Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι ακόμη...ξέρουμε τι παίζει με το επίδομα ανεργίας εκεί κάτω ? το δικαιούσαι άσχετα αν σε διώξουν η αν παραιτηθείς ?? πόσο είναι και κάθε πότε καταβάλλεται ??? εννοώ σε περίπτωση που κάποιος μείνει άνεργος..μπορεί για 1-2 μήνες να τα βγάλει πέρα μέχρι να βρεί κάτι άλλο ? 

Επίσης ...με το σπίτι και τα συμβόλαια τι παίζει ??? εννοώ πες οτι εγώ κάνω συμβόλαιο για ένα χρόνο σε σπίτι...αλλά για τον Α ή Β λόγο θέλω να φύγω νωρίτερα....είτε γιατί βρήκα καλύτερη δουλειά ....είτε γιατί δε με βολεύει , η γιατί ρε παιδί μου γυρνάω πίσω Ελλάδα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίδομα ανεργίας είναι γύρω στα €700 (εξαρτάται από τις ασφαλιστέες αποδοχές που θα έχεις μέχρι τη στιγμή απώλειας της εργασίας) και δεν έχει σημασία εάν σε απολύσουν ή εάν παραιτηθείς. Απλώς, πρέπει να κάνεις την ανάλογη δήλωση στο Τμήμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων και να εγγραφείς στους καταλόγους ανέργων του Γραφείου Εξευρέσεως Εργασίας. Το επίδομα ανεργίας δίνεται για περίοδο έξι μηνών και για να το παίρνεις θα πρέπει να πηγαίνεις κάθε μήνα να υπογράφεις ότι παραμένεις άνεργος.

 

Τα συμβόλαια είναι - συνήθως - διετούς διάρκειας, κάτι το οποίο λειτουργεί υπέρ του ενοικιαστή επειδή ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να αυξήσει το ενοίκιο εντός αυτής της περιόδου - εκτός κι αν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο συμβόλαιο (σπάνιο). Εάν θέλεις να φύγεις νωρίτερα, δίνεις ένα μήνα προειδοποίηση και στο τέλος του μήνα φεύγεις. Αναλόγως του τι συμφωνία έχει γίνει στο συμβόλαιο, ο ιδιοκήτης σου επιστρέφει ένα ενοίκιο (το οποίο έχεις προπληρώσει ως "εγγύηση") ή δεν πληρώνεις τον τελευταίο μήνα. Σε περίπτωση που για την ενοικίαση διαμερίσματος κινηθείς μέσω μεσιτικού γραφείου, τον μεσίτη τον πληρώνει εξ ολοκλήρου ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο, πες οτι κατεβαινω κατω, προσλαμβανομαι και δουλευω κανονικα και με τα ολα μου, η αγορα αυτοκινητου πως ειναι εκει κατω? Δηλ μπορω να παω σε μια μαντρα πχ, βα βρω ενα αυτοκινητο ποθ κανει πχ 2000, να του δωσω 1000. Και να βαλω 5 δοσεις των 200,...παραδειγμα λεω. Με αλλα λογια επειδη εγω δεν εχω σκοπο να κατεβω κατω για 1-2 χρονια (αν καιβποτς δε ξερεις) δινουν χρηματοδοτηση οι τραπεζες? Ακομη πχ στεγαστικα ...κλπ κλπ

Και κατι αλλο, πες οτι κατεβαινω κατω, προσλαμβανομαι και δουλευω κανονικα και με τα ολα μου, η αγορα αυτοκινητου πως ειναι εκει κατω? Δηλ μπορω να παω σε μια μαντρα πχ, βα βρω ενα αυτοκινητο ποθ κανει πχ 2000, να του δωσω 1000. Και να βαλω 5 δοσεις των 200,...παραδειγμα λεω. Με αλλα λογια επειδη εγω δεν εχω σκοπο να κατεβω κατω για 1-2 χρονια (αν καιβποτς δε ξερεις) δινουν χρηματοδοτηση οι τραπεζες? Ακομη πχ στεγαστικα ...κλπ κλπ

Επισης η φορολογια οσο ξερω ειναι ανυπαρκτη (19000 αφορολογητο) υπαρχει καμια παγιδα σε αυτο? Δηλ εδω οι απατεωνες της εφοριας δε θα ασχοληθουν? Η θαβπληρωνω εδω φορο για εσοδα που εχω στη Κυπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αυτοκίνητα και τις δόσεις δεν γνωρίζω.

