Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει λάποιος που να δουλεύει η να έχει δουλέψει security στην Κύπρο ? επειδή για αυτή τη δουλειά θα κατέβω...αν κατέβω, θα ήθελα κάποιες γνώμες

Θα πας έως την Κύπρο για τέτοια δουλειά; πόσα φράγκα παραπάνω δίνουν εκεί δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας έως την Κύπρο για τέτοια δουλειά; πόσα φράγκα παραπάνω δίνουν εκεί δηλαδή;

 

Στη Κυπρο αξιζει να πας και χωρις να προκειται για δουλεια, προφανως η ζωη εκει ειναι καλυτερη απο εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ καλύτερα να έχει δουλειά έτοιμη παρά να έρθει ψάχνοντας - όπως συμβαίνει σε κάθε περίπτωση μετανάστευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Κυπρο αξιζει να πας και χωρις να προκειται για δουλεια, προφανως η ζωη εκει ειναι καλυτερη απο εδώ.

Τι είναι; δεν νομίζω.. Τα ίδια λεφτά νομίζω με Ελλάδα, το μοναδικό καλό ίσως είναι ο καιρός, δεν έχεις έξοδα χειμώνα Δηλσδη διαβίωσης.

Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ καλύτερα να έχει δουλειά έτοιμη παρά να έρθει ψάχνοντας - όπως συμβαίνει σε κάθε περίπτωση μετανάστευσης.

Το θεμα ειναι αν αξίζει να έρθει κάποιος Κύπρο για τέτοια απλή δουλειά. Τόσα πολλά λεφτά δίνουν σε σύγκριση με Ελλάδα, αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν διάβαζες τα posts λίγο πιο πάνω, θα έβλεπες ότι ο ερωτών αυτή τη στιγμή "καθαρίζει" €300-400/μήνα, δουλεύοντας 12 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα. Η πρόταση που έχει για δουλειά στην Κύπρο, σχεδόν τριπλασιάζει το προαναφερόμενο ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι; δεν νομίζω.. Τα ίδια λεφτά νομίζω με Ελλάδα, το μοναδικό καλό ίσως είναι ο καιρός, δεν έχεις έξοδα χειμώνα Δηλσδη διαβίωσης.

 

 

Πλακα κανουμε? η ζωη στο ελλαντα είναι κολαση. Δες τωρα πχ., βουνα τα σκουπιδια. Ακριβεια, υπαναπτυξη, ανικανο δημοσιο, ξεφτιλα γενικα...

Για το καιρο δε θα το ελεγα καλυτερος, μου εχουν πει ότι τα καλοκαιρια εχει τρομερη ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφόρητη ζέστη, ανυπόφορη υγρασία και πάρα πάρα πάρα πολύ σκόνη που κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερη. Αν έχεις και τάση για αλλεργίες, ατύχησες.

 

Υπάρχει λάποιος που να δουλεύει η να έχει δουλέψει security στην Κύπρο ? επειδή για αυτή τη δουλειά θα κατέβω...αν κατέβω, θα ήθελα κάποιες γνώμες

 

Το security Κύπρο έχει σαφώς καλύτερα λεφτά από Ελλάδα. Αλλά αν δεν αντέχεις την βαρεμάρα που έχει αυτή η δουλειά, και ειδικά με τις προαναφερθέντες περιβαλλοντικές συνθήκες, δεν θα αντέξεις.

 

Έχουν έρθει κοντά μου για interview για θέση εργάτη-στοιβαδόρου παιδιά από security, και προτιμούνε να στοιβάζουν 40 τόνους την ημέρα για τα ίδια λεφτά από το να μείνουν σεκιουριτάδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν διάβαζες τα posts λίγο πιο πάνω, θα έβλεπες ότι ο ερωτών αυτή τη στιγμή "καθαρίζει" €300-400/μήνα, δουλεύοντας 12 ώρες την ημέρα, 7 ημέρες την εβδομάδα. Η πρόταση που έχει για δουλειά στην Κύπρο, σχεδόν τριπλασιάζει το προαναφερόμενο ποσό.

Πας στοίχημα ότι του βρίσκω δουλειά με 30 ευρω την ημέρα; αλλά θέλει κακαλα γιατί είναι μέσα στη ζέστη.

Πλακα κανουμε? η ζωη στο ελλαντα είναι κολαση. Δες τωρα πχ., βουνα τα σκουπιδια. Ακριβεια, υπαναπτυξη, ανικανο δημοσιο, ξεφτιλα γενικα...

