Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για πρωτοετη φοιτητη που θα παει να σπουδασει στο Πανεπιστημιο Κύπρου ποιο ειναι το κοστος ζωης εκει ? 

Δεν πληρωνει διδακτρα. Πόσο θα στοιχισει το μηνα σους γονεις του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανάλογα σε τι διαμέρισμα θα μείνει (κατάσταση, απόσταση από το Πανεπιστήμιο, με συγκάτοικο ή όχι, αριθμό υπνοδωματίων, κοινόχρηστα κτλ). Στην Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κύπρου έχει κατάλογο με διαθέσιμα διαμερίσματα. Επειδή όμως θα μαθήματα ξεκίνησαν χτες, αρκετά διαμερίσματα θα έχουν ενοικιαστεί.

 

Πέραν αυτών, πρέπει να υπολογίσει έξοδα διατροφής και μετακινήσεων καθώς και έξοδα αγοράς των βιβλίων. Εκτίμηση δεν μπορώ να κάνω τώρα, περισσότερα αύριο. Στο μεταξύ εάν έχεις περισσότερες λεπτομέρειες, γράψε τις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα σε τι διαμέρισμα θα μείνει (κατάσταση, απόσταση από το Πανεπιστήμιο, με συγκάτοικο ή όχι, αριθμό υπνοδωματίων, κοινόχρηστα κτλ). Στην Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κύπρου έχει κατάλογο με διαθέσιμα διαμερίσματα. Επειδή όμως θα μαθήματα ξεκίνησαν χτες, αρκετά διαμερίσματα θα έχουν ενοικιαστεί.

 

Πέραν αυτών, πρέπει να υπολογίσει έξοδα διατροφής και μετακινήσεων καθώς και έξοδα αγοράς των βιβλίων. Εκτίμηση δεν μπορώ να κάνω τώρα, περισσότερα αύριο. Στο μεταξύ εάν έχεις περισσότερες λεπτομέρειες, γράψε τις.

Χωρίς συγκατοικο. Σε γκαρσονιερα. Τα μαθημετα ξεκινσαν χθες ? μα τα αποτελεσματα για τους Ελλαδιτες εκδοθηκαν σημερα. καμια παραπανω λεπτομερια δεν εχω. Δεν περιμενα να περασει, αιφνιδιαστηκα σημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς συγκατοικο. Σε γκαρσονιερα. Τα μαθημετα ξεκινσαν χθες ? μα τα αποτελεσματα για τους Ελλαδιτες εκδοθηκαν σημερα. καμια παραπανω λεπτομερια δεν εχω. Δεν περιμενα να περασει, αιφνιδιαστηκα σημερα.

Στείλε μου ένα pm με ένα τηλέφωνο επικοινωνίας (κινητό, σταθερό, δεν έχει σημασία) κι ώρες (γραφείου) που μπορούμε να μιλήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μου ένα pm με ένα τηλέφωνο επικοινωνίας (κινητό, σταθερό, δεν έχει σημασία) κι ώρες (γραφείου) που μπορούμε να μιλήσουμε.

Ευχαριστω πολύ. Εστειλα ηδη π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα της Β' κατανομής.

 

Επίσης:

Υποτροφίες Ελλήνων και Κυπρίων της Διασποράς
 
Οι Έλληνες και Κύπριοι της Διασποράς που φοιτούν στο Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι δυνατό να ενισχυθούν οικονομικά από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού με €3500 το χρόνο αφού υποβάλουν τις απαραίτητες βεβαιώσεις στο Γραφείο Φοιτητικής Ζωής. Μετά από τον απαραίτητο έλεγχο που πραγματοποιείται, τα στοιχεία των φοιτητών αποστέλλονται στο Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού για έγκριση.
 
Η Υποτροφία παραχωρείται σε προπτυχιακούς φοιτητές για τα τέσσερα έτη σπουδών τους. Απαραίτητη προϋπόθεση ανανέωσης της υποτροφίας για το επόμενο έτος είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστο 5 ανά ακαδημαϊκό έτος. Σε περίπτωση που ο φοιτητής χάσει την υποτροφία του λόγω χαμηλής βαθμολογίας διατηρεί το δικαίωμα να την επαναδιεκδικίσει την επόμενη χρονιά νοουμένου ότι ο σταθμικός μέσος όρος του έχει αυξηθεί πάνω από 5.
 
