Προς το περιεχόμενο

Ζωή στην Κύπρο


spinello82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπηρέτησα στην Κύπρο πριν 1 χρονο κ τα χω πρόσφατα.

Λοιπόν,με το που προσγειωθείτε στο νησί,θα σας μοιράσουν οι καραβανάδες κάρτες sim cyta,εγώ προσωπικά, όπως κ σχεδόν όλο το στρατόπεδο,δεν τις χρησιμοποιήσαμε.Αγοράσαμε κάρτα sim mtn(2ευρω αν δεν κάνω λάθος),στην όποια με 12ευρω τον μήνα έχεις 1gb,κ μπορούσες να το ενεργοποιήσεις όσες φορές τον μήνα ήθελες.Στην πρώτη σου έξοδό πήγαινε από το κατάστημα της mtn για τυχόν καινούργιες προσφορές.Αλλά πάντως ήταν η καλύτερη προσφορά όσο ήμουν εκει!

 

Οικονομικά τώρα,στα πράγματα κ τις υπηρεσίες που θέλει ένας στρατιώτης εκεί,είναι περίπου το ίδιο με εδω,αλλού λιγο πιο πανω αλλού λίγο πιο κάτω...Αλλά μικρή διαφορά γενικά.Κ εξάλλου υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν προσφορές για τούς στρ(καφές 2,50 ,μπύρα 3, πιτσα κ κόκα 3 κ αλλα πολλά τέτοια).

 

Επίσης να προσέξεις τα ταξί.Εγώ όσο ήμουν εκεί πήρα 12 φορές,εε τις 9 ήταν κάραλαμογια του κερατα κ τις άλλες 3 κομπλέ!

 

Με τον μισθό που θα πέρνεις απο ελδυκ θα έισαι μια χαρά,Κ αν έισαι κ λιγο μετρημένος θα γυρίσεις κ με λεφτά.

Αν πας σύνταγμα στείλε πμ,για μέρα τιπς της γύρω περιοχής.

Κοιτά να περάσεις καλά,είναι πολυ ωραία εμπειρία όλο αυτο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να τρως φτηνά και στο σπίτι του εθνοφρουρού ή κάπως έτσι λεγόταν.

Της ώρας φαγητά.

Το φαγητό πάντως του στρατού ήταν πολύ καλό, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η ποιότητα του, έχουν περάσει και αρκετά χρόνια. 

Αν δεν αρχίσεις τις καταθέσεις στις "ανατολικές τράπεζες", μια χαρά θα σου φτάνουν τα χρήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια. Ναι απο το λίγο που έψαξα για mtn με κόβω.

 

Και κάτι ακόμα. Έχω American express χρεωστικη κάρτα και θα την πάρω μαζί μου μήπως χρειαστώ τίποτα λεφτά.

 

Υπάρχουν ATM που να δέχονται American express, λίγο χαζή ερώτηση απλά για να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας, σε λιγες μερες φευγω φανταρος στη Κυπρο και θα ηθελα να μου πειτε τι επολογες εχω για καρτοκινητη, πιο πολυ με ενδιαφερει αυτη που θα εχει πιο καλα πακετα δεδομενων για ιντερνετ! 

 

Απο θεμα οικονομικων και τιμων τι παιζει; Ειναι φθηνη η οχι; Ειχα παει κυπρο πριν 11 χρονια οταν ακομα ειχαν λυρες και ηταν πολυ ακριβη, τωρα δεν ξερω τι παιζει με το ευρω και λογο κρισης.

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Aναμεσα σε αυτα θα παιξεις για καρτοκινητη:

http://www.mtn.com.cy/payasyougo/

http://www.payasyougo.com.cy/kartokinitisou/

 

Δες χρεωσεις, δες μπονους και προσφορες (εκει ειναι το ψωμι κι οχι στις στανταρ χρεωσεις) και επελεξε οτι σε βολευει βαση χρησης που θες να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδιά, γνωριζει κανεις πως εινε οι συνθήκες εργασιας στις μεγάλες εταιρίες της Κύπρου, δηλαδη PWC , KPMG?

 

Πολλές απλήρωτες υπερωρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πάω φαντάρος Κύπρο έχω μια απορία πρόσφατα δεν ψηφίστηκε νόμος για την περιαγωγή δικτύων στο εξωτερικό ; Πχ έχω κοσμοτε με αυτόν τον νόμο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά τις παροχές μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πάω φαντάρος Κύπρο έχω μια απορία πρόσφατα δεν ψηφίστηκε νόμος για την περιαγωγή δικτύων στο εξωτερικό ; Πχ έχω κοσμοτε με αυτόν τον νόμο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά τις παροχές μου ;

 

Από αύριο κανονικά ναι με cosmote. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που πάω φαντάρος Κύπρο έχω μια απορία πρόσφατα δεν ψηφίστηκε νόμος για την περιαγωγή δικτύων στο εξωτερικό ; Πχ έχω κοσμοτε με αυτόν τον νόμο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ κανονικά τις παροχές μου ;

 

Μόνο για 3-4 μήνες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφέρει έναν Κύπριο δηλαδή να έχει ελληνικό νούμερο αφού τα δικά τους δίκτυα είναι πανάκριβα.

