Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2020 στις 8:03 ΠΜ, johnyboy είπε

Έχω μια απορία, ξέρει κανείς την διαδικασία για να φύγεις φορολογικά απο την ελλάδα και να κάνεις δήλωση κύπρο? Ξέρω ότι είναι παλούκι και θέλει τρέξιμο, αν ξέρεις κανείς λεπτομέρειες θα ήταν καλό να ξέρω αν πρέπει να αρχίσω απο ελλάδα η κύπρο.

 

Στις 16/1/2020 στις 8:12 ΠΜ, wizzy είπε

@johnyboy: Θα πρέπει να εγγραφείς στην Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού.

Επειδή το έκανα, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με λογιστικό γραφείο, στην Ελλάδα, που μπορεί να αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. Προσωπικά, δεν ήθελα να "τρέχω" χωρίς καθοδήγηση, οπότε πλήρωσα τον επαγγελματία, έκανα ό,τι μου είπε κι έγινε η δουλειά μου.

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή κ ειδικά από κυπρο οπου τα έγγραφα φαντάζομαι θα ναι στα ελληνικά.

1. ορίζεις φορολογικό εκπρόσωπο στην Ελλάδα

2. Αλλαγή στο μητρώο σε ΔΟΥ εξωτερικού. 

Μιας κ έχω αρκετά παραδείγματα ούτε μια ώρα δουλειά δεν είναι. Εγώ, την περισσότερη ώρα περίμενα στην ουρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά έχω μια πρόταση για την Κύπρο και συγκεκριμένα για πρωταρα σε μπιτσμπαρ...Ο μισθός μ είπανε στην αρχή 800 καθαρά χωρίς τιπς και με τα τιπς θα φτάνω τα 1000 και μπορεί και παραπάνω...Επίσης μου προσφέρει σπίτι φαγητό και 3 γεύματα ημερησίως...Το σπίτι θα έχει όλα τα έξοδα πληρωμένα + ίντερνετ...Την δεύτερη φορά π ξανά μίλησα διαφώνησα στα 800 ευρώ καθαρά και του ζήτησα 1200 ότι ζητάω εγώ και θέλω καθαρά το μήνα(δεν με ενδιαφέρουν τα τιπς).. Πιστεύετε είναι καλή ευκαιρία με 1200 € εγώ και η κοπέλα μ να εργαστούμε στην πωρταρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Thanos67 είπε

Από ζωή ο πρωταρας είναι ωραία ακριβά φθηνά πειτε μ λιγο

Έχει ζωή το καλοκαίρι και γαματες θάλασσες με πάρα πολύ κόσμο (αν σου αρέσει). Έχει και ωραία μαγαζιά. Αγία ναπα είναι δίπλα που έχει πάρα πολύ ζωή (όχι τόσο ποιοτική) αλλά και εκεί έχει πολύ ωραία μαγαζιά αν τα μάθεις. 

Το ακριβά ή φθηνά είναι υποκειμενικό. Με 800 ευρώ στην τσέπη να τα κάνεις ότι θες, δεν νομίζω να έχεις θέμα. 

 

Εγώ όταν ήρθα έπαιρνα τόσα και είχα ενοίκιο κλπ. Δια δύο βέβαια αλλά δεν έχει σημασία. Στην Ελλάδα δεν είχα ούτε αυτά. Σιγά σιγά ανέβηκα και ήρθαν ευκαιρίες που ούτε που φανταζόμουν. Οπότε είναι όπως σου είπα, εξαρτάται τι έχεις εκεί που είσαι τώρα και ζύγισε τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα παιδια!!!

