Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η Κύπρος όσο και να το κάνεις δεν είναι δίπλα στο σπίτι των δικών σου. Σε συνδυασμό με τα πανάκριβα αεροπορικά καθιστά δύσκολο το να βλέπεις τακτικά τους δικούς σου. Οπότε, όσο και θετικά να το βλέπεις, ξενητιά είναι. Συνολικά τους δικούς μου πόσες φορές ακόμα να τους δώ στη ζωή μου? 50? 60? Όχι παραπάνω. Όσες θα τους έβλεπες μέσα σε ένα χρόνο, αν ήσουν κοντά τους.

 

Οπότε καλό είναι να τα ζυγιάσεις καλά τα πράγματα.

 

 

τα ειπες ολα.για τον ελληνα που η οικογενεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας(ευτηχως),ειναι πολυ δυσκολο να ξενητευτει.και οποιος το εκανε,ειχε και εχει κοτσια,εως και αναισθητο θα τον ελεγα.οντως,οι αριθμοι 50-60 ειναι τρομερα μικροι,οταν αφορουν το ποσες φορες θα δουμε τους οικειους μας στην υπολοιπη ζωη μας-τους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια...Η οικογένεια είναι πολύ σημαντική..Αλλά από την άλλη αν δεν έχεις προοπτικές και μέλλον εδώ...

Και το μεγαλύτερο κατ' εμέ πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό..Ότι δεν φαίνεται να υπάρχει και μέλλον πια εδώ..Οπότε τι κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολα στην κύπρο όπως και σε οποιαδήποτε ξένη χώρα. Το πιο δύσκολο είναι εάν αγαπάς την Ελλάδα αν νιώθεις μέρος της κοινωνίας με τον τρόπο που δουλεύει. Εμένα οικογενεια μου μου μου λείπει αρκετά όπως και οι φίλοι μου αλλά...

 

Δεν μου λείπουν οι αγράμματοι "προϊστάμενοι" πρώην καθαρίστριες και κιλυκιάρχες ΔΥ με μισθό 2500 ευρώ , τα πολιτικά κοπρόσκυλα , οι κοιμισμένοι "φοιτητές" με 0 όνειρα (όνειρα δημοσιοηπαλληλίας) και πτυχία 70% αντιγραφή, οι εφορίες , ΙΚΑ τεβε, και ολα αυτά τα ζώα που πετάνε τους φακέλους στο πάτωμα και πατάνε το Keyboard με ένα δάχτυλο, οι λεβέντες που αφήνουν το cabrio κάθετα μπροστά απο την καφετέρια και κλείνουν το μισό δρόμο, οι "managers" κουμπάροι, ανιψιοί αδέρφια ξαδέρφια κτλ που δεν μπορούν να κρατήσουν ούτε περίπτερο αλλά το παίζουν διευθυντές, η παντελής έλλειψη ουσιαστικής παραγωγής και η ανάγκη μόνο για πωλήσεις και κονσομασιόν, οι δουλειές του στύλ "απάντα τηλέφωνα", "βάρα σφραγίδες" , "κάνε γνωριμίες" , η αδιαφορία για κάθε λογής προσόν καθώς είναι αχρείαστο, ή ηλιθιότητα που συνεπάγεται και δημιουργείται από όλα αυτά η δημιουργία περιουσίας μόνο μέσω αλητείας, κλεψιάς και κουτοπονηριάς, η αδιαφορία για το μέλλον το παρόν το παρελθόν και το κοινωνικό σύνολο..

 

Μπορώ να κάνω λίστα 100 σελίδες , το νόημα είναι ότι αν έχεις μάθει να συμβιβάζεσαι με τα παραπάνω έστω και ελάχιστα, δεν θα την παλέψεις έξω με τίποτα θα αντέξεις maximum εξάμηνο και θα γυρίσεις πίσω.

