Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, manossnt είπε

Δεν καταλαβαινω πως το εννοεις αυτο ....

το εννοω με την αποψη οτι περιμενεις πενθημερο και 8ωρο και θα ανακαλυψεις οταν ερθεις οτι θα ναι 6ημερο και 9ωρο στην καλυτερη περιπτωση.... και οτι περιμενεις οτι ο μισθος θα ναι οσα σου ειπαν ενω τωρα οπως παει η κατασταση ξεκινησαν οι επιχειρηματιες να πιεζουν και μειωσεις μισθων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, forgotten είπε

το εννοω με την αποψη οτι περιμενεις πενθημερο και 8ωρο και θα ανακαλυψεις οταν ερθεις οτι θα ναι 6ημερο και 9ωρο στην καλυτερη περιπτωση.... και οτι περιμενεις οτι ο μισθος θα ναι οσα σου ειπαν ενω τωρα οπως παει η κατασταση ξεκινησαν οι επιχειρηματιες να πιεζουν και μειωσεις μισθων....

Οποτε δεν αξιζει να μεταναστεύει κανεις Κυπρο κατα τη γνωμη σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manossnt είπε

Οποτε δεν αξιζει να μεταναστεύει κανεις Κυπρο κατα τη γνωμη σου....

αξιζει να μεταναστευσεις αν βρεις δουλεια που θα σου προσφερει τουλαχιστο 1200 σε πολη οπως παφο και λαρνακα οπου το κοστος ζωης ειναι ακομα λογικο . Δυστυχως στη κυπρο ο ιδιωτικος τομεας μονο στα χαρτια αποδιδει στον εργαζομενο οτι υποσχεται , απο την πλευρα πχ της αδερφης μου ο επιχειρηματιας δηλωνε οτι εργαζοταν 30 ωρες την βδομαδα και οτι επαιρνε 700 ευρω ενω δουλευε 42 , μαλιστα τους εβαλε να υπογραψουν οτι παρελαβαν 13 μισθο , και αυτο μιλαμε απο εταιρεια που υποτιθεται ηταν και σοβαρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο φραγκοkillers, αλλά κρατάνε αρκετά το ωράριο (προσοχή να το τηρείς κι εσύ, μην το παίξεις καλός και καθίσεις λίγο υπερωρία). 

Σίγουρα είναι καλύτερα από Ελλάδα γιατί έχει ίδια κόστη (ή έστω παρόμοια) με λίγο ψηλότερους μισθούς. 

Προς τα που είναι το γυμναστήριο;

Βλέπω αρκετά διαμερίσματα με 400€, ίσως καταφέρεις να παζαρέψεις και χαμηλότερα. Δυστυχώς, αυτά γίνονται αν μένεις ήδη εδώ 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2020 στις 12:01 ΜΜ, manossnt είπε

Κοιτα κοιταζω γενικα στο μπαζαρακι ενοικια και οντως στη Λεμεσο ειναι τοσο το ενοικιο....βλεπω ομως και διαμερισματα που εχουν μονο ηλεκτρικες συσκευες και τα εχουν γυρω στα 500 550 ...και σκεφτομαι οτι ισως αξιζει να επενδυσω ενα ποσο να επιπλωσω ενα σπιτι και να ειναι χαμηλοτερο τ ενοικιο μου...Αν το ενοικιο ειναι 550 και ο μισθος 1160 δε βγαινει ;Τωρα στη Λευκωσια σπιτια χωρις επιπλα παιζουν στο 400 ...με την ιδια λογικη 1000 μισθος με 400 ενοικιο δε βγαινει ;Συν του οτι τωρα με ολη την ιστορια με τον ιο υποθετω οτι θα ειναι πιο δεκτικοι στο παζαρι στα ενοικια γιατι λογικα δε θα υπαρχει τοση ζητηση....