 
Σίτιση Ελλαδιτών Φοιτητών
 
Κάθε εξάμηνο, η Κυπριακή Κυβέρνηση προσφέρει κουπόνια σίτισης σε όλους τους Έλληνες υπηκόους ή Έλληνες της Διασποράς ανεξάρτητα από τον τρόπο εισαγωγής τους στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, νοουμένου ότι οι οικογένειές τους διαμένουν στο εξωτερικό και δεν τους έχει δοθεί υποτροφία από την Κυπριακή Κυβέρνηση. Οι Ελλαδίτες φοιτητές οι οποίοι πληρούν τις προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο δικαιούνται δωρεάν σίτιση για όσο διάστημα διαρκούν οι σπουδές τους.
 
Τα ημερήσια κουπόνια σίτισης, αξίας €7,00 το ένα, πιστώνονται ηλεκτρονικά στην πανεπιστημιακή ταυτότητα του κάθε φοιτητή και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για δωρεάν φαγητό και ποτό (μη αλκοολούχων) στα εστιατόρια/κυλικεία/περίπτερα του Πανεπιστημίου κατά τις εργάσιμες μέρες. Το συνολικό ποσό των ηλεκτρονικών κουπονιών σίτισης ορίζεται με βάση τις εργάσιμες μέρες κάθε εξαμήνου. Τα κουπόνια σίτισης μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και την τελευταία ημέρα της εξεταστικής περιόδου κάθε εξαμήνου. Τα κουπόνια δεν δίνονται αναδρομικά για χρονικές περιόδους κατά τις οποίες ο δικαιούχος δεν τα παρέλαβε. Σημειώνεται επίσης, ότι τα κουπόνια σίτισης δεν είναι μεταβιβάσιμα και παραχωρούνται αποκλειστικά για χρήση από τους δικαιούχους. Σε περίπτωση απώλειας της φοιτητικής ταυτότητας ο δικαιούχος θα πρέπει να ενημερώσει το Γραφείο Φοιτητικής Ζωής ούτως ώστε η χρήση των κουπονιών να ανασταλεί μέχρι να επανεκδοθεί νέα φοιτητική ταυτότητα.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε όλους κι απο μενα..

 

Ειμαι μηχανικος εργων υποδομης/ πολιτικος μηχανικος και γενικα τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα ασχολιομουν με οτι να ναι στον τομεα των κατασκευων .εχω μπλοκακι σαν ελευθερος επαγγελματιας στην Ελλαδα αλλα τα 2 τελευταια χρονια δεν βγαινει τπτ..

Προσφατα εψαχνα για αγγελιες και ειδα αρκετες που με αφορουσαν..

παρολα αυτα πριν στειλω βιογραφικο θα ήθελα να ρωτησω αν καποιος απο εδω έχει γνώση της αγορας οχι τοσο πολυ στο κομματι της ποιοτητας εργασιας αφου κατα τη γνωμη μου ειμαι πεπισμενος οτι με αυτα που εζησα εδω στον συγκεκριμενο κλαδο δεν υπαρχει περιπτωση να με εκπληξει κατι..

γενικα με τα φορολογικα και ασφαλιστικα εχω παρει μια ιδεα (αφου τα τελευταια χρονια πιο πολυ για λογιστης και π$%^&κι των υπηρεσιων ημουν παρα μηχανικος.

Οσο αφορα τη μισθοδοσια ειναι φερεγγυοι?Υπαρχουν πιθανοντητες για ταπα? Ερχομενος εκει για δουλεια και οχι για ντολτσε βιτα υπαρχει πιθανοτητα να μενει και κανα φραγκο στην ακρη να το στελνω στους δικους μου Ελλαδα?

Οτιδηποτε αλλη πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη.Ευχαριστω πολυ για το Χρονο σας.

Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Πιθανότητες να πέσεις σε αφερέγγυο εργοδότη - είτε αυτός είναι εταιρία είτε ιδιώτης που σου αναθέτει μια μελέτη - υπάρχουν παντού, όπου και να πας, οπότε η Κύπρος δεν αποτελεί εξαίρεση. Σίγουρα, τα πράγματα (= διαθεσιμότητα ρευστού στην αγορά, κίνηση οικοδομικής βιομηχανίας κτλ) είναι καλύτερα από ότι είναι στην Ελλάδα, αλλά "σάπια μήλα" (έστω και λίγα, στην Κύπρο) υπάρχουν και δυστυχώς το μαθαίνεις μόνο εκ των υστέρων.

 

Το αν θα σου μένουν χρήματα για να στέλνεις Ελλάδα, εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και το πώς ζεις - κοινώς ποιες και τι είδους παραχωρήσεις/συμβιβασμούς είσαι διατεθειμένος να κάνεις. Π.χ. μπορεί για ένα ΧΨΖ χρονικό διάστημα να χρειαστεί να μείνεις σε γκαρσονιέρα κι όχι σε διαμέρισμα. Για κάποιους είναι απλό, για κάποιους είναι αδιανόητο. Γενικά, το εάν θα σου μείνουν χρήματα ή όχι εξαρτάται από τα έξοδά σου και κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να τα περιορίσεις - π.χ. εάν καπνίζεις ένα πακέτο την ημέρα, μπορείς να το μειώσεις στο μισό;

 

Από πλευράς μισθών, φορολογίας κτλ, σίγουρα είναι καλύτερα στην Κύπρο, κυρίως επειδή ισχύει το αφορολόγητο όριο των €19.500. Υπάρχει όμως ένα "τρικ", το οποίο καλύτερα θα ήταν να το συζητήσεις με επαγγελματία λογιστή που να ασχολείται με αυτό το θέμα: Εάν θέλεις να φορολογείσαι στην Κύπρο κι όχι στην Ελλάδα, θα πρέπει να μεταφέρεις τη φορολογική σου έδρα από τη ΔΟΥ που είσαι γραμμένος στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, το οποίο είναι μια διαδικασία στην οποία π.χ. θα πρέπει να αποδείξεις ότι η μόνιμη κατοικία σου είναι στην Κύπρο κ.ά.. Δεν είναι απλή διαδικασία, γίνεται, απλά θέλει χρόνο κι έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy

Ευχαριστώ πολυ για τη συντομη απαντηση σου.Για το θεμα των εξοδων το δεχομαι σαν απαντηση και σιγουρα ειναι κατι υποκειμενικο.απλα διαβαζα στα προηγουμενα ποστ για τα εξοδα διαβωσης.

όσο αφορα τα φορολογικα θα ηθελα να διατηρησω το μπλοκακι για λόγους ευελιξίας αφου μισθωτός είχα καέι στο παρελθόν ανεξαρτητου εδρας  ,(ιδιαιτερα ενδιαφερον η μεταφορα φορολογικης εδρας το οποιο αγνοοουσα. )θα το μελετησω λεπτομερώς αν μπορεις να δηλώσεις την οικια σου ως επαγγελματικό χώρο όπως γίνεται και στην Ελλάδα.

Στα παλιά  χρόνια εταιριες που συνεργαζόμουν μου διέθεταν ένα αυτοκινητο για τις μετακινήσεις μ όσο καιρό δούλευα σε αυτες για την κάλυψη των επαγγελματικών μεταφορων .απο ότι καταλαβαίνω κατι αντίχτοιχο θα υπαρχει κι εκει .σωστα?

 

Το άνοιγμα λογαριασμου στην τραπεζα κυπρου η οποιαδηποτε αλλη είναι εφικτο αφου θα μπαινουν χρήματα απο κύπρο η θα συνεργάζομαι με τις τραπεζες που έχω εδω?

Ευαριστω για το χρόνο σου και τη σύντομη απάντηση.

Στέλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy

 

Ευχαριστώ πολυ για τη συντομη απαντηση σου.Για το θεμα των εξοδων το δεχομαι σαν απαντηση και σιγουρα ειναι κατι υποκειμενικο.απλα διαβαζα στα προηγουμενα ποστ για τα εξοδα διαβωσης.