Θα ηθελα να ρωτησω για εσας που γνωρίζεται καλυτερα το νησι....Θελω να ερθω Κυπρο για δουλεια...το μερος δε μου ειναι τοσο αγνωστο καθως ημουν στρατο εκει και επισης εχω γνωστους και σε Λεμεσο και Λευκωσια που μπορουν νε με βοηθησουν για αρχη ....Εχω κανει το κουμαντο μου και εχω βαλει αρκετα χρηματα στην ακρη για να ξεκινησω...Εχω κανει συνεντευξεις μεσω skype και ειχα θετικες απαντησεις σε δυο δουλειες...Μια στη Λεμεσο γραμματεας σε εταιρια με καθαρο μισθο 1160...και μια στη Λευκωσια ρεσεψιον σε ενα γυμναστηριο με 1000 καθαρο μισθο...Ξερω πως στη Λεμεσο ειναι ακριβοτερα τα ενοικια ομως ειναι και καλυτερη η ποιοτητα ζωης σε σχεση με τη Λευκωσια και γενικοτερα ειναι πολυ ομορφοτερη απο τη Λευκωσια και τις υπολοιπες πολεις....Στη Λευκωσια παλι υπαρχουν οικονομικοτερα ενοικια αλλα σαν πολη με ξενερωνει λιγο...Ακουω γνωμες λοιπον...Τι με συμφερει καλυτερα να κανω ;Προς τα που να παω; Γενικοτερα ειμαι της πολης ...Μου αρεσει να χανομαι μεσα σ αυτην...Θελω να υπαρχει κινηση αλλα παραλληλα να ειναι και ομορφο το μερος που θα μενω.....Ξερω οτι θα χρειαστω αυτοκινητο κατευθειαν οποτε αν μπορειτε πειτε μου και ποσο καιρο θα χρειαστει για να φτιαξω χαρτια κλπ και να μπορεσω να αγορασω ενα αυτοκινητακι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manossnt είπε

Καλημέρα παιδια!!!

Θα ηθελα να ρωτησω για εσας που γνωρίζεται καλυτερα το νησι....Θελω να ερθω Κυπρο για δουλεια...το μερος δε μου ειναι τοσο αγνωστο καθως ημουν στρατο εκει και επισης εχω γνωστους και σε Λεμεσο και Λευκωσια που μπορουν νε με βοηθησουν για αρχη ....Εχω κανει το κουμαντο μου και εχω βαλει αρκετα χρηματα στην ακρη για να ξεκινησω...Εχω κανει συνεντευξεις μεσω skype και ειχα θετικες απαντησεις σε δυο δουλειες...Μια στη Λεμεσο γραμματεας σε εταιρια με καθαρο μισθο 1160...και μια στη Λευκωσια ρεσεψιον σε ενα γυμναστηριο με 1000 καθαρο μισθο...Ξερω πως στη Λεμεσο ειναι ακριβοτερα τα ενοικια ομως ειναι και καλυτερη η ποιοτητα ζωης σε σχεση με τη Λευκωσια και γενικοτερα ειναι πολυ ομορφοτερη απο τη Λευκωσια και τις υπολοιπες πολεις....Στη Λευκωσια παλι υπαρχουν οικονομικοτερα ενοικια αλλα σαν πολη με ξενερωνει λιγο...Ακουω γνωμες λοιπον...Τι με συμφερει καλυτερα να κανω ;Προς τα που να παω; Γενικοτερα ειμαι της πολης ...Μου αρεσει να χανομαι μεσα σ αυτην...Θελω να υπαρχει κινηση αλλα παραλληλα να ειναι και ομορφο το μερος που θα μενω.....Ξερω οτι θα χρειαστω αυτοκινητο κατευθειαν οποτε αν μπορειτε πειτε μου και ποσο καιρο θα χρειαστει για να φτιαξω χαρτια κλπ και να μπορεσω να αγορασω ενα αυτοκινητακι;

Λοιπον με τον μισθο που σου ειπαν στη λεμεσο δεν θα επιβιωσεις  το πιο φθηνο διαμερισμα στη λεμεσο τιμαται προς 650 ευρω ενοικιο, αναγκαστικα αν εμμενεις να μεινεις στη λεμεσο θα ητα να εγκατασταθεις σε κανα χωριουδακι με μιση ωρα διαδρομη προς λεμεσο και εκει τα ενοικια θα ναι κανα 400αρι , υπολογισε εξοδα αυτοκινητου ρευμα και νερο κλπ και δεν βγαινεις με το μισθο που σου ειπαν. Τωρα θα μου πεις πως βγαινουν ολοι οσοι δουλευουν λεμεσο και θα σου απαντησω οτι οι περισοτεροι ετυχε να ζουνε οι γονεις τους στη λεμεσο οποτε δεν εχουν τα ενοικια ως βαριδι. 