 

Για τη φορολογία, ρώτα λογιστή όχι εδώ. Ενδεικτικά, σε ενημερώνω ότι η Κύπρος κι η Ελλάδα έχουν υπογράψει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας. Φορολογική δήλωση θα κάνεις στη χώρα στην οποία θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος. Για να θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος μιας χώρας θα πρέπει να διαμένεις στη χώρα αυτή 186 ημέρες. Το αφορολόγητο στην Κύπρο είναι €19500 και δεν υπάρχουν παγίδες. Εάν εισπράξεις €20000, θα φορολογηθείς για τα €500.

 

Επαναλαμβάνω: μίλα με λογιστή. Εάν δεν έχεις, μπορώ να σου συστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα αυτοκίνητα και τις δόσεις δεν γνωρίζω.

 

Για τη φορολογία, ρώτα λογιστή όχι εδώ. Ενδεικτικά, σε ενημερώνω ότι η Κύπρος κι η Ελλάδα έχουν υπογράψει σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας. Φορολογική δήλωση θα κάνεις στη χώρα στην οποία θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος. Για να θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος μιας χώρας θα πρέπει να διαμένεις στη χώρα αυτή 186 ημέρες. Το αφορολόγητο στην Κύπρο είναι €19500 και δεν υπάρχουν παγίδες. Εάν εισπράξεις €20000, θα φορολογηθείς για τα €500.

 

Επαναλαμβάνω: μίλα με λογιστή. Εάν δεν έχεις, μπορώ να σου συστήσω.

Οκ ευχαριστώ , θα ρωτήσω το λογιστή που έχω εδώ στο μαγαζί. Η λογική λέει αυτό που λες και εσύ αλλά με τους απατεώνες που κυβερνούν (μια ζωή όχι μόνο τώρα) αυτόν τον τόπο δε ξέρω........

Επίσης μίλησα με τον φίλο μου που μου πρότεινε να κατέβω, μου είπε καθαρά θα παίρνεις την ώρα 4,2 ευρώ ...τα βάζεις κάτω ,μου είπε, βλέπεις τι σε βολεύει και κάθε μήνα βγάζεις το πρόγραμμά σου.....λες στον υπεύθυνο...θέλω πχ την τάδε μέρα ρεπό.....θέλω 10 μέρες συνεχόμενα να δουλεύω 12ωρο, μια να κάθομαι και μετά πάλι τα ίδια......εσύ διαμορφώνεις το μήνα σου.......Δηλαδή πές οτι έρχομαι κάτω , δουλεύω 6 μέρες 12 ωρο και κάθομαι μια Κυριακή ...1200......εδώ δουλεύω 7 μέρες 12ωρο και ζήτημα αν βγάλω 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά υπολόγισε 350-400 για σπίτι, συν αλλα 200-300 στα υπόλοιπα, ρεύμα, νερό, ιντερνετ, φαγητό.Συν ότι στην Λευκωσία (και στις άλλες πόλεις) το νερό της βρύσης δεν πίνεται οπότε το αγοράζεις και αυτό.Στην ουσία στα ίδια θα έρθεις, δηλαδή θα σου μένουν 300-500 ευρώ και αν πάρεις και αμάξι που θα το χρειαστείς σίγουρα γιατί οι αποστάσεις στην κύπρο είναι μεγάλες και η συγκοινωνία δεν και τόσο καλή, τότε θα σου μένουν πολύ λιγότερα.

 

για 70+ ώρες εργασίας την εβδομάδα είναι πολύ λίγα τα λεφτά και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει η μετανάστευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάξι θα αγοράσω με το που θα κατέβω, θα κατέβω με ένα πακέτο γύρω στα 2000-2500 για τα αρχικά έξοδα. Το 2008=2009 που ήμουνα Λευκωσία δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα με το νερό....από τη βρύση πίναμε , και στη μονάδα και έξω όταν πήγαινα σε κανένα σπίτι...μπορεί να έχει αλλάξει βέβαια....για σπίτι θα ψάξω για στουντιακι...max 300 ευρώ.....τον πρώτο μήνα θα φιλοξενούμαι οπότε θα έχω χρόνο μπροστά μου να ψάξω καλά......επίσης όπως έγραψα πιο πριν τώρα τα 300-400 το μήνα είναι ζήτημα αν θα τα βγάλω.....ούτε καν τα ακουμπάω....και δουλεύω 10-12 ώρες 7 μέρες τη βδομάδα , δεν κλείνω ποτέ το μαγαζί....μόνο Χριστούγεννα Πάσχα πρωτοχρονιά ...και περιμένω πως και πως τον Δεκαπενταύγουστο να κάτσω 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αν και ήπια κάποιες φορές, μου λένε όλοι εκεί ότι δεν το πίνουν γιατί δεν είναι καλό και έτσι δεν έπινα.εγώ όσο έψαξα κάτω από 350 κανονικό σπίτι με ένα δωμάτιο δεν βρήκα, μόνο κάτι φοιτητικές τρύπες που δεν τα λες σπίτια.Δεν θα την πάλευα να ζήσω εκεί μέσα πάνω από μήνα.

