Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, johnyboy είπε

άλλο θέλω να κάνω προς το παρόν. να δηλώσω εδώ στην Κύπρο ότι ζω μόνιμα εδώ. για το 17 δεν χρειάζεται να να κάνω δήλωση, δεν είχα 6 μήνες εδώ. 

Συμβουλεψου κανα λογιστη καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και απο μενα! 

 

Με δεχτηκαν απο μια πολυ γνωστη αλυσιδα fast food στη Κυπρο, για ενα χρονο.Θα περασω απο φαση εκπαιδευσης αρχικα η οποια πληρωνεται κανονικα (εννοειται εχω στα υποψιν οτι παιζει καποια στιγμη να με διωξουν ε το ετσι θελω,συμβαινουν αυτα παντου) Ο μισθος μου θα ειναι 870 ευρω καθαρα το πρωτο εξαμηνο και στο δευτερο εξαμηνο θα ανεβει στα 920,το σπιτι θα ναι πληρωμενο με συγκατοικο και νερο ρευμα θα ναι πληρωμενο ως ενα νορμαλ ποσο,αν ξεπεραστει πληρωνω εγω αν και γενικα δεν ειμαι σπαταλο ατομο. Ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους, θεωρειτε οτι θα καταφερω να βαζω στην ακρη καθε μηνα λεφτα ή ειναι λιγο δυσκολο? Σαφεστατα εξαρταται απο τις αναγκες του καθενος αλλα οπως ειπα ειμαι ατομο που δε σπαταλαει,ειμαι πιο πολυ του σπιτιου,συν οτι θα εργαζομαι 6ημερο 8ωρο οποτε οχι πολυ χρονος για εξοδους και νταχντιρντί. Θα ειμαι στην Αγια Ναπα,οι τιμες εκει πως ειναι,πιο τσιμπημενες απο τη πρωτευουσα ή κανονικες? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aregli92 είπε

Με δεχτηκαν απο μια πολυ γνωστη αλυσιδα fast food στη Κυπρο, για ενα χρονο.Θα περασω απο φαση εκπαιδευσης αρχικα η οποια πληρωνεται κανονικα (εννοειται εχω στα υποψιν οτι παιζει καποια στιγμη να με διωξουν ε το ετσι θελω,συμβαινουν αυτα παντου) Ο μισθος μου θα ειναι 870 ευρω καθαρα το πρωτο εξαμηνο και στο δευτερο εξαμηνο θα ανεβει στα 920,το σπιτι θα ναι πληρωμενο με συγκατοικο και νερο ρευμα θα ναι πληρωμενο ως ενα νορμαλ ποσο,αν ξεπεραστει πληρωνω εγω αν και γενικα δεν ειμαι σπαταλο ατομο.

Τοσες παροχες προσφερει η Κυπρος σε υπαλληλους fast food? Δεν εχει ζητηση αυτό το επαγγελμα?

Τον συγκατοικο τον ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Τοσες παροχες προσφερει η Κυπρος σε υπαλληλους fast food? Δεν εχει ζητηση αυτό το επαγγελμα?

Τον συγκατοικο τον ξερεις?

Καλησπέρα, η συγκεκριμένη αλυσίδα διαθέτει 18 καταστήματα σε όλη τη Κύπρο οπότε σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση, φανταστείτε ότι στην Ελλάδα στη Αθήνα που ζω,το πιο γνωστό είναι στο Σύνταγμα στην αρχή της Ερμού, άρα αυτό λέει πολλά. Σχετικά με το συγκάτοικο, όχι δεν τον ξέρω αλλά από ότι έλεγαν στην αγγελία και στη συνέντευξη πρόκειται για άτομο που θα εργαστεί εξίσου στα Mcdonalds, ίσως Ελλαδίτης και εκείνος (συγκάτοικος ιδίου φύλου έλεγε πιο συγκεκριμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, aregli92 είπε

Παιδια καλησπερα και απο μενα! 

