Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/9/2018 στις 10:16 ΜΜ, aledjo είπε

νομιζω εισαι υπερβολικος!

εγω εβλεπα και ποδηλατα ανετα στο δρομο

Άνετα; Άνετα; Ναι, βεβαίως, άνετα. Για αυτό πέρσι είχαμε 4 νεκρούς (μεταξύ αυτών κι ένα πιτσιρίκι 12-13 χρονών) κι έναν παράλυτο από το λαιμό και κάτω. Επειδή κυκλοφορούσαν άνετα... Άσε μας ρε φίλε...

Ποδήλατο και κυκλοφορία στην Κύπρο είναι στοίχημα με το θάνατο. Θα μου πεις "εσύ, γιατί το κάνεις;". Επειδή μου αρέσει, επειδή έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι όσο είμαι στο ποδήλατο είμαι αναλώσιμος, αλλά όχι ότι κυκλοφορούμε "άνετα"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο ισχύει και για τις μοτοσυκλέτες, τις οποίες για κάποιο λόγο ο Κύπριος οδηγός δεν τις βλέπει.

Έχει σκοτωθεί συνάδελφός εντός πόλης, επειδή το αυτοκίνητο που ήταν διπλα του έκανε αλλαγή λωρίδας επάνω του και άλλη συνάδελφος με πολλαπλά κατάγματα σε όλο το σώμα και σπασμένα όλα της τα δοντια ακριβώς για τον ιδιο λόγο.

Και εδώ είναι η έρευνα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας για λογαριασμό του Υπουργείου Δικαιοσύνης, αναφορικά με το προφίλ του Κύπριου οδηγού.

http://www.ionasnicolaou.eu/Media/Attachments/2017/ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ_ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ_Παρουσίαση_IMR.pdf

Διαφάνεια Νο6:

Ο Κύπριος οδηγός είναι κατά σειρά βαρύτητας Απρόσεκτος, Βιαστικός, Ασυνείδητος, Αναίσθητος, Επικίνδυνος, Κακός Οδηγός, Αγενής, Ανεύθυνος, Ξεροκεφαλος.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία σκέψη στην Κύπρο να αλλάξει την οδήγηση στην δεξιά πλευρά του δρόμου και να την εναρμονίσει με την υπόλοιπη Ευρώπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tomasss είπε

Άσχετο με την εύρεση κατοικίας. Όσον αφορά την εργασία, συνεντεύξεις μέσω skype τις συνηθίζουν ή τζάμπα κόπος το να στέλνει κάποιος βιογραφικά όντας στην Ελλάδα;  Μήπως θα βοηθούσε το να βρεθεί κάποιος εκεί για κανένα 10μερο;

9 στους 10 δεν θα δεχτούν, το δοκίμασα και εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

9 στους 10 δεν θα δεχτούν, το δοκίμασα και εγώ 

Και πρακτικά πώς ήρθες σε επαφή με τον εργοδότη σου;  Δήλωσες στο βιογραφικό ότι είσαι Κύπρο και βρέθηκες εκεί για τη συνεντευξη τελευταια στιγμή; ή πήγες και έμεινες για ένα σεβαστό διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστειλα κάμποσα βιογραφικά, μάζεψα ότι λεφτά μπόρεσα και πήρα το ρίσκο και ήρθα και ότι γίνει. σε 2 μήνες βρήκα 2 δουλειές. δεν είχα κ τίποτα να χάσω αφού Ελλάδα δεν θα έβρισκα ποτέ τίποτα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, wizzy είπε

Άνετα; Άνετα; Ναι, βεβαίως, άνετα. Για αυτό πέρσι είχαμε 4 νεκρούς (μεταξύ αυτών κι ένα πιτσιρίκι 12-13 χρονών) κι έναν παράλυτο από το λαιμό και κάτω. Επειδή κυκλοφορούσαν άνετα... Άσε μας ρε φίλε...

Ποδήλατο και κυκλοφορία στην Κύπρο είναι στοίχημα με το θάνατο. Θα μου πεις "εσύ, γιατί το κάνεις;". Επειδή μου αρέσει, επειδή έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι όσο είμαι στο ποδήλατο είμαι αναλώσιμος, αλλά όχι ότι κυκλοφορούμε "άνετα"...

δε ξερω ισως εχεις δικιο.

εγω παντως οσο ημουν εκει, ακομα και με τα ποδια ενιωθα ασφαλεια αφου ακομα και τα αυτοκινητα σταματουσαν για να περασω απεναντι ακομα και χωρις διαβαση.