 

σίγουρα το βιωτικό επίπεδο είναι σαφώς ανώτερο και αξίζει να πάρεις το ρίσκο απλά να υπολογίσεις και άλλες παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2008=2009 που ήμουνα Λευκωσία δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα με το νερό....από τη βρύση πίναμε , και στη μονάδα και έξω όταν πήγαινα σε κανένα σπίτι...

Να υποθεσω οτι μεχρι σημερα δεν εχεις αρρωστησει με τα αντισωματα που εφτιαξες οσο επινες απο τη βρυση; :P

 

2000-2500 αρχικο πακετο ειναι λιγα για να παρεις αμαξι.

Στα γρηγορα, θες μινιμουμ 200 ευρω για να φτασεις Λευκωσια, μετα θες ενα 700-800ρι για να κλεισεις διαμερισμα (διοτι θα πληρωσεις και προκαταβολη), θες κανα 250ρι ευρω για να βαλεις ρευμα και αλλο ενα 250ρι για να βαλεις νερο.

Μανι-μανι εισαι στα ~1500, χωρις να εχω υπολογισει τυχον εξοδα διαμονης σε ξενοδοχειο τις πρωτες ημερες, διατροφη, μετακινησεις με ταξι (περα απο αυτες της πρωτης ημερας) και λοιπα εξοδα, οπως πχ τα απολυτως απαραιτητα στο διαμερισμα που θα πας να μεινεις. Αλλο ενα 500ρι θα πρεπει να το κρατησεις για τον πρωτο σου μηνα μεχρι να πληρωθεις.

 

Αρα απο το αρχικο πακετο των 2.500 μενεις με 500 στην ακρη που ειμαι απολυτα βεβαιος οτι θα τα ξοδεψεις σε διαφορες αναγκες.

 

Ξεχνας την αγορα αυτοκινητου λοιπον. Διπλασιασε το αρχικο πακετο και το συζηταμε, ή τουλαχιστον ριξε κανα 1500ρι επιπλεον στο αρχικο σου πακετο. Κι επειδη μιλαμε για Κυπρο, δεν εχεις αλλη επιλογη. Το αμαξι ειναι απαραιτητο απο την δευτερη μερα. Αρα πρεπει να αναθεωρησεις το αρχικο σου πακετο, ή να βρεις καβατζα να σε πηγαινοφερνει στη δουλεια μεχρι να αποταμιευσεις λεφτα για αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπέρα, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ γιατί πραγματικά δεν βγάζω άκρη και θέλω τα φώτα σας. Είμαι ελληνίδα παντρεμένη με αλβανό και του πρότειναν μια καταπληκτική δουλειά στην Κύπρο. Το πρόβλημα είναι ότι για να βγάλει τη βίζα θα πρέπει να πάω κι εγώ μαζί του και εγώ δεν μπορώ να φύγω από τη δουλειά μου πριν το Μάρτιο του 18. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να πάμε μαζί Κύπρο αλλα για αυτούς τους 7 μηνες εγω να γυρισω πισω? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μόνοι κατάλληλοι να σου απαντήσουν είναι οι εργαζόμενοι στο Τμήμα Αρχείου Πληθυσμού και Μετανάστευσης.

 

http://www.moi.gov.cy/moi/crmd/crmd.nsf/contact_gr/contact_gr?OpenDocument

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μόνοι κατάλληλοι να σου απαντήσουν είναι οι εργαζόμενοι στο Τμήμα Αρχείου Πληθυσμού και Μετανάστευσης.

 

http://www.moi.gov.cy/moi/crmd/crmd.nsf/contact_gr/contact_gr?OpenDocument

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ, θα το κοιτάξω..απλά αναρωτιόμουν μήπως είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία. Ήδη προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις πρεσβείες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρεσβείες είναι μέρος της διαδικασίας. Τα βήματα της διαδικασίας και με ποια σειρά πρέπει να γίνουν θα στα πουν εκεί που σου υπέδειξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...