Για το καιρο δε θα το ελεγα καλυτερος, μου εχουν πει ότι τα καλοκαιρια εχει τρομερη ζεστη.

Διάβασε το ποστ του πάνθηρα φίλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , η δικη μου ιστορια εχει ως εξης

Υπηρετησα στην ΕΛΔΥΚ το 2008 , τοτε καθομασταν 9 μηνες εκει κατω, μπορω να πω οτι περασα καλα, ειμαι ατομο που δε καπνιζω , δε πινω και δε ξενυχταω καθολου ( εχω δουλεψει σαν DJ για πανω απο 15 χρόνια και τη νυχτα και γενικα τις βραδυνες εξοδους τις εχω σιχαθει τελειως) οποτε το μονο μου εξοδο ....πολυτελεια αν θελετε ειναι ενας καλος καφες και μια ωραια ταινια στο σινεμα..γενικα ειμαι σπιτογατος.

τι κανω τωρα....τωρα εχω ανοιξει με τον αδερφο μο ενα μαγαζι...καφενειο, σε δικο μας χωρο......αλλα λογω του οτι ειναι μικρος ο χωρος (5-6) τραπεζια...χαμηλες τιμες και μεγαλη η κριση γενικα δε βγαζουμε πανω απο 300-400 ευρω το μηνα ο καθενας, και αυτο δουλευοντας 12 ωρες τη μερα και 7 μερες τη βδομαδα...εδω και ενα χρονο χαρακτηριστικο ειναι οτι εχω κατσει να ξεκουραστω μονο χριστουγεννα πασχα πρωτοχρονια......απο 1 μερα που το μαγαζι ηταν κλειστο δηλ.....προπτικη δε βλεπω,,,υπαρχει κριση , ο κοσμος δε ξοδευει...ερχονται και καθονται με ενα καφε 3 ωρες και γενικα με τον αδερφο μου...καλος χρυσος...αλλα συννενοηση μηδεν....

Η προταση που εχω.....απο παιδικο μου φιλο που δουλευει στην Κυπρο security εδω και 4 χρονια..και εχει βαλει στην εταιρια του πολους συντοπιτες μου

Δουλεια μαζι με υπερωριες ( τις οποιες τουλαχιστον απο αυτα που μου εχει πει μπορω να δηλωνω εγω ποσσες θελω ) μπορει να φτασει και 1200 το μηνα,,,βασικο μου ειπε γυρω στα 850 με 900 και οσο εψαξα τοσο ειναι ο βασικος εκει κατω....σπιτι για να με φιλοξενισει μεχρι να παρω τα πρωτα μου λεφτα υπαρχει...αν και θα κατεβω κατω με ενα μικρο πακετακι στην τσεπη

Ενα αρνητικο ειναι οτι για να βγαλω την αδεια η εταιρια θα με στειλει παραλληλα σε ενα σαν ΙΕΚ , και με συννενοηση με εμενα θα μου κρατα καθε μηνα ενα ποσο μεχρι να πληρωθει το ΙΕΚ (γυρω στα 500 ευρ ωσυνολικα...ποσο που θα μπορεσω να διαθεσω και εγω) η δουλεια ειναι στη Λευκωσια...πολη που την ξερω και την εχω ζησει μιας και εκει υπηρετησα......φιλους εχω κατω στην ιδια δουλεια...μετα εγω για ενα studio θα ψαξω το πολυ 300 ευρω το μηνα.....μεγαλο ατου οτι διαβαζω και μου λενε και φιλοι μου οτι επιτελους σιγα σιγα κατω αρχιζουν και βαζουν αστικες συγκοινωνιες.....

Αυτη ειναι η ιστορια μου, και θα ηθελα καποιες γνωμες και συμβουλες με τα δεδομενα που εχω παραθεσει σχετικα με την κατασταση μου....

 

ΥΓ...για αυτους που θα βιαστουν να απαντησουν ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ...εχω να δηλωσω οτι ειναι 27 του μηνα...και εχω βγαλει καθαρα για το μηνα Ιουνιο.....78 ευρω......και μενω με τη μανα μου.........

Αφηνω την εισαγωγη περι του μαγαζιου σου στην Ελλαδα , λεγοντας απλα οτι καλα θα κανεις να μην ασχοληθεις για πολυ καιρο ακομη με τη συγκεκριμενη μπιζνα. Φαινεται να εχεις συνηδητοποιησει μονος σου οτι δεν τραβαει, οποτε δεν θα το αναλυσω περισσοτερο.