Για λευκωσια οριακα ισως επιβιωσεις , το επιβιωσεις ομως δεν ειναι ικανοποιητικο κριτηριο για μενα τουλαχιστο να κανω τετοια αλλαγη στη ζωη μου. Αποψη μου με τις δουλειες που βρηκες ειναι οτι δεν αξιζει τον κοπο και το ρισκο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, forgotten είπε

Λοιπον με τον μισθο που σου ειπαν στη λεμεσο δεν θα επιβιωσεις  το πιο φθηνο διαμερισμα στη λεμεσο τιμαται προς 650 ευρω ενοικιο, αναγκαστικα αν εμμενεις να μεινεις στη λεμεσο θα ητα να εγκατασταθεις σε κανα χωριουδακι με μιση ωρα διαδρομη προς λεμεσο και εκει τα ενοικια θα ναι κανα 400αρι , υπολογισε εξοδα αυτοκινητου ρευμα και νερο κλπ και δεν βγαινεις με το μισθο που σου ειπαν. Τωρα θα μου πεις πως βγαινουν ολοι οσοι δουλευουν λεμεσο και θα σου απαντησω οτι οι περισοτεροι ετυχε να ζουνε οι γονεις τους στη λεμεσο οποτε δεν εχουν τα ενοικια ως βαριδι. 

Για λευκωσια οριακα ισως επιβιωσεις , το επιβιωσεις ομως δεν ειναι ικανοποιητικο κριτηριο για μενα τουλαχιστο να κανω τετοια αλλαγη στη ζωη μου. Αποψη μου με τις δουλειες που βρηκες ειναι οτι δεν αξιζει τον κοπο και το ρισκο....

Κοιτα κοιταζω γενικα στο μπαζαρακι ενοικια και οντως στη Λεμεσο ειναι τοσο το ενοικιο....βλεπω ομως και διαμερισματα που εχουν μονο ηλεκτρικες συσκευες και τα εχουν γυρω στα 500 550 ...και σκεφτομαι οτι ισως αξιζει να επενδυσω ενα ποσο να επιπλωσω ενα σπιτι και να ειναι χαμηλοτερο τ ενοικιο μου...Αν το ενοικιο ειναι 550 και ο μισθος 1160 δε βγαινει ;Τωρα στη Λευκωσια σπιτια χωρις επιπλα παιζουν στο 400 ...με την ιδια λογικη 1000 μισθος με 400 ενοικιο δε βγαινει ;Συν του οτι τωρα με ολη την ιστορια με τον ιο υποθετω οτι θα ειναι πιο δεκτικοι στο παζαρι στα ενοικια γιατι λογικα δε θα υπαρχει τοση ζητηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευκωσία ζεις με 1000. ξέρω κόσμο που ζει με τα 800 ολομοναχοι. Είναι ξεφτίλα αυτά τα λεφτά (800) δεν λέω αλλά από το νεκροταφείο που είναι η ελλάδα αυτό είναι μια διέξοδος. Το θέμα δεν είναι που θα ξεκινήσεις αλλά που βλέπεις τον εαυτό σου σε 2-3 χρόνια. 

Λευκωσία βρίσκεις μονάρι με 500, (μπορεί και 2αρι), συν 100-150 ευρώ όλα τα υπόλοιπα, ( μέσο όρο γιατί πχ τα σκουπίδια είναι χρόνο), συν 200 ευρώ σουπερμαρκετ. μια χαρά βγαίνεις. εξαρτάτε και τι έχεις ελλάδα, αν έχεις δουλειά είναι αλλιώς, αν δεν έχεις τότε μην το σκέφτεσαι καν. 