Η ζωή στην Κύπρο ειναι γενικά πιο ακριβή, δεν ειναι μονο τα ενοίκια. Ακομα και το σουπερ μαρκετ, ο καφές και το φαγητό έξω ειναι ακριβότερα από την Ελλάδα. Μονο η βενζίνη, το ιντερνετ (ειδικά αν στην περιοχη σου εξυπηρετει η Cablenet) και το ρευμα (αν δεν καταναλωνεις πανω απο 150 κιλοβατόρες το μηνα) ειναι φτηνότερα (βασικα η κιλοβατορα ειναι ακριβοτερη απλα δεν εχουν ασχετες χρεωσεις εδω επομενως για οσους δεν καινε πολυ βγαινει αρκετα φτηνοτερα). Από κει και πέρα δυσκολα μπορει να σου απαντήσει κανεις αν ζεις με 500-600 ή 1500 ευρώ διοτι οπως καταλαβαινεις εχει να κανει με το lifestyle του καθενός. Επομένως θα σου προτεινα να μπεις online σε καταστήματα/super market να παρεις ιδεα απο διάφορα έξοδα. Επίσης, εαν έρθεις με το καλό Κύπρο ισως θα ηταν καλο να μην κλεισεις σπιτι/διαμερισμα μακροπροθεσμα διοτι ειναι αρκετοι οσοι περιμενουν τις τιμες των ενοικιων να μειωθουν. Ακομα καλύτερα να βαλεις option δική σου.

Στις 16/1/2020 στις 10:12 ΠΜ, wizzy είπε

@johnyboy: Θα πρέπει να εγγραφείς στην Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού.

Επειδή το έκανα, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με λογιστικό γραφείο, στην Ελλάδα, που μπορεί να αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. Προσωπικά, δεν ήθελα να "τρέχω" χωρίς καθοδήγηση, οπότε πλήρωσα τον επαγγελματία, έκανα ό,τι μου είπε κι έγινε η δουλειά μου.

Είμαι κι εγώ στη διαδικασια φέτος , αν και με ολα αυτά με τον Covid με εχει παει πισω στο χρονοδιαγραμμα. Ελπιζω να δωσουν παρατάσεις. Στην Ελλάδα σου ζήτησαν 1) Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, 2) ενοικιαστηριο, 3) βεβαιωση εργοδοτη, 4) λογαριασμο ΑΗΚ, 5) Statement τραπεζας και 6) Βεβαιωση απο τις κοινωνικες ασφαλίσεις; Η και τιποτα άλλο; Ολα τα πήγες με σφραγιδα της Χαγης ή μονο το ΠΦΚ; Παρεπιπτοντως μου ειπαν οτι υπαρχει συμφωνια μεταξυ Ελλάδας-Κυπρου και δεν χρειαζεται σφραγιδα Χάγης, αλλά πολλές ΔΟΥ στην Ελλάδα δυστυχώς το ζητάνε, οπως αρκετές από αυτές ακομα ζητάνε και οτι αλλο χαρτι μπορουν να σκεφτουν.

Στις 11/4/2020 στις 11:42 ΠΜ, manossnt είπε

Καλημέρα παιδια!!!

Θα ηθελα να ρωτησω για εσας που γνωρίζεται καλυτερα το νησι....Θελω να ερθω Κυπρο για δουλεια...το μερος δε μου ειναι τοσο αγνωστο καθως ημουν στρατο εκει και επισης εχω γνωστους και σε Λεμεσο και Λευκωσια που μπορουν νε με βοηθησουν για αρχη ....Εχω κανει το κουμαντο μου και εχω βαλει αρκετα χρηματα στην ακρη για να ξεκινησω...Εχω κανει συνεντευξεις μεσω skype και ειχα θετικες απαντησεις σε δυο δουλειες...Μια στη Λεμεσο γραμματεας σε εταιρια με καθαρο μισθο 1160...και μια στη Λευκωσια ρεσεψιον σε ενα γυμναστηριο με 1000 καθαρο μισθο...Ξερω πως στη Λεμεσο ειναι ακριβοτερα τα ενοικια ομως ειναι και καλυτερη η ποιοτητα ζωης σε σχεση με τη Λευκωσια και γενικοτερα ειναι πολυ ομορφοτερη απο τη Λευκωσια και τις υπολοιπες πολεις....Στη Λευκωσια παλι υπαρχουν οικονομικοτερα ενοικια αλλα σαν πολη με ξενερωνει λιγο...Ακουω γνωμες λοιπον...Τι με συμφερει καλυτερα να κανω ;Προς τα που να παω; Γενικοτερα ειμαι της πολης ...Μου αρεσει να χανομαι μεσα σ αυτην...Θελω να υπαρχει κινηση αλλα παραλληλα να ειναι και ομορφο το μερος που θα μενω.....Ξερω οτι θα χρειαστω αυτοκινητο κατευθειαν οποτε αν μπορειτε πειτε μου και ποσο καιρο θα χρειαστει για να φτιαξω χαρτια κλπ και να μπορεσω να αγορασω ενα αυτοκινητακι;