τι να πω.... να ετυχε? ισως!

οταν ξαναπαω θα εχω περισσοτερη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, aledjo said:

δε ξερω ισως εχεις δικιο.

εγω παντως οσο ημουν εκει, ακομα και με τα ποδια ενιωθα ασφαλεια αφου ακομα και τα αυτοκινητα σταματουσαν για να περασω απεναντι ακομα και χωρις διαβαση.

τι να πω.... να ετυχε? ισως!

οταν ξαναπαω θα εχω περισσοτερη εμπειρια

Iσχυει αυτο που λες, το κακο ειναι οτι παροτι 7/10 οδηγους σταματανε μολις δουν πεζο να κοιταει την απεναντι μερια του δρομου, υπαρχουν αλλοι 3/10 που δεν καταλαβαινουν ουτε απο διαβασεις, ουτε απο κοκκινα, ουτε απο ΚΟΚ γενικοτερα.

Κι αυτο ειναι πολυ κακη συνταγη. Διοτι την πατας αποκτωντας εμπιστοσυνη στους οδηγους (λογω των 7/10 που πραγματι προσεχουν τους πεζους) και απο ενα σημειο και μετα συνηθιζεις να περνας διαβασεις χωρις να εχεις συνεχως τα ματια σου 14. Και καποια στιγμη σε περναει απο πανω καποιος απο τους αλλους και καληνυχτα ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξες οι 3 στουςς 10 ειναι ελληναραδες που ηρθαν στην κυπρο και οδηγαν!!!!

Χαχαχα

 

Η αληθεια ειναι οτι αν θες να εισαι αρτιμελης δεν καβαλας ποδηλατο(αν και υπαρχει αρκετος κοσμος που το κανει) ,αλλα πανω απο ολα οχι μηχανη. Εδω μπορει να μην τρεχει ο οδηγος αλλα σιγουρα ειναι απασχλημενος με παραπολλα πραγματα(κινητο,gps,ραδιο,να τρωει,εφημεριδα) και να φανταστεις ειμαι 10 μερες μονο στην κυπρο, και πανω απο ολα απο ατομα που προσπαθουνα να μαθουν πως αλλαζει η ταχυτητα με το αριστερο χερι ή ποια πλευρα πρεπει να κοιταξουν πρωτα πριν βγουν σε μια διασταυρωση.

 

Παιδες τωρα σχετικα με το θεμα κατοικια, μου ελαχε το χειροτερο...εργασια λεμεσο! Σας παρακαλω βοηθηστε λιγο την κατασταση γιατι με βλεπω να φοραω μασκα του Νταλι και να βουταω στο νομισματοκοπειο!!!

Δεν ξερω που να ψαξω...δυστηχως η δουλεια ειναι στα ανατολικας της πολεως

Επεξ/σία από bougiou3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2018 στις 1:09 ΜΜ, alfeios είπε

Υπάρχει καμία σκέψη στην Κύπρο να αλλάξει την οδήγηση στην δεξιά πλευρά του δρόμου και να την εναρμονίσει με την υπόλοιπη Ευρώπη;

Για ποιο λογο να το κανει αυτο; Αν ειχε χερσαια συνορα με την ηπειρωτικη Ευρωπη, τοτε θα ειχε νοημα να το ειχε κανει νωριτερα, πριν επεκταθει τοσο η χρηση του αυτοκινητου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bougiou3 είπε

Παιδες τωρα σχετικα με το θεμα κατοικια, μου ελαχε το χειροτερο...εργασια λεμεσο!

http://businessnews.tothemaonline.com/economy/cyprus/2018/09/29/lemesos-tragikes-istories-koimoyntai-sto-dromo-giati-den-mporoyn-na-enoikiasoyn-spiti/

https://www.facebook.com/Κίνηση-ενάντια-στα-υπερβολικά-ενοίκια-Παγκύπρια-ομάδα-2678866072139297/

 

Μακάρι να γίνει αυτο για να παω με τη σκηνη μου:

Δεν αποκλείεται η επιτροπή στα επόμενα βήματα της, να υλοποιήσει και την σκέψη που «έπεσε» στο τραπέζι για το στήσιμο αντίσκηνων σε δημόσιους χώρους, όπως έξω από το Δημαρχείο Λεμεσού και τους κυκλικούς κόμβους της πόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bougiou3 είπε

Να ξες οι 3 στουςς 10 ειναι ελληναραδες που ηρθαν στην κυπρο και οδηγαν!!!!