 

Αν δεν μπορείς να κοιμηθείς τα βράδια γιατί νιώθεις ότι ζεις σε χοιροστάσιο κατ επιλογήν , σηκώνεσαι και φεύγεις ανεξάρτητα αν ειναι Κύπρο , Αγγλία , Νορβηγία , Σουηδία Αυστραλία η οποιαδήποτε αληθινή χώρα και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειπες ολα.για τον ελληνα που η οικογενεια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας(ευτηχως),ειναι πολυ δυσκολο να ξενητευτει.και οποιος το εκανε,ειχε και εχει κοτσια,εως και αναισθητο θα τον ελεγα.οντως,οι αριθμοι 50-60 ειναι τρομερα μικροι,οταν αφορουν το ποσες φορες θα δουμε τους οικειους μας στην υπολοιπη ζωη μας-τους.......

 

Αυτό που λες είναι υποερβολικό. Δεν μπορείς να λες αναίσθητο τον κόσμο που προσπαθεί να κάνει κάτι καλύτερο στην ζωή του και να αδράξει ευκαιρίες. Επίσης για κόσμο που δεν είναι από Αθήνα, αλλά από κάπου αλλού στην Ελλάδα, και δουλειά Αθήνα να βρει πάλι δε θα βλέπει τους δικούς του τόσο συχνά! Ειδικά αν είναι από κάπου μακριά. Αν εμένα οι δικοί μου χρειάζονται 8 ώρες ταξίδι να με επισκεφτούν Αθήνα(όπου δεν βρίσκω καλή δουλειά κτλ κτλ), ας μπουν σε ένα αεροπλάνο 4 ώρες να με επισκεφτούν στην χώρα που είμαι. Για αυτό άλλωστε δεν μετακομίζω εκτός Ευρώπης!

 

Για τον κάθε άνθρωπο υπάρχουν κάποιες,αξίες και κάποια σημαντικά πράγματα που τα βάζεις σε σειρά προτεραιοτήτων και αποφασίζεις. Εγώ όσο και αν αγαπάω τους δικούς μου, θέλω να κάνω κάποια πράγματα που δυστύχως δεν μπορώ στην Ελλάδα. Και εκείνοι το ξέρουν αυτό και με στηρίζουν. Εννοείται προσπαθώ να τους βλέπω όσο πιο συχνά γίνεται. Το τι μου κοστίζει ή όχι είναι αλλό θέμα, αλλά αναίσθητους δεν μπορείς να μας λες B)

 

Επίσης, άρχισα να στέλνω βιογραφικά Ελλάδα και Κύπρο. Οι δουλειές Κύπρο είναι πολύ πιο καλές από Ελλάδα, και οι εταιρείες είναι τεράστιοι οργανισμοί! Wish me luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dora πραγματικά σου εύχομαι καλή τύχη!!! Και ελπίζω μετά από κάποιον καιρό να μιλάμε εδώ και να μένουμε Κύπρο! Αν σε καλέσουν σε συνέντευξη σε μια εταιρία στην Κύπρο, θα πας φαντάζομαι..Και αν σε καλέσουν από άλλη? Τι θα κάνεις?

Αυτό είναι το πακέτο..Πες σε καλούν κάθε βδομάδα για συνέντευξη..Πώς το κανονίζεις? Μιλάω για ένα άτομο που είναι σε άλλη χώρα από αυτή της εταιρίας που θα πάει για συνέντευξη και που δουλεύει..Εγώ στέλνω βιογραφικά στην Κύπρο, αλλά σκέφτομαι ότι πώς θα με καλέσουν για συνέντευξη όταν βλέπουν τόπος διαμονής Ελλάδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Alex κάλυψε και εμένα πλήρως με αυτά που έγραψε....

 

Τώρα για το πώς θα γίνει το σκηνικό να βρείτε δουλειά...

 

Εδώ θέλει επιμονή και φυσικά τύχη.

 

Το ιδανικό θα ήταν αν είχατε ένα φιλικό σπίτι να σας φιλοξενήσει για κάνα μήνα, στον οποίο μήνα θα βάλετε σκοπό να δεχτείτε οποιαδήποτε δουλειά σας κάνει έστω και λίγο.

 

Σε αντίθετη περίπτωση τα πράγματα είναι κάπως πιό δύσκολα. Στέλνετε τα βιογραφικά, προσπαθείτε να διευθετήσετε 2-3 ραντεβού μέσα στην ίδια εβδομάδα και έρχεστε αποφασισμένοι να δεχτείτε χωρίς δισταγμό την όποια δουλειά και άμεσα να αφήσετε τη ζωή στην Ελλάδα.

