Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, wizzy είπε

Δηλαδή, ρώτησες σε ασφαλιστική εταιρία στην Κύπρο και δεν έβγαλες άκρη;

Ε μετά από μακρά ταλαιπωρία έβγαλα (έπρεπε να βάλω γνωστό), αλλά είναι τελείως ότι να ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/12/2011 στις 10:00 ΠΜ, MiDi_MiLiZ είπε

Tip4: Τα χρονια σπουδων (πχ 4 για ΤΕΙ, 5 για πολυτεχνειο) πιστωνονται ως χρονια εισφορων στα ταμεια. Κοινως μολις ασφαλιστειτε στην Κυπρο ειναι σαν να εχετε ενσημα για 4-5 χρονια ηδη, προσκομιζοντας τα καταλληλα δικαιολογητικα.

Καλησπέρα, έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα ψάχνοντας που να δω τα ένσημά μου στην Κύπρο. Είμαι εργαζόμενος εδώ τον τελευταίο χρόνο. Ξέρεις κάποιος να με κατατοπίσει για το παραπάνω? Επίσης υπάρχει online πλατφόρμα για να δεις τις εισφορές που έχεις κάνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, CtrlFreak είπε

Καλησπέρα, έπεσα τυχαία σε αυτό το θέμα ψάχνοντας που να δω τα ένσημά μου στην Κύπρο. Είμαι εργαζόμενος εδώ τον τελευταίο χρόνο. Ξέρεις κάποιος να με κατατοπίσει για το παραπάνω? Επίσης υπάρχει online πλατφόρμα για να δεις τις εισφορές που έχεις κάνει? 

Δεν σου στέλνουν κάθε χρόνο κατάσταση εισφορών από το Τμήμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων; Εάν όχι, πρέπει να έχουν λανθασμένα στοιχεία επικοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, wizzy είπε

Δεν σου στέλνουν κάθε χρόνο κατάσταση εισφορών από το Τμήμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων; Εάν όχι, πρέπει να έχουν λανθασμένα στοιχεία επικοινωνίας.

Δεν έχω πάρει κάτι. Γράφτηκα σε αυτό το σύστημα σήμερα https://cge.cyprus.gov.cy/re/public/ και αυτές τις μέρες θα πάω σε ένα ΚΕΠ να ολοκληρώσω την εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Καινούριος και στο Insomnia και στην Κύπρο. Ερώτηση για οσους εχουν περασει τη διαδικασια μεταβολής της φορολογικής κατοικίας και πιθανον γνωριζουν κάτι παραπάνω. Διοτι ο Ελληνας λογιστης μου δεν με βοηθησε αρκετα ενω ακομα δεν εχω δικτυωθει στην Κυπρο.

Εφτασα Κύπρο αρχες Ιουλιου, οπου ξεκίνησα να εργάζομαι ως μισθωτος 1 βδομαδα αργοτερα. Αλλά για την ώρα μενω σε διαμερισμα που εχει νοικιαστει απο τον εργοδότη εως οτου βρω δικο μου σπίτι/ διαμερισμα. Επομενως μεχρι και τις αρχες/ μεσα Αυγουστου δεν θα εχω ουτε ενοικιαστηριο στο ονομα μου αλλά ουτε και λογαριασμο κοινης ωφελειας).

Αναρωτιεμαι λοιπον το οτι δεν θα εχω ενοικιαστήριο/ λογαριασμους κοινης ωφελειας κλπ στο ονομα μου μεχρι τις αρχες/ μεσα Αυγουστου (παρολο που βρισκομαι στην Κυπρο απο αρχες Ιουλιου) θα επηρεάσει τα δικαιολογητικα  που θα χρειαστώ αρχές του 2020 για την εκδοση πιστοποιητικου φορολογικής κατοικίας (Κύπρο) ή/και μεταφορά στη ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου (Ελλάδα). Για παράδειγμα, κάπου διάβασα πως για την εκοδση του πιστοποιητικου φορολογικής κατοικίας, οι κυπριοι, από το 2017 κι επειτα, ζητάνε και λογαριασμο ρευματος 6 μηνων;!;! Το οποιο προφανώς και δεν θα το εχω για το 2019.

