Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/5/2020 στις 4:47 ΜΜ, johnyboy είπε

πλέον στην Κύπρο από την πρώτη μέρα που πιάνεις δουλειά έχεις και ιατροφαρμακευτικη ασφάλιση από το κράτος. είναι πλέον υποχρεωτικό όπως και στην Ελλάδα. λογικά από πέρσι θα έχεις παραπάνω κρατήσεις στον μισθό σου λόγο της ιφ. θα πρέπει λογικά να σε καλύπτει για την Κύπρο 

 

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Αυτό δεν ισχύει. Εγγράφεσαι και πληρώνεις συμμετοχή στο ΓεΣΥ (Γενικό Σύστημα Υγείας) από την πρώτη ημέρα της εργοδότησής σου. 

Υπό κανονικές συνθήκες, η αποκοπή φαίνεται στο απόκομμα μισθοδοσίας σου. Ζήτα το από τον εργοδότη σου.

Ευχαριστώ για τα παραπάνω, αν και απο το δικηγορικό γραφείο που μίλησα στην Κύπρο μου είπανε οτι δεν έχω αυτομάτως περίθαλψη και οτι θα πρέπει να προβώ σε διαδικασίες για να αποκτήσω. Μου φαίνεται θα ταλαιπωρηθώ πολύ να βγάλω άκρη με αυτο το ζήτημα. Θα απευθυνθώ στο ΓεΣΥ μπας και γίνει τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θες το yellow slip για να γραφτείς στο γεσυ. το yellow slip είναι ένα χαρτί ότι ζεις μόνιμα Κύπρο. με αυτό το χαρτί πας σε κεπ ή κοινωνικές ασφαλίσεις και (χοντρικά, δεν θυμάμαι ακριβώς), δηλώνεις το yellow slip στις κοινωνικές ασφαλισεις. μετά μπαίνεις στο site του γεσυ και με τον αριθμό του yellow slip κάνεις εγγραφή. μετά πρέπει να βρεις γιατρό που να έχει κενές θέσεις και να σε δεχτεί. πρέπει να πας και να σε δει κιόλας για να ολοκληρωθεί το τυπικό αλλά εγώ δεν ασχολήθηκα μέχρι εκεί γιατί έχω και ομαδικό από την εταιρεία.

 

όλα αυτά από την Ελλάδα δεν γίνονται. διότι το yellow slip το βγάζεις στο μεταναστευσης. ακούγεται τραγικό αλλά σε μια μέρα γίνεται αν έχεις όλο το χαρτομανι. 

Επεξ/σία από johnyboy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

θες το yellow slip για να γραφτείς στο γεσυ. το yellow slip είναι ένα χαρτί ότι ζεις μόνιμα Κύπρο. με αυτό το χαρτί πας σε κεπ ή κοινωνικές ασφαλίσεις και (χοντρικά, δεν θυμάμαι ακριβώς), δηλώνεις το yellow slip στις κοινωνικές ασφαλισεις. μετά μπαίνεις στο site του γεσυ και με τον αριθμό του yellow slip κάνεις εγγραφή. μετά πρέπει να βρεις γιατρό που να έχει κενές θέσεις και να σε δεχτεί. πρέπει να πας και να σε δει κιόλας για να ολοκληρωθεί το τυπικό αλλά εγώ δεν ασχολήθηκα μέχρι εκεί γιατί έχω και ομαδικό από την εταιρεία.

όλα αυτά από την Ελλάδα δεν γίνονται. διότι το yellow slip το βγάζεις στο μεταναστευσης. ακούγεται τραγικό αλλά σε μια μέρα γίνεται αν έχεις όλο το χαρτομανι. 

Ελλαδίτες φοιτητές στην Κύπρο, που φυσικά έχουν το κίτρινο χαρτί, μπορούν να γραφτούν στο ΓεΣΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alfeios είπε

Ελλαδίτες φοιτητές στην Κύπρο, που φυσικά έχουν το κίτρινο χαρτί, μπορούν να γραφτούν στο ΓεΣΥ;

Δεν έχω ιδέα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα κι από εμένα. Γνώμες αν έχετε την όρεξη σας παρακαλώ. Έκατσε δουλειά για Λάρνακα, μισθός 1170 καθαρά για Logistics. Αύξηση κάθε χρόνο απ ότι μου είπαν, ιδιωτική ασφάλεια συν κάποια κουπόνια (για μάρκετ απ ότι κατάλαβα). Ελλάδα έχω δουλειά, αλλά κλασσικά: 603 καθαρά, συν κάποια Σάββατα για να πιάσω τα 700. Με εργολαβική εταιρία μάλιστα νοικιασμένος σε μεγάλο Όμιλο. Σαν να λέμε από προοπτική κλάψτα. Ετών 32 με σχέση χωρίς παιδιά κλπ και τέτοια βάρη. Μένω ή φεύγω φίλοι? Τα φώτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εσυ το ξερεις.