 

Εν πάση περιπτώση και εμείς εδώ είμαστε στη τελική να σας βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

διαβαζω πολυ καιρο το forum αλλα σημερα αποφασισα να εγγραφω μια και μ'ενδιαφρει παρα πολυ αυτη η συζητηση. Ειναι το πρωτο μου post, παρακαλω να ειστε επιεικεις ;)

 

Σκεφτομαστε σοβαρα να μεταναστευσουμε στην Κυπρο, και ο λογος δεν ειναι οικονομικος αλλα πολιτισμικος. Ψαχνουμε ακομα με τον αντρα μου να βρουμε τη χωρα-πατριδα και δεν το εχουμε καταφερει, ισως η Κυπρος να ειναι ο τοπος για μας.

 

Panther, καταλαβαινω οτι δεν εχεις παιδια αλλα ισως θα μπορουσες να με βοηθησεις οσον αφορα τη ζωη με παιδια στην Κυπρο (συγκεκριμενα σκεφτομαστε τη Λεμεσο), σχολεια δημοσια και ιδιωτικα κλπ. Εχουμε δυο παιδακια, 3 και 4 1/2 χρονων και ολα αυτα μετρανε πολυ στην αποφαση μας.

 

Τελικα, το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι η αναπτυξη που υπαρχει στην Κυπρο. Εχουμε ενα μικρο κεφαλαιο (γυρω στα Ε300,000) και θα θελαμε να το επενδυσουμε, ειτε σε ηδη υπαρχουσα επιχειρηση ειτε να κανουμε κατι δικο μας. Τι σημαινουν αυτα τα χρηματα στην Κυπρο; Και ποιοι τομεις εχουν αναπτυξη, ποιοι βρισκονται σε στασιμοτητα; Η οικοδομη πως παει;

 

Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dora πραγματικά σου εύχομαι καλή τύχη!!! Και ελπίζω μετά από κάποιον καιρό να μιλάμε εδώ και να μένουμε Κύπρο! Αν σε καλέσουν σε συνέντευξη σε μια εταιρία στην Κύπρο, θα πας φαντάζομαι..Και αν σε καλέσουν από άλλη? Τι θα κάνεις?

Αυτό είναι το πακέτο..Πες σε καλούν κάθε βδομάδα για συνέντευξη..Πώς το κανονίζεις? Μιλάω για ένα άτομο που είναι σε άλλη χώρα από αυτή της εταιρίας που θα πάει για συνέντευξη και που δουλεύει..Εγώ στέλνω βιογραφικά στην Κύπρο, αλλά σκέφτομαι ότι πώς θα με καλέσουν για συνέντευξη όταν βλέπουν τόπος διαμονής Ελλάδα??

 

Αρχικά, επειδή είμαι και Σκωτία-δηλαδη δεν πεταγόμαι βρε αδελφέ- θα ζητήσω τηλεφωνική συνέντευξη. Αν πάει καλά 8α ζητήσω δεύτερη συνέντευξη Δευτέρα ή Παρασκευή για να πάω για κάνα τριήμερο. Αν παεί καλά, υπογράφω και παραιτούμαι! Χρειάζομαι βιταμίνη D!!! Εγώ νομίζω, αν ενδιαφέρονται θα σε καλέσουν. Επίσης παίρνε τηλέφωνα. Εγώ όπου βρίσκω παίρνω. Αν έχεις τηλεφωνική επικοινωνία, νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Επίσης, ελπίζω να μην ψάχνεις δουλειά στον ίδιο κλάδο με μένα γιατί την πάτησες :P.

 

 

Ο Alex κάλυψε και εμένα πλήρως με αυτά που έγραψε....

 

Τώρα για το πώς θα γίνει το σκηνικό να βρείτε δουλειά...

 

Εδώ θέλει επιμονή και φυσικά τύχη.

 

Το ιδανικό θα ήταν αν είχατε ένα φιλικό σπίτι να σας φιλοξενήσει για κάνα μήνα, στον οποίο μήνα θα βάλετε σκοπό να δεχτείτε οποιαδήποτε δουλειά σας κάνει έστω και λίγο.