Επισης Yellow slip θα εκδώσω αφοτου νοικιάσω σπιτι στο ονομα μου διοτι απαιτειται απ' ότι καταλαβαίνω ενα ενοικιαστηριο συμβολαιο. Στην περιπτωση αυτη στο Yellow Slip αναγράφεται η ημερομηνία εκδοσης ή η ημερομηνια εγκαταστασης στην Κύπρο; Το οτι θα εκδοθει γυρω στον Σεπτεμβρη, παρολο που ζω Κυπρο από τον Ιουλιο παιζει να επηρεασει τη διαδικασια μεταβολης της φορολογικης κατοικιας εαν πιθανον ειναι ενα απο τα εγγραφα που θα κατατεθουν στην ελληνικη ΔΟΥ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από seaboy11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχει εργαστει καποιος ως σεκιουριτι στην Κυπρο σε αεροδρομιο λιμανι η οπουδηποτε αλλου  Η εστω ξερει απο γνωστο ποσο ειναι ο καθαρος μισθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ενδιαφερεσαι για δουλεια στην λεμεσο στειλε μου μηνυμα part time με ανω των 6€/h καθαρα

Επεξ/σία από bougiou3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/9/2019 στις 11:53 ΜΜ, bougiou3 είπε

Αν ενδιαφερεσαι για δουλεια στην λεμεσο στειλε μου μηνυμα part time με ανω των 6€/h καθαρα

πες του και ποσα ειναι τα ενοικια ....μιλαμε για 600+ για γκαρσονιερα οποτε με τα 6 καθαρα και  πες 40 ωρες  την βδομαδα παμε για μη επιβιωση .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι καποιος που μενει μονιμα στην κυπρο ή γνωριζει θα ηθελα την βοηθεια του σε κατι. 

Θα κατεβω Κυπρο και συγκεκριμενα στην Παφο τον γεναρη για 3 μηνες για ενα εταιρικο προτζεκτ. Μου εχει ανατεθει να βρω σπιτι για τους υπαλληλους της εταιριας αλλα με οσα real estate και αν επικοινωνησα δεν ασχοληθηκαν. Υπαρχει καποιο γραφειο σοβαρο που να ξερετε να απευθυνθω για να βρω διαθεσιμο σπιτι; Πρεπει να γινει με γραφειο για να πληρωθει κατευθειαν μεσω τραπεζης...  Για να σας προλαβω airbnb, booking κτλπ δε τα δεχονται.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τόση ζήτηση που έχει ο συγκεκριμένος τομέας γενικά στην κύπρο το ενδεχόμενο να ασχοληθεί κάποιος μαζί σου για 3 μήνες ενοικίαση είναι απίθανο. μονο απο airbnb έχεις πιθανότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Jorvik είπε

Αν ειναι καποιος που μενει μονιμα στην κυπρο ή γνωριζει θα ηθελα την βοηθεια του σε κατι. 

Θα κατεβω Κυπρο και συγκεκριμενα στην Παφο τον γεναρη για 3 μηνες για ενα εταιρικο προτζεκτ. Μου εχει ανατεθει να βρω σπιτι για τους υπαλληλους της εταιριας αλλα με οσα real estate και αν επικοινωνησα δεν ασχοληθηκαν. Υπαρχει καποιο γραφειο σοβαρο που να ξερετε να απευθυνθω για να βρω διαθεσιμο σπιτι; Πρεπει να γινει με γραφειο για να πληρωθει κατευθειαν μεσω τραπεζης...  Για να σας προλαβω airbnb, booking κτλπ δε τα δεχονται.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Για πόσους (αριθμό) εργαζόμενους μιλάς; Υπάρχουν βίλες προς ενοικίαση με 5-6-7 (π.χ.) υπνοδωμάτια, οι οποίες είναι διαθέσιμες για ενοικίαση μικρής/σύντομης διάρκειας. Δεν γνωρίζω τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 κρεββατοκαμαρες θελω σιγουρα, ο 3ος που θα σκαει περιστασιακα θα κοιματε καναπε. Και ολα πληρωμενα προκαταβολικα. Ρευμα,νερο, ιντερνετ οπωςδηποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...