Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, arsenal said:

Καλησπέρα, για έναν που είναι στην Ελλάδα έχει μια σταθερή εργασία στα 600 ευρώ, χωρίς ενοίκιο και με κάποιες έξτρα ανέσεις λόγω επαρχίας (π.χ πολύ κοντά στη δουλειά, κανένα κρεατικο απο το χωριό κανένα αυγό κτλ) αξίζει να αναζητήσει εργασία στην Κύπρο?

Δεν εχεις διευκρινησει τα κριτηρια σου για να σου απαντησουμε αν αξιζει.

Οικονομικα;

Ποιοτητα ζωης;

Προοπτικες;

Κατι αλλο;

Αν ρωτας με αποκλειστικα βραχυπροθεσμα οικονομικα κριτηρια (ητοι τι θα σου μενει στην τσεπη καθε μηνα), και αν μιλαμε μονο για εσενα (οχι οικογενεις κλπ) ισως αξιζε αν ο καθαρος μισθος σου ειναι ανω των 1400 ευρω.

Εγω θα πηγαινα και με 1000 καθαρα, διοτι και ως λαος, και ως ποιοτητα ζωης και ως υπηρεσιες και ως προοπτικες και ως γενικοτερη νοοτροπια ειναι πολυ μπροστα απο την ψωροκωσταινα. Επισης θα πηγαινα και με 600 (κοινως θα διαλεγα να μπαινω και μεσα) αν επροκειτο για μια δουλεια που θα μου εδινε περισσοτερες προοπτικες αποτι πχ αν εργαζομουν ντελιβερας στην Ελλαδα. Αλλα αυτη ειναι η δικη μου οπτικη με την οποια δεδομενα διαφωνουν οι περισσοτεροι Ελληνες.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως είμαι σχεδόν 6 μήνες εδώ και δεν σκέφτομαι να γυρίσω πίσω αν και ακόμα είμαι μια βάρκα μια νερά. βρήκα δουλειά που να γουστάρω και δεν χρειάζεται να παρακαλώ  για να πληρωθώ όπως γίνεται 9/10 στην Ελλάδα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδι φιλου που σπουδαζει λευκωσια .Δουλευει σε μαγαζι με ρουχα για τα εξοδα  του.Καθαρα πανω απο 700 ευρω .

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Diskimpex said:

Παιδι φιλου που σπουδαζει λευκωσια .Δουλευει σε μαγαζι με ρουχα για τα εξοδα  του.Καθαρα πανω απο 700 ευρω .

Τοσος ειναι ο βασικος για 8ωρο αρα δε θα μπορουσε να ειναι λιγοτερα. Αλλωστε οι περισσοτεροι εργοδοτες βαζουν κανονικα ενσημα/ασφαλιση, καθως η φοροδιαφυγη δεν ειναι πολυ ψηλα στην ατζεντα των επαγγελματιων εργοδοτων ή εργοδοτουμενων (η γενικοτερη νοοτροπια που ελεγα λιγο παραπανω).

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έρχεται πολύς κόσμος από Ελλάδα στην Κύπρο, μαζί και "επιχειρηματίες", οπότε είναι ζήτημα χρόνου να μπολιαστεί ο τόπος με τις κακές πρακτικές της Ελλάδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
14 ώρες πριν, blueangel3 είπε

Πως μπαινει κανείς στο Πανεπιστήμιο της Κύπρου,έχοντας γραψει πανελλήνιες ; Με το βαθμό απο τις πανελληνιες ; 

Ναι. Συμπληρωνει ξεχωριστο μηχανογραφικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kinderas είπε

απο ενοικια πως ειναι περιπου στην κυπρο?να υποθεσω ειναι αναλογα με την περιοχη?

παιζει ρολο η περιοχη αλλα γενικά ειναι στον θεο τα ενοίκια. Υπάρχει πολύ ζήτηση και εκμεταλλευονται πάρα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, kinderas said:

απο ενοικια πως ειναι περιπου στην κυπρο?να υποθεσω ειναι αναλογα με την περιοχη?