 

Σε οτι αφορα τα λεφτα. Μαθε εαν θα σου δινουν 13ο για αρχη. Παντως με 1200 στη Λευκωσια υπολογισε πως θα κανεις ζωη αντιστοιχη με αυτην που κανει ενας που παιρνει max 600 στην Ελλαδα και ιδιοκατοικει.

 

Αν ειναι να πας Κυπρο για να κανεις καριερα σεκιουριτα, ξανασκεψου το. Αν πας για να ξεκινησεις ως σεκιουριτας αλλα διαθετεις προσοντα για να βρεις καλυτερη δουλεια, τοτε αξιζει.

 

Στουντιο με 300 ευρω στη Λευκωσια δεν ξερω αν βρισκεις ευκολα και σε τι κατασταση.

 

YΓ. Η ζωη στην Κυπρο ειναι σκαλες ανωτερη απο της Ελλαδας. Κανουν αργα αλλα σταθερα βηματα προς τα εμπρος σε ολα τα επιπεδα, απο οικονομικο εως κοινωνικο και πολιτικο. Στην Ελλαδα παλι τα βηματα που γινονται σε καθε επιπεδο ειναι προς τα πισω -και κυριως το κοινωνικο-.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περιβάλλον της Κύπρου τα εχω ζησει , ενα ολοκληρο καλοκαιρι υπηρετησα εκει οποτε ξερω τι παιζει με το κλιμα...δε με νοιαζει.....

Τωρα οσον αφορα τα λεφτα , (τουλαχιστον απο οσα μου λενε ) μπορει να φτασει και τα 1200-1300 με υπερωριες και αναλογα με την παλαιοτητα κλπ κλπ, τι θεση εχεις, αν εισαι πχ φυλακας, η αρχιφυλακας...κλπ κλπ.....εστω και studio να βρει καποιος με 350-400 βαρια...μπορει να βρει...εχω γνωστους που μενουν εκει κατω χρονια...δε θα παω στα κουτουρου, Αν τελικα παω...θα παω με δουλεια ετοιμη....δε θα κατεβω να παρω τη Κυπρο ψαχνοντας.....και θα δουλευω σε εταιρια που δουλευουν πολλοι συντοπιτες μου, ειναι 3-4 εκει κατω απο την ιδια πολη που ειμαι και εγω.Συν τον φιλο μου ο οποιος με κανονιζει που ειναι παιδικος μου φιλος.

Τωρα απο εκει και περα σαφως και αν βρω και κατι καλυτερο θα το ψαξω , αν βεβαια με ικανοποιει η δουλεια που θα κανω θα αραξω εκει,,,καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη, τωρα να βρω δουλεια εδω στην Ελλαδα που να βγαζω 30 ευρω τη μερα δε νομιζω ....μπορω να πουλαω πρεζα......μπορω επισης να ξαναρχισω το dj-ηλίκι που εκανα παλια και να βγαζω και τριπλασια.....αλλα την εχω περασει τη καταντεια της νυχτας και εχω ριξει μαυρη πετρα. Δε με πειραζει η ζεστη...μεχρι και καπνα εχω προλαβει να βαλω...να μαζευω ελιες μεσα στον ηλιο (σε οικογενειακα χωραφια οχι μεροκαματο) 

Οσον αφορα τη βαρεμαρα που ενδεχομενως θα εχει η δουλεια σαν security ....εδω στο μαγαζι να δειτε βαρεμαρα...απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 9 το βραδυ....και κατι κυριακες πχ που πανε για μπανιο και ειμαι ολομοναχος.......αλλα δε με πειραζει....με πειραζει οτι δε βλεπω μελλον εδω στην Ελλαδα....

Επισης να προσθεσω οτι θα κατεβω με λεφτα κατω.....περιπου στα 2000 , οσον αφορα το σπιτι...για το πρωτο μηνα-το πολυ 2μηνο, θα ειμαι φιλοξενουμενος....οποτε μπορω να εχω μια σχετικη ανεση χρονου να βρω ενα σπιτι οικονομικο...κοντα στη δουλεια.....κλπ κλπ....

Επίσης εχω και στην Αθηνα ακρη με ξαδερφο μου να δουλεψω σαν security...αλλα με 600 - 650 maximun......σε χαλια περιβάλλον......και με φυλάξεις απείρως πιο επικίνδυνες απο αυτες της κύπρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πειραζει οτι δε βλεπω μελλον εδω στην Ελλαδα....

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ και έχω στείλει ένα σωρό βιογραφικά Κύπρο. Βέβαια σε άλλη δουλειά μιας και ψάχνω συγκεκριμένη θέση, αλλά δεν έχει να λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...