 

Σε αντίθετη περίπτωση τα πράγματα είναι κάπως πιό δύσκολα. Στέλνετε τα βιογραφικά, προσπαθείτε να διευθετήσετε 2-3 ραντεβού μέσα στην ίδια εβδομάδα και έρχεστε αποφασισμένοι να δεχτείτε χωρίς δισταγμό την όποια δουλειά και άμεσα να αφήσετε τη ζωή στην Ελλάδα.

 

Εν πάση περιπτώση και εμείς εδώ είμαστε στη τελική να σας βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

 

Ναι, να μείνω έχω για πολύ καιρό και στις 4 μεγάλες πόλεις της Κύπρου, αλλά να παρατήσω έτοιμη δουλειά και να ψάχνω στα τυφλά δεν το κάνω(ακόμα, μέχρι να μου γυρίσει τελείως το μάτι!). Πήρα τηλέφωνο γραφεία και μία κυρία ενθουστιάστηκε(περιμένω να με πάρει πίσω βεβαίως αλλά ελπίζω ότι κατάλαβε ότι είμαι το πιο λαμπρό αστέρι). Βέβαια, σκέφτομαι να κατέβω καμιά εβδομάδα διακοπές και να πάρω σβάρνα τα γραφεία εύρεσης εργασίας κτλ. Δεν είμαι σίγουρη αν θα λειτουργήσει αλλά όπως και να έχει καλά θα περάσω!

 

ΥΣΤ. Πρέπει να κόψω την καφε'ί'νη προφανώς με πειράζει!!

 

Τελικα, το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι η αναπτυξη που υπαρχει στην Κυπρο. Εχουμε ενα μικρο κεφαλαιο (γυρω στα Ε300,000) και θα θελαμε να το επενδυσουμε, ειτε σε ηδη υπαρχουσα επιχειρηση ειτε να κανουμε κατι δικο μας. Τι σημαινουν αυτα τα χρηματα στην Κυπρο; Και ποιοι τομεις εχουν αναπτυξη, ποιοι βρισκονται σε στασιμοτητα; Η οικοδομη πως παει;

 

300,000 δεν το λες μικρό κεφάλαιο! Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αν κάντε καμιά επιχείρηση πείτε στον spinello82 και σε μένα. Θα είμαστε οι καλύτεροι υπάλληλοι. Θα μάθω και τα παιδάκια σας άπταιστα αγγλικά με σκωτσέζικη προφορά :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol:

ασε μη μου τα μπερδεψεις τα καημενα με τα σκωτσεζικα, μεγαλωνουν ηδη διγλωσσα και χωρις ταυτοτητα, και μου λενε και καμμια φορα κατι τρελλα "ελα να crossουμε το δρομο", "mummy, close the πορτ" κ.α.... αν κι ενας σκωτζεζοςφιλος ειχε μαθει στη μικρη να λεει "es et a coo? Aye, et es a coo" ΚΑΘΕ φορα που βλεπαμε αγελαδα στο δρομο ευτυχως το'χει ξεχασει...

 

Τωρα πισω στο θεμα, το κεφαλαιο δεν ειναι πολυ μεγαλο οταν μιλαμε για εναρξη επιχειρησης. Βεβαια ειναι και αναλογα με το τι θελεις να κανεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ανοιξετε επιχειρηση με αυτα τα χρηματα? Με αυτα τα χρηματα μπορειτε να ζησετε ανετα για πολλαααα χρονια.

 

 

σοβαρα; πολλαααα χρονια και ανετα με 300,000 και δυο παιδια;;; Πως;;; Παρακαλω το εγχειριδιο σου επειγοντως...

 

Δευτερον, καλα, και πες οτι μπορουμε, μετα; Να τα φαμε αντι να τα επενδυσουμε και να μεινουμε χωρις τιποτα; Και τα παιδια; Γιατι να μην τους προσφερω μια καλη αρχη στη ζωη εφ'οσον ημουν κι εγω αρκετα τυχερη να εχω αυτα τα χρηματα τωρα που ειναι μικρα;

 

και τελος, εχεις δοκιμασει ποτε να μη δουλευεις; Εγω προσωπικα το βρηκα εξαντλιτικο, εχω αναγκη να παραγω, να δημιουργω...