Και μένα μου άρεσε η λεμεσός να μείνω αλλά τώρα μετά από 2 χρόνια λευκωσία έχω αναθεωρήσει. Πάρα πολύ υγρασία στην λεμεσό. Λες και ζεις μέσα σε πισίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Λευκωσία ζεις με 1000. ξέρω κόσμο που ζει με τα 800 ολομοναχοι. Είναι ξεφτίλα αυτά τα λεφτά (800) δεν λέω αλλά από το νεκροταφείο που είναι η ελλάδα αυτό είναι μια διέξοδος. Το θέμα δεν είναι που θα ξεκινήσεις αλλά που βλέπεις τον εαυτό σου σε 2-3 χρόνια. 

Λευκωσία βρίσκεις μονάρι με 500, (μπορεί και 2αρι), συν 100-150 ευρώ όλα τα υπόλοιπα, ( μέσο όρο γιατί πχ τα σκουπίδια είναι χρόνο), συν 200 ευρώ σουπερμαρκετ. μια χαρά βγαίνεις. εξαρτάτε και τι έχεις ελλάδα, αν έχεις δουλειά είναι αλλιώς, αν δεν έχεις τότε μην το σκέφτεσαι καν. 

Και μένα μου άρεσε η λεμεσός να μείνω αλλά τώρα μετά από 2 χρόνια λευκωσία έχω αναθεωρήσει. Πάρα πολύ υγρασία στην λεμεσό. Λες και ζεις μέσα σε πισίνα. 

Ναι αυτο πιστευω κι εγω..επισης νομιζω οτι δεν ειναι τοσο μακρια μια αυξηση μες στα επομενα χρονια....οποτε προτιμω να ζοριστω λιγο στην αρχη και αργοτερα να ειμαι ενταξει....Ελλαδα μονο σαν σερβιτορος μπορω να βρω...κατι που πλεον εχω βαρεθει και θελω να κανω κατι διαφορετικο....με δελεαζει και το πενθημερο ωραριο που υπαρχει στην Κυπρο και πολλα θετικα που στην Ελλαδα εχουν ξεχαστει χρονια τωρα....απλα η ζωη στη Λευκωσια πως ειναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnyboy είπε

Απλά πρόσεχε λίγο σε τι εταιρεία θα πας, δεν είναι όλες τόσο καλές.Μην έρθεις απο ελλάδα και κάνει 2 μήνες να σε πληρώσει.

Πως μπορω να το ξερω αυτο ; Ρισκο ειναι....υπαρχουν κι αυτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manossnt είπε

Ναι αυτο πιστευω κι εγω..επισης νομιζω οτι δεν ειναι τοσο μακρια μια αυξηση μες στα επομενα χρονια....οποτε προτιμω να ζοριστω λιγο στην αρχη και αργοτερα να ειμαι ενταξει....Ελλαδα μονο σαν σερβιτορος μπορω να βρω...κατι που πλεον εχω βαρεθει και θελω να κανω κατι διαφορετικο....με δελεαζει και το πενθημερο ωραριο που υπαρχει στην Κυπρο και πολλα θετικα που στην Ελλαδα εχουν ξεχαστει χρονια τωρα....απλα η ζωη στη Λευκωσια πως ειναι ;

δυστυχως μαλλον οταν ερθεις θα βρεθεις  προ εκπληξεως, στα χαρτια θα φαινονται πολλα και στην πραγματικοτητα αλλα, παθων και μαθων με τετοιες entry level δουλειες ,εμμενω στο οτι δεν αξιζει η λεμεσος αλλα δικες σου επιλογες δικο σου και το ρισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι δύσκολα, κανείς δεν λέει το αντίθετο, αλλά όπως έχω πει ξανά είναι και τι έχεις στην ελλάδα και τι πρόκειται να έχεις. Κοιτάς και το μέλλον όχι μόνο το τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, forgotten είπε

δυστυχως μαλλον οταν ερθεις θα βρεθεις  προ εκπληξεως, στα χαρτια θα φαινονται πολλα και στην πραγματικοτητα αλλα, παθων και μαθων με τετοιες entry level δουλειες ,εμμενω στο οτι δεν αξιζει η λεμεσος αλλα δικες σου επιλογες δικο σου και το ρισκο

Δεν καταλαβαινω πως το εννοεις αυτο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...