Με 1160 ευρώ στη Λεμεσό δεν νομιζω πως θα τα βγαλεις περα.
Κινηση στην Κυπρο γενικά είναι σχετική οπου και να μενεις.... 
Οντως αυτοκινητο ειναι απαραιτητο, εγω, που στην Ελλάδα προχωρούσα ΠΟΛΥ, δοκιμασα 3 μηνες χωρις αμαξι και ταλαιπωρήθηκα αρκετά (καλοκαιρι στη Λεμεσο δεν μπορεις να περπατησεις ουτε μισο χιλιομετρο!). Η διαδικασία για την αγορά αυτοκινητου ειναι παρα πολύ ευκολη. Το μονο που θα χρειαστεις ειναι να εχεις ολοκληρωσει ασφαλεια του οχηματος που προτιθεσαι να αγορασεις στο ονομα σου. Πας με την βεβαιωση απο την ασφαλιστική, την ελληνικη αδεια οδηγησης και το διαβατηριο σου σε ενα ΚΕΠ μαζι με τον πωλητη του οχηματος και η μεταβιβαση ολοκληρωνεται μεσα σε μιση ωρα.

Επεξ/σία από seaboy11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα κάν ακόμα, αφού δεν θά πάω Ελλάδα τώρα σύντομα για να κάνω χαρτιά.

 

Το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό στην Κύπρο. Έχω παρατηρήσει διαφορές σε αρκετά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Δεν πήγα κάν ακόμα, αφού δεν θά πάω Ελλάδα τώρα σύντομα για να κάνω χαρτιά.

Το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό στην Κύπρο. Έχω παρατηρήσει διαφορές σε αρκετά πράγματα

Τα σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνά στην Κύπρο για τα περισσότερα προϊόντα. Εξαιρούνται τα φθηνά εισαγόμενα προϊόντα π.χ. νερό που η μικρή τιμή τους επιβαρύνεται από τα μεταφορικά. Για τις καλές τιμές βοηθάει ο χαμηλός ΦΠΑ και η απουσία ειδικών φόρων κατανάλωσης. π.χ. καφέδες, μπύρες, ποτά, κρασιά

Επεξ/σία από alfeios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, seaboy11 είπε

Η ζωή στην Κύπρο ειναι γενικά πιο ακριβή, δεν ειναι μονο τα ενοίκια. Ακομα και το σουπερ μαρκετ, ο καφές και το φαγητό έξω ειναι ακριβότερα από την Ελλάδα. Μονο η βενζίνη, το ιντερνετ (ειδικά αν στην περιοχη σου εξυπηρετει η Cablenet) και το ρευμα (αν δεν καταναλωνεις πανω απο 150 κιλοβατόρες το μηνα) ειναι φτηνότερα (βασικα η κιλοβατορα ειναι ακριβοτερη απλα δεν εχουν ασχετες χρεωσεις εδω επομενως για οσους δεν καινε πολυ βγαινει αρκετα φτηνοτερα). Από κει και πέρα δυσκολα μπορει να σου απαντήσει κανεις αν ζεις με 500-600 ή 1500 ευρώ διοτι οπως καταλαβαινεις εχει να κανει με το lifestyle του καθενός. Επομένως θα σου προτεινα να μπεις online σε καταστήματα/super market να παρεις ιδεα απο διάφορα έξοδα. Επίσης, εαν έρθεις με το καλό Κύπρο ισως θα ηταν καλο να μην κλεισεις σπιτι/διαμερισμα μακροπροθεσμα διοτι ειναι αρκετοι οσοι περιμενουν τις τιμες των ενοικιων να μειωθουν. Ακομα καλύτερα να βαλεις option δική σου.