 

Γι'αυτους κυριως τους λογους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Alex κάλυψε και εμένα πλήρως με αυτά που έγραψε....

 

Τώρα για το πώς θα γίνει το σκηνικό να βρείτε δουλειά...

 

Εδώ θέλει επιμονή και φυσικά τύχη.

 

Το ιδανικό θα ήταν αν είχατε ένα φιλικό σπίτι να σας φιλοξενήσει για κάνα μήνα, στον οποίο μήνα θα βάλετε σκοπό να δεχτείτε οποιαδήποτε δουλειά σας κάνει έστω και λίγο.

 

Σε αντίθετη περίπτωση τα πράγματα είναι κάπως πιό δύσκολα. Στέλνετε τα βιογραφικά, προσπαθείτε να διευθετήσετε 2-3 ραντεβού μέσα στην ίδια εβδομάδα και έρχεστε αποφασισμένοι να δεχτείτε χωρίς δισταγμό την όποια δουλειά και άμεσα να αφήσετε τη ζωή στην Ελλάδα.

 

Εν πάση περιπτώση και εμείς εδώ είμαστε στη τελική να σας βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Υπαρχει και η τριτη επιλογη.

Κλεινεις εισητηριο για Λαρνακα, ετσι απλα. Στο μεσοδιαστημα ψαχνεσαι λιγο με την αγορα εργασιας στη χωρα που προκειται να πας, το πιθανοτερο ειναι να μην βρεθει κατι. Παντως ολο αυτο το ψαξιμο θα σε βοηθησει να επιλεξεις σε ποια πολη θα εγκατασταθεις. Μια μερα πριν πεταξεις, ετοιμαζεις τις βαλιτσες σου. Προσγειωνεσαι και thats it.

Πας στον Κυπριακο Οργανισμο Τουρισμου εντος του αεροδρομιου, ζητας να σου κλεισουν δωματιο σε ενα απτα φθηνοτερα ξενοδοχεια στο κεντρο της πολης που σκοπευεις να εγκατασταθεις και πας και παιρνεις το λεωφορειο. Μπαινεις στο ξενοδοχειο με τις βαλιτσες παραμασχαλα κι απτην επομενη μερα ξεκινας αναζητηση σπιτιου. Αν εισαι τυχερος και βρεις γρηγορα θα γλυτωσεις καμποσα εξοδα για διανυκτερευσεις και πολυ πολυ αγχος (δεν εχετε ιδεα πως ειναι να εισαι σε ξενος σε ξενο τοπο και να μην βρισκεις με τιποτα σπιτι, μα με τιποτα). Παραλληλα λιωνεις στο περπατημα (αλλο μεσο μεταφορας στην Κυπρο δε θα εχεις τις πρωτες μερες/μηνες) για να γνωρισεις τα βασικα σε ακτινα 1-2 χιλιομετρων απτο ξενοδοχειο. Την πρωτη μερα μπορει να μεινεις και νηστικος, ενω τις αλλες μερες θα πρεπει να συμβιβαστεις με φαγητα της πλακας, μεχρι να βρεις κανα νορμαλ μαγαζι για να τσιμπας κατι καθημερινα.

 

Αφου τελικως βρεις σπιτι, ξεκινας τα τηλεφωνα στους γονεις σου να θυμηθουν οποιο ξεχασμενο γνωστο Κυπριο εχουν. Οι ανθρωποι ειναι πολυ φιλοξενοι και συνηθως θα βαλουν τις οικογενειες τους κατω στην Κυπρο να σας βοηθησουν. Κι αυτες παιζει να σας δουν ως παιδια τους στην αρχη και να βοηθησουν οντως. Επισης ειναι η ευκαιρια για μια πρωτη κοινωνικη δικτυωση, αλλα και για να περνατε μερικες απο τις πολλες αχρηστες ωρες με παρεα και να ξεχνιεστε απτην πιεση και το αγχος.