Για Λεμεσο και Λευκωσια υπολογιζε 450 και πανω για ανθρωπινο επιπλωμενο διαμερισμα με 1 υ/δ περιπου 50 τετραγωνικων και 600++ ευρω για αντιστοιχο με 2 υ/δ.

Λαρνακα και Παφο ειναι φθηνοτερα.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alfeios είπε

Ναι. Συμπληρωνει ξεχωριστο μηχανογραφικο

Ως πολύτεκνος τι οφέλη μπορω να έχω ;; Σχετικά με την υποτροφία τι ισχύει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/5/2018 στις 10:05 ΜΜ, blueangel3 είπε

Ως πολύτεκνος τι οφέλη μπορω να έχω ;; Σχετικά με την υποτροφία τι ισχύει ;

http://www.ucy.ac.cy/fmweb/el/tomeas-foiththkhs-merimnas/student-life-office#a2

Σίτιση Ελλαδιτών Φοιτητών
 
Κάθε εξάμηνο, η Κυπριακή Κυβέρνηση προσφέρει κουπόνια σίτισης σε όλους τους Έλληνες υπηκόους ή Έλληνες της Διασποράς ανεξάρτητα από τον τρόπο εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, νοουμένου ότι οι οικογένειές τους διαμένουν στο εξωτερικό και δεν τους έχει δοθεί υποτροφία από την Κυπριακή Κυβέρνηση. Οι Ελλαδίτες φοιτητές οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο δικαιούνται δωρεάν σίτιση για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές τους.
 
Η Κυπριακή Κυβέρνηση παραχωρεί κάθε χρόνο επτά υποτροφίες (μία σε κάθε Σχολή) ύψους €3500 η καθεμία σε Ελλαδίτες προπτυχιακούς φοιτητές με βάση τη βαθμολογία που επιτυγχάνουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση ανανέωσης της υποτροφίας για το επόμενο έτος είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστο 6,5 (Λία Καλώς) ανά ακαδημαϊκό έτος. Οι δικαιούχοι των υποτροφιών ενημερώνονται τηλεφωνικώς και έχουν προσωπική συνάντηση με τη Λειτουργό του Γραφείου Φοιτητικής Ζωής για τις διαδικασίες που θα ακολουθηθούν για να πάρουν την υποτροφία τους. 
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!!

Θελουμε να μετακομίσουμε τέλος καλοκαιριού με την (κυπριας καταγωγης αν παίζει κάποιο ρόλο)σύντροφο μου στην Λεμεσο για μια νέα και υγιείς αρχή.

Εχουμε κάνει ήδη μεγάλη έρευνα από όλες τις απόψεις αλλά συνεχίζουμε να ψάχνουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να πάρουμε. Αποτι βλέπω η μεγαλύτερη εύρεση εργασίας κινείται ξεκάθαρα γύρω από το πτυχίο, εγώ πτυχίο δεν έχω αλλά μιλάω άπταιστα αγγλικά και γερμανικά.

Η μέγιστες απορίες μας είναι*

Ειναι εφικτό να ξεκινήσουμε με ένα σταρτ πακετ των 5k για τα πρώτα έξοδα, μικρό αυτοκίνητο, δυο νοίκια, ασφάλειες εγγυήσεις;;

θέλουνε να κινηθούμε στα 500-600 για ένα αξιοπρεπές μοναρι όχι απαραίτητα κέντρο αλλά ούτε σε χωριό περιφερειακά. Θα βρούμε η θα ζοριστουμε;

και το βασικότερο ερώτημα, ένα ζευγάρι για αρχή με δυο βασικούς μισθους μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς;;

 

Επεξ/σία από siralex8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2018 στις 6:41 ΜΜ, johnyboy είπε

εγώ πάντως είμαι σχεδόν 6 μήνες εδώ και δεν σκέφτομαι να γυρίσω πίσω αν και ακόμα είμαι μια βάρκα μια νερά. βρήκα δουλειά που να γουστάρω και δεν χρειάζεται να παρακαλώ  για να πληρωθώ όπως γίνεται 9/10 στην Ελλάδα. 