Με δεχτηκαν απο μια πολυ γνωστη αλυσιδα fast food στη Κυπρο, για ενα χρονο.Θα περασω απο φαση εκπαιδευσης αρχικα η οποια πληρωνεται κανονικα (εννοειται εχω στα υποψιν οτι παιζει καποια στιγμη να με διωξουν ε το ετσι θελω,συμβαινουν αυτα παντου) Ο μισθος μου θα ειναι 870 ευρω καθαρα το πρωτο εξαμηνο και στο δευτερο εξαμηνο θα ανεβει στα 920,το σπιτι θα ναι πληρωμενο με συγκατοικο και νερο ρευμα θα ναι πληρωμενο ως ενα νορμαλ ποσο,αν ξεπεραστει πληρωνω εγω αν και γενικα δεν ειμαι σπαταλο ατομο. Ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους, θεωρειτε οτι θα καταφερω να βαζω στην ακρη καθε μηνα λεφτα ή ειναι λιγο δυσκολο? Σαφεστατα εξαρταται απο τις αναγκες του καθενος αλλα οπως ειπα ειμαι ατομο που δε σπαταλαει,ειμαι πιο πολυ του σπιτιου,συν οτι θα εργαζομαι 6ημερο 8ωρο οποτε οχι πολυ χρονος για εξοδους και νταχντιρντί. Θα ειμαι στην Αγια Ναπα,οι τιμες εκει πως ειναι,πιο τσιμπημενες απο τη πρωτευουσα ή κανονικες? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Εκτος από την Λεμεσό και μετα την Λευκωσια η ζωη στις άλλες πολεις ειναι ποιο φθηνη , οποτε και με αυτες τι παροχες θα σου μένουν χρηματα

*Μεγαλη ζητηση σε επαγγελματα (πωλητες , εστιαση , τεχνητες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω, αυτο διαπιστωσα και απο τα σχολια των προηγουμενων, και να φανταστεις στην αρχη προτιμουσα να μαι λευκωσια η λεμεσο λογω μεγαλουπολεων και καλα αλλα και η αγια ναπα μια χαρα ειναι ειδικα το καλοκαιρι,στην τελικη παω για επαγγελματικο σκοπο και αποταμιευση οχι για ντολτσε βιτα :P ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα σας ...Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις αν στην Κυπρο οταν πας να εργαστεις για 6μηνο η 8μηνο παιρνεις δωρο π.χ Χριστουγεννων η Πασχα κ γενικα αν αυτα τα δωρα ισχυουν στην Κυπρο...Ευχαριστω εκ των προτερων...(μπορει αυτο το θεμα να εχει απαντηθει σε προηγουμενες σελιδες αλλα ειναι παρα πολλες ωστε να τις ψαξω μια μια :()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13ο μισθό κάποιοι δίνουν κάποιοι όχι, 14ο ελάχιστοι ως καθόλου. αν η εταιρεία σου δίνει 13ο μισθό τότε θα πάρεις αναλογία όσο καιρό θα είσαι εκεί, αν και για 6 μήνες κανείς δεν θα δίνει 13ο και 14ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2018 στις 9:29 ΠΜ, rus είπε

Τοσες παροχες προσφερει η Κυπρος σε υπαλληλους fast food? Δεν εχει ζητηση αυτό το επαγγελμα?

Τον συγκατοικο τον ξερεις?

Δεν είναι τρελα τα πράγματα, ακομα και τα 870 καθαρά δεν ειναι τίποτα τρελό μιας και (υποθέτω) ειναι χωρίς ασφάλεια υγείας, επίσης αν είναι 12 οι μισθοί τότε βγαίνει 745 σε 14 μισθούς, αν ειναι 13 οι μισθοί των 870 τοτε βγαίνει 807 σε 14 μισθούς. Επίσης δεν ξερουμε αν είναι για 40 ωρες την εβδομάδα ή παραπάνω ώρες. 

Γενικά ειναι διαφορετικά τα πράγματα απο οτι είναι στην Ελλάδα μισθολογικά για πολλούς λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2018 στις 6:54 ΠΜ, johnyboy είπε

13ο μισθό κάποιοι δίνουν κάποιοι όχι, 14ο ελάχιστοι ως καθόλου. αν η εταιρεία σου δίνει 13ο μισθό τότε θα πάρεις αναλογία όσο καιρό θα είσαι εκεί, αν και για 6 μήνες κανείς δεν θα δίνει 13ο και 14ο.

σ ευχαριστω φιλε μ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για έναν που είναι στην Ελλάδα έχει μια σταθερή εργασία στα 600 ευρώ, χωρίς ενοίκιο και με κάποιες έξτρα ανέσεις λόγω επαρχίας (π.χ πολύ κοντά στη δουλειά, κανένα κρεατικο απο το χωριό κανένα αυγό κτλ) αξίζει να αναζητήσει εργασία στην Κύπρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...