 

Αν παλι δεν υπαρχει κανενας γνωστος, απτην μερα που θα εγκατασταθειτε στο νεο σας σπιτι ξεκινατε την μανιωδη αναζητηση δουλειας, οτι δουλειας βρεθει. Σε αυτη τη φαση θα πρεπει να σκυψετε πολυ χαμηλα το κεφαλι. Θα εκτυπωσετε μια ντουζινα βιογραφικα (και λιγα παραπανω) απο καποιο παρακμιακο νετκαφε (μονο τετοια εχει εδω), και θα αρχισετε να χτυπατε πορτες κυριολεκτικα. Θα μπαινετε σε καθε μαγαζι στο οποιο απευθυνεται το βιογραφικο σας και θα λετε συνοπτικα και χαμογελαστα το στορι σας (ηρθα απο ελλαδα για δουλεια, σπουδασα αυτο, εχω αυτην την εμπειρια, να σας αφησω ενα βιογραφικο και τα στοιχεια επικοινωνιας και οτι χρειαστειτε περαιτερω μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου, ευχαριστω).

 

Παραλληλα παιρνετε 2-3 εφημεριδες και δεν αφηνετε αγγελια για αγγελια χωρις τηλεφωνο. Αλλες ειναι απατες, αλλες ειναι για "περιεργες" δουλειες και αλλες ειναι για δουλειες ως δουλοι. Ο πρωτος μηνας καπως ετσι θα περασει. Θα πρεπει να ειστε ετοιμοι να αντιμετωπισετε διαφορες πικρες καταστασεις αυτο το μηνα και πανω απολα τον εαυτο σας οταν θα τρωει χοντρες απογοητευσεις, πχ καπακωτες απορριψεις σε interviews που θα σας κανουν να πιστευετε οτι δεν εχετε καμια τυχη και πρεπει να επιστρεψετε Ελλαδα. Και τα εξοδα να τρεχουν btw.

 

Ε σε καποια φαση θα κατσει η δουλεια, οτι δουλεια και ναναι και θα ανεξαρτητοποιηθειτε οικονομικα. Εκει θα επελθει και μια μικρη ηρεμια. Και καπως ετσι θα γινει το ξεκινημα απο το 0, ισως και πιο κατω απτο 0.

 

Συνολικο κοστος των παραπανω, δεδομενου οτι μεινατε ανεργοι στις πρωτες 40-50ημερες: περι τα 2500 ευρω συντηριτικα. (Ας ειναι καλα οι γονεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα; πολλαααα χρονια και ανετα με 300,000 και δυο παιδια;;; Πως;;; Παρακαλω το εγχειριδιο σου επειγοντως...

 

Δευτερον, καλα, και πες οτι μπορουμε, μετα; Να τα φαμε αντι να τα επενδυσουμε και να μεινουμε χωρις τιποτα; Και τα παιδια; Γιατι να μην τους προσφερω μια καλη αρχη στη ζωη εφ'οσον ημουν κι εγω αρκετα τυχερη να εχω αυτα τα χρηματα τωρα που ειναι μικρα;

 

και τελος, εχεις δοκιμασει ποτε να μη δουλευεις; Εγω προσωπικα το βρηκα εξαντλιτικο, εχω αναγκη να παραγω, να δημιουργω...

 

Γι'αυτους κυριως τους λογους...

 

Οκ, νομιζω οτι θα μπορουσατε να χατε μια δουλεια. Δεν ξερω, δεν ειμαι κ πολυ σχετικος αλλα μου φαινεται οτι μια επιχειρηση εχει μεγαλυτερο ρισκο και αγχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, νομιζω οτι θα μπορουσατε να χατε μια δουλεια. Δεν ξερω, δεν ειμαι κ πολυ σχετικος αλλα μου φαινεται οτι μια επιχειρηση εχει μεγαλυτερο ρισκο και αγχη.

 

 

σωστο κι αυτο...

 

απλως ηθελα να μαθω σε ποιους τομεις κυριως υπαρχει αυτη τη στιγμη αναπτυξη. Το Board of Investment τα κανει ολα να δειχνουν ροδινα, αλλα ειναι φυσικο να το κανουν αυτο, χρειαζομαι μια πιο αντικειμενικη αποψη. Διαβασα καπου οτι η οικοδομη εχει σχεδον σταματησει προς το παρον, ειναι ετσι;

 

edit: Συγνωμη , ειναι Investment Promotion Agency στην Κυπρο, και οχι Board of Investment που ειπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...