Καλησπερα φιλε.. συγχαρητήρια για την όλη αλλαγή που εκανεσ Δεν είναι εύκολη κ μειΣ το σχεδιάζουμε εδώ κ μήνες. Εγώ είμαι οδηγος ιδιωτικού ταξί  κοντά πεντε χρόνια εδώ θεσσαλονικη και τέλη καλοκαιριού κατεβαίνω κάτω για ένα νέο ξεκίνημα με την σύντροφο μου; Βλέπεις φως για ανιδεικευτους σαν εμενα;

Ξερω να μιλάω φυσικά φλουεντ γερμανικά κ αγγλικά, αλλά πτυχίο Δεν έχω.

Τα βγάζει πέρα ένα ζευγάρι με τους βασικούς μισθους η θα είμαστε τσίμα τσίμα με την μπουκιά στο στόμα όπως είμαστε τώρα;; 

Επεξ/σία από siralex8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2018 στις 8:27 ΜΜ, siralex8 είπε

Καλησπέρα!!

Θελουμε να μετακομίσουμε τέλος καλοκαιριού με την (κυπριας καταγωγης αν παίζει κάποιο ρόλο)σύντροφο μου στην Λεμεσο για μια νέα και υγιείς αρχή.

Εχουμε κάνει ήδη μεγάλη έρευνα από όλες τις απόψεις αλλά συνεχίζουμε να ψάχνουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να πάρουμε. Αποτι βλέπω η μεγαλύτερη εύρεση εργασίας κινείται ξεκάθαρα γύρω από το πτυχίο, εγώ πτυχίο δεν έχω αλλά μιλάω άπταιστα αγγλικά και γερμανικά.

Η μέγιστες απορίες μας είναι*

Ειναι εφικτό να ξεκινήσουμε με ένα σταρτ πακετ των 5k για τα πρώτα έξοδα, μικρό αυτοκίνητο, δυο νοίκια, ασφάλειες εγγυήσεις;;

θέλουνε να κινηθούμε στα 500-600 για ένα αξιοπρεπές μοναρι όχι απαραίτητα κέντρο αλλά ούτε σε χωριό περιφερειακά. Θα βρούμε η θα ζοριστουμε;

και το βασικότερο ερώτημα, ένα ζευγάρι για αρχή με δυο βασικούς μισθους μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς;;

Καλησπέρα στείλε βιογραφικό στο νεο καζίνο Λεμεσού (θα είναι το μεγαλύτερο στην Ευρωπη ) που θα ανοίξει το 2021 αλλα  ψάχνουν να προσλάβουν πολλά άτομα τωρα θα σου κάνουν εκπαιδευση κ θα πληρώνεσαι άμεσα 1300 - 1400+ δεν θέλουν προϋπηρεσία  ,  πολυ καλά αγγλικά και λευκο ποινικό μητρώο 

 

mycareer παπακι melco-resorts.com

http://www.cityofdreamsmed.com.cy/gr/index.php?route=career-cyprus

Πολυ καλο για ανευρεση εργασίας https://www.ergodotisi.com

 

 

Για αρχή καλα είναι τα 5k , τα ενοίκια εχουν ανέβει αρκετά ρίξε μια ματιά , με ψάξιμο μπορείς να βρεις (τον μεσίτη δεν τον πληρώνεις εσυ αλλά ο ιδιοκτήτης)

 στην τιμή είναι και τα κοινοχρηστα , και εαν τους πεις οτι θα μείνεις για long παίζει και ενα σχετικό παζάρι

https://www.bazaraki.com/el/real-estate/houses-and-villas-rent/lemesos-district-limassol/?price_max=800

 

 

Επεξ/σία από ribo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...