 

όσο αφορα τα φορολογικα θα ηθελα να διατηρησω το μπλοκακι για λόγους ευελιξίας αφου μισθωτός είχα καέι στο παρελθόν ανεξαρτητου εδρας  ,(ιδιαιτερα ενδιαφερον η μεταφορα φορολογικης εδρας το οποιο αγνοοουσα. )θα το μελετησω λεπτομερώς αν μπορεις να δηλώσεις την οικια σου ως επαγγελματικό χώρο όπως γίνεται και στην Ελλάδα.

 

Στα παλιά  χρόνια εταιριες που συνεργαζόμουν μου διέθεταν ένα αυτοκινητο για τις μετακινήσεις μ όσο καιρό δούλευα σε αυτες για την κάλυψη των επαγγελματικών μεταφορων .απο ότι καταλαβαίνω κατι αντίχτοιχο θα υπαρχει κι εκει .σωστα?

 

Το άνοιγμα λογαριασμου στην τραπεζα κυπρου η οποιαδηποτε αλλη είναι εφικτο αφου θα μπαινουν χρήματα απο κύπρο η θα συνεργάζομαι με τις τραπεζες που έχω εδω?

 

Ευαριστω για το χρόνο σου και τη σύντομη απάντηση.

Στέλιος

 

Στην Κύπρο μπορείς να δηλώσεις ως επαγγελματική έδρα το χωράφι σου, δεν έχει σημασία, αρκεί να υπάρχει δρόμος για να φτάσεις εκεί - κοινώς, εάν βρίσκεσαι σε χώρο με συγκεκριμένη διεύθυνση (οδός, αριθμός, αριθμός διαμερίσματος, ταχυδρομικός κώδικας) μπορείς να δηλώσεις αυτόν ως επαγγελματική έδρα. Συνεπώς, μπορείς να δηλώσεις ως επαγγελματική έδρα το διαμέρισμα που θα μένεις.

 

Όσον αφορά στις μετακινήσεις, (εάν κατάλαβα καλά) εφόσον θες να είσαι εξωτερικός συνεργάτης κι όχι μισθωτός κατασκευαστικών εταιριών, θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να σου παρέχουν αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις. Οι εταιρίες διαθέτουν αυτοκίνητα για τις μετακινήσεις των εργαζομένων τους κι εσύ δεν θα είσαι ένας από αυτούς. Συνεπώς, στην περίπτωση της επιλογής του "ελεύθερου επαγγελματία" ως τρόπο απασχόλησης, θα πρέπει να φροντίσεις για το μεταφορικό σου μέσο.

 

Για να ανοίξεις λογαριασμό σε (οποιαδήποτε) τράπεζα στην Κύπρο, θέλεις αποδεικτικό διαμονής - είτε λογαριασμό οργανισμού κοινής ωφέλειας (ρεύμα, νερό, τηλέφωνο) είτε ενοικιαστήριο συμβόλαιο διαμερίσματος κι - εννοείται - έγγραφα που να αποδεικνύουν τα προσωπικά σου στοιχεία (ταυτότητα, διαβατήριο). Καλό θα ήταν ο μισθός να μπαίνει σε τράπεζα στην Κύπρο, διότι για οποιαδήποτε μεταφορά ποσού μέσω τραπέζης εκτός Κύπρου, υπάρχουν χρεώσεις τις οποίες θα επωμίζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να εχεις μαζι σου ενα καλο κομποδεμα για να ξεκινησεις. υπολογισε ενοικιο,αυτοκινητο για μετακινησεις (δε πας πουθενα στη κυπρο χωρις αυτοκινητο), λοιπα καθημερινα εξοδα και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας (δεν ειναι δωρεαν οπως εδω). επισης πολλοι εργοδοτες τελευταια εκμεταλλευονται το αυξημενο ενδιαφερον απο ελλαδιτες και τους απασχολουν για 6 μηνες οπου μετα τους σουταρουν χωρις καμια υποχρεωση. οποτε προσεχε μην ανοιχτεις πολυ και μεινεις ξεκρεμαστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να εχεις μαζι σου ενα καλο κομποδεμα για να ξεκινησεις. υπολογισε ενοικιο,αυτοκινητο για μετακινησεις (δε πας πουθενα στη κυπρο χωρις αυτοκινητο), λοιπα καθημερινα εξοδα και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας (δεν ειναι δωρεαν οπως εδω). επισης πολλοι εργοδοτες τελευταια εκμεταλλευονται το αυξημενο ενδιαφερον απο ελλαδιτες και τους απασχολουν για 6 μηνες οπου μετα τους σουταρουν χωρις καμια υποχρεωση. οποτε προσεχε μην ανοιχτεις πολυ και μεινεις ξεκρεμαστος

