σου σε επισκέψεις Ιατρών κλπ. Πληρώνεις κάποια λίγα ευρώ την επίσκεψη.

Τώρα σε θέμα λογαριασμών για το σπίτι. Είναι πιο φθηνό το νερό (10-12 ευρώ το μήνα), και λίγο το ρεύμα (40-50 ευρώ). Το Ίντερνετ θέλεις 30 ευρώ περίπου το μήνα. Αν και έχει διάφορα πακέτα.

Τα μπαρ, club κλπ κλείνουν στις 2-3 το πρωί. Να βγεις έξω να φας, να πιεις μπορείς να βρεις με 3 ευρώ το ποτό (μία μπύρα), ωστόσο μπορείς να βρεις και ποτό με 15-20 ευρώ. Ανάλογα το κατάστημα στο οποίο θα πας. Έχει φθηνά, μεσαίας κλίμακας και ακριβά. Πίτσα με 5 ευρώ βρίσκεις, έχει και με 20 ανάλογα το κατάστημα πάλι. Πίτα σουβλάκι έχει και με 2.5 ευρώ έχει και με 6... Γενικά, είναι πιο ακριβά από Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Σχετικά με την υγεία θα έχω ιδιωτική ασφάλιση απο την εταιρία. Τώρα επίσης η νυχτερινή ζωή δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατι κοιτάω να νοικοκυρευτώ (οικογένεια κτλπ) και δεν είμαι και τέτοιος τύπος.

Αρα απο οτι καταλαβαίνω οικονομικά θα είμαστε οκ. Οχι Ωνάσηδες αλλά σχετικά άνετοι.

Όσον αφορά αυτοκίνητο είχα στο μυαλό μου να αγοράσω εκεί για αρχή κάτι ίσα ίσα να κινούμαι και βλέπουμε στην πορεία. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τη σύντροφο που ναι μεν οδηγάει αλλά ελάχιστα και με φόβο στην Ελλάδα οπότε δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ αυτό.
Από οτι κατάλαβα δε μένεις μόνιμα εκεί οπότε θα ήθελα και κάποια άποψη απο κάποιον που μένει εκεί και αν είναι εύκολη η προσαρμογή/μετάβαση.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dali11 είπε

Όσον αφορά αυτοκίνητο είχα στο μυαλό μου να αγοράσω εκεί για αρχή κάτι ίσα ίσα να κινούμαι και βλέπουμε στην πορεία. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τη σύντροφο που ναι μεν οδηγάει αλλά ελάχιστα και με φόβο στην Ελλάδα οπότε δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ αυτό.

Το νου σου γιατι οδηγανε "αναποδα".

Εγω μεσα σε 1-2 μερες το ειχα συνηθισει.

Δεν μενω μονιμα αλλα πηγαινω καθε χρονο καθως ειναι τα πεθερικα μου εκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αρκετοι ελλαδιτες που για διαφορους λογους δεν αντεχουν τη ζωη εδω. Προσωπικα δεν εχω θεμα, οχι βεβαια οτι δεν υπαρχουν πραγματα που θα ηθελα να ειναι οπως στην Ελλαδα αλλα it goes with the territory. Οι μετακινησεις απαιτουν ιδιωτικο μεσο ως επι το πλειστον, δυσκολα θα σε βολεψουν τακτικα λεωφορεια εκτος αν μενεις πανω σε αξονα. 

Τα λεφτα ακουγονται καλα, σαφως καλυτερα απο αυτα που αναφερεις Ελλαδα. Δε ξερω βεβαια ποιος ειναι ο τομεας σου. Αν δουλεψει και η κοπελα σε καποια στιγμη θα ειστε εως αρκετα καλα. Η Λεμεσος δυστυχως εχει ευρωπαικα ενοικια με τη Λευκωσια να ακολουθει. Αμα ειστε αποφασισμενοι καντε τη κινηση, αν ειστε πολυ ερωτευμενοι με την Ελλαδα μαλλον οχι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dali11 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Σχετικά με την υγεία θα έχω ιδιωτική ασφάλιση απο την εταιρία. Τώρα επίσης η νυχτερινή ζωή δεν με απασχολεί ιδιαίτερα γιατι κοιτάω να νοικοκυρευτώ (οικογένεια κτλπ) και δεν είμαι και τέτοιος τύπος.

Αρα απο οτι καταλαβαίνω οικονομικά θα είμαστε οκ. Οχι Ωνάσηδες αλλά σχετικά άνετοι.

Όσον αφορά αυτοκίνητο είχα στο μυαλό μου να αγοράσω εκεί για αρχή κάτι ίσα ίσα να κινούμαι και βλέπουμε στην πορεία. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τη σύντροφο που ναι μεν οδηγάει αλλά ελάχιστα και με φόβο στην Ελλάδα οπότε δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ αυτό.
Από οτι κατάλαβα δε μένεις μόνιμα εκεί οπότε θα ήθελα και κάποια άποψη απο κάποιον που μένει εκεί και αν είναι εύκολη η προσαρμογή/μετάβαση.

Ευχαριστώ και πάλι.

προφανως ειναι η ευκολοτερη μετα την εσωτερικη μεταναστευση. Δεν εχεις προβλημα με τη γλωσσα και τα συνηθεια/εθνικες γιορτες πανω κατω τα ιδια.