Είμαι κι εγώ στη διαδικασια φέτος , αν και με ολα αυτά με τον Covid με εχει παει πισω στο χρονοδιαγραμμα. Ελπιζω να δωσουν παρατάσεις. Στην Ελλάδα σου ζήτησαν 1) Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, 2) ενοικιαστηριο, 3) βεβαιωση εργοδοτη, 4) λογαριασμο ΑΗΚ, 5) Statement τραπεζας και 6) Βεβαιωση απο τις κοινωνικες ασφαλίσεις; Η και τιποτα άλλο; Ολα τα πήγες με σφραγιδα της Χαγης ή μονο το ΠΦΚ; Παρεπιπτοντως μου ειπαν οτι υπαρχει συμφωνια μεταξυ Ελλάδας-Κυπρου και δεν χρειαζεται σφραγιδα Χάγης, αλλά πολλές ΔΟΥ στην Ελλάδα δυστυχώς το ζητάνε, οπως αρκετές από αυτές ακομα ζητάνε και οτι αλλο χαρτι μπορουν να σκεφτουν.

Με 1160 ευρώ στη Λεμεσό δεν νομιζω πως θα τα βγαλεις περα.
Κινηση στην Κυπρο γενικά είναι σχετική οπου και να μενεις.... 
Οντως αυτοκινητο ειναι απαραιτητο, εγω, που στην Ελλάδα προχωρούσα ΠΟΛΥ, δοκιμασα 3 μηνες χωρις αμαξι και ταλαιπωρήθηκα αρκετά (καλοκαιρι στη Λεμεσο δεν μπορεις να περπατησεις ουτε μισο χιλιομετρο!). Η διαδικασία για την αγορά αυτοκινητου ειναι παρα πολύ ευκολη. Το μονο που θα χρειαστεις ειναι να εχεις ολοκληρωσει ασφαλεια του οχηματος που προτιθεσαι να αγορασεις στο ονομα σου. Πας με την βεβαιωση απο την ασφαλιστική, την ελληνικη αδεια οδηγησης και το διαβατηριο σου σε ενα ΚΕΠ μαζι με τον πωλητη του οχηματος και η μεταβιβαση ολοκληρωνεται μεσα σε μιση ωρα.

Ευχαριστω για τιε πληροφοριες.....Σκεφτομαι μολις καταφερω να ερθω, να νοικιασω για κανενα 6μηνο στο κεντρο της Λευκωσιας που να ειμαι κοντα σχετικα στη δουλεια ωσπου να μαθω δρομους κλπ για να παρω το αυτοκινητο μου αργοτερα....βλεπω διαμερίσματα και υπαρχει ενα σαιτ που λέγεται ledra properties και εχει καλα διαμερισματακια σε λογικες τιμες που μπορεις να νοικιασεις και για μερικες μερες και για παραπανω..Εχετε ακουστα τιποτα γι αυτο ; Ενα αλλο θεμα ρε παιδια ποσο ασφαλη ειναι τα πραγματα στο κέντρο της Λευκωσιας ; Βλεπω και γινονται συχνα επεισοδια ...Ειδικα εκει κοντα στα συνορα...

Επισης ας μου πει καποιος αν υπαρχει ρατσισμος σε Ελλαδιτες απο τους Κυπριους ,γιατι αλλοι μου λενε ναι κι αλλοι οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ρατσισμός καθόλου. Πάντα μπορεί να πέσεις σε ρατσιστή αλλά αυτό είναι γενικό κακό. Όταν ήρθα εγώ και έμπαινα σε σελίδες για να βρω σπίτι όλοι οι μεσίτες μου λέγανε να κοιτάζω στο Facebook γιατί τα site δεν ήταν ενημερωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μισθός για λεμεσό δύσκολα...για λευκωσία καλύτερα. Αν θες να κάνεις μία αρχή στη Κύπρο κατέβα όποτε μπορείς και πολέμησε το. Για ρατσισμό περισσότερες φορές έχω ακούσει γκάφες και οτιναναι συμπεριφορές από ελλαδίτες παρά από τους κύπριους. Εφόσον έχεις υπηρετήσει εδώ ξέρεις μερικά πράγματα. Αμάξι βρίσκεις και φυσικά χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, seaboy11 είπε