 

Το πρόβλημα είναι πως αυτό ισχύει μόνο για 3-4 μήνες και μετά θα υπάρχουν τα κλασσικά τέλη, οπότε δεν είναι μόνιμη λύση.

 

Επίσης μια σύγκριση της Cosmote με την κυπριακή CYTA δείχνει πως το κυπριακό πακέτο είναι φθηνότερο.

 

COSMOTE: https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Mobile-Plans-COSMOTE-Mobile/_/N-7yc

24,4 ευρώ τον μήνα

200 λεπτά

0 SMS

200 ΜΒ

 

CYTA: https://www.cyta.com.cy/red-plans

 

21 ευρώ τον μήνα

300 λεπτά

300 SMS

500 ΜΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας , η δικη μου ιστορια εχει ως εξης

Υπηρετησα στην ΕΛΔΥΚ το 2008 , τοτε καθομασταν 9 μηνες εκει κατω, μπορω να πω οτι περασα καλα, ειμαι ατομο που δε καπνιζω , δε πινω και δε ξενυχταω καθολου ( εχω δουλεψει σαν DJ για πανω απο 15 χρόνια και τη νυχτα και γενικα τις βραδυνες εξοδους τις εχω σιχαθει τελειως) οποτε το μονο μου εξοδο ....πολυτελεια αν θελετε ειναι ενας καλος καφες και μια ωραια ταινια στο σινεμα..γενικα ειμαι σπιτογατος.

τι κανω τωρα....τωρα εχω ανοιξει με τον αδερφο μο ενα μαγαζι...καφενειο, σε δικο μας χωρο......αλλα λογω του οτι ειναι μικρος ο χωρος (5-6) τραπεζια...χαμηλες τιμες και μεγαλη η κριση γενικα δε βγαζουμε πανω απο 300-400 ευρω το μηνα ο καθενας, και αυτο δουλευοντας 12 ωρες τη μερα και 7 μερες τη βδομαδα...εδω και ενα χρονο χαρακτηριστικο ειναι οτι εχω κατσει να ξεκουραστω μονο χριστουγεννα πασχα πρωτοχρονια......απο 1 μερα που το μαγαζι ηταν κλειστο δηλ.....προπτικη δε βλεπω,,,υπαρχει κριση , ο κοσμος δε ξοδευει...ερχονται και καθονται με ενα καφε 3 ωρες και γενικα με τον αδερφο μου...καλος χρυσος...αλλα συννενοηση μηδεν....

Η προταση που εχω.....απο παιδικο μου φιλο που δουλευει στην Κυπρο security εδω και 4 χρονια..και εχει βαλει στην εταιρια του πολους συντοπιτες μου

Δουλεια μαζι με υπερωριες ( τις οποιες τουλαχιστον απο αυτα που μου εχει πει μπορω να δηλωνω εγω ποσσες θελω ) μπορει να φτασει και 1200 το μηνα,,,βασικο μου ειπε γυρω στα 850 με 900 και οσο εψαξα τοσο ειναι ο βασικος εκει κατω....σπιτι για να με φιλοξενισει μεχρι να παρω τα πρωτα μου λεφτα υπαρχει...αν και θα κατεβω κατω με ενα μικρο πακετακι στην τσεπη

Ενα αρνητικο ειναι οτι για να βγαλω την αδεια η εταιρια θα με στειλει παραλληλα σε ενα σαν ΙΕΚ , και με συννενοηση με εμενα θα μου κρατα καθε μηνα ενα ποσο μεχρι να πληρωθει το ΙΕΚ (γυρω στα 500 ευρ ωσυνολικα...ποσο που θα μπορεσω να διαθεσω και εγω) η δουλεια ειναι στη Λευκωσια...πολη που την ξερω και την εχω ζησει μιας και εκει υπηρετησα......φιλους εχω κατω στην ιδια δουλεια...μετα εγω για ενα studio θα ψαξω το πολυ 300 ευρω το μηνα.....μεγαλο ατου οτι διαβαζω και μου λενε και φιλοι μου οτι επιτελους σιγα σιγα κατω αρχιζουν και βαζουν αστικες συγκοινωνιες.....

Αυτη ειναι η ιστορια μου, και θα ηθελα καποιες γνωμες και συμβουλες με τα δεδομενα που εχω παραθεσει σχετικα με την κατασταση μου....

 

ΥΓ...για αυτους που θα βιαστουν να απαντησουν ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ...εχω να δηλωσω οτι ειναι 27 του μηνα...και εχω βγαλει καθαρα για το μηνα Ιουνιο.....78 ευρω......και μενω με τη μανα μου.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ...για αυτους που θα βιαστουν να απαντησουν ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ...εχω να δηλωσω οτι ειναι 27 του μηνα...και εχω βγαλει καθαρα για το μηνα Ιουνιο.....78 ευρω......και μενω με τη μανα μου.........

 

Δε νομιζω ότι θα στο πει κανεις αυτο... στο ελλαντα της κρισης τα μαγαζια κλεινουν καθημερινα.

Αν ησουν δημοσιος υπάλληλος και ηθελες αν φυγεις, εκει θα ηταν η μεγαλη εκπληξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...