Φιλος εφυγε σε παρομοιες δουλειες με εσενα και ειναι πολυ ευχαριστημενος ασε που αλλαξε και εταιρεια και πλεον ειναι στα 2κ+ καθαρα..

Αλλες προοπτικες εκει.

Το θεμα ειναι.. Τι εχεις να χασεις? Αντε και δεν σ αρεσει, τουλαχιστον θα το δοκιμασεις, αλλιως θα εισαι μια ζωη στα 700 και θα λες γιατι δεν το δοκιμασα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giwfys είπε

Αυτο εσυ το ξερεις.

Φιλος εφυγε σε παρομοιες δουλειες με εσενα και ειναι πολυ ευχαριστημενος ασε που αλλαξε και εταιρεια και πλεον ειναι στα 2κ+ καθαρα..

Αλλες προοπτικες εκει.

Το θεμα ειναι.. Τι εχεις να χασεις? Αντε και δεν σ αρεσει, τουλαχιστον θα το δοκιμασεις, αλλιως θα εισαι μια ζωη στα 700 και θα λες γιατι δεν το δοκιμασα

Και μπορεί πιο ευκολα να βρει και η κοπέλα μια δουλεια εκει. Αν ερθει μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexanag87 είπε

Καλησπέρα κι από εμένα. Γνώμες αν έχετε την όρεξη σας παρακαλώ. Έκατσε δουλειά για Λάρνακα, μισθός 1170 καθαρά για Logistics. Αύξηση κάθε χρόνο απ ότι μου είπαν, ιδιωτική ασφάλεια συν κάποια κουπόνια (για μάρκετ απ ότι κατάλαβα). Ελλάδα έχω δουλειά, αλλά κλασσικά: 603 καθαρά, συν κάποια Σάββατα για να πιάσω τα 700. Με εργολαβική εταιρία μάλιστα νοικιασμένος σε μεγάλο Όμιλο. Σαν να λέμε από προοπτική κλάψτα. Ετών 32 με σχέση χωρίς παιδιά κλπ και τέτοια βάρη. Μένω ή φεύγω φίλοι? Τα φώτα σας...

Επρεπε να έχεις κλείσει ήδη θέσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexanag87 είπε

Αυτό σκεφτόμαστε κι οι δύο...

Και απο οτι μου ειπαν προσφατα, ειναι πολυ φθηνα και τα τραπεζια του γαμου εκει. Παραδοξως πολυ φθηνα ... :)😃😃😃😃😃😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, giwfys είπε

Αυτο εσυ το ξερεις.

Φιλος εφυγε σε παρομοιες δουλειες με εσενα και ειναι πολυ ευχαριστημενος ασε που αλλαξε και εταιρεια και πλεον ειναι στα 2κ+ καθαρα..

Αλλες προοπτικες εκει.

Το θεμα ειναι.. Τι εχεις να χασεις? Αντε και δεν σ αρεσει, τουλαχιστον θα το δοκιμασεις, αλλιως θα εισαι μια ζωη στα 700 και θα λες γιατι δεν το δοκιμασα

Αν εξαιρέσεις αυτά που φυσιολογικά σκέφτεται ο καθένας (οικογένεια, φίλους κλπ), τίποτα δεν έχω να χάσω. Σε μια χώρα που δεν αφήνει περιθώρια για όνειρα, έναν ελεεινό μισθό, μια συνεχή κινδυνολογία στα εργασιακά και πολύ άργησα να το ψάξω για έξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έρθεις χτες, ειδικά με τέτοιον μισθό (για αρχή) και παροχές. Και να διευκρινίσεις αν είναι Χ12 ή Χ13 οι μισθοί (εδώ δεν είναι υποχρεωτικοί οι 13ος και 14ος).

Η Λάρνακα έχει και αρκετά φθηνά ενοίκια, σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις.