για το κομποδεμα συμφωνω για τα υπολοιπα που λες οχι,υπαρχει δημοσιο συστημα υγειας,στους 6 μηνες αν σε σουταρουν δικαιουσε ταμειο ανεργειας και πρεπεο να σε σουταρουν με προιδοποιηση,απο μεσα μεταφορας ισχνα οποτε θες αυτοκινητο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κομποδεμα συμφωνω για τα υπολοιπα που λες οχι,υπαρχει δημοσιο συστημα υγειας,στους 6 μηνες αν σε σουταρουν δικαιουσε ταμειο ανεργειας και πρεπεο να σε σουταρουν με προιδοποιηση,απο μεσα μεταφορας ισχνα οποτε θες αυτοκινητο.

 

Πρόσβαση στο δημόσια σύστημα υγείας όμως υπάρχει μόνο κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν για εργαζόμενους στο δημόσιο και ημικρατικό τομέα και για συνταξιούχους, επί πληρωμή για όλους τους υπόλοιπους.

 

Η ουσία όμως είναι ότι η πρόσβαση (από πλευράς τιμών) για τους υπόλοιπους, δεν είναι απαγορευτική. Οι περισσότεροι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα έχουν ασφάλεια υγείας σε ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες και προτιμούν τις υπηρεσίες ιδιωτικών γιατρών και νοσοκομείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις κατοπιστικές απαντησεις σας 

 

@ wizzy παρανοηση για το μπλοκακι δεν το εθεσα σωστα. πλεον για να μπορω να εργαζομαι στην Ελλαδα δεν προσλαμβανει κανει μισθωτο και ετσι υποχρεουμαι να δηλωνω ελευθερος επαγγελματιας να δουλευω ως μισθωτος και ετσι έχουμε μια πιο ευελικτη ,γι αυτους , σχεση εργασιας και όταν πληρωθω πληρωνω μετα δικες μου εισφορες κτλ..δεν ειναι κατι που χρειαζεται να το κανει ο καθενας ειναι επιλογη μου αυτο και το εκανα..αν συμφερει τους εργοδοτες εκει να με δηλωνουν κανονικα σαν μισθωτο θα κινηθω για το κλεισω στην Ελλαδα η να δω πως θα παει για αργοτερα..Απλα το ανεφερα ως ατού αυτο αφου βρισκεται καποιος που θ σου δουλεψει αερα για λιγο καιρο και τον πληρωνεις κατα το δοκουν..

 

@duende και @forgotten Ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας..το θεμα ασφαλισης και δημοσιας υγειας ειναι κατι δεδομενο ..δεν με ενδιαφερει καν..ευτυχως ειμαι ακομη στα 30 μ τουμπανο τρεχω και προσεχω σχετικα τον εαυτο μ..αν τυχει ατυχημα κτλ...βλεπποντας και κανοντας..για το αυτοκινητο ειναι όντας κατι που με απασχολει..γτ θυμαμαι ως φανταρος εκει το 2013 τα αυτοκινητα μου φαινοταν πολυτελειας σε σχεση με την Ελλαδα τοτε..οποτε και οι τιμες των μεταχειρισμενων θα ειναι αναλογες..εχω ξεκινησει ερευνα για την αγορα εκει αν και κατα τη γνωμη μου οσα σαιτ και να ανοιξεις ..σαν το μιλητο δεν ειναι..

Ευχαριστω πολυ ολους και παλι ..γενικα αυτες οι καταστασεις εινια πολυ αγχωτικες τουλαχιστον να βρεις 2-3 αξιοπιστους ανθρωπους να σου πουν 2-3 βασικα , για να μην παω

υπερ πιστεως  και γυρναω σαν την κατσαριδα ψαχνοντας.
Στέλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...