Χαχαχα

Η αληθεια ειναι οτι αν θες να εισαι αρτιμελης δεν καβαλας ποδηλατο(αν και υπαρχει αρκετος κοσμος που το κανει) ,αλλα πανω απο ολα οχι μηχανη. Εδω μπορει να μην τρεχει ο οδηγος αλλα σιγουρα ειναι απασχλημενος με παραπολλα πραγματα(κινητο,gps,ραδιο,να τρωει,εφημεριδα) και να φανταστεις ειμαι 10 μερες μονο στην κυπρο, και πανω απο ολα απο ατομα που προσπαθουνα να μαθουν πως αλλαζει η ταχυτητα με το αριστερο χερι ή ποια πλευρα πρεπει να κοιταξουν πρωτα πριν βγουν σε μια διασταυρωση.

Παιδες τωρα σχετικα με το θεμα κατοικια, μου ελαχε το χειροτερο...εργασια λεμεσο! Σας παρακαλω βοηθηστε λιγο την κατασταση γιατι με βλεπω να φοραω μασκα του Νταλι και να βουταω στο νομισματοκοπειο!!!

Δεν ξερω που να ψαξω...δυστηχως η δουλεια ειναι στα ανατολικας της πολεως

 

Οικονομικά είναι ολα τα δυτικά προάστια Πανω / Κατω Πολεμίδια , Ερήμη , Ζακάκι , Υψωνας κλπ

Επίσης τα προάστια / χωριά έξω από την πόλη είναι ψιλο ΟΚ στις τιμές (όλα είναι κοντα στην λεμεσο 10-15 λεπτά)
Παρακλησσια , Πύργος , Επισκοπή , Κολοσσι

Αρα ψάξε οπου δεις τιμη που σου κάνει (όλα είναι σχετικά κοντα)
*Μεσιτικά πληρώνει πάντα ο ιδιοκτητης στην Κύπρο εσύ τίποτα οπότε παίρνεις τηλ αφοβα

**8 στα 10 είναι επιπλωμένα

***Τα κοινόχρηστα τα πληρώνει (συνήθως) ο ιδιοκτήτης κ όχι ο ενοικιαστης

****Ολες οι τιμές παίρνουν ενα σχετικό παζάρι  10-20% τον χειμώνα , το καλοκαιρι δύσκολο πάνω από 10%

 

Στο bazaraki παιζει όλο το παιχνίδι
http:// https://www.bazaraki.com/el/real-estate/houses-and-villas-rent/lemesos-district-limassol/?price_max=1200


Στο κέντρο επίσης είναι ακριβά εαν ψαχνεις low budget

Ακριβές περιοχές είναι τα ανατολικά προάστια Γερμασογεια και οι διπλανες του περιοχές

 

Επεξ/σία από ribo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, bougiou3 είπε

Να ξες οι 3 στουςς 10 ειναι ελληναραδες που ηρθαν στην κυπρο και οδηγαν!!!!

Χαχαχα

Η αληθεια ειναι οτι αν θες να εισαι αρτιμελης δεν καβαλας ποδηλατο(αν και υπαρχει αρκετος κοσμος που το κανει) ,αλλα πανω απο ολα οχι μηχανη. Εδω μπορει να μην τρεχει ο οδηγος αλλα σιγουρα ειναι απασχλημενος με παραπολλα πραγματα(κινητο,gps,ραδιο,να τρωει,εφημεριδα) και να φανταστεις ειμαι 10 μερες μονο στην κυπρο, και πανω απο ολα απο ατομα που προσπαθουνα να μαθουν πως αλλαζει η ταχυτητα με το αριστερο χερι ή ποια πλευρα πρεπει να κοιταξουν πρωτα πριν βγουν σε μια διασταυρωση.

Παιδες τωρα σχετικα με το θεμα κατοικια, μου ελαχε το χειροτερο...εργασια λεμεσο! Σας παρακαλω βοηθηστε λιγο την κατασταση γιατι με βλεπω να φοραω μασκα του Νταλι και να βουταω στο νομισματοκοπειο!!!

Δεν ξερω που να ψαξω...δυστηχως η δουλεια ειναι στα ανατολικας της πολεως

Aπο ατυχηματα πως παει με οσους δεν ξερουν να οδηγουν απο δεξια ;

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...