Αυτοκίνητο να ψάξεις ένα που να κινείται και στην συνέχεια να ψάξεις από Λευκωσία.

Να έχεις στα υπόψην σου ότι έρχεσαι στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Δεν πας σε άλλον νομό της χώρας μας, αλλά σου επιτρέπει ένα άλλο κράτος να εργαστείς σε αυτό με τα συν και τα πλην.

Στις 1/6/2020 στις 11:41 ΜΜ, alfeios είπε

Και απο οτι μου ειπαν προσφατα, ειναι πολυ φθηνα και τα τραπεζια του γαμου εκει. Παραδοξως πολυ φθηνα ... :)😃😃😃😃😃😃😃

Αντιθέτως, εγώ έμαθα ότι κοπανάνε στο κεφάλι. Και μόνο αγνώστους αφήνουν έξω από τους καλεσμένους, γιατί -άτυπα- δίνουν πάνω από 150€ δώρο γάμου έκαστος καλεσμένος/ζευγάρι/οικογένεια. Άρα πληρώνεις πολλά στην δεξίωση, για να λάβεις πολύ περισσότερα (γυφτονοοτροπία, αλλά what you can do...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, csontheline είπε

Να έρθεις χτες, ειδικά με τέτοιον μισθό (για αρχή) και παροχές. Και να διευκρινίσεις αν είναι Χ12 ή Χ13 οι μισθοί (εδώ δεν είναι υποχρεωτικοί οι 13ος και 14ος).

Η Λάρνακα έχει και αρκετά φθηνά ενοίκια, σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις.

Αυτοκίνητο να ψάξεις ένα που να κινείται και στην συνέχεια να ψάξεις από Λευκωσία.

Να έχεις στα υπόψην σου ότι έρχεσαι στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Δεν πας σε άλλον νομό της χώρας μας, αλλά σου επιτρέπει ένα άλλο κράτος να εργαστείς σε αυτό με τα συν και τα πλην.

Αντιθέτως, εγώ έμαθα ότι κοπανάνε στο κεφάλι. Και μόνο αγνώστους αφήνουν έξω από τους καλεσμένους, γιατί -άτυπα- δίνουν πάνω από 150€ δώρο γάμου έκαστος καλεσμένος/ζευγάρι/οικογένεια. Άρα πληρώνεις πολλά στην δεξίωση, για να λάβεις πολύ περισσότερα (γυφτονοοτροπία, αλλά what you can do...).

Για τα δωρα γαμου αυτο μου ειπαν κι εμενα, μονο σε χρημα τα δινουν. Αλλα τον Σεπτέμβρη που ημουν εκει ο συνομιλητής μου επεμενε οτι το κοστος για τρσπεζι γαμου σε ταβέρνα- εστιατόριο (όχι σε ξενοδοχείο) δεν ξεπερνά τα 10€ το ατομο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, csontheline είπε

Να έρθεις χτες, ειδικά με τέτοιον μισθό (για αρχή) και παροχές. Και να διευκρινίσεις αν είναι Χ12 ή Χ13 οι μισθοί (εδώ δεν είναι υποχρεωτικοί οι 13ος και 14ος).

Η Λάρνακα έχει και αρκετά φθηνά ενοίκια, σε σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις.

Αυτοκίνητο να ψάξεις ένα που να κινείται και στην συνέχεια να ψάξεις από Λευκωσία.

Να έχεις στα υπόψην σου ότι έρχεσαι στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Δεν πας σε άλλον νομό της χώρας μας, αλλά σου επιτρέπει ένα άλλο κράτος να εργαστείς σε αυτό με τα συν και τα πλην.

Αντιθέτως, εγώ έμαθα ότι κοπανάνε στο κεφάλι. Και μόνο αγνώστους αφήνουν έξω από τους καλεσμένους, γιατί -άτυπα- δίνουν πάνω από 150€ δώρο γάμου έκαστος καλεσμένος/ζευγάρι/οικογένεια. Άρα πληρώνεις πολλά στην δεξίωση, για να λάβεις πολύ περισσότερα (γυφτονοοτροπία, αλλά what you can do...).

Καλησπέρα. Μισθοί 13. Ενοίκια έχω δει να παίζουν σε λογικές τιμές σχετικά με Λευκωσία και Λεμεσό πάντα. Αυτοκίνητο ναι, είναι η πρώτη σκέψη. Τα περί γάμου, βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...