Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ τότε, ίσως οι ενοικιαζόμενες βίλες που σου είπα να είναι το ιδανικό - εφόσον αποκλείονται airbnb κτλ. Στα έξοδα υπολογίσατε τη μετακίνηση - βασικά το taxi για το πήγαινε-έλα σπίτι-δουλειά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Μιας και βλέπω πως αρκετοί έχουν ήδη πάει Κύπρο και άλλοι τόσοι σκέφτονται να κάνουν το βήμα, θα με ενδιέφερε να μάθω τι παίζει μισθολογικά σε IT jobs.

Ειδικότερα για Λευκωσία, ποιο το min ποσο το οποιο θα πρεπει να μπαινει στην τσεπη για να ζεις καλα και να βαζεις και τιποτα στην ακρη για τη δυσκολη στιγμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χίλια ζεις Λευκωσία πιστεύω. Κρίνοντας από συναδέλφους που ζουν μόνοι τους με αρκετά λιγότερα. Το κομμάτι του ιτ έχει ψωμί ανάλογα και τι ξέρεις να κάνεις. Απλά για να ξέρεις όσους έρχονται από την Ελλάδα κάποιες εταιρείες τους ρίχνουν μισθολογικά. Όχι όλοι, κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To σκεφτόμουν και εγώ πρόσφατα για μετανάστευση  στην Κύπρο (Φαρμακοποιός είμαι) για εργασία..

Είχε βγει από το ΓΕΣΥ (που προσλάμβανε φαρμακοποιούς ως λειτουργούς) μια προκήρυξη τον Ιούνιο που είχα στείλει τα χαρτιά μου και ακόμα περιμένω αποτελέσματα...¨Εχω στείλει και κάποια βιογραφικά σε ιδιωτικές κλινικές (δεν θέλω εργασία σε φαρμακείο , δεν το έχω με τη λιανική πώληση και το μεταπτυχιακό που έχω κάνει είναι Διοίκηση Μονάδων Υγείας)

Το ερώτημα που έχω να κάνω είναι το εξής : Στην προκήρυξη έλεγε κάτι για μισθολογικές κλίμακες,πως ξεκινάς από την Α8 κτλ. 

Τι σημαίνει αυτό σε απλά Ελληνικά από θέμα μισθού; Έχεις κανείς ιδέα αν αξίζει η δουλειά στο ΓΕΣΥ;

Έχω ξαναέρθει Κύπρο για διακοπές,μάλιστα το 2012 είχε γίνει και μία κουβέντα για δουλειά ,αλλά με την ιστορία με τις τράπεζες τότε ακυρώθηκε...

Το πλεονέκτημα μου είναι πως έχω ήδη άδεια άσκησης επαγγέλματος Κυπριακή,συνεπώς μπορώ να ξεκινήσω άμεσα - χωρίς γραφειοκρατική καθυστέρηση εννοώ..

Επεξ/σία από Skandalf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Skandalf είπε

Το ερώτημα που έχω να κάνω είναι το εξής : Στην προκήρυξη έλεγε κάτι για μισθολογικές κλίμακες,πως ξεκινάς από την Α8 κτλ. 

Τι σημαίνει αυτό σε απλά Ελληνικά από θέμα μισθού; Έχεις κανείς αδεία αν αξίζει η δουλειά στο ΓΕΣΥ;

Δες εδώ

Ειναι οι επικαιροποιημένες για το 2019 κλίμακες

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Skandalf είπε

Αυτά είναι καθαρά; Υπάρχει 13ος και 14ος μισθός στην Κύπρο; Με φορολογία τι παίζει;

Εδώ λίγο πιο αναλυτικά...

Υπαρχει 13 ος αλλά όχι 14 ος. Αφορολόγητο 19.000 € περίπου, φορολογικοί συντελεστές από 18% μέχρι 38%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα βλέπω <<κουμπάρε>> αξίζει φουλ , αν υπολογίσεις πως εδώ είμαι γύρω στα 1000 ευρώ ,αλλα με δουλειά 48+ ώρες την βδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skandalf είπε

Έτσι όπως τα βλέπω <<κουμπάρε>> αξίζει φουλ , αν υπολογίσεις πως εδώ είμαι γύρω στα 1000 ευρώ ,αλλα με δουλειά 48+ ώρες την βδομάδα...

Δεν είμαι «κουμπάρος»....... αλλά «Καλαμαράς» !

Το αν αξίζει η όχι εσύ το ξέρεις...  Θεωρώ σημαντικό να έχεις ζήσει έστω και λίγο στην Κύπρο όμως για να δεις αν σου κάνει...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aστείο ήταν το κουμπάρε,επειδή μιλάμε για Κύπρο :p

Έχω πάει αρκετές φορές,για διάστημα άνω του μηνός ,  έχω και αρκετούς φίλους εκεί,οπότε  δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα προβλήματος στη <<μετανάστευση>>

Επεξ/σία από Skandalf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα για εργασια σε ξενοδοχειο Αγια Ναπα σε ρεσεψιον 6ημερο 800 ευρω με διαμονη (2-3 ατομα σε δωματιο) αξιζει να παω? μπορει να βγαζω και περισσοτερα εδω αλλα σκεφτομαι οτι δε θα εχω νοικι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimlevi είπε

καλησπερα για εργασια σε ξενοδοχειο Αγια Ναπα σε ρεσεψιον 6ημερο 800 ευρω με διαμονη (2-3 ατομα σε δωματιο) αξιζει να παω? μπορει να βγαζω και περισσοτερα εδω αλλα σκεφτομαι οτι δε θα εχω νοικι εκει.

Όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδιά!!θα ήθελα τα φώτα σας από  τους ήδη 'Καλαμαράδες' που πλέον βρίσκονται στην Κύπρο. Έχω πρόταση για δουλειά στην Πάφο ως επιβλέπων μηχανικός σε έργο για 1-1,5 χρόνο με καθαρές απολαβές 1500 ευρώ/μήνα και στα συν μου νοικιάζουν  σπίτι και εταιρικό αυτοκίνητο. Ποια η γνώμη σας?με βάση την τωρινή κατάσταση στο νησί από θέμα μισθού θεωρείται καλή πρόταση τα 1500/μηνα σε σχέση με το κόστος ζωής?Η ζωή στην Πάφο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...