Στην αρχη εχει λιγο τρεξιμο να εγγραφεις στο δημο σου και να βγαλεις εκει τρ λογαριασμο αλλα το βασικο ειναι το σπιτι. Προσοχη με υγρασια και να προτιμας κατασκευες μετα το 1990 και μακρυα απο εστιατορια/χωρους διασκεδασης στην ιδια οικοδομη μιας και ειναι ανοικτα ολο το χρονο και δουλευουν αργα (φασαρια)

εχω γραψει και αλλα (νερο/οδηγηση κτλ) σε αυτο το νημα οποτε μπορεις να διαβασεις.

Παντως μη το σκεφτεσαι και πολυ γιατι προφανως οι μισθοι χρονο με το χρονο πεφτουν και αν ειναι να κανεις το βημα καντε το τωρα που ειστε νεοι (οσο περνανε τα χρονια δυσκολευομαστε για τετοιες αποφασεις)

στη τελικη οπως εχω πει και σε αλλα παιδια που ηρθαν -αλλα ριζωσαν- μενεις 1-2 χρονια για τα χρηματα/προυπηρεσια και μετα επιστρεφεις

 

καλη τυχη

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30Κ / έτος = 2500 / μήνα. 

Αν είναι μεικτά, τότε περίπου 2000 / μήνα. Ενοίκιο υπολογίζεις περίπου στα 1000 για μονάρι ή δυάρι. Αν επιλέξεις να μείνεις εκτός Λεμεσού (ανάλογα και την εργασία σου), μπορεί να πέσεις και στο μισό. Έξοδα σπιτιού ~150 με 200 /μήνα. Σίτιση (εντός σπιτιού) περίπου 300 / άτομο / μήνα ή 500 / 2 άτομα / μήνα. 

Αυτοκίνητα βρίσκεις εύκολα, αλλά συντηρημένα από κύπριους μηχανικούς.

Η κίνηση τις ώρες αιχμής φτάνει να σου τριπλασιάζει (ενίοτε πέντα) τους χρόνους μετακίνησης. 

Το ΓεΣΥ είναι το πασοκικό ΙΚΑ. Μην το φοβηθείς, έχει και αμώ τις καλύψεις.

Δουλειές του ποδαριού (φούρνος, σούπερ μάρκετ κλπ) βρίσκεις σε 3 μέρες.

Η Λεμεσός είναι το Μαϊάμι της Κύπρου, αλλά απίστευτη υγρασία. 

Αν ήδη το σκέφτεσαι, τότε έχεις έρθει και δεν το ξέρεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ελλαδίτες φοιτητεςπου σπουδάζουν στην Κυπρο και θα επιστρεψουν στην Ελλαδα, για τις διακοπες των Χριστουγεννων υπαρχει καποια προβλεψη για το που θα πρεπει να κανουν το τεστ που απαιτειται για την εισοδο στην Ελλαδα ;

Θα πρεπει ή ιδιοι να καλυψουν το κοστος του τεστ ή υπαρχει προβλεψη να γινει στο αεροδρομιο εισοδου ή στην Κυπρο δωρεαν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το πληρώνεις και για να πας Ελλάδα και για να έρθεις ξανά πίσω. 

Για Επιστροφη στην Κύπρο δεν το πληρωνεις εαν εχεις κίτρινο χαρτι μονιμου κατοικου, που εχουν και οι φοιτητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και το πληρώνεις ότι χαρτί και να έχεις ακόμα και αν είσαι κύπριος. Αν η χώρα από την οποία έρχεσαι είναι Β κατηγορία, έρχεσαι μόνο με τεστ το οποίο και το πληρώνεις και θα πρέπει να το έχεις πριν έρθεις ή θα στο κάνουν στο αεροδρόμιο με πληρωμή. 

Αυτό υπάρχει από τον Αύγουστο όταν η Ελλάδα πήγε Β κατηγορία. 

Ψάξε το λίγο πιο καλά γιατί μάλλον θα πρέπει να μείνεις και 7 μέρες καραντίνα αν είναι αρνητικό και 21 αν είναι θετικό. Για αυτό όμως δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

φυσικά και το πληρώνεις ότι χαρτί και να έχεις ακόμα και αν είσαι κύπριος. Αν η χώρα από την οποία έρχεσαι είναι Β κατηγορία, έρχεσαι μόνο με τεστ το οποίο και το πληρώνεις και θα πρέπει να το έχεις πριν έρθεις ή θα στο κάνουν στο αεροδρόμιο με πληρωμή. 

Αυτό υπάρχει από τον Αύγουστο όταν η Ελλάδα πήγε Β κατηγορία. 

Ψάξε το λίγο πιο καλά γιατί μάλλον θα πρέπει να μείνεις και 7 μέρες καραντίνα αν είναι αρνητικό και 21 αν είναι θετικό. Για αυτό όμως δεν είμαι σίγουρος. 

Η ερώτηση ηταν για μετάβαση απο Κύπρο σε Ελλάδα. 

Οταν καποιος επιστρέφει απο Ελλάδα σε Κύπρο, το τεστ μπορεί να γινει στο αεροδρόμιο υποδοχης. Αν ειναι πολιτης της Κυπριακής Δημοκρατίας ή μονιμος κατοικος Κύπρου, κανει το τεστ χωρις να πληρωσει. Αυτο ειναι τσεκαρισμενο και διαπιστωμενο στην πραξη. Το αντίστροφο ρωτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...