Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, haile είπε

καλησπέρα παιδιά!!θα ήθελα τα φώτα σας από  τους ήδη 'Καλαμαράδες' που πλέον βρίσκονται στην Κύπρο. Έχω πρόταση για δουλειά στην Πάφο ως επιβλέπων μηχανικός σε έργο για 1-1,5 χρόνο με καθαρές απολαβές 1500 ευρώ/μήνα και στα συν μου νοικιάζουν  σπίτι και εταιρικό αυτοκίνητο. Ποια η γνώμη σας?με βάση την τωρινή κατάσταση στο νησί από θέμα μισθού θεωρείται καλή πρόταση τα 1500/μηνα σε σχέση με το κόστος ζωής?Η ζωή στην Πάφο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Αφού στα δίνουν όλα αυτά ναι για Παφο εισαι οκ. Δεν ειναι βεβαια κανας τρομερός μισθός να ξέρεις, δε ξερω και τι θα εβγαζες Ελλάδα. Παφος γενικά πολύ ηρεμη, ελαχιστη νυχτερινη ζωη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, haile είπε

καλησπέρα παιδιά!!θα ήθελα τα φώτα σας από  τους ήδη 'Καλαμαράδες' που πλέον βρίσκονται στην Κύπρο. Έχω πρόταση για δουλειά στην Πάφο ως επιβλέπων μηχανικός σε έργο για 1-1,5 χρόνο με καθαρές απολαβές 1500 ευρώ/μήνα και στα συν μου νοικιάζουν  σπίτι και εταιρικό αυτοκίνητο. Ποια η γνώμη σας?με βάση την τωρινή κατάσταση στο νησί από θέμα μισθού θεωρείται καλή πρόταση τα 1500/μηνα σε σχέση με το κόστος ζωής?Η ζωή στην Πάφο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Για Πάφο, με πληρωμένα βασικά έξοδα (ενοίκιο, εταιρικό αυτοκίνητο) είναι μια χαρά. Αν είσαι και λίγο εγκρατής κι όχι party animal, μπορεί να πας πίσω με "κομπόδεμα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνική νοοτροπία αυτό με τα χρήματα. Αν είσαι περαστικός από κάπου οκ να το καταλάβω θες να κάνεις μπάζα και καλά κάνεις. Για μένα πλέον έχοντας φύγει απο το νεκροταφείο που λέγεται Ελλάδα (αλλο πάει εδώ αλλά δεν το επιτρέπουν οι όροι), δεν με απασχολούν τα χρήματα αν θα ειναι 1.500 ή 2.000 αφού το πρώτο πράγμα που με νοιάζει είναι η ανέλιξη και να μπορώ να επικεντρωθώ στην δουλειά μου και όχι σε άλλα πράγματα παρατρεχάμενα. Πχ πότε θα πληρωθώ ή να μαζέψω λεφτά να του τα δώσω για να μου βάλει τον 13ο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 8:57 ΠΜ, wizzy είπε

Για Πάφο, με πληρωμένα βασικά έξοδα (ενοίκιο, εταιρικό αυτοκίνητο) είναι μια χαρά. Αν είσαι και λίγο εγκρατής κι όχι party animal, μπορεί να πας πίσω με "κομπόδεμα".

 

Στις 17/12/2019 στις 9:07 ΜΜ, evo481 είπε

Αφού στα δίνουν όλα αυτά ναι για Παφο εισαι οκ. Δεν ειναι βεβαια κανας τρομερός μισθός να ξέρεις, δε ξερω και τι θα εβγαζες Ελλάδα. Παφος γενικά πολύ ηρεμη, ελαχιστη νυχτερινη ζωη. 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! έχω κάποιους μήνες περιθώριο να απαντήσω όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες. θέλω να ξεκαθαρίσω και κάποιες λεπτομέρειες τύπου τι διαμέρισμα μου καλύπτουν (κατάσταση του χώρου, αν το χρησιμοποιούν και για άλλα άτομα της εταιρίας κλπ)...Γενικά ακούω ότι από θέμα διαμερισμάτων δεν είναι και ότι καλύτερο στην Πάφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενά δεν είναι ότι καλύτερο, ίσως λίγο η Λευκωσία σώζεται...γενικά το θέμα σπίτι και ενοικίαση στη Κύπρο είναι ένα θέμα οπως παντού στην Ευρώπη βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 7:55 ΜΜ, haile είπε

καλησπέρα παιδιά!!θα ήθελα τα φώτα σας από  τους ήδη 'Καλαμαράδες' που πλέον βρίσκονται στην Κύπρο. Έχω πρόταση για δουλειά στην Πάφο ως επιβλέπων μηχανικός σε έργο για 1-1,5 χρόνο με καθαρές απολαβές 1500 ευρώ/μήνα και στα συν μου νοικιάζουν  σπίτι και εταιρικό αυτοκίνητο. Ποια η γνώμη σας?με βάση την τωρινή κατάσταση στο νησί από θέμα μισθού θεωρείται καλή πρόταση τα 1500/μηνα σε σχέση με το κόστος ζωής?Η ζωή στην Πάφο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλημερα και χρονια πολλα! Καλα Χριστουγεννα!

1500 με τα εξοδα πκηρωμενα ειναι καλα και ιδιως στην Παφο που ειναι λιγο πιο φθηνη η ζωη, αναλογως την ζωη που θες να κανεις αλλα για 1 ατομο μονο για χαρτζηλικι ειναι πολυ καλη περιπτωση αρκει να μην το ριξεις στο ποτο ή στα χαπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω μια απορία, ξέρει κανείς την διαδικασία για να φύγεις φορολογικά απο την ελλάδα και να κάνεις δήλωση κύπρο? Ξέρω ότι είναι παλούκι και θέλει τρέξιμο, αν ξέρεις κανείς λεπτομέρειες θα ήταν καλό να ξέρω αν πρέπει να αρχίσω απο ελλάδα η κύπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Έχω μια απορία, ξέρει κανείς την διαδικασία για να φύγεις φορολογικά απο την ελλάδα και να κάνεις δήλωση κύπρο? Ξέρω ότι είναι παλούκι και θέλει τρέξιμο, αν ξέρεις κανείς λεπτομέρειες θα ήταν καλό να ξέρω αν πρέπει να αρχίσω απο ελλάδα η κύπρο.