Είμαι κι εγώ στη διαδικασια φέτος , αν και με ολα αυτά με τον Covid με εχει παει πισω στο χρονοδιαγραμμα. Ελπιζω να δωσουν παρατάσεις. Στην Ελλάδα σου ζήτησαν 1) Πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας, 2) ενοικιαστηριο, 3) βεβαιωση εργοδοτη, 4) λογαριασμο ΑΗΚ, 5) Statement τραπεζας και 6) Βεβαιωση απο τις κοινωνικες ασφαλίσεις; Η και τιποτα άλλο; Ολα τα πήγες με σφραγιδα της Χαγης ή μονο το ΠΦΚ; Παρεπιπτοντως μου ειπαν οτι υπαρχει συμφωνια μεταξυ Ελλάδας-Κυπρου και δεν χρειαζεται σφραγιδα Χάγης, αλλά πολλές ΔΟΥ στην Ελλάδα δυστυχώς το ζητάνε, οπως αρκετές από αυτές ακομα ζητάνε και οτι αλλο χαρτι μπορουν να σκεφτουν.

Δεν θυμάμαι, πέρασε πολύς καιρός που έκανα τη διαδικασία. Θα ψάξω και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Πρόσφατα ξεκίνησα νεα δουλειά σε εταιρία με έδρα στην Κύπρο, αλλά είμαι εργαζόμενος απο απόσταση και κατοικώ μόνιμα Ελλάδα. Η εταιρία πληρώνει κανονικά τις κοινωνικές ασφαλίσεις μου στην Κύπρο, αλλά αυτό δεν περιλαμβάνει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όπως γίνεται πχ στην Ελλάδα, γιατι στην Κύπρο χρειάζεσαι κάποια χρόνια προϋπηρεσίας για να εγγραφείς στο σύστημα υγείας. 

Ως μέλη της ΕΕ όμως, η Ελληνική δημοκρατία αναγνωρίζει τις κοινωνικές ασφαλίσεις που καταβάλλονται απο εμένα στο Κυπριακό κράτος και το αντιστροφο, οπότε παρότι διαμένω Ελλάδα και εργάζομαι στην Κύπρο, καλύπτομαι ασφαλιστικά στην Ελλάδα σαν να εργαζόμουν εδώ. Το πρόβλημα μου όμως είναι τί γίνεται με την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, μπορώ να θεωρηθώ ασφαλισμένος του ΙΚΑ στην Ελλάδα και να καλύπτομαι όπως οι άλλοι ασφαλισμένοι ή όχι? 

Για να σας προλάβω, ρώτησα στο ΙΚΑ της περιοχής μου και δεν γνώριζε να μου απαντήσει κανείς, ούτε καν ο προϊστάμενος. Το ίδιο και με όποιον λογιστή/δικηγόρο μπόρεσα να μιλήσω.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι σχετικό? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλέον στην Κύπρο από την πρώτη μέρα που πιάνεις δουλειά έχεις και ιατροφαρμακευτικη ασφάλιση από το κράτος. είναι πλέον υποχρεωτικό όπως και στην Ελλάδα. λογικά από πέρσι θα έχεις παραπάνω κρατήσεις στον μισθό σου λόγο της ιφ. θα πρέπει λογικά να σε καλύπτει για την Κύπρο 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2020 στις 11:58 ΠΜ, Wildrek είπε

γιατι στην Κύπρο χρειάζεσαι κάποια χρόνια προϋπηρεσίας για να εγγραφείς στο σύστημα υγείας. 

Αυτό δεν ισχύει. Εγγράφεσαι και πληρώνεις συμμετοχή στο ΓεΣΥ (Γενικό Σύστημα Υγείας) από την πρώτη ημέρα της εργοδότησής σου. 

Υπό κανονικές συνθήκες, η αποκοπή φαίνεται στο απόκομμα μισθοδοσίας σου. Ζήτα το από τον εργοδότη σου.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...