Ορεξη να έχεις να διαβάσεις https://www.google.com/search?q=φορολογικος+κατοικος+εξωτερικου&rlz=1CAHNBM_enGB871&oq=φορολογικος+&aqs=chrome.0.0j69i57j0l6.8878j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnyboy: Θα πρέπει να εγγραφείς στην Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού.

Επειδή το έκανα, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με λογιστικό γραφείο, στην Ελλάδα, που μπορεί να αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. Προσωπικά, δεν ήθελα να "τρέχω" χωρίς καθοδήγηση, οπότε πλήρωσα τον επαγγελματία, έκανα ό,τι μου είπε κι έγινε η δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, wizzy είπε

@johnyboy: Θα πρέπει να εγγραφείς στην Δ.Ο.Υ. Κατοίκων Εξωτερικού.

Επειδή το έκανα, θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με λογιστικό γραφείο, στην Ελλάδα, που μπορεί να αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. Προσωπικά, δεν ήθελα να "τρέχω" χωρίς καθοδήγηση, οπότε πλήρωσα τον επαγγελματία, έκανα ό,τι μου είπε κι έγινε η δουλειά μου.

Αυτό θα κάνω και εγώ γιατί δεν έχω καμία όρεξη να χάνω τις διακοπές μου για να τρέχω στο ελληνικό δημόσιο. Για μια σφραγίδα πήγαινα και έχανα όλη την μέρα, φαντάσου για κάτι τόσο περίπλοκο. 

Πήγα εδώ και ρώτησα τώρα που έχω κενό από την μία δουλειά στην άλλη για να ξέρω από που να ξεκινήσω και ευτυχώς πέτυχα μια γυναίκα πάρα πολύ εξυπηρετική και με βοήθησε αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/1/2020 στις 7:06 ΜΜ, johnyboy είπε

Αυτό θα κάνω και εγώ γιατί δεν έχω καμία όρεξη να χάνω τις διακοπές μου για να τρέχω στο ελληνικό δημόσιο. Για μια σφραγίδα πήγαινα και έχανα όλη την μέρα, φαντάσου για κάτι τόσο περίπλοκο. 

Πήγα εδώ και ρώτησα τώρα που έχω κενό από την μία δουλειά στην άλλη για να ξέρω από που να ξεκινήσω και ευτυχώς πέτυχα μια γυναίκα πάρα πολύ εξυπηρετική και με βοήθησε αρκετά. 

Αν δεν σου κάνει κόπο, επειδή κι εγώ στην προσπάθεια να μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά είμαι, μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν έχεις ήδη σφραγίσει τα έγγραφα με την σφραγίδα της Χάγης  και εάν ναι που το έκανες και ποια έγγραφα σφράγισες ; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 12:50 ΜΜ, Danaisid είπε

Αν δεν σου κάνει κόπο, επειδή κι εγώ στην προσπάθεια να μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά είμαι, μήπως θα μπορούσες να μου πεις αν έχεις ήδη σφραγίσει τα έγγραφα με την σφραγίδα της Χάγης  και εάν ναι που το έκανες και ποια έγγραφα σφράγισες ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Προσωπικά, τα σφράγισα στο Υπουργείο Δικαιοσύνης (Λευκωσία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ερώτηση για όσους ξέρουν και μπορει να βοηθήσουν. Με 1000 ευρώ καθαρά στη λεμεσό για εναν εργένη, είναι αρκετά για να βγαίνει ο μήνας? μιλάμε για ενα άτομο σε ενα studiο χωρίς πολλές εξόδους και τρελή ζωή. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Λεμεσό ειδικά δεν νομίζω όσο οικονομία και να κάνεις εκτός και αν σου πληρώνουν την διαμονή. Αλλά είναι λάθος να μετράς τα πάντα με τα χρήματα και ήταν το χειρότερο λάθος που έκανα κάποτε όπως και όλοι στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, magiz21 είπε

Καλησπέρα. Ερώτηση για όσους ξέρουν και μπορει να βοηθήσουν. Με 1000 ευρώ καθαρά στη λεμεσό για εναν εργένη, είναι αρκετά για να βγαίνει ο μήνας? μιλάμε για ενα άτομο σε ενα studiο χωρίς πολλές εξόδους και τρελή ζωή. Ευχαριστώ 

Καλησπερα. Εαν το στουντιο ειναι πληρωμενο απο τον εργοδοτη σου καθως και τα ρευμα νερο κοινοχρηστα τοτε μπορεις να τα φερεις βολτα. Ειδικα αν βρεις και μια ακομα δουλεια παρτ ταιμ και τσιμπας και απο εκει ενα ποσο τοτε θα εισαι ενταξει. Η λεμεσος γενικα ειναι πιο ακριβη απο τις αλλες πολεις. Ειδικα τα ενοικια τους εχουν ξεφυγει. Μενω σε σπιτι με ενα υπνοδωματιο και το ενοικιο ειναι 750 ευρω. Εννοειται χωρις νερο ρευμα πληρωμενα. Κανεις δεν σου νοικιαζει σπιτι αν δεν τα γυρισεις στο ονομα σου. Το εχουν καβαλησει αρκετα το καλαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...